INGEZONDEN STUKKEN. de provincie Noord-Holland zullen in de eerste helft der maand Mei worden iugedeeld en tot de eerste oefening dadelijk in dienst gesteld wor den. De Noordelijken hebben den aanval op Charleston begonnen, vier huuner gepanserde schepen openden een zeer hevig vnur tegen de forten. Men zegt, dat keizerin Eugénie, in September aanstaande een uitstapje naar Rome zal ma ken. In Frankrijk telt men 30,000 doofstom men, voornamelijk in de vochtigste streken; slechts de helft derzelven bevindt zich in gestichten. Uit Mexico schrijft men, dat de beruchte guerilla hoofdman Camacho den Franschen is in handen gevallen; hij heeft zich alvorens zich over te geven lang tegen de cavallerie verdedigd; men vermoedt dat de Mexicanen spoedig voor de Fransche wa penen zullen moeten bukken. Te Raarasdonk, is door den heiligen band des huwelijks verbonden een paartje dat niet minder dan 17 jaren in leeftijd verschilt; de bruidegom telt 83, de bruid 36 meimaanden. Uit Nijme gen wordt gemeld dat de stoomboot Willem III op hare vaart van Arnhem naar eerst genoemde stad, door den bliksem werd getroffen, die daar aan echter geene schade berokkende, derwijl hij langs het ijzerwerk, in het water werd geleid; alleen kreeg de boot een geduchten schok en voelde de stuurman zijne handen van het roer afslaan. In een klein Russische plaatsje, werd onlangs een burger, die het niet te ruim beeft, genoodzaakt een Kussisoh majoor huisvesting te verleenen met diens bagage, bestaande in: zijne vrouw, twee kinderen, ecne gouvernantetwee meiden een knecht, twee paarden, een rijtuig en een koet sier. Prins Napoleon, zooals wij reeds vroeger melden, door graaf Wielopolski, tot een duël uitgedaagdheeft voorzichtigheidshalve dat zaakje aan den graaf Braniki opgedragen; 'zaak waarnemers, zegt hij, moeten voor alles gebruik baar zijn." De heer Kölle, directeur van een meisjes-instituut, te Stuttgart, uit den spoortrein willende stappen, terwijl die nog in beweging was, geraakte tiisschen de wielen en werd zoo deerlijk overreden dat hij op de plaats dood bleef; zijne dochter een meisje van 16 jaren, bevond zich in den trein. Te Stargard, in Pommeren, wordt thans een monster-proces geïnstrueerd wegens tesse Ottilie te stuiptrekken. Rosalia lag bij haar op de knieën en wrong zich de banden. De photographie, lag ter zijde op den grond, aan de voeten der kleine. Deze echter verdraaide stuiptrekkende hare oogen, het schuim stond op haren mond, zij worstelde klaarblijkelijk met den dood. De gravin stond als levenloos met eene door wanhoop verteerde gelaatsuitdrukking. Haar blik die op de stuiptrekkende kleine gevestigd was, zweefde nu en dan vol angst over de tafel, waarop de toebereidselen voor de limonade stonden. Tegen die tafel stond een stoel. Het noodlot- ge glas was tot op de hellt geleegd. De gravin waggelde tot de plaats waar haar kind lag, een onheilspellende kreet ontvloot hare lippenhare handen strekten zieh krampachtig naar de kleine nit, vervolgens stortte ty, buiten bezinning, neder. De overste en de gezantschaps secretaris spron gen naar de in onmacht liggende gravin toe, de docter en de graaf naar Ottilie. De bediende, die even te voren door de gra vin belast wasmet de kleine in bet park te gaan, verscheen op den drempel der kamer. Wat scheelt het kind? Wat is er met haar ge beurd riep de graaf. Dat weet ik niet! stamelde Rosalia. Toen ik van mijne kamer hier terug keerde, vond ik OttiKe op dea grond in stuipenttrekking liggen,— O mgn God 1 Comtesse Ottilie liep, aan de broeijery, van mij weg! stotterde de bediende. De gravindoor den overste en den secretaris naar een sopha gedragen, bekwam weder van hare onmacht. Daar rigtte zij zich met moeite overeind, sleep te zich tot bij de kleine en zonk op hare knieëo. Haar gelaat was Treesselljk ontsteld. Mjjn-kind, mijn kind! jammerde zij. (Wgrit vervolgdJ brandstichtingen, het proces omvat een tijdvak van zes jaren; het aantal der voorloopig gearres teerden is zoo groot, dat het gevangenhuis te Stargard ze niet allen kan bergen, zoodat een gedeelte der gevangenen naar elders is overge bracht. In eene werkplaats in de Haringpak kerij te Amsterdam heeft zich een man te slapen gelegd zonder weder wakker te zijn geworden; men deukt dat misbruik van sterken drank hier van de ooizaak is. Men zegt, dat de keizer van Oostenrijk bij keizer Napoleon, zal komen logeren; te Fontainebleau worden reeds kamer3 in orde gebracht. De nienwe aartsbisschop van Parijs is door den pauselijke nuntius, in de kerk van de congé- gratie der Lazaristen, plegtig ingewijd. In de omstreken van Almelo brandden in de vorige week, acht bnizen af; terwijl te Enschede, waar de, in het afgeloopeu jaar, algemeene brand, nog al rente heeft gegeven, de toen gespaarde hnizen, thans ook een prooi der vlammen zijn geworden; die oude barakken konden fatsoenshalve, bij de nieuw opgetrokken gebouwen niet langer blijven 3taan. Prins Napoleon heelt zich met den kei zer en de keizerin volkomen verzoend; de keizerin omarmde, bij die gelegenheid, den prins aller hartelijkst. Uit Rome wordt gemeld dat Frans II volstrekt geen geld heeft, omdat de 300 duka ten 's maands dieFerdiuand II bij testament heeft nagelalen, om iedere maand 1250 missen te lezen voor de zielen in het vagevuur, thans in 'skonings porte-monnaie vloeijen, en hij, de door hem af gezonden telegraphicsche dépêches, niet langer kar. betalen.Van onderscheidene zijden wor den in ons Land wegens het toenemend gebruik van petroleum, pogingen aangewend, om vermin dering der gasprijzen.De schermmeester Regoor te 's Gravenhage heeft van zijne wapenbroeders te Rotterdam een zilveren medaille gekregen. UitTiel meldt men, dat aldaar in de rivier is opgevischt het lijk van een meisje, naar gissing 25 it 26 jaar ond; de drenkeling was geheel naakt en had een snoer koralen om den hals. Prins Napoleon schijnt niet te weten wat hij wil, thans schrijft men, nit Parijs, dat hij niet naar Egypte zal gaan. De eerste kamer der Staten Generaal is weder aan het werk; terwijl de tweede nog schaitijd hondt. Z. M. de Ko ning, heeft doperwten en peulen van den kouden grond, present gekregen. Het beurtschip van Amsterdam op Zwolle kapitein C. Hollander, op de Zuiderzee mast en zeilen verloren hebbende, is door de stoomboot de elad Amsterdam, op sleep touw genomen en binnengebracht. Te Görlitz heeft de koninklijke postmeester Fritze, die als ridder van het IJzeren Kruis, door den koning, ter tafel was genoodigd, over de hem bewezene eer, zijn verstand dus niet veel verloren. De tunDel onder den heuvel van Sydenham waarop het glazen paleis is gebouwd en die tot uitbreiding dient van deu zoo veel besproken onderaardscben Londenschen spoorweg, is geheel voltooid. Te Botalliach, bij Saint-Just, in Engeland heeft in eene tinmijn een verschrikke lijk ongeluk plaats gehad; door het breken eener ketting, stortte een wagen van de belling waartegen hij, door een locomotief werd opgetrokken, naar beneden; tien personen verloren daarbij het le ven. De bevolking van liet kanton Bern, verlangt de invoering vau registers van den burgerlij ken stand eu het bnrgerlijk huwelijk; ze komt derhalve ruim een halve eeuw, in dat opzicht, bij ons ten achter. Men ziet met le. Jannarij 1864 de invoering le gemoet der rechtstreeksche verkiezing voor kerkeraadsleden, door de leden der gemeente. In de vorige week werd op de Iersche kust een engelsche schoener met meel en maïs beladen, door 13 booten, bemand met 64 man, aangevallen; de kapers enterden het vaartuig en zeiden dat zij van honger omkwamen; zij wei gerden het hun aangeboden geld, doch braken de luiken open en aten den raauwen maïs. Te Spandau is een burger achter de traliën gezet, omdat hij had verzuimd den koning te groeten. De koning van Wurtemburg (vader van onze koningin) is, na een verblijf van vijf maanden te Nizza, te Stnttgart teruggekeerd en op feestelijke wijze ingehaaid; de Sljange vorst zat, met ontblood hoofd, in een open rijtnig. Te Leerdam, is een man door een zoogenaamde mallejan overreden, en aan de gevolgen, overle den. Den 25 dezer maand heefl zich, te Am sterdam een vreemd zeeman, van hel leven be roofd, door zich op liet heimelijk gemak, onder ecne brug, op te hangen. ln de Middelb. cour. leest men dat eene vrouw van dertig jaren, zich met een scheermes de beide armen heeft afge sneden. Nu zonden wij wel eens gaarne van de Redactie weten hoe zij den tweeden arm afgesneden heeft, nadat de eerste het slachtoffer van hel spi ritisme geworden was. Wij begrijpen daarvan de mogelijkheid niet. Te Ootmarsum, woedde een hevig onweder, dat drie uieu aanhield; de bliksem sloeg in eene nieuwe onbewoonde boerehoeve die geheel afbrandde. Door de arroudissements rechtbank te Amsterdam, werd dezer dagen; een loteling, van dit jaar, veroordeeld tot 45 dagen cellulaire gevangenisstraf en f50 boete, omdat bij had getracht, door het aanbieden van eene banknoot van f 25, gewikkeld in een papier, den chirnrgien, om te koopen, die bij den militie raad, met de keuring belast was. Bedankt voor liet beroep bij de doopsgezinde gemeente Haarlem Dr. J. Hartog, predikant te Utrecht. Z. M. heeft benoemd in het bestuur van deu polder Oostzaan, tot dijkgraaf JPrins en tot heemraden J. Hoorn, A. Dral, Dr. D. Keijzer, G. Fraaij, J. Bral, Pr. en G. de Ridder Jr. De kerkeraad van Wemeldinge (Zeeland) heeft, voor dezelfde vacature, zijn vijftiende beroep uitge bracht op Ds. A. Mac Pherson thans predikant te Nijkerk aan de Velnwe. De heer 8. C. S. Holland, is op zijn verzoek, eervol ontslagen uit zijne betrekking van secretaris der gemeente Ber gen. Beroepen te Monnickendam Dr. J. van der Ploeg predikant te Baard. De Minister van Binnenlandsche Zaken, heeft vergund dat de eerste steen van bet stations gebouw alhier, zal gelegd worden door het zoontje van G. O. Boogh, postbode-, in 1861 vergunde Z. M. dat dit kind Hoogstdeszels, namen, raogt voeren; later hopen wij, te kunneu mededeelen, dat Z. M. Hoogst- Iets over Petroleum. De ontbinding van plantaardige en dierlijke stoffenwanneer zijonder den invloed van vochtigheid en zekeren warmtegraad aan zich zeiven worden overgelaten en waarbij derzelver bestanddeelen zich tot andere producten ver eenigen, heeft men gisting genoemd. De gisting wordt naar haren verschillenden aarden de daaruit ontstaande producten onderscheiden in drie verschillende soorteu Io. wijngisting, waarbij hoofdzakelijk alcohol, zure gisting waarbij vooral azijn outstaat en eindelijk rottende gisting, door welker invloed, het als slijk of akkeraarde wordt gevormd indien zij stoffen betreft, die boven den grond in de open lucht vergaan, ten 2e. turf, wan neer dit onder water plaats heeft, en ten 3e. bruin kolen steenkolen aluinschieferpetrefacten indien dit onder de oppervlakte van den aard bol geschiedt. Onder welke voorwaarden nu, deze verschil lende soorten van gistingen plaats grijpen, be hoeft [hier niet nader te worden ontwikkeld, evenmin welke de verschillende nadere producten zijn, die daarbij worden gevormd, het moge thans slechts voldoende geacht worden, om op te merkendat de petroleum (in onze taal steenolie genoemd,) het gevolg schijnt te zijn van de vorming der steenkolenbeadingen, die op hunne beurt hun ontstaan te danken heb ben aan de geweldige omkeeringen die de oppervlakte des aardsbodems in het verloop van millioenen jaren ondergaan heeft, voordat hij zijne tegenwoordige gedaante had verkregen toen geheele bosschen van nu niet meer voor komende reusachtige varen soorten en andere gcwasschen, aan geweldige watervloeden bloot gesteld, onder de oppervlakte van den grond werden begraven en daaraan eene langzaam, voortgaande ontbinding of rottende gisting onderworpen onder den invloed eener hoogere temperatuur van onzen aardbol en eene sterke drukking, versteenden, welke thans onze steen kolen beddingen nitinaken. Naar de verschillende gesteldheid, der aarde, der aldaar zich thans bevindende dierlijke overblijfselen, de vnlcanische toestand van den aardbodem enz. ontstonden tevens vele kool waterstof verbindingen van verschillenden aard, die ten deele gasvormige vloeibare of vaste ligchamen daarstellen, aard-harsen, aard-olien en naphtas genoemdwaartoe ook de petroleum moet gerekend worden. {Slot volgt)

Schager Courant | 1863 | | pagina 3