It I E IV \j A A Schagen, 24 December 1862. Amsterdam, 21 Dec. Heden in den vroegen morgen is een manspersoon op de Texelsche Kade in het water gewaaid, doch dadelijk gered. G oningen 17 Dec. Te Aurich stonden dezer dagen twee personen teregtvaderen zoon de een wegens het ma ken de ander wegens het in omloop brengen van valsche rijksdaalders. De "vader werd tot 1, de zoon tot 4 jaren tuchthuisstraf veroordeeld. Hierbij deed zich liet geval op dat de vader vervolgens in allen ernst aan de regters voor stelde, hem de vier jaren van zijn zoon er bij te geven en dan dezen vrij te laten hetwelk natuurlijk werd geweigerd. 's Gravenhage, 20 Dec. Heden nacht en ook geduren de deu dag heelt op onze kusten een hevige noord-westen storm gewoed, waardoor aan de visschersvloot, ter reede van Scheveningen, aanmerkelijke schade is toegebragt. Een ge deelte der duinen in de rigting van het gemeente-badhuis is door de hooge zee, die zelfs tot aan de hoofdstraat van liet dorp stond, weggeslagen. Den oudsten visschers heugt het niet de zee op eene dergelijke hoogte gezien te hebben. Gelukkig waren slechts weinige pinken ter vischvaart uitgevaren waaromtrent men in ongerustheid verkeert. Rotterdam, 20 Dec. De tweede hooge vloed, die een groot gedeelte onzer stad inundeerde, steeg heden in den vroe gen morgen tot ruim 3 el 20 duim boven R. P. Ofschoon de passage te ongeveer 8 ure weder grootendeels hersteld was, zakte het water toch masr weinig weg en bleef het bij vol komen eb nog hoogerdan wat men gewoon is een hoogen vloed te noemen. De vervolgens opgekomen vloed zette dan ook te ongeveer 2 ure de buiteustad weder geheel onder waterdat daarna blijkens officiëele opgaaf steeg tot 3 el 26 duim boven R. P. hetgeen slechts 29 duim is beneden den hoogst bekenden vloed van 1825, toen het water 3 el 55 duim stond en dus nog 9 duim beneden dien van 1775 bleef, op welk tijdstip het 3 el 35 daim aan de peilschaal bereikte. Gelukkig verkeerden de sluizen dijken en andere waterkeeringen in hethoogheemraadschap van Schieland in voortreffelijken staat. (AT. R. Ct.) Alkmaar 20 Dec. Door den hevigen N. W. storm zijn te Egmond aan Zee drie schepen gestrand.|In den'gepasseer- den nacht te 1 ure: De Noordsche sloep Matkilda CAristina, kapt. C. Berg. komende van Gottpnberg bestemd uaar Lon den beladen met haverde equipagebestaande uit vijf man is met uitzondering van den stnurman gered heden ochtend te 6 J nre het Deensche jagt Claudia kapt. Duthol komende van Aalboorgbestemd naar Londenbeladen met gerstvan de equipage bestaande uit vier man is een verdronken te 11 ure voor den middag: de Schoener Gal joot Gerlina kapt. J. A. de W aal komende van Riganaar Schiedam om ordr beladen met gerstvan de equipage be INGEZONDEN STUKKEN. De doorgraving van Holland op zijn smalts. In de eerste dagen der vorige week des avonds had den te 's Oravenhage betreurenswaardige angeregeldheden en volksoploopen plaats; daar deze schenen nit te gaan van de bezoekers der tecken academie heeft het stedelijk bestnuT deze inrigting tijdelijk doen sluiten en bij publicatie de bevolking vermaand aan deze optogtcn en oploopen geen deel te ne- men. In den avond van den lSden werd de hooftlwaclit door een detachement kavalerie betrokken en trokken talrijke patrouilles door de stad, de menigte was echter weder en nog talrijker op de been, zoodat de kavalerie haar met ge weld moest uit een drijven, waarbij menigeen letsel of klei ne wonden bekwam, dat ook onschuldigen, nieuwsgierige toeschouwers, hierin deelden was niet te vermijden, zoo zegt men zelfs dat een lid van den rasd door een policie- agent werd geslagen en een naar den spoorweg gaand vreem deling werd verwond. De krachtige houding der politie en militaire overheid in den avond van den 18den had echter het gunstige gevolg, dat zich den volgenden dag die onrustige tooncelen niet hernieuwden doch alles rustig bleef. Tengevolge van den jongsten strom en den daardoor veroorzaakten aandrang van het water, isden Buiksloter Ham heden ochtend te 7 ore bezweken en op vijf verschillende plaatsen doorgebroken. Gelukkigerwijze had men nog tijd om menschen en vee te redden; eeoe partij erwten en hooi is verloren. De Spaarndamrche dijk verkcerdehedeniii7.org- wekkenden toestand; de waterlandsche dijken zijn met in spanning door het aanwenden van zeilen, steenen, rijswerk enz. beveiligd gebleven. Bewesten den Westerdoksdijk is er gat in het muurwerk van den dijk geslagen; gelukkiglijk is het door de hier aanwezige poldergasten en stads werkvolk kunnen gestopt worden. Ook bij Nieuweudam was de toestand gespannen. staande uit vijf man zijn allen gered. Het nieuwe vuurpijl- toestel, waardoor de schipbreukelingen zijn gered heeft bij deze gelegenheid wederom ten volle aan de verwachting be antwoord terwijl de meermalen geroemde directie der N. en Z. Jlollandsehe redding maatschappij onder harea waardigen directeur T. Plaatijetwederom blijken heeft ge geven daar, waar het menschenlevens geldt, hare roeping: te kennen.K M. de Redacteur onderstaande stuk lees ik in het Weekblad Jen vindt het belangrijk genoeg u te verzoeken, dit in uw blad over te nemen. Uwe T)w. Dienaar X. Het vereeuigd wets ontwerp tot doorgraving van Holland op zijn smalst en de verbetering van den waterweg naar Rotterdam is door de 2de Kamer aangenomen en zoowel te Amsterdam als te Rotterdam werd bet berigt daarvan met belangstelling en vreugde ontvangen. Onze goede Amsterdammers vooral, zijn boven de wolken van vreugde, de vlaggen wapperen uit menige woning, men droomt zich een toekomst van enkel voorspoed, en 't is inderdaad of de aanneming van dit wets-ontwerp in een oogwenk de droeve en donkere toekomst, welke de hoofdstad te gemoet ging, in een helderen morgen heeft doen veran deren. Allen juichenmaar A. juicht niet. A. deelt geenzins in de geestdrift, die het gevolg is van de aanneming van het wets-ontwerpomdat hij vreest en op goede gronden vreest dat de dolle vreugde van den dag al zeer spoedig door eene bittere teleurstelling zal wor den gevolgd. A. juicht niet, gelijk alle vrome Amsterdam mers, dewijl hij overtuigd is en zulks doet hem in zekeren zin genoegen, dat Rotterdam eerlang een verbe terden waterweg zal bezitten maar van den anderen kant dat aan de verwezenlijking van het Ainsterdamsch ideaal, de doorgraving van Holland, in de eerste twintig jaren niet te denken valt, althans bij de tegenwoordige orde van zaken. A. die in beginsel en de verbetering der waterwegen van Rotterdam en de doorgraving van Holland, vurig wenscht betreurt de aanneming dezer wetsvoordragt, omdat hij inet eenige leden der Kamer overtuigd is, dat langs den weg van Concessie nooit die doorgraving tot stand zal komen. A. acht zich overtuigd, dat de lir. Jager, noch de maatschappij waaraan hij zijne concessie zal overdragen, nimmer dien arbeid kan voltooijenen dat zij, die hoog lijk met de doorgraving zelve zijn ingenomen; maar al te zeer uit het oog verloren dat, al heschen de aauvragers om concessie ook de vlag van 't algemeen belang nog zoo boog in de lucht, bij hen slechts privaat belang op den voorgrond staat. \Y aarum meent men dat de hr. Jüger en zij die achter de schermen naast hem staan, zoo zeer ijverden om de concessie te bekomen P In het belang van Amsterdam God beware mij In het belang hunner beurs Zoodra de concessie hun eigendom is, dragen zij die, zoo mogelijk, aan eene maatschappij van kapitalisten over, ont vangen eenige tonnen gouds als koopsom voor hunne be- moeijingen, en daatmee raakt hun de geheele historie der concessie evenmin als n of mijten ware zij no» boven die tonnen gonds eenige voordeelen of enkele vette baantjes bij de nieuwe maatschappij bedoDgenwaarvan zij de vruchten natuurlijk geregeld zullen ontvangen. Maar het werk, de doorgraving? Wat raakt znlks die plannenmakers en speculanten, en aan hen toch wordt de zaak na overgeleverd Eene maatschappij zal gevestigd worden op de gegevens der Engelsche ingenieurs, die belang hebben bij het tot stand komen der ouderneming, en bij welke gegevens men nooit moet vergeten, dat de Engelsche ingenieurs, in den regel elke onderneming mintens 25 a 30 pCt. te laag ramen. Die maatschappij zal het werk misschien ondernemen maar zeker niet voltooijen. Of de Engelsche kapitalisten zullen beter nil hunne oogen zien, de vereischte gelden niet verschaffen en den hr. Jager met zijn concessie laten zitten en dan ligt de geheele wet met betrekking tot de doorgraviug in .bet water, dan be komt Rotterdam zijne verbeterde communicatie en Amster dam bekomt niets. Amsterdam zal volgens A. de dnpe der historie zijn. Rotterdam wiens waterweg door den staat wordt verbe terd, kan zeier zijn te bekomen wat de staat aannam te

Schager Courant | 1862 | | pagina 2