Frankrijk. De herstemming is der oppo sitie gunstig geweest, em met dien uitslag verbinden zich op nieuw allerlei geruchten van een verandering van ministerie. Natuurlijk worden alle mogelijke combinatiën besproken, toch zal het wel gaan gelijk altijd; de uitslag zal voor degenen, die Napoleon III al zeer goed meenen te kennen, nog altijd verrassend zijn. Ofschoon het nog onbekend is, wie zijn opvolger zal zijn, schijnt zooveel zeker, dat de graaf de Persigny, wien door de Morny verweten wordt, dat hij vliegen met azijn wilde vangen in plaats van met honig, uit het kabinet zal treden. De Morny schijnt bereid de portefeuille van binnenlandsche zaken te aanvaardenals de vrijheden des volks uitgebreid worden, Den 17 Jonij is een paketboot naar Mexico vertrokken met 10 mil joen franken aan specie en de belofte van den Maarschalksstaf aan de Forev {als hij Mexico inneemt. De inneming van Puëbla beves Denemarken. De Grieksche deputatie is naar huis; en te Kopenhagen heeft men feest gevierd over do benoeming van George den Eersten. Voor 't overige schijnen de Denen zich in allen ernst te versterken tegen een te verwachten bonds-executie in llolstcin. Frank rijk heeft zijne hoop te kennen gegeven, dat de Duitschers, Slccswijk met rust zullen laten. Polen, Over de af te zenden nota (s van FrankrijkEngeland en Oostenrijk heeft lan gen tijd aarzeling bestaan. Dan eens loopen geruchtendat alles tot de afzending gereed is dan weêr wordt alles tegengesproken. Wij gelooven echter, dat zij thans verzonden zijn, en verwachten al spoedig een antwoord van Rusland. Amerika. Ook hier komt men nog tot geen bcslisscnden slag. Vieksburg wordt door de Noordelijken ingesloten maar de generaal Johnstoue na Lee de beste officier van 't ge confedereerde leger, verzamelt troepen om liet beleg op te doeu breken en den Noordelijken slag te leveren. Liever dan Vieksburg zouden de Zuidelijken Charleston en zelfs Richmond opgeven want met eerst genoemde plaats bekeerscht men den Misissippi en dus LouisianaTexas en Arkansas. Een be slissende strijd schijnt hier op handen te zijn. EENE VROUWELIJKE DJEMON. GEMENGDE ISEIUCIITEN. fident aanleiding, tot vermijding van alfe misverstandu het volgende welwillend mede te doelen: Bij de toepassing van genoemde verordening op een courant of tijdschrift is het geheel onverschillig of de bedoelde opstel len in oorspronkelijke artikelen of oorspronke- lijke-corresjtondentiën bestaan), dan of ze aan andere couranten ontleend zijn. Evenzoo is er geen onderscheid te maken tusschen on wettige en strafbare uitdrukkingen van den Redacteurzijne medehelpers of derde perso nen het is voldoendedat zoodanige uitdruk kingen, onverschillig wie de schrijver zij, in de courant voorkomen, om den drukker daar voor verantwoordelijk te stellen. Wanneer b. v. zoodanige uitdrukkingen hadden plaats ge had in vcrcenigingen of vergaderingen, dan zoude op de mededeeling daarvan dc verorde ning van den 1*«» dezer maand moeten worden toegepast In dit opzicht wordt herinnerd aan de openbaarmaking van 't geen in ecuige -stadsbesturen is voorgevallen en aan de be kende verklaring van eenige Berlijnsche cou ranten-redacteurs welke stukken bepaald in de katcgorie van Art 1 vallen. Wanneer Gij met den Rejcrings-presidcnt wensclit, dat hij zich niet in de noodzakelijkheid bevinden moge tegen uwe courant maatregelen te moeten ne men, dan kan bij u dc naauwkeurige in acht neming van het bovenstaande niet genoeg aan bevelen. KoningsbergDe Koninklijke Regerings— 8 Junij 18G3. president: v. Kamptz." Het regent iedcren dag waarschuwingen en het verwondert ons dat de Külnische Ztg. tot nog toe zonder waarschuwing is gebleven. Het No. der laatste courant, dat den 28 Mei verscheen, is intusschen verleden week in be slag genomen, omdat daarin nog al scherpe aanmerkingen voorkwamen tegen den rech ter van instructie te Keulen, die den hoofd redacteur H. Kruse had laten gevangen nemen, omdat deze weigerde zijn Königsberschen cor respondent te noemen. Kruse meende op grond van het code Napoléon, dat in Rijn- Pruissen van kracht gt-bleven is, tot gecne andere straffen veroordeeld te kunnen worden, dan tot een geldboete, en heeft om dit ge voelen te staven het oordeel medegedeeld van de voornaamste schrijvers over het Fransche recht De kroonprins van Pruissen die een fraai liberale speech te Dantzig gehouden heeft lieeft ook al een standje van Papa opgeloopen. 't Doet ons intusschen genoegendat hij cor- daat genoeg geweest isaan te bieden om liever van alle waardigheden die hij bekleedt afstand te doen dan zijne woorden in te trek ken. 't Moet den Pruissen nog een troost zijnten minste het vooruitzicht te hebben eenmaal van een ministerie Bismarck ontsla gen te worden. Dc tegenwoordige liberale Wilhelm is den £2 Maart 66 jaar geworden, 't Is een gewoon verschijnsel van den ouder dom eerst reactionair te wordenop het ver- ledene te roemenhet verledene terug te wenschen en eindelijk te suffen. tigt zich niet allen, maar reeds zijn uitvoeri ge berichten, betreffende 't laatste gedeelte van 't beleg en dc overgave in Frankrijk aan gekomen. Zoodra de oflicieele berichten van de Forev in den Moniteur verschijnenhopen wij onzen lezers een overzicht van dat merk waardig beleg mede te declen. Italië. De berichten van hier spreken over spanning met Rusland; Graaf Pepoli is uit Petersburg thuis gekomen om familie aangele genheden te regelen. De ministers heb ben den koning verzocht, bij officiecle recep tiën wat minder te belooven daar zijne beloften de ontevredenheid vergrooten. De berichten van het slagveld blijven als altijdgeheel onbestemd. De Russen worden nu eens verslagendan weêr zijn zij verwin naars maar behalen geene belangrijke voor- deelen omdat de Polen zich tot den gueril- la oorlog bepalen en slechts kleine troepen afdeelingcn in 't vuur brengen. Een inwoner van Gérouville, nabij Arlon, (Belgie) was ten gevolge eener ongelukkige lief de, menschenhater geworden, hij hield zich alleen op met ren papegaaidien hij den naain zijner voormalige beminde had geleerd, toen deze vogel stierfwerd hij krankzinnig; hij verbeeldde zich zelf papegaai te zijn, krijschte even als die vogel en wilde eveneens door de kamer vliegen; toen hij, dezer dagen, naar het gesticht voor krankzinnigen te Ileerenthals zon worden gebracht, ontsnapte hij zijnen ge leider, niemand wist waar hij gevlogen of gestoven was, den volgenden morgen hoorde men het krijschen van een papegaai, in een boom en men zag den ongelukkige op een der hoogste takken zittente vergeefs trachtte men hem naar beneden te krijgen, eindelijk kwam men op het denkbeeld;, eene papegaai- jen-kooi onder den boom te plaatsen en de aanwezigen te laten vertrekken, hij kwam naar beneden en liet zich verder vervoeren. Op de Schager kermis is het drokker dan ooit. Uit Yerviers schrijft men dat zekere Fassotte die sedert jaren met zijne vrouw in onmin leefde, dezer dagen, het venster der tweede verdieping zijner woning heeft geopenden uit hetzelve is gesprongen met zijne vrouw onder den arm de val van eene hoogte van ruim 10 elleu was verschrikkelijk, te meer daar het ongeluk wilde, dat de arme vrouw het eerst op den grond kwamzij was geheel bewusteloos en Fassotte die meende dat hij haar gedood hadliep weder naar boven en spror.g ten tweeden male nit het venster, bij bleef ditmaal gekwetst liggen, en werd aan de jus titie overgeleverd. Er komt eene stoomboot- dienst tnsschen Liverpool en Brazilië en de staten aan La Flata. Dezer dagenmoest een slagersknecht, uit zijne woning worden gezet, de man met wetende waar bij zijn tal rijk gezin onder dak zou brengen, weigerde te vertrekken, en de deurwaarder riep de hulp der poücie in; de commissaris vau policie, die bij zijne komst eene groote menigte volks vond, deed eene collecte en de huur werd betaald. Onlangs zijn twee personen uit Temsche in Oost-V laanderen voor het kantongerecht te Zwolle gedagvaard om getuigenis af te leggen in eene policie-zaakvoor reiskosten ontvingen zij f66,60; terwijl de beklaagde werd veroor deeld tot eene boete van f3.— Op den St. Agnietenberg gemeeute Zwolle- kcrspelis dezer dagen de vrouw van een zeer gegoeden boer uit Genne begraven de stoet die het lijk volgde was zoo grootdat bij deze plechtigheid niet minder dan 600 tar- wcbroodcu met het daarbij benoodigde, werden verbruikt. Te Heusden heelt M. van Dru- nen een zeer welgesteld landbouwer, zijn schoonzoon, met vrouw en kinderenomdat bij op 1 Mei jl. dc huur niet had aangezuiverd, gerechtelijk op straat gezet. Van alle kan ten ontvangen wij gunstige berichten omtrent den aanstaanden oogst. Men zegt dat de keizerin van Frankrijk eene reis naar Jeruza lem zal doen. Een boerenknecht met paard en wagen van de Schager-paardcnrnarkt huis waarts kecrendeis even over de grenzen de zer gemeente, in de Zijpe, nabij de Keins- merbrugdoordien hij wat te veel jenever had ingenomenvan den wagen gevalleu en ontving bij die gelegenheid van liet paard een zoo hevigen trap op de borst dat bij op de plaats dood bleef. De Morning-IIerald bevat een, door bijna honderd geestelijken der Zuidelijke Amerikaau- sche Staten onderteekend adres aan de Christen wereld, waarin deze eerwaarde heeren de sla vernij proclameren als een met de heilige Schrift overeenkomstig plan der Voorzienigheid dat tot welvaart van het Afrikaausche ras dient «Slavernij is niet in tegenstrijd met het Chris- teudoin, zeggen zij en de pogingen der afschaffers zijn te vervloeken, als eene inmen ging in de plannen der goddelijke Voorzienig heid en een werk waarop de lieer het zegel van zijn zegen niet heeft gedrukt, Te Dantzig zijn voor ecuige dagen drie kisten met 90 stuks geweren eu houwbafonetten, op het stoomschip Colberg- en eenige dagen vroe- Eene geschiedenis uit de lijfstraffelijke rechtspleging. Vijftiende xervolg en slot. VL Nietsantwoordde zijmet de grootste inspan ning zich eenen lach afpersende. fk wil eens naar de jonge lieden in de salon gaan zien 1 Neen, neen, gravin, riep de overste, terwijl hij opstond en de kaarten neerlag, gij zyt niet wel, dat zie ik duidelijk aan n Eene lichte ongesteldheidstamelde de dame verontrust u in het minst niet, mijneheeren De oude professer richtte zijne groote bruine oogen stijf op de gravin. „Wij hadden heden een tropische hitte," zeide hij, uwe genade zal warm zijn, „ik geloof dat een glas limonade u zal verfrisschen Deze laatste, waarschijnlijk met opzet, tot de gravin gesprokene woorden, dezelfde die zij twee jaren geleden zelf had gebezigden die bij de terechtzitting van zooveel beteekenis waren geweest, deden de twee andere spelersden docler en den gezantschapssecretaris verbleken. De gravin werd op het woord „limonade" doods bleek. Hare lippen beefden. Zij wilde eenige woorden niten, doch het ont brak haar aan de krachtverward sloeg zij haren blik neerzij scheen poging te willen aanwenden, om zich te verwijderen. Plotseling vernam men een dof gedrnischals of een zwaar voorwerp op den grond vielgevolgd door een gil Beiden kwamen uit het zijvertrek, waarvan de deur gesloten was, nit die kleine salon, waar in vroeger het vreesselijk voorval had plaats ge vonden. De gezantschapssecretaris en de doctor sprongen verschrikt op; zij lieteD de kaarten vallen. at gebeurt daar riepen zij tegelijk.

Schager Courant | 1863 | | pagina 2