FRANKRIJK- BELGIË. Brussel2 Febr. Voor eenige dagen wekte een bedelaar die zich in de omstreken van Luik op twee krukken voort sleepte, de algemeeDe deelneming op. Een geldstuk werd hem toegeworpendat echter wegrolde; een straatjongen raapte dit op en wilde er mede heênloopeii; hij had echter niet ge rekend op de vlugheid van den zoogenaamden kreupele, die dadelijk zijne krukken neerlegde, den jougen naliep en in haalde, hem het geldstuk ontnam en een pak slaag uitdeelde waarna hij weder zeer gemoedelijk zijne krukken opvatte en met deze zijne functiën van kreupelen bedelaar voortzette. ITALIË. RUSLAND. St. Petersburg, 7 Febr. De familie cn alle bedienden van markies Wielopolski zijn ziek, ten gevolge dei poging tot vergiftiging der spijzen. Lemberg, 7 iebr. 6000 insurgenten, ouder bevel van ba ron Heidelzijn door de Russenonder bevel van generaal Mack, bij oucsozk geslagen. Twee bataillous boeren legden bij het eerste schot de wapens neder. Velen ontvlugten naar de bosschen: De Russen verbranden Woucsozk, Bozentiu en Suchedeniowen rukten naar Sandomir op. Breslau 8 Febr, De berigteu aangaaude de gebeurtenis sen iu Polen zijn zoo ernstig, dat er heden een bataillon in- tauterie met extra-trein is verzonden. Andere verzendingen van troepen met buitengewone gelegeuheid zijn heden bevo len. Berigteu van Myslowitz vau gisteren meldendat 3000 opstandelingen zich in de nabijheid bevinden. De spoorweg van arschau naar Weeneu is geheel vernield. De Bretlauer Zeiti ng bevat een telegram Myslowitz van des avondsmel dende, dat er in grooten getale vlugtende Rassen zijn aan gekomen en dat zich daar reeds meer dan 500 bevinden de ze zijn ontwapend. De omliggende streken zijn geheel vau Russische militairen gezuiverd. De opstandelingen bezitten ccnc aanzienlijke magt aan cavallerie. ZWITSERLAND. Beru 31 Jan. Aan de Schcyzer Ztg. wordt nog het volgende geschreven aangaande de ramp te Bedretto. Ér zijn 24- lij Ken opgegraven; slechts een blinde man en een lamme Knaap werden nog levend te voorschijn gehaald uit de sneeuw massa, waaronder zij met hunne overige ongeluksgenooten rnim 50 ureu hadden gelegen. Eene vrouw stoud tot aan de TeDalton, staat Massachnsetts (Vcrecnigdc Staten) hebbep eenige personen eene inzameling gedaan vaji gebruikt linnen om daarvoor pluksel te maken voor de gewonden. Dc dames getroffen pver dit edel doelgaven zooveel linnen lappen als zij slecht» bijeen konden krijgen en manden vol werden naar de liefdadige inzamelaars gebragL 'loen deze een aaniieul ijken voorraad haddeaverkochten zij dien aan handelaars in lompen om er papier van te maken. Hoe menachlievend! Daily Ketct zegt, dat utet alleen de mannen, maar ook de vrouwen te Londen beginnen te wurgen. Zekere miss Selbv ia dezer dagen door twee vrouwen in Marvlebone aan gesproken, die baar eerst om eene aalmoes vroegen en toen zij die had gegeven, eischten zij dat miss Selby mede zou gaan naar een der ginpalaces (jenever-paleizen) om daar liare vertering te betalen; ook daarin stemde miss Selby toe. Toen zij betaald en zich verwijderd had volgden de vrouwen haar, knepen haar de keel toe, ontnamen haar al haar geld en lieten haar bewusteloos op straat liggen. Parijs, 1 Febr. De vermaarde zangeres Adelina Patti die hier althans zoo zeer wordt gevierd ontving dezer dagen het volgende briefje, dat wegens een aantal noordspelingen met haren uaaui der vermelding waardig is. De inhoud is deze Mejufvrouw. In deze winterdagen, die alleen voor een schaatsenrijder (pa/ineur) aangenaam zijn, verkwijnt (patit) rnijn hart als een bloem bij groote droogte. Wie ware niet bedeesd (pat /iinoré) om bij uwe beminnelijkheid, u zijne liefde te bekennen? Toch vraag ik u te mogen bemiunen en het u te mogen belijden. Behandel mij niet wreed (pat lijran- nique) maar luister gednldig pali emment) naar inijen als gij geen medegevoel hebt (compdlil) voor mijn harUtogt en verdriet dan wees verzekerd, zal ik mijn dog verloren hebben en dus geen Titus (pat Tïtus) zijn. Toch zult gij al mijn «Ypopathie behouden. Men zegt, dat een pasteibakker (patit- sier) dit billet doux aan Adeline Patti heeft toegezonden. 2 Febr. Toen dezer dagen een detachement jagers te voet met den spoortrein van Omer naar Parijs werd vervoerd om naar Mexico te worden overgebragt, zag de jager Sins, juist op den oogenblik, dat de spoortrein in vrij snelle vaart ecue brug overreed, een mau iu liet water liggen, die op het punt stond van te verdrinken. Hij sprong ijlings uit den wagen, bleef, als verbijsterd door den schok, een oogenblik staan, sprong daarop van de brug in het water en redde den in doodsgevaar verkeerende. Sins heeft de veldtogten in de Krim en Italië mede gemaakt, is met de beide medailles van drie veldtogten gedecoreerd en zal thans naar Mexico ver trekken, 0111 aldaar nieuwe lauweren te plukken. 3 Feb. De keizer heeft een model vervaardigd van een geroyeerd stuk geschut van gegoten staal, dat van achteren wordt geladen eu bestemd is voor de marine. Óp liet gecostumeerde bal bij de keizerin, zal eene quadrille det aheillet worden gedaust, waarop de keizer de volgende verrassing zal licbbeu uit elke van in de dans zaal geplaatste bijenkorven zullen drie als bijen gecostumeer de jonge daines te voorschijn treden enden keizer omringen. Men.ziet dat de weelde zich thans aan het Fransche hof iu allerlei buitensporigheden uitput. Uit Cayeuue wordt gemeld, dat de tot levenslangen dwangarbeid veroordeelde weduwe Dumollard aldaar een gedeporteerde heeft gehuwdom iu eeu tweeden echt troost en vergoeding te vindeu voor het lijden, dat aij in haar eer ste huwelijk had doorgestaan. Het Journal de Cout/autiuople meldt het volgende Te Haskeni woont een Turksche nachtwacht, die zijne func- tiën sedert 80 jaar met groote naan» gezetheid uitoefent. Hij is thans 109 jaar oud. Nadat hij op hoogen ouderdom al zijne tanden had verloren, heeft hij die successievelijk terug gekregen. waarop hij niet weinig trotsch is. 5 Febr. De emir Ab-el-Kader, die een pelgrirastogt naar Mexioo zal doen, heeft eeuige dagen in Ejypte doorge- bragt cn Cairo en de werkzaamheden aan de landengte van Snez bezocht. Den 22sten Januarij is hij aan boord van het adviesjagt le Curieus naar Djeddah vertrokken. Maarschalk Caorobert beeft den prefect van Lyon, den heer Yaïsse verzocht, in het stadhuis te mogen wonen, daar t(jne vrouw, eene afstammeling Tan de koningen van Schot land niet in eene soort van caserne kan wonen. De maarschalk eindigde de brief met te zeggen, dat wanneer zijn verzoek niet werd ingewilligd, hjj zich met geweld van de apparte menten in hel stadhuis zou meester maken. De heer Vaïsse gaf ten antwoord, dat het verzoek van den maarschalk niet tot zijne competentie behoorde en dat hij, om een conflict te voorkomenzijn oatslag aan den keizer zou indienendit heeft hij dau ook gedaan. 7 Febr. De keizer heeft aan maarschalk Pélissier een brief gerigt, met bet doel om een einde te maken aan diens ongerustheid, die was opgewekt door het bespreken van het regt van eigendom der inboorlingen in Algerië. De keizer zegt, dat het noodzakelijk is voor do rost en welvaart van Algerië om den eigendom te bevestigen in de handen van hen, die thans eigenaars zijn. Algerië is geene eigenlijk gezegde kolonie, maar een Arabisch koningrijk. De inboor lingen hebben, even als de kolonisten, regt op 's keizers bescherming. *Ik ben zegt de keizer evenzeer keizer der Arabieren als keizer der Franschen." De minister van oorlog maakt een ontwerp van senaats besluit gereed, waarbij de stammen of afdeeliugen van stam men onveranderlijke eigenaars worden van het grondgebied, waar zij zich ophouden en waarop zij eene traditionnele inagt uitoefenen. Turijn 2 Febr. Van Rome wordt het volgende gemeld. Op den voorlaatsten Zondag in de maand Januarij* heeft er in de Regione-Regola tnsschen de pauselijke en de Fransche soldaten een conflict plaats gehad waarvan de gevolgen verschrikkelijk hadden kannen zijn. Eene vrouw van slech ten naam riep, terwijl zij met een Romeinschen artillerist wandelde eenige Fransche soldaten. De Romein daarover verwoed wilde zijne gezellin slaan, doch deze werd door de Franschen verdedigd. Eenigen uit het volk namen partij voor den Romein en het zon tot een gevecht zijn gekomen wanneer eene Fransche patrouille den artillerist niet had ge arresteerd. Eeuige Romeinsche jagers en dragonders kwamen, toen zij het gebeurde hadden vernomen, toeschieten en verzetten zich, evenwel zonder de wapens te trekken, tegen deze arres tatie en ontrukten hun kameraad aan de patrouille. Geluk kig vuurde de Fransche patrouille niet, want de menigte volka en Romeinsche soldaten was zeer groot en daar iedere Franschman thans zeer gehaat is, zou het tot een vreeselijk bloedbad zijn gekomen. De Fransche soldaten die de vrouw verdedigden, ziju gearresteerd. Dc Poolsche rijksraad zal voortaan met den keizer in het Poolsch corresponderen. engrow is door de troepen ingenomeu.

Schager Courant | 1863 | | pagina 2