Algemeen Nieuws-, Advertentie- Landbouwblad. 9 IÏÏMI, N°. 302. Zevende Jaargang. A-. 1», brieven pegabctco. DE INNEMING VAN PUËBLA. SCHAGER COURANT. abonnementsprijs voor drie maanden Voor Schagen1.00. Franco per post door het geheele Rijk. 1.15. Afzonderlijke Couranten0.10. Verschijnt iederen Donderdagmorgen. prijs der advertexticx Van een tot vijf regelsƒ0.75. Iedere regel meerder0.15. De 35 cents zegelrecht niet inedcgcrekend. Groote letters naar de ruimte die zij beslaan. TJITG-EVEB iP. J". Gr. DILEEICH. c De Moniteur universel publiceert in zijn No. van den 30,len Juuij het bericht van den ge neraal de Foreynopens de gebeurtenissen voor Puëbla van den 3deU Mei tot aan de overgave. Tot in de eerste dagen der maand Mei waren de troepen van Comonfort op ver schillende puntep aan de eene zijde tusschen Puëbla en San Martino, aan de andere zijde tusschen Puëbla en Tlascala verstrooid geweest, zoodat het nutteloos was de eene of andere afdeeling aan te grijpen, daar dit de andere afdeelingen slechts voorzichtiger gemaakt zou hebben. Den 4Jrn kwam de president Jua- rez zelf in 't leger van Comonfort. Generaal Douay, die dit vernam en een aanval ver wachtte belastte zich onmiddelijk met het bevel over zijne divisie en zond den generaal Marquez ter verkenning op San Lorenzo, waar de vijand in der daad aangetroffen en terug gedreven werd. Den 5lea begon het Mexi- caansche leger zich te concentreerenzijne ca- vallerie drong voort tot aan Pablo del Meonte om het terrein te onderzoeken; terwijl het garnizoen van Puëbla een uitval deed, die geheel mislukte. Het doel van Comonfort was de belegeriugslijn door te breken eu de bele gerden levensmiddelen en amunitie toe te voe ren. Daarom vestigde hij een gedeelte van zijne artillerie op het plateau van San Lorenzo en liet zijne infanterie oprukken tegen den hoogten van Cerro de la Cruz. Maar ook dit plan mislukte even als een uitval van de belegerden. Den 7J«n Mei gaf de generaal Forey bevel aan den generaal Bazaine, om de op de hoogten van San Lorenzo geconcen treerde arinee van Comonfort aan te vallen met 4 bataillons4 escadrons en 8 stukken geschut, 's Nachts ten 1 ure rukte de gene raal Bazaine vooruitten 5 ure stond hij voor de verschansingen, die Comonfort om de kerk van San Lorenzo had laten aanleggen; de overraste Mexicanen openden een gesehut-vuur op 1200 meters, maar de Franschen drongen moedig vooruit en bestormden de vijandelijke positie. De nederlaag der Mexicanen was vol komen. In handen der Franschen vielen 8 kanonnen waaronder 6 getrekkenen drie vaandels, 11 kleinere vlaggen, 3500 kilo bus kruit, 1000 gevangenen, onder welke veel aanvoerders en stafofficieren, en het grootste gedeelte van den trein die bestemd was om Puëbla te proviandeeren die uit allerlei le vensmiddelen en veel vee bestond. Het aan tal dooden der Mexicanen moet ongeveer 8 a 900 man bedragen hebben; het verlies der Franschen was niet meer dan II dooden en 89 gekwetsten. Forey prijst voor dit wapen feit in 't bijzonder de generaals Bazaine, Mar quez en Neigre, verder 11 officieren van den generalen stafonder welke zich ook den Pruissischen overste Baron von Stein bevindt. Om al het mogelijke voordeel uit deze over winning te trekken zond de generaal Forey den 9drn een gedeelte van de troependie onder 't bevel van den generaal Neigre staan, naar San Domingo, opdat de intendant Woltf daar eenige levensmiddelen zou kunnen verzame len. San Domingo bleef alzoo bezet tot den 14. lei. Den 14-ien werden die troepen weder teruggetrokken, omdat de belegering alle krach ten vorderde. Sedert de ongelukkige bestor ming van Santa Inez op den 25'lrU April, had Forey het opgegeven om de gebarricadeerden huizen, het een na het andere te bestormen; daar de verliezen, die daarbij geleden werden, te groot waren tegenover bet behaalde voor deel. Hij wilde daarom San Augustijn onder mijnen, doch vond op 50 centimeters reeds rots grond, zoodat ook dit plan moest opgegeven worden. Nu besloot hij het fort Totiinehua- can, dat geene redoute heeft, aan te grijpen en van daar, wanneer hij het veroverd had, het fort Carmen te beschieten. Den 10J,;O en 111'"1 Mei werden de voorbereidende werken begonnen en den 12werd de eerste paral lel geopend. Den 13Jeo deed de vijand een uitval uit het fort Totimehuacandoch werd teruggeslagen, terwijl Forey de parallel vol tooide en in verbinding bracht met den molen van Guadaloupe en met de poort van San Baltazar. Den 14''*a Mei was er een wapen stilstand tot begraving der dooden. Den 1 6d«0 om 6 uur 's morgens openden zeven batterijen haar vuur op het fort Totimehuacan; terwijl de hulpbatterijen ter rechter zijde het fort Car men en ter linkerzijde zes batterijen de stad beschoten. Reeds na twee uren begon het vuur der Mexicanen te verflaauwen. 's Na middags verscheen de generaal Mendoza als parlementair met de volmacht, over een wa penstilstand te onderhandelen en de grondsla gen van een capitulatie te bespreken. Forey weigerde bepaald om de operatien te suspen- deeren en verklaarde wel te willen onderban delen terwijl de strijd voortgezet werd. Nu deed Mendoza den voorslag dat Forey het gar nizoen met wapens en bagage en met een ge deelte van de veld-artillerie met krijgseer uit zou laten trekken om zich naar Mexico tc be geven. Ook dit voorstel werd door den Fran schen bevelhebber van de hand gewezen, willende hij van geene andere voorwaarde hooren dan waarbij de Mexicanen zich krijgsgevangen gaven. Gedurende den nacht van den 16dcn op den 17<Jen verbraken nu de Mexicanen hunne wa pens, vernagelden hunne kanonnen, vernielden een gedeelte van hunne munitie, ontbonden het leger en bij het aanbreken van den dag zond Ortega den volgenden brief aan den Franschen opperbevelhebber Puëbla, 17 Mei 1863, 4 uur *s Morgens. Generaal! Dewijl ik bij gebrek aan levens middelen en munitie niet kan voortgaan de stad te verdedigenheb ik de armee die onder mijne bevelen stond, ontbonden en de wapens, daaronder de kar.onstukken begTepen vernield; bijgevolg is de stad ter uwer beschikking. Gij kunt ze bezetten en, wanneer u zulks goed dunkt, de maatregelen nemen, welke volgens uw inzien geschikt zijn om de ongelukken te vermijden, die uit eeu geweldadige in bezitne ming zouden kunnen volgen. De generaals en officieren, die tot dit leger behooren, zijn op dit oogenblik in 't regerings paleis en ver klaren zich krijgsgevangen. J. Gonzalez Ortega. Dien zelfden dag zond Forey den Overste Manèque met een bataillon jagers te voet, om maatregelen te nemen aangaande het be zetten van de stad. In den loop van den dag kwamen er Franschc bezettingen in de forten TotimehuacanAmita Loreto en Gua- dalupe. Men begon de barricades weg te ruimen cn den weg van de poort van Mexico naar de poort van Ainozoc van alle hinderpalen te zuiveren. Den 19!c" eindelijk hield Forey zijn plechtigen intocht in de stadaan het portaal van de hoofdkerk werd hij door het metropolitaan-kapittel ontvangen en binnen geleid, «aar het Te Dcum en het Domine Salvum werden aangeheven. Forey gaat nu in zijn bericht verder woor delijk voort: »De vijand heeft, om de over gave van de stad te verklarenaangevoerd dat hij geene levensmiddelen en geen bus kruit meer had. Dat is niet zoo. De stad heeft nog gewichtige hulpbronnen en een groote hoeveelheid munitie. Dat zijn dus de ware oorza ken niet, die een einde maakten aan den tegen stand. Men moet die elders zoeken. De ne derlaag en de vernietiging van het leger van Comoqffirtop den 8»'ta Mei ontnam aan het garflteoen alle hoop op ontzet en op den aanvoer van levensmiddelen. Het leger begon zich te demoralisecren. I)e aanval op het fort Totimehuacan was niet van minder gewicht. Onze tegenpartij had de eerste parallel slechts aangezien voor een ring loopgraaf en de uit val vau den 13lc» had tot doel om te zien of een uitweg langs dezen kant geheel afge sloten was geworden. Ondanks den treurigen uitslag die deze uitval gehad heeftschijnen de Mexicaansche generaals in den waan geble ven te zijndat langs dezen weg nog ontko ming mogelijk was; zij hebben het gewicht van onze werken niet ingezien vóór het he vige vuur van den 16d*udat het geheele front van Totimehuacan verwoesttehen uit hunne dwaling hielp en hun de zwakheid hunner verdedingswerken toonde. Toen zij ons aan de westzijde zagen aangrijpen hadden zij al hunne middelen van verdediging aldaar opgehoopt en de oostzijde geheel verwaarloosd. Toen wij nu ook deze zijde aangrepenbe merkten zijdat de bestorming van het fort Totimehuacan tevens de overgave van de stad ten gevolge zou hebben.. Daarbij heb ik den Parlementair niet in de onzekerheid gelaten dat zij wanneer zij het op een algemeeuen storm lieten aanloopen allen over den kling

Schager Courant | 1863 | | pagina 1