11UITEM A K 1). ENGELAND. FRANKRIJK. Parijs 25 Jan. Heden bad de plegtigheid plaats van het uitreiken der belooningen van Fransche industriëlendie DUIT SCHLAND. Berlijn 28 Jan. Een onlangs uit Philadelphia alhier ternggekeerde koopman verhaalt, dat hij de bekende luite nants Sobbe en Putzke, die uit bet vestingarrest te Glogau ontvlugt zijn, te Sydney heeft aangetroffen; de eerste had het tot den rang van arbeider aan de haven gebragt, de tweede tot dien van bode bij het koloniaal parlement. Frankfort, 28 Jan. Tijdens den storm op 20 dezer, heeft zich te Munchen het zoo genaamd St. Elmusvuur ver toond. Inzonderheid werd dit verschijnsel waargenomen in de voorstad Ao, alwaar het kruis op den kerktorendes avonds tegen 7 ure, omgeven was door een sterk rooden gloed, die met iedere seconde in omvang en helderheid toe- nam en langzamerhand in eeu donker rozenrood overging, tot eindelijk de geheele koepel van het gebouw als 'door Bengaalsch vuur verlicht scheen. Dit duurde ongeveer twee minutenwaarin het zich als ware het in een vurigen straal oploste, die in de hoogte verdween en aan het verschijnsel een einde maakte. Den volgenden dag vertoonde het zich ia N assanbenernmet dit onderscheiddat in een hevige storm vlaag vergezeld van sneeuw, bij de spits van den kerktoren een bliksemstraal insloeg, zonder eenige schade aan te rigteo of zonder iets te verzengen, met achterlating van een rooden gloed, die het geheele krnis omvatte en uitdoofde in de ge daante van een komeetstaart. Te Gennach stond des avonds de met koper gedekte toren als in vollen gloed, terwijl te gelijker tijd de drie uitstekende puuten en de voet van het kruis in electrisch vuur schitterden, hetwelk zich te midden eener fe.,e sneeuwbui vertoonde als vier vurige bollen. Dit verschijnsel dnurde ongeveer 20 minuten. heel ten eiude, of er ontstaat weder eene andere. Thans is de portefeuille van finantiën door den heer Schnackcnburg ne der gelegd en weder opgedragen aan den heer Rode. Niettegenstaande de tegenstrijdigheid der berigten omtrent den opstand in Polen, sahijnt het echter toch zeker te zijn, dat de bedwinging der insurrectie, die volgens de berigten der Russiaebe bladen genoegzaam geschied zon zijn, nog verre van waar is. Integendeel blijkt het meer en meer, dat de osoerlingen, die aanvankelijk jongelieden waren, die zich aan <fe hatelijke concriptie wilden onttrekken, stenn en me dewerking bij de meer bczadigden der Poolsche bevolking hebben gevonden, zoodat vela huisvaders uit Warschau al waar dc rust onverstoord gebleven is, vertrokken zijn, ten einde de insurgenten ter hnlp te snellen. Ook moet het cen trale of revotntionnaire comitë zich aan het hoofd gesteld, en den naam van voorloopige regering aangenomen hebben en als zoodanig proclaraatien uitgevaardigd hebben. De opstan delingen moeten voornemens zijn cene soort van guerilla- oorlog tegen de Russische troepen te willen voeren, twee Russische officieren die geraeene zaak met de opstandelin gen maakten zijn gefusileerd geworden zoodat de Russische regering, die op zijne eigen troepen niet zeker kan vertrou wen, in groote moeijelijkheden zal geraken. De opstandelingen zijn van gedachte, dat zoo zij het drie weken lang knunen volhouden, hunne zaak znllen als ge wonnen te beschouwen is. Londen 27 Jan. Te Drountacker is Zondag jl. zekere William Power in den ouderdom van 113 jaren en den 17 bevorens te Mulmurphy zekere Jack Owens in den ouderdom van 112 jaren overleden. Dezer dagen beklom een predikant in eene dorpskerk den kansel, doch daar het dien dag vrij koud was, hield hij geene predikatie, inaar sprak zijne kudde, na het gebed te hebben verrigt, aldus aan vBroeders en zusters! gednrende de laatste veertien dagen heeft men u menig voortreffelijk boek gegeven. Gij kunt die met veel nut in liet hoekje van den baard lezen, en ik twijfel niet, of dit zal u aangenamer zijn, dan hier in de koude naar mijn preek te luisteren". 28 Jan. De onderaardsche spoorweg te dezer stede levert resultaten opdie elke verwachting verre overtreffen. De ad ministratie heeft moeite om alle passagiers en de massa goederen die in de stations opeengestapeld zijn, te doen vervoeren. Men had berekenddat men de treinen met drie of vier wag- gons zou moetrn vergrootcnen thans blijktdat men bet dubbele noodig heeft om ïd de behoeften van de dienst te voorzien. Daardoor is eene vrij ernstige moeijelijkheid ontstaan, waaraan de maatschappij thans tracht te gemoet te komen. Men is namelijk genoodzaakt de machines te orerhitten, op dat zü zwaardere treinen dan waarop gerekend was, kunnen trekken. De toestellen tot opslurping van rook en damp wor den bierdoor onvoldoende, de tunnels en de stations worden van een zwavelachtig gas en zelfs van verstikkende uitdampingen verzadigddie de dienst zeer moegelijk maken voor de ma chinisten de stokers en de wachters en het zelfs den passagiers in de rijtuigen hoogst onaangenaam maken. Indien het traject grooter warezon het onmogelijk zijn het langer uit te houden. De maatschappij laat nu met allen mogelijken spoed veel grootere machines en toestellen in gereedheid brengenterwijl er teven» nachttreinen worden georganiseerd voor het goederen vervoer, waardoor de dagdiensten onder gunttiger voorwaarden zullen kunnen plaats hebben. De omnibussen voeren hunner zijds eene gedochte concurrentie met den nienwen spoorweg, doordien zjj de vrachtprijzen van Paddington naar de City en naar London-Bridge op slechts 1 en 2 pence hebben gesteld. 29 Jan. Men leest in het Alheuaeum: Wij ontvangen de mededeeling, welker nadere bevestiging ons is toegezegd, dat in den rooiden zandsteen in de nabijheid van Flgia (Mo- rayshire), het geraamte van een krokodil is gevonden. Is dit werkelijk waar, dan ia die ontdekking van het hoogste be lang Toor de geologische wetenschap, naardien de tot nu in geuoemde formatie aan liet licht gekomen fossiellen tot zoo danige dier klassen behoordenwelke op een veel lageren trap van organisatie staan". 30 Jan Berigten van New-York dd. 17 dezer melden, dat Longstreet Ten nesse is binnengerukt en zich gereed maakt Rosencranz aan te vallen. De geconfedereerden heb ben zich op de Cnmberland rivier van vijf stoombooten en etne kanonneerbootmet provisiën bevracht meester ge maakt. aan de Londenscbe tentoonstelling deel namen. De keizer heeft eene redevoering uitgesproken. 27 Jan. Reizigers, die over den berg Cenis zijn ge trokken, melden, dat daar zoo veel sneeuw ligt, dat de over- togt bijna onmogelijk is. De sneeuw ligt hooger dan men zich bij menschcngebeugenis kan herinneren. Op sommige plaatsen is geen spoor van een weg te ontdekken. De wind is verschrikkelijk en heeft groote schade toegebragt. De be ambten die met het toezigt en het onderhoud van den weg zijn belast, doen al het mogelijke om het den reizigers ge makkelijk te maken. Den 25sten zat een meisje van 18 jaar in den spoor trein van Villcfranche naar Lyon; xij zat alleen in een wagen van de 2de klasse. Toen de trein te Lyon aankwam vond men haar bewusteloos in den wagen liggen; hare armen wa ren op den rug gebonden en zij had een papieren prop in den mond. Zij heeft verhaald, dat een man tusschen de 40 en 50 jaar op een der tus3clienstations in den wagen was ge komen en dat hij, toen de trein aan het rijden was, zich op haar geworpen en haar gekneveld bad. Na haar te hebben onteerd, beroofde hij haar van al hare kostbaarheden en maakte toen gebruik van den oogenblik dat de trein, bij de kromming van den weg iets langzamer moest rijden, om uit den wagen te springen. 29 Jan. Een brief uit Rome berigt, dat verscheidene rooverhoofdlieden door de pauselijke gendarmerie zijn gear resteerd, Dit bewijst den ijver van de pauselijke regering om te doen ophoudendat het Romeinscbe grondgebied nog langer de schuilplaats zij van hen, die oproer in de Napelsche provincie wenschen te verspreiden. 30 Jan. De bakkersgezellen te Parijs hebben aan den syndicus van het bakkersgild het verzoek gerigt, om iedere week voor ieder van hen een kilo brood naar de werklieden te Rouaan te zenden; dat zou welijks 4100 kilo beloopen. 29 Jan. Een Spaansch horologiemaker heeft het vol gende grafschrift voor zich gemaakt: »Hier ligt in eene horizontale rigting het ligchaam van den horologiemaker De eer was de ware veer van zijn leven en de voomgtigheid de regulateur van zijne handelingen. Zijne bewegingen waren altijd juist geregeld eu de vreeze Gods en de liefde tot deu naaste de sleutel van zijn gedrag. Hij had zijn tijd zoo ge schikt, dat de uren voor hem met genoegen voortliepentot eindelijk de levensketting sprong en na 57 jaren verbrijzeld werd." 1 Febr. Volgens brieven uit Warschau van 30 Jan. heeft de opstand in Lithauen en Volliynië vele aanhangers, doch het gerucht, dat tc Warschau liep, dat ook in de Üud-Poolscbe provinciën opstanden zijn uitgebroken, en vooral te Weina, was onjnist. De brieveu schilderen de op standelingen als de zwakkere partij, op vele plaatsen zijn zij geslagen geweestdoch op sommige plaatsen hebben zij aan zienlijke voordeelen behaald. De regering handelt zeer krach tig, doch het kwaad heeft zeer de overhand genomen en kan niet spoedig weder genezen worden. 30 Jan. Men schrijft uit Mnnchendat de ex-koningin van ><ape!s nog altijd in bet kasteel Biederstein in de streng-

Schager Courant | 1863 | | pagina 2