GEMENGDE BEIUCIITELV EB NE VROUWELIJKE D M 0 N. Dc Figaro verhaalt het volgende: Een zeer bescheiden en Zedig meisje bood zich bij een dame te Parijs als dienstmaagd aan. Zij beviel de dame zoo goed, dat deze haar In dienst nam, maar haar tevens zeer het op het hart drukte, gecne mannen; en vooral geenc mili tairen in haar hois te ontvangen. «Maar Ma dame, voor wie ziet gij inij dan aan"ant woordde de maagd hoogblozend «vooral de militairen haat ik." Eenige weken later ontdekt iladame bij haar te huis komen in de keuken rook en tabaksluoht, opent een der kasten en ziet daarin een lancier in grand1 (enne. Eerst verschrikt, daarna toornig roept zij«Onge lukkige, voldoet gij zoo aan uwe belofte; is dat uw afkeer van de militairen? «Maar, Ma dame, ik ken dien inan niet. «Hoe is hij dan hier gekomen Dat weet ik niet, Madame-, maar ik denk, dat de vorige meid hem in de kast zal hebben laten staan. Of Madame ook van dat gevoelen kon zijn laten wij aan de beoordeeling der soldatenliefhebbendemei- deuhoudendemev rouwen. In de rue des Möliach te Parijs had zich den 8e: een groote menigte menschen verza meld voor een huis, waarin meo hevig hoorde schelden, schreeuwen en vloeken; eensklaps werd een venster op de vierde verdieping geopend en spoedig waren de toeschouwers verstrooid, sommigen lachend, anderen woedend; de laatsten hadden een massa dolle katten op het hoofd gekregen, die hen ter dege krabten en beten. Men drong het hnis binnen en vond een krankzinnige, die bijna naakt, geheel bebloed en in de grootste woede was. Deze had zoo vele katten als hij maar had kunnen verzame len in een zak gedaan en was daarna te bed gegaan. Plotseling ontwaakt door het geschreeuw der dieren, die nit den slecht gesloten zak te voorschijn waren gekomen, meende hij, door hunne glimsterende oogen misleid, in de hel en door alle duivels omriugd te zijn. Hij grijpt een mes en begint een strijd tegen de boozc geesten, die hij telkens, wanneer hij cr een krijgen kan bet raant uitwerpt; eindelijk opent hij het raam geheel en de katten, door het lange gevecht tot razernij gebragt, dalen weder EeXE GESCHIEDENIS DIT DE UJFSTBAEFEUJKE BECHTSPLEGIXG. Tiende Vervolg. De gravin echter ging op dien oogenblik, ver gezeld door eenen niet in uniform gekleeden be ambte, door een der corridor* van het gerechtshof naar de gererechtszaal. Meu had haar veroorloofd, zwaar gesluijerd, onder begeleiding eener dienst bode, langs eene zgdiur bet gebouw binnen te treden. Thans trad zij de zaal binnen. De graaf ut op de bank der beschuldigden. Hij was bleek en mager, doch zgne houding recht op en trotacbzijn dnn haar had een grijze tint. In zijne nabijheid, in eenes fauteuil, bevond zich Rosalia de gouvernante, meer in liggende dan in zittende houding. Wat was er van bet frische, gezonde meisje geworden 1 Hare wangen waren ingevalleneen te ringachtig rood bedekte ze, hare oogen, die stgf op den grond gevestigd warenlagen achter diepe blaauwe kringen verborgen. Zij gevoelde zich sedert weken lijdende, sedert verscheidene dagen doodziek, hare hersenen werden door een oDdragelijken gloed verteerdzij had zich met bovenmenschelijke kracht, moeten inspannen, om daar ter plaatse te kannen verschijnen. „Zij is half bewusteloos, het geweten overmant de verstoktheid van de zondares", hoorde men eenige stemmen der toeschouwers fluisteren. De graaf wieTp van tijd tot tgd, steelsgewijze, een blik op het meisje. Rosalia heeft mij bemind zoo zij bet vergift werkelijk gereedgemaakt heeft, dacht hij bij zich zeiven. Het bewustzijn dat hij Rosalia's edel, rein ka rakter, genoegzaam kende, verbande deze ligt op komende gedachte voor altijd van hem. Hoezeer knaagde de smart aan zijn hart! Was lij niet even onschuldig als bet meisje daar? Doch was hij niet de oorzaak Wanneer, hoe wel op gansch andere wijze, als het publiek ge- op de hoofden der toofchouwers. Men heeft den ongelukkige naar een krankzinnige gesticht gebracht. Een arbeider te Diggekerke, heeft een gouden ring, nit de Komciirtche tijden afkomstig, van diep onder den grond, uitgespit, en te Hoorn is er een opgevïSch met hel tfecdd van Karei den Vijfden. De keizerin van Frankrijk is ongesteld, men denkt dat 11. M. in gezegende omstandigheid verkeert. De nitstt-kende kunstrijdster Mw. Katharine llen/., heeft haar linkerbeen boven den enkel gebroken. Men zegt dut de keizerlijke prins den titel van ko ning van Algérië zal verkrijgen. Door de aardbeving op lthodus zijn iu 25 dorpen 2200 hnizen vernield. Dat de vrees voor het gebruik van petrole um, eene verlagiug van den prijs van gaz zal veroorzaaken, blijkt van onderscheidene kanten, te Zutphen is bet van 19 tot 16 centen per knbiek el sfgeslngeu en te Deventer verlangt het publiek dat hetzelve met Jo. Januarij 1861 tot een minimum van 10 cents gebracht worde. Te 's Hertogenbosch heeft meu eenparig beslo ten het gebruik van gas, door dat van petro- trotenm te vervangen, omdat de directie der aldaar bestaande gasfabriek, geweigerd heeft den prijs van het gas, bepaald op 18 cent per kubiek el, eenige vermindering te doen onder gaan. Ook te Beverwijk maakt de petrole um, den gas-verbruikers den kop op hol. In de fabriek van de Gebr. Eigcman Co. te Leiden, heeft een 17jarige jongeling het ongeluk gehad, in tegenwoordigheid van zijn vader, in aanraking te koinen met eene iu wer king zijnde machine, de Ongelukkige werd rondgesleurd en was dadelijk dood. De Anglo Saron is op 27 April jl. bij dikken mist op drie mijlen afstands van Cape Race vergaan, van de 450 landverhuizers zijn er 18Ó gered. Naar men vermoedt zal de bo ter goedkoop en aardappelen duur worden. Op den 25 Junij aanstaande, zal het makeu van het gedeelte van den Noord-Hollandsehen spoorweg Nieclorper- VerlaatAlkmaar," te 's Gravenhage worden aanbesteed. Te dier plaatse heeft, een troepje kermiggangers een op schildwacht «taanden militairtegen wil en dank, van zijn post medegenomen. Nog zijn aldaar dc ondste geemploijeerden aan het loofde deze hloera geknakt ware Een gemompel liep door de zaal toen de gravin zich naar hare zitplaats begaf. Zij zette zich op eene bank ter zjde van die der beschnldigden neder, en sloeg haren slujer naar achteren. De gravin zag er bleek nit, de sporen barer smart, duidelijk op hare gelaatstrek ken tichtbaar, wekten de algemeene deelneming voor die vronw op. Haar blik vertoonde niets van zjjne gewone gestrengheid. De graaf kleurde even en keek haar een oogen blik doorborend aan. Zjj echter richtte hare oogen op de tribune der rechters, die intusschen bijeen gekomen waren. En tbans nam de terechtzitting een aanvang. De procureur generaal gaf in eene krachtige en schitterende pleitrede een overzicht van het proces en hield, ten slotte, de aanklacht rol. Zgne rede werd een zeldzaam geval voor een procureur generaaldoch onder deze omstan digheden verklaarbaar met den levendigsten bgval vaa het pnbliek bekroond. Toen bg geëindigd badstonden de rechters op en verlieten de zaaL Er verstreek een geruimen tijd, zelfs pijnlijk voor hen die aan de rechtszaak hoegenaamd geen aandeel hadden alvorens de rechters weder binnen traden. Daar staptenin de meest mogelijke deftigheid de rechters, voorafgegaan door hunnen president de zaal in. Daar binnen hecrsr.hte eene doodeljjke stilte, men zou een speld hebben kunnen hooren vallen. Eene angstige spanning stond op aller gelaat te lezen. Rosalia bleef beweegloos, den blik nog steeds op den grond gevestigdde graaf keek de rechters vol onrast aande gravin geleek een marmer beeld, met hare oogen scheen zij aan de lippen des pre- sidents te hangen. En deze begon het vonnis nit te spreken, het luidde: Graaf Malstr-'m, wordt, wegens gebrek aan bewijs, vrijgesproken, Rosalia Steiger, hoewel zg hare misdaad niet bekend heeft, door een aan tal bewijsgronden overtnigd, tot twintig jaren departement van Binnenlandsche Zaken: de con ciërge en de opperschoonmaaksters, op een en denzelfden dag overleden. In Engeland is eene oude wet, uit de dagen van Georges II die straf bedreigt tegen het vloeken, weder opgerakeld. In de omstreken van Avignon wordt met goed gevolg katoen geteeld. Te Westzaan zijn twee huizen totaal afgebrand. De beroemde schilder Gallait te Brussel, houdt zich onledig met de vervaardiging van twee schilderstokken: lo. De eed van Vargas voor Alba dat hij alle ketters zal verdelgen, zelfs al ontmoette hij zijne eigene moeder daaronder, 2o. Het voorlezen van bet doodvonnis aan graaf Egmofld. Te Boston wonen vele kapita listen, men vindt er 337 met een vermogen 100,000 tot 300,000 dollars, 69 bezitteu meer dan 300,000, de rijkste is de heer J. E. Thaijer met 1,264,000 dollars; onze rijksdaalder staat gelijk aan eeti dollar. In het huis der afgevaardigden te Berltjn hebben zeer onstuimige debatten plaats gehad; een Hollander die zich toevallig op de tribune bevondverbeelde zich te Amsterdam op den Zeedijk, in een kroeg, bij beschonken matrozen te ziju. Frankrijk en Ruslaud zijn niet op bun gemak, er komen ootlogswolken aan den horizon. Te Wormerveer heeft het leesgezelschap zijn lOOjarig bestaan gevierd. De Japanezen laten te Dordrecht een schroef- stooraschip bouwen. Te Liverpool zijn 70,000 vaten petroleum aangekomen. Een kappersbediende te Parijs, in de loting gevallen zijnde, verkreeg van personen die hij kapt een remplagant. Op den 5e. dezer viel te Per- pignan een zoogenaamde bloedregen. Eene jeugdige dame te Parijs heeft getracht, uit wan hoop over eene teleurgestelde liefde, zich zelve te verbranden. Toen dezer dagen, een zestig jarige tamboer de tijding ontving, dat zijn vader, die 50 ja ren geleden naar Indie was vertrokken, zonder ooit iets van zich te hebben laten hooren, hem 35 miljoen fr. had nagelaten riep hij uit «Welnu dan kan ik mijne kalfvellen-trommel voor een effecten-trommel gebruiken. Te Marseille is eene dame, die door een heer begeleid werd, op de publieken straat, eens klaps spier naakt uitgekleed; de bliksem had haar getroffen en was langs de stalen veeren tuchtbuistraf veroordeeld. Rosalia was van haren leuningstoel opgespron gen. Aan al hare leden bevende, met verdraaide gelaatstrekken wankelde zij eene schrede voorwaarts, naar de Irioune Van bet gerechtshof. Zij wilde spreken, hare lippen bewogen zich krampachtig. Slechts een schelle angstkreet, hare handen tastten stuiptrekkend iu de hoogte, hare oogen wer den stijf, xij zonk op den grond neder. Eene herige opschudding volgde op het neder- ▼allen van het meisje. Verscheidene lieden, waar onder de gerechtelijke geneesheer, schoten op haar toe. De gravin, maakte van deze algemeene verwar ring gebruik om zich te verwijderen. Hare ge laatstrekken behielden dezelde onderworpen uitdruk king, waarmede zij binnen gekomen was. Slechts een zeer fijn opmerker, zou uit haren blik, die zg eenige seconden lang op haren gade richtte, terwijl zij de zaal rerliet, geraden hebben, wat in haar omgiog. Er lagen tegelijk triumf, haat en onbevreding in, haar plan was slechts ten deele gelukt, daar de graaf aan een onteerende straf ontsnapte. Deze echter stond vol vertwijfeling daar, en wrong zich de handen. Help 1 Help 1 schreeuwde hij rol ontzetting. Een dozijn stemmen herhaalde dezen uitroep. De gerechtelijke geneesheer, die bg de leren- looze geknield lag, stond op. Hier is alle hulp orerbodigzeide hijhet meisje is dood 1 V. Des avonds van denzelfden dagwaarop het ge rechtelijk vonnis uitgesproken was, hee rechte in dat gedeelte van het paleis, hetwelk graaf Malström bewoonde, de grootste bedrijvigheid. Koffers wer den gepaktbedienden ijlden heen en weer. Doch ook voor het paleis was het levendiger dan vroeger. Het aantal der voorbijgangersdat de ramen van de grafelijke woning aanstaarde, was niet onbeduidend. Op eenige afstanden vormden zich groependie niet alleen uit lieden der min-

Schager Courant | 1863 | | pagina 2