POLITIEK OVERZICHT. groote natie vijandig tegenover eilanden stelt. Erkenning der nationaliteiteneerbiediging van den wil der volkeneen vraagstuk reeds ten deele uitgemaakt in Italië en Griekenland; maar nog altijd zoo dreigend, dat het in Europa nog elk oogenblik den oorlogsfakkel kan doen ontbranden. Handhaving der constitutie tegenover meineedige ministers en een verwaanden koningwicn zijn „droit dtvin" misschien. even als Karei Xzijn troon zal kosten zietdaar de taak van het Pruisische lagerhuiszoo moedig begonnenzoo eervol voortgezet. Strijd tusschen een onderdrukt volkdatofschoon zijn naam zij uitgewischt van de rei der volken niet ophoudt zijne onafhankelijkheid terug te wenschen en een wreede onderdrukkerdie voor barbaarsche maatregelen tot den op stand scheen aan te prikkelen, om het ten minste met den schijn van eenig recht te kunnen verpletteren. Strijd ook in Nederland, al was ze minder bloedig, tus schen mannen van den achteruitgangvan den stilstand van den vooruitgang. Maar te midden van juist door dien strijdontwaakten de volken tot een nieuw leven ook op stoffelijk gebied De stoom werd aangewend als beweegkracht. Nieuwe fabrieken verrezen alllcrwcgebootendie stroom en wind trotseerdendoorkliefden inet nooit gekende snel heid de baren wagens van ongehoorde groottein menigte aan elkander gehechtdoorijlden in hunne huiveringwekkende vlucht de uitgestrekste landen, verecnigden de volken en brachten nieuwe ontwikkeling en nieuwe welvaart. Maatschap pijen verrezen en bevorderden, moge al winstbejag haar hiertoe hebben aangdreven, den nieuwen stoffelijken en geestelijken voor uitgang en ddarwaar deze krachten te kort schotenof w aar het haardoor gebrek aan genoegzame deelneming onmogelijk was een grootsch plan te voltooijenhielpen dc verschillende regeringen om de aarde te sluiten in een ijze ren netwerk, dat dc verschillende staten tot een groot rijk- za men vat. Maar Nederland bleef achter, en de eerste lijn die in 18SS geopend werd, bepaalde zich twintig jaren later tot ccne uitgebreidheiddie naauwelijks noemenswaardig is. AVaai-orn bleef Nederland zoo ten achter? liet lust ons niet alle oorzaken op te sporendie daartoe aanleiding gavenwij constateren slechts een feiteen feit, zoo bedroevendomdat een land als Nederlandvroeger de wetgever van Europazoo rijk aan hulpbronnen in zich zelfzóó diep daaldedat het met de kleinste staten naau welijks meer kon wedijveren. Beminde Nederland dan wederom de rustdie het een maal ten verderve had gevoerd Maar er volgde een ontwaken Slaat uwen blik om uOveral is de hand aan het werk geslagen reuzenplannen zijn beraamd en zullen ten uitvoer worden gebrachtgeene hinderpalen worden gevreesdvlijt en volharding zullen alles te boven komen. Weldranog weinige jaren en het ijzeren spoor zal alle provinciën door kruisen onbewoonde streken worden voor 't aanleggen van nieuwe wegen voor bewoning en ontginning geschikt gemaakt; de breede stroomende bronnen van zooveel welvaartzoo vaak helaasook van zoo onnoemelijk veel leedworden overbrugden alsof deze uitgestrekte werken een nieuwen prikkel waren voor den ontwaakten ondernemings geest ziet men in 't verschiet het aanleggen van nieuwe watenregendie der Amstelstad haren vorigen bloei herge ven en hare mededingster grooteren rijkdom moeten toevoe ren. En ook onze gemeente gaat een blijde toekomst te ge- moet. Welhaast zal de snelle lokomotief door onze landou wen schuifelenwelhaast zullen wij met alle oorden van ons Vaderland verbonden zijn een nieuwen weg zal ons geopend worden om onzen overvloed te leveren op alle markten van Nederlandvan Europa. Daarom kwijten wij ons van een aangeuamen plichtals wij der Regering onze hulde toehrengeu voor zoovele maat regelen van algemeene en van bijzondere welvaartdaarom aarzelen wij niet onze vreugde luide te verkondigennu wij voor ons Nederlandvoor onze geboorteplaats een blijde toekomst ep zien dagen. Maar meer dan datl Ons weekbladnu omstreeks zeven jaren in uwe welwil lendheid aanbevolendoor u met graagte ontvangenbet toenemend aantal abonncs is daarvan immers het sprekendst bewijs,) treedt tevens een nieuwe phase in. Geenc kosten zullen door ons gespaard wordengeene moeite ontzien om het op die hoogte te brengen, dat het met eere genoemd kan worden onder de dag- en weekbladen van ons Vader land. Daarom zal het ook voortaan in grooter formaat ver schijnen zonder dat daardoor de prijs eenige verhooging on dergaat. Uwe ruimere deelneming zalzoo wij hopen onze schadeloosstelling zijn. Een zevenjarig bestaan heeft de be hoeften getoond aan een weekblad voor deze strekenwij hebben een orgaan noodigdat onze belangen doet kennen en ze desgevorderd, verdedigt. .Maar vergrooting van formaat is niet de eenige veranderingvoortaan zal elke courant voorzien zijn van een politiek hoofdartikelwaarin wijvol gens onze zienswijze alle binnen— en buitenlandsche gebeur tenissen van eenig aanbelang hopen te behandelen. Onze zienswijze Lezers, wij zijn liberaal vrienden geene aanbiddersvan het tegenwoordig ministeriewij hopen hetzoo veel in ons vermogen ismet onze zwakke krachten te schragen omdat we overtuigd zijndat alleen in de toepassing van waarlijk liberale beginselen heil voor Nederland te vinden is. Wij zijn constitutioneelwij zijn gehecht aan het huis van Oranjeaan den kouing die ons regeertmaar zullen nim mer uit het oog verliezen dat de Koning om het Volk niet het Volk om den Koning is. AA ij eerbiedigen de rechten der A'orsten maar verlangen ook de vervulling hunner plichten wij zullen geen oogenblik aarzelen de rechten der Arolken te verdedigen tegen de dwingelandenwelke die met voeten treden wij zullen niet ophouden onze stem te verheffen tegen de verwatenendie mecnen dat het menschdom geene andere rechten heeft dan hunne slaven te zijn. AVij eeren de Godsdienst; en eerbiedigen elks overtuiging. Scheiding van Kerk en Staatgelijkheid van alle Kerkge nootschappen met het recht hunne belangen in hun eigen boezem te regelenzonder eenige inmenging van buiten. AA'ij beminnen den vredemaar vreezen den strijd niet, zoo deze noodig mogt zijn om een goed en edel doel te bereiken. Zietdaar onze zienswijzezietdaar het oogpmitwaaruit wij de gebeurtenissen wenschen te beschouwen. Kunt Gij u daarmede vereenigen Zoo ja toont het ons door uwe ondersteuningdoor uwe deelname. AA'ij zullen ons beijveren u steeds een aangenane, een nuttige, een welkome vriend te zijn. De berigten omtrent den Foolscheu opstand luiden uu eens ten vóórhele dan weder ten nadeele van denzelveu. Deze s*aat van zaken ban, wanneer de insnrgentcn hunne wijze van guerrilla oorlogvoeren volhouden nog lang voortduren. Frankrijk schijnt het idéé, tot verkrijging der onafhankelijkheid van Polen, te hebben opgegeven, daar bet niet zoo als het vermoeden was op medewerking van Oostenrijk kan rekenen. De belangstel ling in het lot der Poolsche natie vindt bijna in alle rijken weerklank, blijkens de petitiën dieallerwege aan de hoven geri»t worden. De limes zegt, omtrent de Polen, dat er in Engeland slecht» één wensch bestaatnamelijk dat Polen, al is het dat het zijne onafhankelijkheid niet verkrijgt, toch mi.itens decon- stitutie herkrijre, in welker bezit het zich als Russische provin- Cle \*n. 8e'°kkig rekenen. Het komt het blad volstrekt niet moeijelïjk voor Zweden, Spanje en Portugal te bewegen om ten gunste van Polen mede te werken. Ook Oostenrijk heeft den wensch aan den dag gelegd om zich van alle medepligtigheid aan de tegenwoordige politiek der Cars te onthouden en er be staat dus alle kans dat de stappen der Engelsche regering tot gewichtige conferentien zullen leiden. Mogf Rusland" weigeren daarin te treden, dan zou dit aanleiding geven tot een algemeen protest tegen re mishandeling, waaraan de Polen blootstaan. Is daarentegen de Czar geneigd aan de voorslagen in verzoenen den geest te gemoet te komen, dan zal binnen kort een congres tot staud komen, dat er toe zal bijdragen om de beweginn in 1 olen en de bezorgdheid van Europa tot een einde te brengen. A olgen> tijdingen nit Griekenland zou men daar zeer gestemd zijn voor de candidatnnr van prins AA illielm van Denemarken voor den Griekschen troonin Engeland vooral moet aulks groote vreugde veroorzaakt hebben. De Tiiae» zegt dat liet te hopen isdat de Grieken den broeder van den aanstaanden koning van Denemarkenen van de aanstaande koningin van Engeland als koning aannemen. Hij is een persoon, die veel hooger in rang is dan elke andere candidaat. Geen der mo-

Schager Courant | 1863 | | pagina 2