ALGEMEEN NIEUWS-, ADVER- TENTIE- EN LANDBOUWBLAD. (Zevende Jaargang.; N°. 279. \o. 1863. J DONDERDAG 29 JANUARIJ. UITGEVER P. J. G. DIDERICH. Bij deze Courant behoort een Bijvoegsel. iiqllantd doorgegraven-. politiek overzigt. SCHASER «COURANT. eiSUQ3ai3IlT31>X]J3 7tm ÏMl U2AAUX3D: Voor Scha-eoJ l.OO. Fraoco per poit door het geheels Rijk. 1.15. Afzonderlijke Couranten 0.10. Terachynl iederen Donderdagmorgen. llrleven Franco. Ï133S AX73BT3B533B Van ten tol vijf regel»f 0.75* ledereregel meerder0.15" Ceboorle-, Huwelijk»- en Doodberigten 0.50' De 35 cent» legelregt niet medegerekend. Croote letter» naar de ruimte die lij beslaan. Wat wij al lang vreesden is geschied; de Eerste Kamer der volksvertegenwoordiging heeft gedaan wat de Tweede reeds vroeger deed, de wet aannemen waarmede, onder anderen; beoogd wordt de hoofdstad des Rijks, langs den korststen weg, met de Noordzee te verbinden. Wij voor ons verklaren onbewimpeld, te behooren tot degenen; die het tot stand komen dier wet met leede oogen aanzien en veroorloven ons haar te houden voor eene wet onder pressie tot stand gekomen en zullende, voor zoo verre de Noord-Hollandsche doorgraving betreft, leiden tot de jammerlijkste te leurstelling. Niemand is er die eenige zekerheid heeft gegeven of kan geven dat dit werk tot stand zal zijn te brengen; de grootste voorstanders er van noemen het een gewaagd werken wij meenen dus geregtigd te zijn het voor weinig meer dan eene proefneming te beschouwen. Konde Amsterdam ten koste van 5, 10, 15, 20 of meer millioenen gehandhaafd of gesteld worden in een evenredig aandeel in den wereldhandel, wij zouden, hadden wij daartoe de magt, met genoegen de schatkist openen en de millioenen toetellen, maar ze aan proefnemingen te wagen is ons al te kras; eensdeels toch worden ze zoo gemakkelijk niet verkregen en anderdeels zijn ze beter te besteden. Wie is er, daarenboven, die de werkelijke kosten der proefneming of, wil men liever, der onderneming, met eenige naauwkeurigheid zal berekenen? Er zijn, het is waar, ramingen gemaakt en overgelegd en wij gunnen ieder vrijheid daaraan zooveel waarde te hechten als hij goedvindt, maar voor ons zeiven hechten wij daaraan niets. Wij hebben onze eigene berekening van die kosten; het is deze: aan de binnenzijde des duinketens zullen de kosten het dubbele bedragen van de helft en aan de buitenzijde zooveel als de elementen zullen goedvinden. Intusschen de wet is aangenomen, hare uitvaarding kan worden te gemoet gezien en ons blijft niets over dan haar te eerbiedigen. Wij bepalen ons dus tot de uitdrukking van ons leedgevoel over hare aanneming. Moge de uitkomst leeren dat wijen zoovele met onste zwaar tillend zijn en in onze meening en verwachting dwalen. Als het ons gegeven is het kanaal tot stand te zien komen èn Amsterdam èn Nederland daarvan heilrijke vruchten te zien plukkendan zullen wij een vreugdevuur ontstekenmede jubelen met hen die jubelen en ons hartelijk ver heugen dat onze verwachting niet verwezenlijkt is. Voleensden Morning Poti schijnt zich weder een nieuwe candidaat voor den Griekscheu troon, te hebben opgedaan, die door Engeland zeer aangeprezen wordt, omdat hij eeu protes- tantsche prins is. Wie of echter deze bevoorregte zou zijn is tot dusverre niet gemeld. Of het met deze beter zal gaan dan met de twee vroeger door Engeland aanbevolenen, prins Alfred en den hertog van Saksen Coburg, zal de tijd moeten leeren. De troonsbestijging van den nieuwen vicekoning van E- gvpte wordt door de verschillende dagbladen op verschillen de wijze beschouwd. Frankrijk belooft zich daariu veel voordeel terwijl Engeland nu deFransche invloed als geëin digd beschouwt en verondersteltdat de werkzaamheden aan de doorgraving van de landengte van Suez, spoedig zul len worden gestaakt. Daar de nieuwe vicekoning aan den gedwongen arbeid zonder welke men niets in Egypte gedaan kan krijgen een einde wil maken. Engeland zal thans waarschijnlijk aan het reeds lang ge- wenschte plan tot daarstelling van eenen spoorweg van Cairo naar Kewh langs den Nijl en van daar door de woestijn naar de roode zee gevolg geven. Ook wordt berigtdat Frankrijk voornemens zon zijn offi cieel van Obok in de roode zeein de nabijheid vao Bab- el-Mandeb bezit zou nemen. Volgens de Frausche bladen, zon deiuneming van Puebla zeer waarschijnlijk zijn. liet voornemen tot de zending eener commissie door de porte in de Donau vorstendommen mag als mislukt wor den beschouwd. De quaestie over het invoeren van wapenen in Servië, schijnt geen feit van eewigt uit te maken, daar noch Frankrijk, noch Rusland of Italië een onderzoek daar na noodig oordeelden. Volgens gerucht, zon vorst Kuza ten behoeve van den hertog van Lnchtenburg afstand van den troon te willen doen. Volgens berigten zou de Pruissische minister-president aangekondigd hebben dat de koning bet adres van het huis der afgevaardigden niet zou aannemen. Van Italië is geen nieuws de minister van marine de markies Ricci zou zijn ontslag hebben ingediend en in diens plaats benoemd zijn de heer di Negro. De berigten omtrent de rooverijen luiden zeer gunstig, en worden de roovers overal met zwaar verlies terug gedreven. De tijdingen van Warschau ziju zeer belangrijk in Polen is de opstaud uitgebroken. De recrutering, die in geen zes jaar beeft plaats gehad, en die door de Polen beschouwd wordtom personen die te veelde Poolscbe nationaliteit voorstaan zonder moeite uit het land te kunnen verwijderen is de hoofdoorzaak. De Polen hebben zich door deze onbe dachtzaamheid eene te vroege revolutionaire beweging, we der eene zeer drukkende onaangenaamheid, namelijk het in staat van beleg stellen waarvan zij eerst voor korten tijd ontslagen waren op den hals gehaald en hierdoor de vrij verklaring van Polenverder dan ooit op den achtergrond gesteld.

Schager Courant | 1863 | | pagina 1