Et 11\ IN E N L A N I). r.ich bij het regiment te Tipou zouden roegen. Genoemde dame is geattacheerd bij liet eerste regiment cavallerie van Missouri. Den 21 sten heeft bij Leesburg een slag plaats gehad tnsschen de 1ste kolonne van de bondstroepen, or.der gene raal Stone, en de zuidelijken, onder generaal Evans. De hondstroepen werden genoodzaakt achter den Fotomac terug te trekkei, met een verlies van 600 man, waaronder gene raal Baker. I e scheeps-cxpeditie, bestaande uit 80 bodems, 500 kanonnen cn 3500 man, zal morgen onder zeil gaau. Schagen, 13 November 1861. In de vorige week heeft de 14-jarige zoon van den land bouwer D. S, alhier, zich door ophanging van het leven beroofd. Men gelooft dat speelschheid de oorzaak van dit on geluk zij, daar hij nog ei-nige oogenblikken te voren vrolijk en opgeruimd met zijn vader aan het werk was geweest, en hij steeds een oppassend jongeling was. Het verheugt ons te kunnen mededeelen dat de be grooting voor de staat» spoorwegen, van wier aanneming het traceren van de lijn over Schagen door den Minister afhankelijk was gesteld, door de tweede kamer der Staten Generaal is aangenomen; terwijl een amendement van den Heer van Bosse, om de lijn jar.gs de Westzijde van het kanaal te trekken, is verworpen.^Zoodat wij nu, met grond, eerdaags niet alleen de beslissing van den Minister, maar de onteigening der benoodigde gronden, te gemoet zien. Gisteren zagen wij dan ook met genoegen den ingenieur van 1'rehn met twee aspiranten alhier arriveren, om het ter» mein van het station op te nemen. Jl. Maandag avond ongeveer 7y uur, is de bouwhoeve van den landman D. Kooijte Wieringerwaard door den bliksem getroffen, waardoor die plaats alsmede een daaraan- grenzende mede aan deuzelfden eigenaar toebehoorende, geheel zijn in den asch gelegd. Door de snelle toename van den brand zijn er geene spuiten tegenwoordig geweest, zoodat men niets van haven en goed heeft kunnen redden, en zes kalveren bij den brand omgekomen zijn. Naar men ver neemt waren beide boerenplaatsen slechts voor f 5000 voor brandschade verzekerd. Z. M. heeft aan den heer R. J. Hejligers, op zijn ver zoek, eervol ontslag verleend als directeur van het postkantoor te Wroudrichem, behoudens aanspraak op pensioen; en voorts benoemd tot directeur van het postkantoor: te Sittard, den heer J. Tomei, thans directeur van het postkantoor te Scha gen; te Schagen, den heer E. G. C. J. Heyligers, thans gea- greëerd klerk op het postkantoor te Woudrichem; te Wou- «Irichein, den heer Z. D. J. W. Gulden; thans geagreëerd klerk op het postkantoor te Zevenaar. Bij de steeds toenemende aanvoeren van aardappelen uit het buitenland dalen de prijzen van dit voedingsmiddel reeds aanzienlijk op vele plaatsen. Onder andereu wordt te Veendam f 1,20 a 1,30 per mud en voor geheel gezonde f 1,50 geboden. Door de regtbank te Nijmegen was eenigen tijd gele den de baron M. bij verstek tot twee jareu gevangenisstraf ve ooraeeld, wegens opligterij gepleegd jegens eeue vrouw, met wie hij zich verloofd bad. Hij had zich door de vlugt aan de ten uitvoerlegging van dit vonnis weten te onttrekken. Dezer dagen hield hij zich echter iu een klein Overijsselsch dorp op. De politie te dier plaatse, zekerlijk door het Po litieblad van zijn signalement onderrigt, nam hem weinige uren na zijn aankomst aldaar gevangen. Hij is naar Nijme gen getransporteerd. Op den 26sten der vorige bevond zich op de stoom boot Stad Alkmaar, varende van Zaandam naar het Nieuwe- diep een zestienjarig jongeling, welke te Amsterdam voor verschillende personen gelden had ontvangen, teu bedrage \an p. m. f250 in zilvergeld en zes muntbilletten a f 10. Behalve deze jongeling bevonden zich als passagiers aan boord der boot 8 militairen. Onderweg had de jongeling de onvoorzigtigheid zijn geld na te tellen; bij was daarmede ge reed toen men ter boogie der kalkovens gekomen wasdeed bet geld in twee zakjes en de muntbilletten in een schrijf boekje, bergde toen alles in een katoenen zak, dien hij dmt bondvervolgens ging bij naar liet dek en legde de zak op eene bank neder, terwijl hij zich ter hoogte van de machine kamer begaf. Het scheen dat door het zien en tellen van dat »eld de begeerlijkheid van twee soldaten was opgewekt geworden A! spoedig vervoegde zich een van dezen bij den jon^elin» hield hem aan de praat en wist het daar heen te leidendat hij hem op sterke drank onthaalde. Terwijl deze hem alzoo afleiding verschafte, maakte de ander gebruik om zich van het zakje metster Ie maken en uit hetzelve het zakboekje met de muntbilletten te ontvreemdenhij beging echter de otj» voorzigtigheid liet zakje niet op dezelfde plaats neder te leg- gon. Spoedig werd het door den jongeling vermisthij vond het bij den kajuitstrap terug, onderzocht hetzelve en zag dat hij bestolen was. Er werd terstond gevraagdgezochtdoch- alles vruchteloos. De bestolene die naar Égmond moest en alzoo plan had de boot te Alkmaar te verlaten, bleef na op dezelve tot aan bet Nieuwediep. Daar gekomen had de kapi tein de voorzigtigheid, niemand van boord te laten gaan, maar de zaak terstond ter kennis van den Commissaris van Po!itiete brengen. Bij een daarop gevolgd onderzoek, werd bij eender soldaten twee muntbilletten gevonden, verborgen in zijn onderbroek. Hij trachtte het bezit daarvan door eenig voorwendsel te regtvaardigenmaar dit gelukte hem niet, allengskens kwam hij tot bekentenis van het misdrijf. Hij hadden diefstal gepleegdtwee muntbilletten op vermelde plaats verborgen, doch na het bekend worden van den dief stal, bevreesd voor ontdekking, het boekje met de vier ove rige muntbilletten door een raampje van de kajuit in het N. H. kanaal geworpen. Wat eenigzins voor de waarheid der laatste opgave pleit, is de omstandigheid dat door den hofmeester der stoomboot op het barggout onder een raampje der kajuit, zijn gevonden drie stukjes met potlood beschreven papier, welke door den bestolene werden erkend, afkomstig te zijn, vaneen stuk, papier hetwelk in het zakboekje had gelegen en waarop hij, eigenhandig met potlood een adres had geschreven. VERGADERING van den GEMEENTERAAD. Zitting van den 6 November 1861. Afwezig de heer D. Timmerman. De vergadering wordt door den Burgemeester geopend en voorgezeten. Door den secretaris worden gelezen de notulen van liet ver handelde in die van den 7 den cn 27sten Octoher jl. en goed gekeurd. De voorzitter brengt ter tafel een aan Heeren Ged. Stalen dezer Provincie gerigt adres door den heer P. H. IV. Liglen- berg, waarnemend controleur alhier, zich beklagende dat hjj in den Hoofdelijken omslag is aangeslagen tegen eene som van f 12,'s jaars, vermeenendeinden Hoofdelijken omslag alhier niet te kunnen worden aangeslagen, als geen inwoner der gemeente zijnde enz. doch zoo er termen mogten bestaan, dat hij in dien aanslag, kan worden aangeslagen, dat hij iu dat geval zijn slag van f 12,'s jaars, die in evenrtdigheid van zijn inkomen en in vergelijking van de hoogst aangeslagenen te hoog is, vtrzor». hem alsdan zoodanige ontheffing te verleenen dat zijne aanslag bil lijk zij in vergelijking met die van de andere enz., welk adres bij apostille van 1 November 1S61 No. door den heer voorzitter van Ged. Statenin handen van den gemeenteraad van Schagen wordtgesteld, om berigt, consideratiën en advies, waarover werd beraadslaagdover wegende dat in beginsel is aangenomen dat de adressant als zijn verblijfïn deze gemeente houdende iu den Hoofde lijken omslag voor het jaar 1861 naar tijds gelang van dat verblijf moet worden aangeslagen. Overwegende dat de adressant is aangeslagen naar een ver meend inkomen van f1100, waarvoor hy geacht kon worden in de 12de klasse te kunnen worden gebragt, bedragende die klasse f12— over liet volle jaar. Overwegende dat de adressant heeft aangetoond, van zijne betrekking minder inkomen voor het jaar 1861 te hebben dan men had vermoedwaardoor er termen bestaan om den aan slag eenigzins te verminderen, waartoe met algemeene stem men werd besloten en alsnu bepaald ora den aanslag des adressants van de 12de terug te brengen tot in de 13de klas se, bedragende eene som van f9,over het geheelc jaar, zoodat de aanslag als loopende over 10 maanden eene soa! van f7,50 zal bedragen. De voorzitter brengt ter tafel een adres van Jan isser, postbode alhier, zich beklagende over de bepaling van art. 10 van het politie reglemeut voor deze gemeente van den Augustus 1861, houdende „Het is verboden, in een honden wagen te rijdende voerman is verpligt naast de honden 'e gaan enz., te kennen gevende dat hijbij het haudhaveD van die bepaling, verpligt zal zijn, dagelijks van zijne woning tot aan de bus van Haringhuizen langs den straatweg naas zijn rijtuig te moeten loopen en dus geen genot kan heb n van datgeene wat hij tot vervoer van zijn persoon zich aangeschaft, verzoekt ten slotte dat de Baad hem vergunne in zijn voertuig gezeten te mogen rijden, waarover eenige raadslaging plaats heeft, overwegende, dat bij de herziening van hef politie reglement alhier de bepaling iu art. 106 rij^ pelijk is overwogen en noodzakelijk bevonden ter voorkoming van ongelukken door onachtzaamheid van in hondenwagens rij dende personen ten aanzien van voorbij rijdende wagens me paarden bespannen zoude kunuen ontstaan. Overwegeode dat de verbods bepaling van genoemd art. eene algemeene strekking heeft, en niet ten voordeele van enkelen o een individu kan of mag worden gewijzigd. -

Schager Courant | 1861 | | pagina 2