li 11! Algemeen Nieuws-, Advertentie- Landbouwblad. N°. 295. Zevende Jaargang. A°. 1863>'\v. =r= SCHAGER COURANT. abonnementsprijs voor drie maanden Voor Schagenƒ1.00. Franco per post door het geheele Rijk. „1.15. Afzonderlijke Couranten0.10. Verschijnt iederen Donderdagmorgen. UITQ-EVER F. J". O. DIDERICH. PRIJS DER ADVERTENTlëN Van een tot vijf regelsƒ0.75. Iedere regel meerder 0.15. De 35 cents zegelrecht niet medegerekend. Groote letters naar de ruimte die zij beslaan. BRIEVEN IFZEbA-HSraO. GEMEEATE AFk«\DIGI\GE.\. Burgemeester en Wethouders der gemeente Schagen. Herinneren de ingezetenen aan de bepaling van Art. 72 van bet policie reglemeut luidende: «Ieder bruiker van een pand, huis, tuin of ander perceel is verpligt de straat vóór en langs het perceel liggendebehoorlijk schoon te hou den van gras, ruigte en vuilnis alsmede om, wanneer dat door Burgemeester en Wethouders is afgekondigd te zorgen dat binnen den tijd bij die afkondiging bepaald de straten geveegd of geschrobt worden, alles voor zoo verre zijn pand strekt: de straf op deze overtreding ge steld, is bepaald bij art. 471 van bet wetboek van strafregt." Ingeval eenig pand geen gebruiker heeft of daarover geschil ontstaat, zal de Eigenaar op dezelfde straf, tot de naleving van bovenstaan de bepalingen verpligt zijn," en geven wijders te kennen dat, naar aanleiding van geDoerad art. 72, de daarbij bedoelde schouw zal plaats hebben op Zaturdag den 23 Mei 1863. Schagen, den 4 Mei 1863. Burgemeester en Wethouders voorn. H. R. de MEÊR, Burgemeester. A. J. van CANTFORT, Secretaris. De zitting van de Tweede Kamer is Dins dag den 12 den dezer weder geopend, en on der een zestal wetsontwerpenwelke zijn in gekomen bevindt zich ook een ontwerp tot het brengen van wijzigingen in het tegenwoor dige belastingstelsel. Deze wijzigingen be palen zich voorloopig tot een viertalnaar ons inzienzeer gewichtige puntenle tot wijziging der wettelijke bepalingen op de per- soneele belasting2e tot afschaffing van de belasting op de brandstoffen3e tot afschaf fing van de belasting op de zeepen 4e tot verhooging van den accijns op het gedistil leerd. De strekking van de geheele verandering is de gemeenten meer en meer aanleiding te ge ven omin plaats van verschillende accijnsen directe belastingen te heffen; om de belastin gen op de eerste levensbehoeftendie tevens belemmerend zijn voor de nijverheidaf te schaffen; en om de belasting beter te verdee- len over de verschillende klassen der maat schappij. Oïn de belastingen op de eerste levensbehoef ten af te schaffen moeten er natuurlijk maat regelen genomen worden om de gemeenten te beletten belastingen te heffendie het rijk heeft opgehevenen daarom vinden wij het een zeer goed beginsel in deze wetgevingdat de regering in de personeele belasting slechts vier grondslagen behoudtnamelijk le de huur waarde 2e deuren en vensters3e stook plaatsen 4e mobilairen de beide andere grondslagendienstboden en paardenover draagt aan de gemeentendie dan genoodzaakt zullen zijn de gemeente belastingen op de brandstoffen en andere meest drukkende belas tingen af te schaffen. Om deze bepalingen, kracht van wet te geven, zijn er eenige veranderingen noodzakelijk ge worden in de gemeente wetdeze zullen bin nen kort aan de Kamer worden aangeboden en gevolgd worden door een ontwerp van wet, waarbij de accijns op de azijnen wordt afge schaft terwijl die op de bieren wordt verhoogd. Wetten op registratie en zegel zijn bij den Raad van State aanhangig. Eindelijk dus is aan de Tweede Kamer een wet aangebodenwaaraan reeds sedert lang behoefte werd gevoeldeen behoeftedie her haalde malen en luide uitgesproken is gewor den die dringend bleek te zijn. En toch werd een voordracht van zoodanige wet van ministerie tot ministerie uitgesteldom dat men bf geene heldere inzichten had op dat punt, óf zijne beginselen niet durfde bloot stellen aan de vuurproef van publieke bespre- king. Die publieke bespreking is hier noodzake lijk. De deugdelijkheid van het stelsel moet daaruit niet alleen blijken maar leemten die noodzakelijk alle menschenwerk aankleven kunnen door onderlinge gedachtenwisseling worden verholpen. Wat men in beginsel eens iskan nog op zeer verschillende wijzen wor den ten uitvoer gelegd en nu is het doel der discussiën om de beste uitvoering aan te ge ven en tevens het publiek aan te toonen dat de invoering eener wet gunstig op den bloei zijner welvaart zal werken. En zullen deze wetsontwerpen die vuur proef kunnen doorstaan Wij gelooven het, om dat zij in zich de kenmerken dragendat zij i p degelijke beginselen berusten Welke belastingen zijn drukkender dan die op de brandstoffenop de zeepden azijn en zoovele andere eerste levensbehoeftendie door de verschillende gemeenten zwaar veraccijnsd zijn? Is het niet een onbillijkheiddat de arme de minder gegoede burgerdie een groot huis houden te onderhouden heeft, meer moet op brengen in de belasting dan de rijkedie kinderloos is En toch is dit een gevolg van al die menigte heffingen op eerste levensbe hoeften. Daarbij dient men nog te letten op de geschiedenis van sommige dier belastingen. De belasting op de brandstoffen o. a. is een oor logsbelasting die slechts in den grootsten geldnood is ingevoerd gewordenmoest die wet bijna een vierde van een eeuw voortleven, nadat de vrede hersteld is geworden En nog eensop wie drukken zijdan op den minder gegoededie van zijne geringe ver diensten dagelijks moet offeren aan de schat kist daarwaar hij zijn kroost ziet verkleu men bij gebrek aan brandstof, of hongeren bij een slechts half genoegzaam voedsel. Afschaffing dus van alle onzedelijke (zouden wij haast zeggen) wetten op directe levensbehoef ten, waarin de minder gegoeden en die zul len toch wel het talrijkst zijn in ons vader land, een onevenredig aandeel moeten betalen, En zoo 's lands schatkist niet toelaat deze wetten af te schaffen zonder eenige vergoe ding daarvoor te ontvangenandere middelen opgespoord, die nieuwe bronnen van inkom sten openen. De Minister heeft ze gevonden in verhoo ging van de personeele belasting, die daarom billijk isdat zij de minder gegoeden bijna niet, de rijkeren wel treft en dus opgebracht moet worden door hen, die daarvoor de mid delen bezitten; en in de hoogere accijnsen op het gedistilleerddaarom billijk omdat allo sterke dranken niet alleen geheel te missen zijn maar het bovendien te wenschen ware dat zij door hoogere belastingen geheel als volksdrank uitgeroeid werden. Wat ons echter leed deed was, dat wij te vens een verhooging van belasting zagen op het bier. Bier toch moest, gelijk weleer, de volksdrank van Nederland zijn en alle pogin gen aangewend worden om het zoo goed en goedkoop mogelijk aan den minderen stand te kunnen leveren. Die belasting zal het bier duurder maken en minder doen gebruikt wor den zoo niet en daarom willen wij ons oordeel nog niet bepaald afkeurend uitspre keneen nieuwe regeling dier industrie, ons door den Minister beloofdhaar grootere uit breiding verschaft. En nog een bron van vervanging blijft er opendie wij in de toelichting nog niet ver meld zienmaar diewij twijfelen daaraan nietlater wel ontsloten zal wordennamelijk verhooging der grondbelasting. Sedert het vaststellen dier belasting toch zijn de gronden bijna in waarde verdubbeldde inkom sten der eigenaars zijn bovenmatig toegenomen en de belasting bleef dezelfde. Zou het onbil lijk zijn bij de meerdere waarde der gronden een hoogere belasting te heffen? Maar laat ons den tijd niet vooruitsnellen. Het ministerie heeft getoonddat het begrijpt wat de natie van zijn optreden verwacht, en dat het het voornemen koestert aan die bil lijke verwachtingen te voldoen. Daarom vreest het ook geen eerlijk debat, overtuigd als het is, dat zijne beginselen eerlijk zijn en een waarachtig volksgeluk beoogen. Wij wenschen het daarom bij de behandeling van deze ont werpen toedat het de voldoening moge sma ken door de Kamers in staat gesteld te wor den de natie van drukkende belastingen te ontheffen en die over te brengen op de meer gegoeden in den lande; maar bovendien wen schen wij der Regering een eerlijke, oprechte oppositieopdat zoo er nog leemten en ondui delijkheden in hare voorstellen waren overge bleven, deze haar daarop opmerkzaam raake, gedachtig aan de spreuk: du choc des opi- nions jaillit la vérité- Uit vrijviug van gedachten ontstaat waarheid,

Schager Courant | 1863 | | pagina 1