Algemeen Nieuws-, Advertentie- Landbouwblad. N®* 294. ii"- Zevende Jaargang. ty ïoo.Jtr A 1863^S BEIEVEN GEMEENTE AFKONDIGINGEN. SCH U T T E R IJ. DE TOESTAND VAN EUROPA. SCHAGER COURANT abonnementsprijs voor drie maanden: Voor Schagenf 1.00, Franco per post door het geheele Rijk. „1.15. Afzonderlijke Couranten. „0.10. Verschijnt iederen Donderdagmorgen. prijs der advertentiün Van een tot vijf regelsf 0.75. Iedere regel meerder„0.15. De 35 cents zegelrecht niet medegerekend. Groote letters naar de ruimte die zij beslaan. TIIT&EVEE 3?. J\ GK DIDERICH. Burgemeester en Wethouders van Schagen. Gezien de Wet op do Schutterijen vau den 11 April 1827 [Staatsblad No. 6] Roepen bij deze op om zich voor de Schutterlijke dienst te doen inschrijven lo. Alle ingezetenen die op den 1 Januarij 18G3, hun 25ste jaar zijn ingetreden en alzoo in het jaar 1838 geboren zijn 2o. De zoodanigen die schoon bevorens in andere gemeeulcn ingeschreven sedert de inschrijving van het vorige jaar binnen deze gemeente zijn komen wonen, en 3o. Vreemdelingen die sedert de inschrijving van het vorige jaar in de termen gevallen rijn, om als Ingezetenen te worden beschouwd En zulks op Dingsdags den 19 Mei dezes jaars des voormiddags van 10 lot 2 ure, op het Raadhuis. Een ieder ook zoo hij vermeent tot de vrijgestelden of uitgestotenen te behooren is verpligt zich te doen inschrijven. Voor Ingezetenen worden ten deze gehouden: a. Alle Nederlanders, alhier hun gewoon verblgf houdende b. Alle Vreemdelingen, alhier woonachtig, die hun voornemen om zich binnen het Rijk te vestigen zul len hebben aan den dag gelegd. Ue tijdelijke uitoefe ning van eenig bedrijf of handel in ondergeschikte be- trekkiug als leerling, knecht, enz., kan op zich zelve niet beschouwd worden als bewijs van dat voornemeu. Zij die in meer dan ééno gemeente hun verblijf houden, ziju verpligt zich te doen inschrijven binnen die ge meentealwaar een dienstdoende Schutterij aanwezig is bijaldien in die verschillende gemeenten alleen dienstdoende of alleen rustende Schutterijen bestaan, zullen zij zich doen insenrijven in de gemeente, waar rij voor de Personele belasting zijn aangeslagen en de ambtenaren en geëmployeerden in die gemeentewaar zij ambtshalve verpligt zijn hun verblijf te houden of hnnne woonplaats te vestigen, of zoo deswege geene bepaling bestaat, even als de klerken, kantoorbedien den of dergelgkeazoo als ook alle werklieden, in die gemeente, waar zij. overeenkomsting de bepalingen van Art. 74 en volgende van het Burgerlijk wetboek, geacht moeten worden hunne woonplaats te hebben. Die van hunne ouderdom geen voldoend bewijs geven, zijnde eeB uitstreksel hunner geboorteactehetwelk gratis verkrijgbaar is, zullen door hel gemeente bestuur worden ingeschreven naar deszelfs oordeel, on verminderd de bevoegdheid van den ingeschrevene, om van zijnen juistea oaderdom nader te doen blijken. De registers ter inschrijving zullen op den 15 Mei geopend en op den 1 Junij daaraanvolgende worden gesloten; en aileudie bevonden worden zich alsdan niet te hebben doen inschrijven zullen volgens art. 9 der wet. door het gemeente bestuur ambtshalve wor den ingeschreven en door den Schuttersraad tot eene geldboete worden verwezen, terwyl zy daarenboven zonder loting zullen wordeD ingelijfd indien het zal blijken» dat er tijdens de verzuimde inschrijving geene redenen tot uitsluiting of vrijstelling teo hunae behoeve bestonden. Een ieder wordt vooral aaugemaand om zich tijdig van een uitstreksel zijner geboorteacte te voorzien en zich alzoo van zyoeo jnisten ouderdom te verzekeren ten einde de inschrijving naar bebooren geschiede en hij niet vervalle in de straf bij de wet bepaald. En is deze afgekondigd en aangeplaktwaar zulks te doen binnen deze gemeente gebruikelijk is. Schagen den 1 Mei 1863. Burgemeester en Wethoudervoornoemd. H. R. de MEÊR, Burgemeester A. J. van CANTFURT Secretaris Toen Locvois Lodewuk XIV eenige aflei ding wilde bezorgenbegon hij den oorlog; eveneens handelt tegenwoordig Napoleon III om de aandacht zijner onderdanen een weinig af te trekken van den inwendigen toestand van hun vaderland. Reeds werden vroeger de Oostersche en Italiaansche kwesties aangegre pen om het leger roemvol bezig te houden en den keizer populair te maken bij het Frau- sche volkdat niet genoeg meer had aan de tijdingen uit Algériewaaraan ze reeds vijf en twintig jaren gewoon waren gewordenen toen eindelijk Europa voor 's hands geene ge legenheid meer aanbood om met kans van welslagen een oorlog aan te vangenwerden er legers en vloten naar het einde der wereld, naar Cochin-China en China gezonden om daar de Fransche beschaving in te voeren en voor Frankrijk roem en landen te veroveren. Ook Amerika kreeg een bezoek van Fransche sol daten die reeds langen tijd hoewel tot nog toe vruchteloos, beproefd hebben om de Mexi canen van de deugdelijkheid der Fransche regeringswijze boven de hunne te overtuigen. Maar die laatste oorlog is gebleken een mis rekening te zijnin plaats van geld en eer vonden de Franschen er tot nog toe den dood en weinig laauwerenen de keizerdie alle mogelijke middelen aan moet wenden om maar eenigzins populair te blijven zalwij twijfelen daaraan nietzijn leger terugtrekkenzoodra slechts aan de militaire eer voldaan en er ten minste eenige, al zijn het dan ook maar schijn bare voordeelen behaald zijn. Maar ia Europa heeft zich een nieuw verschiet voor hem ont sloten. Kan hij zich meer populair bij zijn volk makendan door openlijk de partij der onderdrukte Polen te kiezen Reeds zijn eeni ge stappen gedaan, om ten minste te kennen te geven dat de keizer sympathie gevoelt voor die verdrukte natie; zal het hierbij blijven? De nota 's door Oostenrijk Frankrijk en En geland aan den Russischen keizer gezonden zijn op zoodanige wijze beantwoord dat de Moniteur daarover opmerkt: „het is duidelijk, wanneer men deze stukken leest, dat zij een weg openen tot verzoening en den grondslag bevatten tot onderhandelingen tusschen de mo gendheden, die de wettige belangen van Polen behartigen."Daaruit ademt ons een verzoe nenden geest toe, maar hoe moeten wij dien in verband brengen met de daadzaak dat de Poolsche insurgenten veelal door Fransche of ficieren worden aangevoerd; met de omstandig heid, dat de Polen veelal gewapend zijn met wapenen van Fransch model en van Fransch maakselhoe is die geest vau verzoening te rijmen met de vrije handelingen van Roche- brunb het opperhoofd der Poolsche zouaven toen hij onlangswant zij hij ook van Pool sche afkomsthij is een geboren Franschman zijn vaderland bezocht En dan wat heeft Frankrijk nog eigenlijk voor Polen gevraagd Dezelfde vrijheid die de Franschen bezitten 't Is de moeite wel waard daarvoor te strijden. Fransche vrijheid is een artikel aan de poli tieke markt met veel navraagmaar weinig handelwegens te hooge prijzen. Hoe vrij zij zijn blijkt bij de op handen zijnde verkiezin gen. De regering spant alle mogelijke midde len in 't werk om hare kandidatendie vol gens een besluit van den Moniteur toch ook „onafhankelijke leden zijnde overwinning te bezorgenwanneer andere dagbladen maar gewag durven maken van kiezersvereenigin- gen worden zij, zoowel als de vereenigingen, met vervolging bedreigd. Op die wijze zal deze re gering wel „onafhankelijke volksvertegenwoor digers" krijgendie met haar in alles homo geen zijn. Frankrijk is een land voor te genstrijdigheden alles berust daar op het al gemeen stemrecht en niemand heeft de be voegdheid zijne rechten als kiezer te doen geldenhet strijdt voor de vrijheid van de halve wereld en thuis ontbreekt hun de vrijheid tot elke politieke handelingduizende en honderdduizende jongelingen in de kracht huns levens worden ten strijde en ter slacht bank gevoerd en intussehen neemt de Con servator der Parijsche slachthuizen proeven om voor de ossen en ander slachtvee een kor- teren dood te vindendan ze door een slag op het hoofd te bedwelmen en daarna dood te laten bloeden. Zoo 'n soort vrijheid als tegenwoordig in Frankrijk heerschtbegint er ook voor de Pruissen aan te breken. Alleen heeft men nog dit onderscheid dat de keizer van Frankrijk zich nu en dan naar zijn volk schikt, maar het koninkje van Pruissen zijn volk door zijn Remier op alle mogelijke wijze Iaat honen. Frankrijks vorst doet alles om zijn rijk een eervolle plaats onder de Europesche staten te doen innemendie van Pruissendaarentegen schijnt geene andere eerzucht te hebben dan een pluimpje te krijgen van den Czaar voor zijn trouw aau de overeenkomst van 8 Febru- arij. In de meeste landen wordt al geklaagd over inkwartiering al zijn de ingekwartierden zonen van dezelfde natie; maar stelt u nu het genoegen der Pruissen vooreen aan tal over de grenzen gedreven Russen te mo gen ontvangenen tegenover die verslagen en uitgedreven dienaren van despotismus de hon neurs van hunne ministers von Bismauck en Ei'LENBrRG te mogen ophouden. En hoe dom dan nog van de Pruisische afgevaardigden dat zij in zoodanige broederlijke handelwijze der regering iets zien dat tegen de rechten van hunne landgenooten strijdt.De afgevaar digden von Rönne kreeg dan ook ten ant woord dat de betrokken gemeente besturen hoegenaamd geen bezwaar tegen de inkwartie ring gemaakt hadden. Geen wonder voorwaar; de Posensche gemeente besturen zullen door het consentreeren van Pruissische troepen al leergeld genoeg betaald Lebben om zich nu maar stil te houden. Een andere vraag is het hoe Pruissen zich tegenover Denemar ken zal verhouden. Zou het enkel maar pro testeeren of zou von Bismarck van plan ziju zijne troepen een weinig in 't vuur te laten exerceeren, tegen dat ze een tochtje naar den Rijn moeten doen om met den Franschman kennis te maken. Blijkbaar is hier Denemarken in 't ongelijk, aangezien alle handelingen onwettig zijndie Holstein van Sleeswijk scheiden en

Schager Courant | 1863 | | pagina 1