BURGERLIJKE STAND. Geboren: 23 Junij. G. d. v. J. Borst Jr. Overleden27 Junij. H. Menrs, oud bijna 1 jaar. 251*te STAATSLOTERIJ. met eene gehuwde vrouw, is door den belee- digden echtgenoot, op de plaats zelf, doodge slagen. Gepasseerden Zondag is te 's Gra- venhage een knaap in de gracht op het Groer.ewe.gje gevallen doch gelukkig nog in tijds, hoewel in bewusteloozen toestand, ge red. Op bevel en in naam van koningin Victoria hield de prinses van Wallis zaturdag namiddag ïu het St. James paleis eene receptie waarbij haar 223 dames werden voorgesteld. Dezer dagen verdronk nabij Maastricht, een militair iu de Maas, een aantal personen waren bij dit ongeval tegenwoordig, doch niemand kwam hem te hulp, daar men zijn geroep voor spotternij hield. De Oesterr. Ztg. meldt dat door den krijgs raad te Wilna nog 60 personen zijn ter dood veroordeeld, waaronder een meisje van 19jaren wier misdaad bestoud in het brengen van pluksel aan de gewonde Polen. Men zegt dat generaal Garibaldi naar Frankrijk zal komen, om te Neris de baden te gebruiken doch het is onwaar. Het maken van de aardenbaan de kunstwerken de levering van ballast, het leggen van de spoorbaan en eenige verdere werken voor den spoorweg, tusschen Niedorper-Verlaat en Alkmaar, is aangenomen door den heer C. Versteeg, te Hardinxveld, voor eene som van f 396,000. De koning van Pruissen gebruikt, te Karlsbad, de baden, welke tot dus verre een zeer gunstigen invloed op zijn gestel uitoefenen. De nieuw aan te leggen boulevard te Parijs zal den naam voe ren van »Puëbla-boulevard" en de vier straten die er op uitloopen v Vera-Cruz, Orizaba, Tampico en Jalapa." Te Amsterdam is eene oude vrouw van 81 jaren, door het vuur vatten van hare kleederen op een stoof, in brand geraakt en belangrijk verwond, naar het gasthuis gebracht; alwaar kort daarop overleed een aldaar daags te vo ren binnen gebracht man, die zich door een pistoolschot, het hoofd zoodanig had verwond dat hij onkenbaar was. Te Zutphen, is eene dame, door het haken harer mantille aan het rijtuig, onder eene vigilante geraakt, de wielen gingen haar over schouder, arm en hand; de laatste moet ernstig bezeerd en de duim verpletterd zijn. Te Breda is de bliksem in een hnis geslagenwaardoor hel geheel is in don asch gelegd, toen het rond om in vlam stond, was de vrouw nog in hnis, doch is nog gelukkig gered. De keizer van Frankrijk heeft in een intiem ge sprek tot de keizerin gezegd «Laat ons niet sierlijkheid van stijl en voordracht, maar wie evenaart hem in kracht en waardigheid waar hij de heilige belangen van volk en staat be pleit Meer dan iets anders heeft de krachtige persoonlijkheid van den minister Thorbeeke gediend om bij ons het volksleven weder op- tewekken. Dat volksleven lag in het tijdperk van 1832 tot 1840 in eene diepe sluimering verzonken. Er is misschien in onze geheele geschiedenis geen tijdvak aautewijzenwaarin de thermome ter van het liberalismus op lager punt stond dan in het zoo even genoemde. Afkeerig geworden door eene revolutiewelke het groot ste gedeelte van het rijk had afgescheurd van de denkbeelden van den nieuwen tijd zag het grootste deel des volks het ideaal eener regering in een liberaal eenhoofdig bestuur. Van een veel pratend parlementdaarvan wil de men weinig weten. Niet achter de staten generaal maar achter den koning stond de al- gemeene volksgeest In den Koning zag men een aardsche Voor zienigheid die voor alles moest zorgenin de staten—generaal niet veel meer dan een nood zakelijk kwaad. kVel had men nog een wei nig op met het liberalismus, maar men wilde het op een landsvaderlijke d. i. despotieke wij ze zoo als b. v. in Oostenrijk in praktijk heb ben gebracht. Niet in een kYübeforce, Was hington of Willem III maar in een Pombal Karei Hl van Spanje, of Josephus II van Oostenrijkzag men de toonbeelden van vrij zinnige staatslieden en regenten. Als bewijs bezorgd zijn over de toekomst van onzen zoon want die is van onberekenbare gebeurtenissen afhankelijk; zoo ver ik echter voorzie, zullen de stormen des levens, hem evenmin verschoo- nen als mij" afgeluisterdDe uniform der Haagsche en der Rottcrdamsehe schutterij zal worden verfraaid. De keizerin van Frankrijk moet zeer ver bitterd zijn tegen de Russen; en wel wegens het volgende gevaleen jonge Pool, in Frank rijk bij eene rijke dame opgevoed, naar Polen vertrokken om te vechten, bevood zich aldaar als krijgsgevangenezijne pleegmoeder, riep de tusschenkomst der Fransche keizerin in om den jongeling vrij te krijgen de keizerin te- legrapheerde dadelijk aan de keizerin van Rus land doch kreeg ten antwoord dat de jonge Pooldaags vóór de ontvangst van het tele gram was gefusilleerd. De burggraaf de Viel Castcl geattacheerd aan bet ministerie van buitenlandsche zaken te Parijsonlangs uit zijne betrekking ontslagen omdat bij het aanplakbiljet van den regerings candidaat voor het wetgevende lichaam met een stokje bad afgeslagenis op verzoek van de keizerin in zijne betrekking hersteld. Uit Constanti- nopel wordt bericht, dat in den Kaukasus elf bloedige gevechten hebben plaats gehad. In het departement Denx-Sèvres zijn op twee plaatsen waar de oppositie bij de ver kiezingen zegevierde de maires afgezet en te Bordeaux zijn twee drukkers de een tot 2000 en de andere tot 100 francs boete veroordeeld omdat zij een verkiezings-circulaire hadden uitgegeven zonder daarvan vooraf een exem plaar aan de prefecture te deponeren. Een neef van den ongelukkigen graaf Pla- terdie op last van den Rossischen generaal Murawief is ter dood gebrachtis door kei zer Napoleon ter audiëntie ontvangen. De Hoogeveensche schipperziende dat een zij ner kinderen in het kanaal viel sprong in de diepte om het te redden met. dat onge lukkig gevolg dat de vader verdronk terwijl het kind gered werd de vrouw moeder van nog drie jonge kinderen was alzoo plotseling weduwe. In de omstreken van Apeldoorn heeft een hevig onweder gewoedde bliksem sloeg in eene boerewoning, die benevens twee koeijen, twee varkens en al het huisraad een prooi der vlammen werd. Uit een verzegeld paketver zonden door den heer II. A. van der Horst te Arnhem aan de heeren Wijsman en de Voogt te Amsterdam, per diligence van Gend en Loos, zijn ontvreemd vier bankbiljetten van bet aangevoerde zouden wij verscheidene geschriften afkomstig uit die dagenwaar die afkeer van het constitutionele leven inademt kunnen aanwijzenwij willen ons slechts bij een paar bepalen. Zoo koos de dichter van der Hoop (anders zeker geen domper) in zijn gedicht W arschau op de felste wijze partij tegen de Polen. Zoo prees de anders zoo vrijzinnige dichter "Withujs, in zijn dichtstuk op den tien- daagschen veldtogt, de eenhoofdige regeringsvorm als de eenige bestaanbare aan. Maar luider nog dan deze geschriften spre ken de twee volgende feiten van dien heerschen- den volksgeest In 1836 vond de regering, zich grondende op eene der meest despotieke bepalingen uit liet aan de fransche overheer- sching ontleende strafwetboek goed om eenige weerlooze en onschuldige afgescheidenen met geweld uit elkander te verdrijven en te ver volgen. En wat deed de natie tegenover die daad van geweld en vervolgzucht zij juichte de regering toe Reeds vroeger had de re gering om de oorlogskosten te dekken haar hand geslagen en het fonds voor weduwen en weezen van ambtenaren. En de natie liet in haar sluimerziekte ook daarin de regering haar gang gaan!! Een bewijs voorwaar dat kwij ning van het constitutioneele leven ook steeds bij een volk vermindering van zedelijk gevoel ten gevolge heeft. Bij deze stemming der i geesten liep het nederlandsche volk gevaar zijne roeping voor zelfbestuur en zelfontwik keling geheel te verzaken. In het liberalismus zag het niet langer een kroondie voor de moedig strijdende volken ieder van f 1000. Eene dépêche-win meldtdat de fransche gendarm^ dp t van generaal Dumont de roovtetjiooftÜ'wdé)!O, Stromenza en Fristanij hebben géa/rêstee*d£l De prijs van de nieuwe aardappelen dagelijks minder, thans zijn dezelve reeds tot f 2,65 gedaald terwijl de oude nog f 3 per mud gelden. Met de werkzaamheden van opneming, enz. voor den Staats-spoorweg van Zwolle naar Leeuwarden wordt een begin ge maakt. Prins en prinses Napoleon worden te Parijs terug verwacht. Vrijdag j. 1. is te Bastagne en Arlan (Luxemburg) sneeuw gevallen. Z. M. heeft den heer L. R. Wentholt in zijne betrekking van controleur der directe belastingen en accijnsen verplaatst van Alkmaar naar Schiedambenoemd tot ontvaDger der directe belastiugeu en accijnsen te Zaandam c. a. den heer H. GerliDgs Jr. thans in dezelfde betrekking te Wageniogcn tot hoofd ingeland bij bet dijksbestnnr van den Wie- ringerwaard den lieer A. Kaan Rztot hoogheemraden van Waterland de heeren P. van Keulen en W. Groottot heemraad van Drecliterlaad wegens de westerkogge, den lieer D, Stapel. Dr. J. E. Steenbakker Mori- lyon Loijsen predikant te Bodegravenheeft het beroep naar koudekerke in Zeeland en Ds. Kalf, predikant bij de Remonstrant- sche gemeente te Boskoopdat naar Amers foort aangenomen. en A. Hopman; 24 dito. C. z. v. A. Koster en G. Borst; 26 dito. P. z. v. C. Kossen A. Blom; 23 dito. J. z. v. II. Dirks en E. v. d. Werf wonende te Edam; 27 dito. P. z. v. J. P. Killan en A. Walkenbach. Ondertrouwd 25 Juuij. Daniël Raven te Schageu bevorens te Woerden en Joanna van Hinloopen Labberton te Gonda; 26 dito. J. de Moei, te Helder en A. Westerbaan, te Hel der laatst te Scbagen. 3de klasse, 1ste lijst. 3341, f1500; 1871, 2581, f 1000; 19136, f400; 1932, 9350 11847, f 200, 1964, 9200 16688 f10019942 f 25,000 3993 f 5000 12342 f 2000; 17543 f 200; 6466 welke er naar grijpenis opgehangen maar een kleed dat door de dwingende hand van eene willekeurige regering aan eene natie, als aan een ondeugend kind, met geweld kan worden aangetrokken. Nederland liep dus gevaar zijn roemrijk verleden geheel te verloo chenen. Gelukkig was het lot of liever de Voorzienigheid ons gunstiger dan wij ons zei ven. De geldnood waarin ons vaderland, groo- tendeels ten gevolge van zijn wanbestuur ver keerde dwong onze natie om haar aandacht op dat bestuur te vestigen. Daarmede was de eerste stap tot herwinning van haar zelfbestuur gedaanen de eerste kiem van een nieuw volksleven ontsproten. Doch nimmer grijpt de wedergeboorte van een volk plaats zonder groote hervormers. De ontwakende volksgeest heeft eene krachti ge persoonlijkheid noodigom zich daarin het zuiverste te openbaren. Een persoon is er noodigdie door zijn woorden zijn daden en zijn leven het waarachtig orgaan van den nieu wen tijdgeest is. Zulk een persoon meenen wij in den minister Thorbeeke te mogen aan schouwen. In hem meenen wij het zuiverste orgaau van het sinds 20 jaren op nieuw ont waakte volksleven bij ons te mogen vereeren. Kan het dan anders dan dat wij vurig wenschen dat èn volk èn koning hem langen tijd hun vertrouwen mogen schenkenopdat hij er in slage om de nederlandsche natie, tot die mate van staatkundige ontwikkeling te voeren als hare roeping en haar aanleg voegt. J

Schager Courant | 1863 | | pagina 3