k Algemeen Nieuws-, Advertentie- Landbouwblad. N». 297. Zevende Jaargang. A». 1863: POLITIEK OVERZICHT. Amerika. "Wij lezen in de Time». SCHAGER COURANTS abonnementsprijs voor drie maanden Voor Schagenƒ1.00. Franco per post door het geheele Rijk. 1.15. Afzonderlijke Couranten„0.10. Verschijnt iederen Donderdagmorgen. PRIJS DER ADVERTENTlëN Van een tot vijf regelsƒ0.75. Iedere regel meerder„0.15. De 35 cents zegelrecht niet medegerekend. Groote letters naar de ruimte die zij beslaan. TJITG-EVEE I3. Gr. DIDERICH. BRIEVEN IFIR^AlSraO. Onwillekeurig richt zich in de tegenwoordi ge tijdsomstandigheden aller blik naar het oosten van Europa om het drama gade te slaan, dat in de velden van Polen wordt af gespeeld. Alle andere belangendie Europa gedurende jaren in spanning hielden, verdwij nen of treden op den achtergrond nu zich drie der vijf groote mogendheden de zaak van het onderdrukte volk hebben aangetrokken en daar door toonden dat ook zij van meening zijn, even als de verschillende staten van den twee den rangdie haar voorbeeld volgdendat de Poolsche omwenteling meer beteekent dan een verzet tegen bijna niet te dragen overheersching; dat zij veeleer een strijd is op leven en dood om de lang begeerde onafhankelijkheid, een strijd, die gevoerd zal worden ten einde toe al tracht ook het Russische [bestuur door schoonklinkende beloften van ijdele hervormin gen het volk terug te brengen tot de vroegere gedweeheid. En of Polen recht heeft om zich te verzet ten na zoo dikwerf aangedrongen te hebben, dat zijne grieven uit den weg zouden worden geruimd "Wij hebben reeds vroeger gesproken over de militaire conscriptie, die een eerste aanleiding was tot het uitbarsten van den opstand, ook op godsdienstig terrein kan de Pool op een reeks van onderdrukkingen en onrechtvaardig heden wijzen. Polen is Roomsch-Katholiekwelnu, welke middelen wendt Rusland aan om de Polen tot de Grieksche kerk te bekeereu! In de gebruikelijke kathechismussen zijn op bevel der regering stukken gevoegd, die met de kerkleer der katholieken geheel in strijd zijn; het is verboden een Rus in de katholieke kerk op te nemen of hem zelfs hare sacra menten toe te dienen, zelfs indien hij zulks mocht verlangen; een enkele ukase bevat 195 artikelen, allen voorzien van de strengste strafbepalingen tegen hen, die ten nadeele van de staatskerk de Roomsch Katholieke, hoe weinig ook, zouden bevoordeelen; voor eenige misdrijven is vrijheid van straf verleend, indien de delinquent zich van de Roomsehe tot de Grieksche kerk bekeeren laat; alle gemengde huwelijken, wanneer ze niet door een geestelijke van de staatskerk ingeze gend wordenzijn nietig; de kinderen uit zoodanige huwelijken moe ten zich bij de Grieksche kerk aansluiten even als alle kinderen beneden de 21 jaren geboren uit ouders, die tot de staatskerk over gaan alle katholieke gemeenten beneden de 500 zielen worden opgeheven, terwijl de schisma- tiekenzoodra ze 1000 zielen tellen een twee den Pope ontvangen. Zijn dat grieven genoeg om den strijd der Polen te rechtvaardigen Wilt gc nog gedweeë onderwerping eischen van een volkdat men aldus in zijne dierste belangen, in zijne gods dienstige overtuiging heeft aangetast; Kunt ge u nog vereenigen met de motie van den heer Groen, die Nederland neutraal wilde houden in het uitspreken van een overtuiging; Neder land, dat een zelfde lotsbedeeling heeft ge kend Maar zoo het aantal grieven u nog te ge ring isonderzoek dan de geschiedenis en leer daaruit het recht kenuen dat Rusland heeft om zich tot Hcerscher der Polen op te wer pen; sla dan de verdragen op, die in 1815 aan de Polen een eigen rijk, een eigen con stitutie waarborgden en vraag dan u-zelven in gemoede af of de volken zijn geschapen om den geweldenaar te dienen, dan of de vorsten slechts aan het hoofd van 't bestuur staan om de eer- en heerschzucht der individuen te breidelen en tot een groot doel te doen zamen- werken. Beschouw eens met aandacht wat Rusland van Polen heeft gemaakt; merk op hoe het de landsgodsdienst in 't hart heeft getrapt, hoe het de vrijheden heeft vernietigd; hoe het een vruchtbaar land tot een woestenij heeft ge maakt; hoe het alom wanhoop en vertwijfeling verspreidende het volk tot een opstand heeft getergd, dien generaal Berg zich tot levens taak schijnt gesteld te hebben in bloed en tra nen, met vuur en kogel te smoren. En moest, wij vragen het u andermaal moest Nederland zijne neutraliteit zoover drij ven, dat het niet eens den Russischen keizer mocht opmerkzaam maken op de schanddaden, die zoo niet op zijn bevel, toch in zijn naam bedreven worden. Is Nederland dan door zijn geliefkoosd stelsel van neutraliteit, dat het sedert 1713 zoo met hand en tand heeft vast gehouden, zoo diep gezonken, dat het zich niet meer op eene lijn kan plaatsen met Por tugal, met Zweden en Noorwegen, met Ba den Ja, wèl had de lieer Groen gelijk met te zeggen, dat Nederland sinds onheugelijke tijden zijn stelsel van neutraliteit, hetwelk het nu tot zijn grooten schrik en ontijdige bekomme ring zoo eenklaps verlaten heeft handhaafde; maar durft hij ook bewerendat het met eere is gehandhaafd Moet men hemden grooten geschiedschrijver, er opmerkzaam op maken, hoe die neutraliteit onzen ondergang berok kend heeft; hoe Nederland, eenmaal de wet gever van Europajuist door den oorlog te vreezen en de kosten van een noodzakelijken krijg te sparengeworden is tot een land welks invloed geheel verloren is gegaan. Neen, het is onze innigste overtuiging, dat de Minister van Buitenlandsche Zaken zijn plicht heeft vervuld èn als staatsman en als mensch. Hij heeft Nederland geplaatst op het standpuntdat wij het zoo gaarne zien innemen hij heeft het doen spreken ter juister urehij heeft getoonddat ook het Nederlandsche volk nog aan menschenrechten gelooften zoo wij al iets bejammeren, dan is het dat de Nederlandsche nota eenige bewoordingen be vatte die het op ééne lijn plaatsten met Frankrijk. Pessimisten mogen daaruit voorspellen dat zij daardoor bij een eventueelen oorlog tusschen Frankrijk en Rusland gedwongen zouden zijn deel aan den krijg te nemen wij kunnen ons met die gevolgtrekking volstrekt niet vereeni gen; maar het spijt ons, dat wij het vrije, constitutioneele Nederland zagen optreden on der de banier van een vorstdie der vrijheid even vijandig is als de Rus den Pool, en die hoogst waarschijnlijk door geen ander belang gedreven wordtdan door de begeerte bij zijn volk populairder te worden en diens blik af te wenden van Mexico en het binnenlandsch bestuur van zijn eigen rijk. Ook zonder ons te storen aan de Fransche notahadden wij ons op het standpunt der humaniteit kunnen plaatsenen het verwijt dat hier slechts gehandeld werd uit vrees voor Frankrijk, hadde den minister zelfs niet zijde lings kunnen treffen. Maar hoe het ook zijwij verheugen ons over den stap, die ons kabinet heeft geno men wij verheugen ons dat Nederland einde lijk schijnt wakker te worden uit den slaap van neutraliteit, waardoor het zoolang reeds is bevangen; wij verheugen ons in een minis terie al konden wij ons hier niet geheel met zijne zienswijze vereenigen, dat ons toont hoe zeer het waakt niet alleen voor het belang, maar ook voor de eer eu de waardigheid van ons Vaderland; en gelijk het ons een innig genoegen schonk voor eenigen tijd te zien hoe zeer Z. M. de verdiensten van het hoofd van het kabinet op prijs stelde zoo ook gaf de inter pellatie van den heer Groen ons de voldoening, dat zij het den volke verkondigdehoezeer ook wederom thans de volksvertegenwoordiging de belangen van Nederland gerustelijk toever rouwt aan de raadsliedendie de koning zich geko zen heeft. Generaal Hooker heeft in het drama V3n den Amerikaanschen oorlog een épisode gele verd waarvan de gevolgen zich nog lang zullen laten gevoelen. Zijn tocht, die niet al leen zegepralend, maar ook beslissend moet zijnis in één week geëindigd. Op den mor gen van Woensdag den 29sten April voerde hij zijn leger naar den zuidelijken oever van den Rappahannock en begon zijne operatiën volgens een vooraf vastgesteld plan. Donderdag

Schager Courant | 1863 | | pagina 1