m jumi. Algemeen Nieuws-, Advertentie- Landbouwblad. N«. 299. Zevende Jaargang. A». 1 SLEESWIJK-HOLSTEIN DUITSCHLAND. POLITIEK OVERZICHT. Frankrijk. Puëbla is ingenomen. Generaal Ortega is met 18,000 man gevangen genomen. Een divisie van 't Fransche leger is op marsch naar Mexico. Er blijft nog altijd sprake van een verandering van ministerie, ofschoon hierover nog niets zekers bekend is geworden. Pruissen en Frankrijk wedijveren thans in het snpprimeeren van buitenlandsche bladen; de Kölnische Zeitung, die over de Pruissische po litiek niet meer spreken mag, is in £4 da gen vijf maal in Frankrijk uitgegeven. Zij redeneert naar den zin der Fransche regering een weinig te stout over deze bijzondere be langen en inzichten. Rusland. Men schrijft uit Helsingfors, de hoofdstad van Finland: De generaal—gou verneur, Generaal Baron Rokassowski is naar SCHAGER COURANT. ABONNEMENTSPRIJS VOOR DRIE MAANDEN: Yoor Schagenƒ1.00. Franco per post door het geheele Rijk. „1.15. Afzonderlijke Couranten0.10. Verschijnt iederen Donderdagmorgen. UITGEVER F. O". Gr. ZDIZDIEIRICIH:. PRIJS DER ADVERTENTlëN Van een tot vijf regelsƒ0.75. Iedere regel meerder„0.15. De 35 cents zegelrecht niet medegerekend. Groote letters naar de ruimte die zij beslaan. BRIEVEN Voor eenigen tijd hebben wij u gewezen op de gebeurtenissendie Sleeswijk en Holstein den koning van Denemarken tot hunnen heer deden kiezen; wij gaven eenige uitreksels uit de charters, die de rechten en plichten van vorst en volk omschreven; wij wezen ook tevens op het streven van Denemarken om Holstein van Sleeswijk te scheiden en zoo de Sleeswijk- Holsteinsche quaestie te brengen tot een Hol- steinsche. In 1851 en "52 bewilligde Duitschland in de verordeningen, die in de beide hertog dommen zouden worden ingevoerd, hopende en verwachtende, dat de regering, door het vermijden van alles, wat het nationaal eerge voel kon kwetsen, en door den Duitschers alle rechten te verleenen, die den Denen niet konden schaden, het evenwicht zoude herstel len, dat door die verordeningen wel eenigtzins verbroken was geworden. En hoe heeft de partijdie te Kopenhagen den toon aangeeft, die verwachting beantwoord Het Duitsche element werd voornamelijk in Sleeswijk op alle wijzen mishandeld; de minste tegenspraak werd streng gestraft; de Duitsche taal, de Duitsche kerk, de Duitsche school werden verdeenscht; het volk werd door gens d'armes geregeerd; het recht werd in zijn vrijen loop gestoord; de eene belasting volgde de andere; kortom het hertogdom Sleeswijk werd jaar aan jaar meer met Denemarken vereenigd en alleen de naam «inlijving" ontbrak nog om de maat der on rechtvaardigheid te doen overvloeijen. En hoe verhield Duitschland zich tegenover die Deensche dwinglandij De bond nam in 1858 een krachtig besluit, dat met bonds- executie dreigde; in 1860 had er te Frankfort nog iets dergelijks plaats Denemarken ging zijn gang, en de Duitschers bleven bjde- lijke toeschouwers. Eindelijk schenen de Pruissische ministers, door de volksvertegenwoordigers daarop opmerk zaam gemaaktzich te herinneren dat Duitsch land in Sleeswijk rechten te verdedigen had, die geheel verwaarloosd waren geworden, om dat in de aangehaalde besluiten van 1858 en 1860 hoegenaamd geen sprake van dit hertog dom geweest was. EngelandFrankrijk en Rusland rieden den koning van Denemarken toe te geven; de eerste mogendheid vooral deed het duidelijk in hare nota's uitkomendat De nemarken geen recht had Sleeswijk in te lijven en dat bovendien de Duitschers in genoemden staat in hunne rechten waren te kort gedaan. Daarop ontvingen de Holsteinsche stenden van de gevolmachtigden der regering den raad omzoo Holstein vrede in Sleeswijk wilde heb ben op scheiding van den Duitschen bond aan te dringen; welke raadgeving door den dappe ren Blome onder algemeene betuigingen van bijval beantwoord werd met de gedenkwaardige woorden «De eenige weg tot vrede is rechtvaardigheid tegenover Sleeswijk; de band tusschen Holstein en Duitsland is niet te verbreken." De spanning nam meer en meer toe; maar Denemarken ging zijns weegs. Tusschen Slees wijk en Holstein verrees een tollinie en het eerstgenoemde hertogdom kreeg met het koning rijk eenerlei wetgeving en eenerlei bestuur (1855 Zoo bleven de zaken loopen tot Augustus 1S62. De gelijkluidende nata's van Pruissen en Oostenrijk vorderden in vrij kategorische bewoordingen opheffing van de bepalingen van 1855, en bescherming van het Duitsche ele ment in Sleeswijk. De nota's waren duidelijk gesteld en voor geene dubbele uitlegging vatbaar. «Wij verwachten," zoo luidde de Pruissische, „op deze bepaalde en eenvoudige verklaring een duidelijk en bepaald antwoord." Dat antwoord is niet achter gebleven. De koning vau Denemarken heeft geantwoord met het patent van 30 Maart 1863, dat Holstein voor goed van Sleeswijk scheidt. Wat kan Duitschland in dit geval doen? Bonds-executie Die kan zich uitstrekken tot Holstein en Laueuburg, aan de Eider kunnen de Duitschers halt maken en toezien, hoe de Denen een soort van tegen-executie in Slees wijk zullen ten uitvoer brengendoor een mi litaire bezetting van dit hertogdom zullen zij het dan voor goed bij Denemarken inlijven. Duitschland heeft te laat ingezien, dat het in '51 en '52 te groote concessies heeft ge daan. Door de handelwijze van Denemarken zou het zich gaarne van de verdragen van die jaren ontslagen achten, om zich bij het Slees wijk- Holsteinsche programma aan te kunnen sluiten. Dit programma verklaart zich le tegen één Deensch rijk; want de hertogdommen zijn zelf standige staten; 2e tegen de Eider grenzen; want de hertogdommen zijn naauw met elkan der vereenigd; 8e tegen het Londener proto- kol; want in de hertogdommen regeert de mannelijke linie van het Oldenburgsche huis en daarom zullen zij na den dood van den thans regerenden koning voor goed van Denemarken gescheiden worden, evenzeer als Hanover van Engeland gescheiden is. „Slechts door een getrouw nakomen van de beschrevene rechten der hertogdommenzoo schreef voor drie jaren de groothertog van Ol- denburg aan zijn neef te Kopenhagen, is een vredelievende oplossing der quaestie mogelijk geworden. De verdragen die onzer beider stam vader Christiaan I voor meer dan 400 jaren met de hertogdommen sloot en die een persoons— vereeniging met Denemarken mogelijk maakten en ook ten gevolge hadden, die verdragen zijn nog van kracht en kunnen alleen een duurzame grond slag zijn van elke vernieuwingwant zij zijn de hoeksteen van de rechten van ons huis." Die verdragen nu zijnwij toonden dit vroe ger reeds aan, door het patent van 30 Maart jl. geschonden, en aangezien de meeste Duit sche staten, ja geheel het Duitsche volk voor de Sleeswijk— Holsteinsche bevolking herstelling hunner rechten eischt, vragen wij met eenige bezorgdheid: wat zal ook in dit opzicht de toekomst baren ,,'t Is waar" zoo sprak de Badensche afge vaardigde in de tweede kamer van dat groot hertogdom //de toestand is zoodanigdat deze quaestie niet door woorden kan worden opge lost, maar bijna 'zeker aanleiding zal geven tot bloedige conflicten. Maar hier mogen geenc nevengedachten van doelmatigheid, geen gevaar terug doen beven voor 't geen plicht en eer gebieden. Misschien voert een onafwendbaar noodlot ons een strijd toe, dien wij niet meer kunnen mijden. Beter dandat wij dien voeren voor onze zuiverste en beste zaakdan in verband met de bezoedeldste bladzijde in onze geschiedenis. „Beter een oorlog voor Sleeswijkdan een strijd om Polen België. De verkiezingen zijn afgeloopen en men beschouwt den toestand thans eenigtzins bedaarder dan vroeger. Een artikel in het officieel avondblad, V Echo du Parlement doet ons gelooven dat het ministerie, ofschoon het op verscheidene plaatsen bij de verkiezin gen geslagen is, de teugels van het bewind nog niet uit zijne handen zal geven. De ver houding der liberalen tot de andere partijen te zamen is, in de volksvertegenwoordiging, als 61 tot 55, terwijl zij daarentegen in den se naat nog 4 stemmen gewonnen hebben, 't Is dus nog niet noodzakelijk, dat het ministerie aftreedt; terwijl de overwinning, die de kleri- kalen met behulp van de agitatie in Antwer pen behaald hebben nog zonder direct voordeel zal blijven. M ij, die thans alle voordeelen van een liberaal bewind genieten, hopen voor België dat zij hun voorrecht zullen leeren waardeeren en de mannen, in eere houden en ondersteunen, die thans de teugels van 't bewind in handen hebben.

Schager Courant | 1863 | | pagina 1