23 APBÏL Algemeen Nieuws-, Advertentie- Landbouwblad. N®. 291. Zevende Jaargang. A°. GEMEENTE-AFKONDIGINGEN. Koemarkten. J SCHAGER COURANT. abonnementsprijs voor drie maanden: Voor Schagenƒ1.00. Franco per post door het geheele Rijk. „1.15. Afzonderlijke Couranten0.10. Verschijnt iederen Donderdagmorgen. TJITGrEVEB IP- J". Gr. DIDERICH. PIUJS DER ADVKRTENTlëN Van een tot vijf regelsƒ0.75. Iedere regel meerder 0.15, De 85 cents zegelrecht niet medegerekend. Groote letters naar de ruimte die zij beslaan. BRIEVEIT IFIR^IDTCO. m Burgemeester en Wethouders van Schagen, Brengen terkennisse van belanghebbenden, dat uithoofde van de Iloornsche Koemarktwelke dit jaar invalt op Donderdag den 30 April 1863, de Koemarkt binnen deze gemeente zal gehouden worden op Woensdag 29 April bevorens. Wordende wijders ter kenisse gebracht dat de gewone markt des Donderdags onveranderd blijft. Schagen, den 20 April 1863. Burgemeester en Wethouders voorn. IIR. DE MEÊR. Burgemeester. A. J. van CANTEORT, Secretaris. „OKonden de Polen zich nog slechts eenige weinige weken handhavendan twijfe len wij er niet aan of Europa zal Polea's zaak bij Rusland bepleitenen de Noordsche vorst zal, hoe noode ook genoodzaakt zijn aan den drang der natiën toe te geven". Zoo eindigden wij voor een paar weken on ze beschouwing over Polen en wij hebben in de laatste dagen ons voorgevoel bewaarheid gezien. Depêches zijn door de kabinetten van Londen Parijs en Weenen naar hunne respec tieve afgezanten te St. Petersburg gezonden oui aan Vorst Gortschakoep voorgelezen te worden en hem daarvan een afschrift te laten. Wèl zijn zij in de vriendelijkste bewoordingen vervatmaar de inhoud blijft desniettemin een ernstige waarschuwing voor de Russi sche regeringeen waarschuwing die haar tot rijpe overweging aan zal sporennu zij ziet dat de regeringen van Europagehoor gevende aan den wensch der volkenprotest aanteekenen tegen een vernietigingsoorlog die in onrechtvaardige aanleiding misschien zijn wedergade in de geschiedenis niet vindten in barbaarschheid teruggebracht moet worden tot de tijden van Dschkugis-Khan en Tamur- Lenk. De luister van het Russische Kei zershuis is ten grave gedaaldhet prestige van ouverwinbaarheiddat sedert de groote daden van Peter I en van Katharina lisedert de zelfopofferende vaderlandsliefde van 1812 dat Vorstenhuis omgafis verdwenende begoo cheling van voortdurende machtsuitbreiding de hoop op het bezit van Konstantinopel en Perzië door Czaar Nikolaas zijnen onderdanen voorgespiegeld om ze daarin zoo mogelijk een vergoeding te schenken voor het ijzeren juk dat hij hun had opgelegdis verdwenen; de Krim oorlog stelde Rusland ten toon in al zijne naaktheidde Poolsche opstand brak uit en leerde Europahoe de geest der 19d« eeuw in dat uitgestrekte rijk gehoond wordt. En Europa heeft partij gekozen. Engeland, Frankrijk en Oostenrijk zijn de Polen met hunnen zedelijken invloed ter zijde getreden en hebben geëischt, dat de bepalingen en be loften van IS 15 zouden opgevolgd worden. Dien stap had Rusland niet verwacht. Rusland meende, dat Polen voor de overige volken van Europa dood wasovertuigd van de groo te moeijelijkheid voor Frankrijk en Engeland om in die verre gewesten een gewapende tusschen- komst te bewerkstelligenrekenende op de houding van Oostenrijk, dat ook deel had in den eenmaal gepleegden roof, en op deszelfs bijstand bouwende, wanneer het een onder drukken van een opstand in Polen gold, tartte het alle demonstratiën van het onderdrukte volktartte het alle vriendelijke waarschuwin gen tot dat het eindelijk te laat geworden is. Te laat 1 Wij meenen zulks te mogente kunnen be- weeren. De opstand in Polen heeft in de laatste veertien dagen een omvang gekregen, waaraan wijtoen wij de treurmare van Lan- giwicz 's terugtocht vernamenbijna wanhoop ten. Overal vormen zich nieuwe benden om het gehate juk te bestrijdendoor het geheele land ontwaakte de geestdrift om een vaderland vrij te vechten, of met dat vaderland te sne ven en naast die eendrachtige zamenwerking verhief zich het verbond der drie genoemde groote mogendhedenwier eerste inmenging een herinnering voor Rusland was aan de ver plichtingen die het zoo schaamteloos vergeten had. En zal het slechts bij die herinnering blij ven Helaas de toestand van Europa doet ons voor het ergste vreezen. Frankrijk heeft bij ontelbare krijgers een groot gedeelte van zijn roem begraven in de noodlottige velden van Mexiko zoodra de Fran- sche eer het eenigzins toelaatzullen de troepen van daar terug getrokken en de vrede hersteld wordenook al wordt het doel van den oor log slechts schijnbaar bereikt. Maar zal met dien uitslag het Fransche volk tevreden zijn? Zal de Keizer zich daarmede kunnen verant woorden over de miljoenen, die te vergeefs zijn uitgegeven over de menschenlevensdie ter slachtbank zijn gevoerd Zal hij zijn heil niet moeten zoeken in een oorlog die geheel in overeenstemming met de traditiën van het Napoleontische stamhuis isen die in Frank rijk populier zal zijn Reeds zijn er geruch ten in omloopdat hij der Italiaansche regering heeft laten polsenof zij hem met 60,000 man ter zijde kan staanen op wie anders kan hij het gemunt hebben dan op den Rus- sischen Colossus en op den Pruisischen con- stitie—despootdie zich den roem verworven heeft als een vasal van den Rus te handelen En aan bondgenooten zal het Frankrijk niet mangelen. Zweden is zijn dierbaar Finland nog niet vergeten en zal geen oogenblik aarzelen een krijg te beginnendie het uitzicht geeft deze belangrijke provincie te heroveren. Zijne sijmpathie voor de Polen is ons daarvan het bewijs. Turkije zal een oogenblik herleven om zijn erfvijand den laatsten slag te helpen toebren gen en Oostenrijk zalzoo het al niet dadelijk aanvallender wijze te werk gaatmisschien een gewapende neutraliteit in 't leven roependie meer nog schaden kandan een directe oorlogsverklaring. Overal liggen de brandstoffen voor den oor log opgehooptéén vonken hij ontbrandt met nooit gekende hevigheid. En waar zal het einde van dien oorlog zijn W ij sidderenals wij denken aan die dui zenden en duizenden die in de kracht huns levens opgeroepen zullen wordenom te strij den en hun hartebloed te geven voor een zaakdie op zich zelve wel rechtvaardig is maar die haar ontstaan te danken heeft aan de willekeurige bepalingen van eenige Vorsten die door hunne verblinde onderdanen voor on feilbaar werden gehouden. En dat Rusland óók dien uitslag vreest toonen ons de laatste besluiten van het Pe- tersburgsche kabinet. Het geheele leger wordt op voet van oorlog gebrachtKroonstadt wordt versterkt en een ukase van den 12den April kondigt een amnestie aan voor alle Po len die hunne wapenen zullen nederleggen en voor den 13den Mei tot gehoorzaamheid aan den Czaar terug keeren. Met deze amnes tie zal vorst Gortschakoff zijne goede gezind heid tegenover Polen staven als de aandrang der verbondene mogendheden hem geen ande ren uitweg meer laten. Zullen zij zich hier door in slaap laten sussen Wij gelooven het niet. En wat beteekent die amnestie Rus land heeft geziendat zijne machtsontwikke ling tot nog toe te vergeefsch was dat de Polen wel gedood konden worden maar niet wanhopen zouden aan den goeden uitslag van hunne vereende pogingen en nu tracht het hen te doen bedaren door wat schoon klinkende woordendie even hol zijn, als de beloften van vroegere jaren. De Polen vragen nog geene amnestiezij weigeren zelfs ze aantenemenzij zullen strijden zij willen met het zwaard in de hand verwer ven wat hun sedert jaren op hunne bil lijke vertoogen onthouden werd. Vroeger had zachtheid Polen kunnen behoudenthans is zachtheid een bewijs van gebrek aan macht om tot het doel te gerakeu. En zullen met die amnestie de andere staten te vreden zijn? Zullen zij zich te vreden laten stellenzonder waarborgen te hebben dat in Polen maatre gelen genomen worden, die ten minste betere grondslagen voor den vrede in zich bevatten De geschiedeis heeft het ons geleerd hoe men op Ruslands beloften rekenen kan; niet altijd zal Europa willens blind zijnniet altijd zal het zich door hersenschimmen laten bedwelmen. Nog eenswij aarzelen niet het te ver klaren wij gevoelen sympathie voor het ar me verdrukte Poolsche volkwij hopen dat zij zich zullen kunnen bevrijden van een jukdat te zwaar geworden isom langer

Schager Courant | 1863 | | pagina 1