M. Duruij, minister van onderwijs. HET MIMSTERIE THORBECkE. HL Pruissen. De horizont blijft hier voort durend tamelijk bewolkt. Alle mogelijke maat regelen worden door de tegenwoordige regering genomen om het thans hecrschende régime duurzaam te waken. Reeds zijn er 37 waar schuwingen aan de dagbladen uitgedeeld waarvan er één opgehouden heeft te bestaan. De Koning bevindt zich te Carlsbadwaar zich dit jaar bijzonder veel Pruissen ophouden. De Keizer van Oostenrijk wordt er verwacht. Of het onderhoud der beide vorsten eenige verandering zal brengen in de politieke rich tingen, die beider regering volgen zal de toe komst nog moeten leeren. GEMENGDE IBËÏÜCIITÉN. re benoemingen zijn M. Barochc, minister van justitie. M. Boudetminister van binnenlandsche zaken. M. Behic, minister van landbouw, handel en openbare werken. M. Rouherminister-president van den Taad van state. M. de Morny, president van 't wetgevend lichaam. La France berichtdat de verandering van ministerie geeue verandering in de buitcnland- sche politiek ten gevolge zal hebben. De Palrie beweert, dat het Peterburgsche kabinet de nota van Oostenrijk zal aannemen daarentegen de nota's van Engeland en Frank rijk zal afwijzen, om zoo doende de drie mo gendheden te verdeelen. Prins en princes Napoleon worden binnen een dag of tien te Parijs terug verwacht. Na de overgave van Puübla is Comonfort naar Telapon terug getrokken. Hij verklaarde aan de troepen, dat het onmogelijk was een geregelden veldslag te leveren en ontbond daarom zijn leger. Hij ried echter den officie ren en soldaten aan den guerilla oorlog voort te zettenen een partij oorlog te beginnen. Men verzekert, dat Mejia en Tobar de stad Queretarij hebben ingenomen en daar de banier der Fransche interventie hebben opgestoken. "Volgens bladen nit New-York heeft de be zetting van Puëbla zich overgegevenomdat zij daartoe door den honger werden gedrongen. Volgens dezelfde berichten is Ortega op weg naar Vera—Cruz met eenige officieren ontsnapt. De officieren weigerden namelijk de belofte af te leggengedurende den verderen loop van den oorlog onzijdig te blijven, Volgens depêches uit Rome heeft generaal Dumont de ttfee aanvoerders der roovers Stra- menga en Tristanij laten gevangen nemen. Polen. Toen het lijk van den aan zijne wonden overleden insurgent Szarnianski ten gravc werd gebracht volgde er een lijkstoet van meer dan 20,000 menschen. Er loo- pen wederom verschillende geruchten van he- vige gevechten zonder dat de waarheid daar van tot nog toe gebleken is. De inneming van Puëbla heeft den Polen nieuwen moed ingeboezemd. ZUS VERLEDEN. Geen beter waarborg voor iemands toekomst dan zijn verleden. Vertrouw vrij uw geld aan den man, wiens leven, gewijd aan deugd en eere, de getuigenis geeft van eene beproefde eerlijkheid. Is de gewoonte in bijna alle zaken eene tweede natuurzij is het in dub bele mate ten opzichte van onze zedelijke ei genschappen. De aanhoudende en langdurige beoefening eener deugd of ondeugd hecht onze natuur met zulke vaste en onverbreekbare ban den aan eene van beide, dat wij niet «onder een gedeelte van ons wezen te vernietigen, haar kunnen verloochenen. In het openbare staatkundige leven is dit evenzeer, zoo nog niet meer, waar dan in het bijzondere. De staatsman, die jaren lang zijne diensten aan de zaak der onderdrukking en des onrechts heeft gewijd, bluschte daardoor de in ieder menschelijk hart aanwezige liefde voor vrijheid en vrijzinnigheid zoozeer bij zich zeiven uit, dat hij onvatbaar werd om de gevoelens en denkbeelden, welke in den boezem van een vrij volk omgaan te begrijpenals met een ijzeren keten bindt hem zijn verleden aan de jammerlijke partij, aan welke hij zich eens gesloten heeft Doch evenzeer moet bij een vrijzinnigen rechtgeaarden staatsman zijn roem rijk verleden hem tot een nimmer rustenden prikkel strekken om aan zijn eens gekozen stelsel getrouw te blijven. Dat verleden toch Amerika. Aangaannc Yicksburg is nog niets beslissends mede te deelen. Gene raal Lee (van de Zuidelijken) heeft groote ver sterkingen ontvangen en men verwacht weldra een slag tusschen hem en Hooker. Uit het Zuiden heeft men bericht ontvangendat generaal Kirbij Smith van de geconfedereerden den Noordelijken generaal Banks van Port Hudson verdreven heeft. Dit bericht eischt intusschcn nog bevestiging. Sommige bladen beginnnen er op aan te dringen bij de volgende verkiezing (1864) Lincoln wederom tot president te benoemen. Of deze nu in zoo hooge mate de sympathie der Noordelij ken gewonnen heeftdat zulks plaats zal grijpenbetwijfelen wij ten hoogste, 't ls dan ook zeer wenschelijk, dat hij vervangen worde door een bekwamer en minder hoofdig opvol ger. De naweeën van Lincoln 's bestuur zul len Amerika nog lang genoeg teisteren. Maandag middag j. 1, had alhier een droevige gebeurtenis plaats. Zekere L. II. geraakte, om een beuzeling, in twist met een bovenlandsche grasmaaijer. Waarop eerstgenoemde, die van een zeer oploopend karakter ishem met een mes een steek in de borst gatdienaar wij hooren twaalf duim diep de rechter long binnen drong. Genoemde L. II. is onmidde- lijk gearresteerd en den volgenden morgen naar het buis van arrest te Alkmaar over gebracht. De verwonde verkeert in zeer zorg- wekkenden toestand. Op beden ochtend ariveerdeu de officier van Justitie en de Regter- Commissaris vergezeld van den Griffier, ten einde de zaak in loco, te onderzoeken. De sultan van Turkije heeft een besluit schreef in marmer en graniet voor het oog der wereld wat hij was en zou hij dan nu geheel zijn voorheen te schande kunnen ma ken Wel is waar ontbreek het ook bij staats lieden niet aan voorbeelden van plotselijken omzwaai van gevoelens. Iu een naburig rijk vooral hebben wij er velen kunnen zien, die den eenen dag de vrijheid en den anderen dag het despotismus aanbaden. Die omkeer geschiedde uit eigen belang. Uit eigen belang aanbad men de zon, toen zij opkwam en schold men haartoen zij on derging. Doch men vergete het niet, ook het verleden van die weerhanen had geen enkel bewijs van hunne standvastigheid en getrouw heid aan beginsels gegevenintegendeel hadden zij altijd min of meer op twee gedachten ge hinkt. Hunne omkeering was het noodzakelijk gevolg van hunne natuur. Hun voorbeeld mag dan ook geenzins het vertrouwen der natie in staatsmannen, wier geheele verleden van den edele vasthoudendheid aan beginsels, getuigt, aan het wankelen brengen. Zoo van eenig staatsman dan spreekt het verleden des hoofds van het tegenwoordig kabinet van onwankelbare getrouwheid aan vrijzinnige beginselen. In 1840 gekozen tot lid der bij de herzie ning der grondwet opgeroepen dubbele tweede kamerbehoorde hij onder de wakkere woord voerders van de partij, die eene meer radicale wijziging dan door de regering was voorgedra gen verlangde. In 1844 en 1845 stond hij aan het hoofd der 8 leden, die het bekende voorstel tot gTondwets - herziening deden. uitgevaardigdwaarbij hij alle hinderpalen die hij vroeger heeft gesteld ten opzichte van de werkzaamheden aao hel Suez-kanaalop heft. De gemeenteraad van Antwerpen heeft besloten tot de oprichting van twee nieuwe drooge dokken tot aanvulling der ma ritieme werken, welke de gemeente op eigen kosleu zal aanleggen. Twee oude Eugelsche Gcueraals Lord Lucan en Brotherton zouden in Frankrijk duelleren beiden vertrokken daarheen, doch de oude heeren vergateu hun adres op te gevenzij zochten elkander lan ger dan eene week en keerden toen ouverrich- ter zake terug en daar hunne drift den tijd gehad had om te bekoelen, hebben zij goed- gevooden zich te verzoenen. Uit Posen wordt gemelddat de onlangs te Dresden overleden kamerheer graaf Garczyns- ki eene som van tb. 700,000 heeft nagelaten tot oprichting van een cadetten-instituut in Posen, onder bepaling, dat alleen Poolsche jongelingen daarin zullen ouderwezeu worden doch onder verplichting, om in het Pruissische leger te dienen. In Frankrijk zal de artil lerie op voet van oorlog worden gebracht. Uit Venlo schrijft men: als eene bijzonderheid en tevens een bewijs hoe weinig er te doen is, kunnen wij melden, dat van af 1 Januarij tot heden, dus in een half jaar tijds, slechts ééne enkele zitting in strafzaken bij het kan tongerecht aldaar is gehouden. De directeur der Italiaansche opera heeft Mej. Adelina Patti voor het volgende saizoen geëngageerd, voor f 1440 per voorstelling. Te Fontaineblau is eene groote jagtpartij gehouden. H. K. H. de groot-hertogin van Saksen - Weimar-Eiseuachprinses Sophia der Neder landen, is hier te Lande aangekomen 11. D. heeft haar intrek geuomen op het badhuis te Katwijk. Particuliere brieven uit het gouvernement Zytomir (Volltynie) melden de gruwelijke bijzonderheid dat de adjudant-ge neraal Koskakoff na het gevecht bij Lubar bevaldat de gewonden en gevangen insurgenten te gelijk met de dooden zouden worden be graven, aan welk bevel dan ook stipt moet gehoorzaamd zijn. Sedert 1830 tot het einde van 1860 is de bevolking van Brussel met ruim 175,000 zielen vermeerderd. Nabij Almkerk zijn vier kinderen onder een omvallenden hooiwagen geraakt, maar gelukkig levend, van onder het hooi, uitgekomen. De van zijne vrouw gescheiden metselaar P. S. woonachtig te Haarlem, in de Haarlem mermeer in ongeoorloofde gemeenschap betrapt Benoemd in 1848 door Koning Willem II tot lid der commissie, belast met het ontwer pen van eene nieuwe grondwet, dankt deze aan zijnen invloed de meest vrijzinnige bepalingen. Eindelijk in 1849 door Koning Willem III verheven tot minister van binnen landsche zaken heeft hij al die wetten in het leven geroepen, waardoor de door de grond wet beloofde staats burgerlijke rechten aan de ingezetenen werden gewaarborgt. De kieswet, de provinciale wet, de ge meentewet, enz. zijn wij aan hem verschuldigd. Gelijk bekend is moest hij in 1853 ten ge volge van een kunstmatig opgewekte gods dienstige opwinding der natie den ministrielen zetel verlaten. Doch ook als lid der volksver tegenwoordiging heeft hij sinds een belangrijk deel in de zamenstelling der wetten gehad zoo b. v. is de wet op het lager onderwijs voor een groot deel van hem afkomstig en althans geheel van zijne beginsels doortrokken. Niet minderjawelligt nog meer dan zijn vroeger bestuur draagt het tegenwoordige de blijken van onverpoosde werkzaamheid en ge trouwheid aan de eens beleden vrijzinnige be ginselen. Doch niet alleen door zijne wetten en re geringsdaden, ook door zijne geschriften en redevoeringen heeft hij een levenwekkenden invloed op den volksgeest gehad. Als een echte profeet van het constitutionele leven is steeds ieder zijner in het openbaar gesproken woor den eene aanprijzing van dat leven geweest. Andere redenaars en schrijvers mogen hem overtreffen iu schoonheidduidelijkheid en

Schager Courant | 1863 | | pagina 2