New-York, 22 Maart. In eene hier ontvangen dépêche wordt verzekerddat de heer Yancey te New-Oileans- is aangekomen. In de Zuidelijke Staten worden vele vrijwil ligers opgeroepen. Men zegt, dat de Zuidelijken Fredericks- burg zullen ontruimen. Schagen, 9 April 1862. IVedinven trouw. Amsterdam, C April. Volgens de Stoomposl heeft de heer S. J. Roosdorp, stationschef te Amsterdam, een mid del gevonden, om het veilig verkeer op spoorwegen zoo veel mogelijk te verzekeren, en wel door een veel meer doeltref fend cn eenvoudig middel dan dat van deu heer Bazin, het geen dit voor heeft, dat bij een ongeluk, dat gebeurd met een waggonwaar geen conducteur aanwezig is, de conduc teur toch in staat wordt gesteld dit te weten en door zijn gewoon signaal oogenblikkelijk den trein te doen stoppen. Eindhoven, 29 Maart Door de arrondi-seroents-regt- bank alhier is eenige dagen geleden huiszoeking bevolen iu het klooster der Capucijneu-orde te Gemert, en wel, naar men zegt, wegens eene jdaats gehad hebbende poging tot vergiftiging, welke door een der broeders Capucijnen, zou gepleegd, zijn op zijne medebroeders of, zoo als men meent, op den prior van het klooster. Dit onderzoek, dat een paar dagen geleden heeft plaats gehad, heeft tot niets geleid, om dat de broeder-Capucijn iu quaestie eensklaps spoorloos verdwenen is en liet meest gestrenge regterlijk onderzoek 4000 baschi-bozuks cn 2000 opstandelingende laatste zijn «aar het gebergte teruggetrokken. Van weerskanten waren de verliezen groot. Croin, Mories, Grebbe en Doglian in Albanië zijn te vuur en te zwaard verwoest en de Torken omgebragt;. de Christe nen werden gespaard. "AMERIKA. 151 IX IN i: L A ND. Zeker schoolopziener in de provincie Friesland heeft zijne schoolbezoeken tevens dienstbaar gemaakt, om een paar leesboekjes ten gebrnike aan te bevelen, welke bij den zoon van den inspecteur van bet lager onderwijs in die provincie gedrukt en uitgegeven zijn. De indaging van officieren bij trommelslag, die in de laatste dagen herhaaldelijk te 's Bosch heeft plaats gehad, is Donderdag II. weder geschied met een 1ste luit. der inf., die met de militaire kas is doorgegaan. Door een ingezetene te Groningen zijn vertoond twee eijeren, beiden te gelijk gelegd door eene gewone kip. Het zeldzame hierbij is, dat zijschoon overigens gelijk aan ge wone, echter veel kleiner zijncn bovendien zoodanig door een korte streng aan elkander zijn verbonden dat men het een door het ander kan opligten zonder dat de streng breekt. Te Maastricht zijn in de vorige week door de mare chaussee twee mannen en eene vrouw, wonende in Simpclveld alhier, gevankelijk binnengebragt, die, volgens cenr gerucht, verdacht worden, hunuen halfbroeder op eene gruwzame wijze te hebben vermoord. Te Veenhuizen heeft een ooglijder, verpleegd in het eerste gesticht, die nagenoeg hersteld was, en dus wederom naar een der andere gestichten zou overgeplaatst worden, den 29sten Maart den heer Hofman, een der drie aldaar tij- ih-lijk praktiserende oog-artsen, een messteek onder de reg- terboist toegebragt, welke gelukkig op eene rib afstiet en slechts eene ligte wond veroorzaakte, die voor den geneesheer geen. beletsel was, om, na het leggen van een verband, zijne te verrigten werkzaamheden te hervatten. De dader, onmid- delijk in verzekerde bewaring gebragt, zal den bevoegden regter overgeleverd worden. De gevreesde verwikkingen tussehen den Vrijstaat en Moshesh hebben gelukkig geene gevolgen gehad. De oor/ank van den twist was een zekere Jan I.etelle, die op het gebied van Moshesh, Novelle. III. Pertolg. Toen hij terug kwam, zeide hij mij, dat zoo ik mij naar krijgsgebruik de oogen liet blinddoekenik voor den generaal Mor eau gevoerd kon worden, hetgeen ik natuurlijk aannam Ik steeg te paardterwijl twee gendarmen het bij den teugel lridden toen ik de valbrug hoorde neder laten was het als of eene zoete muzijk mij in de ooren klonk en in het volgende oogenblik stond ik voor Moreau. Moreau was omgeven van verscheidene chefs der bezetting het was binncD eene helder verlichte zaal in zijne woning. Hg trad mjj te gemoet, met Winzingerodes brief in de hand. Hetgeen gij verlangt, zeide hij, is eene onmogelijkheid. Er is mijner zijds aan geene kapitulatie te denkenIk voer bevel over eene dappere en talrijke bezetting, de wallen zijn toe reikend met geschut voorzien. Ik haaste mij te antwoorden Bij de groolc en algemeene erkende dapperheid der Franschen twijfel ik niet aan eene roemvolle verdediging; doch zij zal in allen gevalle niet veel tegenstand bieden. Tien tot twin tigvoudige overmagt staat voor de plaats. Het is geene dap perheid het isin de gegeven omstandighedeneene onver antwoordelijke hardnekkigheid indien gij langer blijft weigeren. Wreede menschen opoffering is geenzints de pligt eens soldaats, maar eene verdelging te voorkomen, en zich voor een hope- loozen strijd te sparen, ziedaar zijne taak. Wees verzekerd, heer generaal, voer ik voort, een of twee uren, nadat ik deze zaal verlateo heb, zijn wij binnen deze plaats, al gaat lijken en puinhooper.. Eu waarlijk, de ondergang i vele brave mannen, als ik thans rondom mij zie, zeer smartelijk tijo. Daarom begrijp mij goedmij- ueen storm is geen veldslagin den slag maakt men uen, bij etne bestorming wordt alles over den kling stad en inwoners aan geweld en plundering over- Het beste middel om soldaten tot eene bestorming maar ouder bescherming van den Vrijstaat, woont. Hij schijnt bij onderscheidene gelegenheden een aantal paarden en kud den vee van onderdanen van Moshesh te hebben gestolen eo kreeg dien ten gevolge de boodschap dat hij dit vee moest uitle veren of zoude worden „opgegeten" Daar Lelelle hiermede den. spot dreef, deed Bnshili met een aantal Basutos een aanval op. zijne kiaals, doodde verscheidene zijner lieden, en voerde onge veer 300 stuks vee weg. Letellc riep daarop de bescherming van den Vrijstaat in en president Pretorius verscheen te Smit- field de hoofdstad van het bedreigde district. Eene commissie werd benoemd, die spoedig aan het licht bragt, hetgeen reeds door de regering der Kaap-Kolonie aan Petorius was berigt, dat op de grenzen stelselmatig handel gedreven werd, in gestolen vee. Tegelijk zond Moshesh als blijk zijner vredelievende ge zindheid zijn zoon en een ander aanzienlijk Basuto als gijzelaar, hetgeen gepaard aan de ferme houding van den president den storm voorloopig deed afdrijven. De heer Pretorius is met de gijzelaarsnaar Bloemfontein te ruggekeerd en het onderzoek wordt door de commissie voortge zet. Op Donderdag 24 dezer, zal voor het Prov. Geregts- liof tn Noord-Braband de zaak behandeld worden van den ontvanger der hypotheken te A., beschuldigd van knevelarij', door in zijne hoedanigheid van openbaar ambtenaar, regten en loongelden te hebben gevorderd en ontvangenwelke hij wist dat niet verschuldigd waren en het verschuldigde te bo ven gingen. Door het Openb. Min. zijn 23 getuigen opge roepen. Wij' ontvangen bij voortduring gunstige berigten over den voordeeligen staat der weilanden. Menig landbouwer heeft zijn vee de stallen reeds doen verlaten, zoodat reeds veel vee op de weide graast. te doen ontvlammenbestaal slechts in het toezeggen eener groote bclooning, gij kent nog geen stormloopende Russen;, mogt gij ze nimmer leeren kennen Mijne woorden maakten indruk. Ik bemerkte besluiteloos heid en twijfeling op hunne aaugezigten en er verhieven zich. stemmen voor de overgave. Slechts de overste Kazycki sprak met het vaste besluit tot verdediging. Hij was een pool. Ik begreep dat het hem minder om het lot van Soissons te doen was, dan om het aan den dag leggen van moed en het oogsten der eer die de belooniug eeuer heldhaftige verdedi ging zou zijn. In den geheelen krijgsraad was hij de streng ste soldaat en in mijn hart moest ik hem toejuichen. Tot mijn geluk werd hij naar buiten geroepen. Onder zijne troe pen was muiterij uitgebroken, die hij moest stillen. Ik zeg u, mijneheeren, in den oorlog moet men op bijkomende om standigheden rekenen. En deze was voorzeker een van de gunstigste. Naauwelijks had Kazijcki de zaal verlaten, of ik lag mijn horologie op de tafel, en verzocht den heeren bin nen tien minuten een besluit te nemen, zoolang ging ik in eene zijkamer wachten. Mijne houding frappeerde zigtbaar, mijn spel was gewonnen. Toen ik weder in de zittingszaal terug keerde, nam gene raal Moreau mij ter zijde, en deelde mij mede, dat hij voor de kapitulatie gestemd was. Hij eischte echter de eervolste wyze, dewijl hij zich anders bij de tegenswoordige denkwijze van Napoleondie mij bekend moest zijnniet kon verant woorden. In het tegenovergestelde geval zou hij zich ouden de puinhoopen van zijn geschut begraven. Deze toenadering was eene gelegenheid die ik mij dadelijk benutte- Binnen ecu kwartier uurs waren de voorwaarden, tot dc overgave op papier. Ik bc|>aalde vrijen aftogt met. geweer en wapens, benevens twee stukken geschut en schreef de marsch route naar Compiegne voor. De generaal verlangde, zes stukken, hetgeen met het krijgsgebruik niet overeen te brengen was. Ik verzette mij schijnbaar hiertegen, om niet al te groote haast te verraden, doch ik bewilligde er einde-

Schager Courant | 1862 | | pagina 2