ÖPRECHTE LIEFDE. GEMENGDE BEIUCHTEN. zouden moeteu springen. Dat zijn de ware oorzaken, die de'overgave van Puëbla tenge volge Lebben gehad. De Mexicanen hebben de verdediging opgegeven* niet omdat zij ge brek aan levensbehoeften en amunitic hadden, maar omdat dc bestorming der stad nabij was, en zij zich niet in staat achtten de innemiug te beletten. In onze handen zijn gevallen 20 generaals, 225 hoofdofficieren, 800 lage re officieren en 11,000 manschappen, 150 stukken geschut en een weinig wapenen en mu nitie. De vaandels zijn zonder twijfel vernie tigd of verstopt; die van het bataillon Zaca- tec.is heef» men reeds gevonden. Van den beginne af is het de moeijelijke vraag geweest, hoe men den gevangenen van levensmiddelen zou voorzien; 2 5 3000 zijn er bij de hulp troepen ingelijfd geworden. De officieren hin deren mij nog meer. Ik heb bepaalddat zij naar Frankrijk getransporteerd zullen wor den en hen aanstonds naar Vera-Cruz laten geleiden. Generaal Marquez is vooruitgerukt naar San Martino, waar hij thans onze voor hoede uitmaaktop den straatweg naar Mexi co. Hij heeft één zijner generaals achterge laten, die nog zooveel gevangenen in zal lijven als wij van wapenen kunnen voorzien. Ik laat in Puëbla 3000 man achter om de barrica den weg te ruimen dc andere troepen vormen de achterhoede, van welke ik zoo mogelijk een gedeelte zal vooruitschuiven tot aan de werkplaatsen van den spoorweg." Ofschoon Forey hierin bepaald tegenspreekt dat Puëbla zich uit gebrek aan levensmiddelen overgegeven heeft geeft hij toch toedat hij zich iu de grootste verlegenheid bevondom de gevangenen te voeden. Wanneerzoo als hij beweerthet garnizoen nog levensmiddelen bezatdan had hij het immers daarvan kun nen voeden. Hoogst waarschijnlijk is er dus niets meer voorhanden geweest. Volgens berichten uit Vera—Cruz van den 3l»teo Mei, die in den Moniteur voorkomen, begon de politieke toestand in den omtrek van Puëbla veel te verbeteren. De Mexicaan- sche partij was geheel ter neêr geslagen. De eenigste zorg te Vera-Cruz is het bewaken der gevangenen. De gezondheidstoestand was goedofschoon er zich weder eenigc gevallen van gele koorts hadden voorgedaan. Daaraan waren gestorven de overste Labrousseopper bevelhebber van Vera-Cruz, Yabrit-Allah commandant van 't .Egyptische contingent en Thiebaudpaardenarts. In het militaire hos- i. Te Botterdam bestaat een gezelschap, onder den naam van „Amicitia'; dat in verscheidene opzichten met de Parjjsche Jockey-Club overeen komt. De eerste verdieping van het huis der bijeen komsten bestaat uit groote, met vorstelijke pracht uitgedoste salons; de leden vergaderen evenwel, in den regelin een kleiner gelijkvloers gelegen voor zaal waarin de zeer digt bij elkander staande ta lels het bijna onmogelijk maken, zich vrijelijk heen en weer te begeven. Inweerwil hiervan gelukte het mij een plaatsje te verkrijgen te midden van dit mozaïk van meQbelen en rookers. De rook van minstens twee honderd sigaren omhulde mij met lijnen witten, bijna verstikken- den damp. Voor eenige muzijktafelswaarop evenwel geen muzijk lag, stonden vier Duitsche meisjes, eene eentoonige ballade te zineen, die zij met guitaarspel begeleidden. Het gefluister van vele stemmen Termengde zich in den klank der klagende melodie. Na het eindigen der ballade gingen de me sjes rondten einde de kleine aalmoezen der gasten in een kokosnoten schaal in te zamelenen hare plaatsen werden toen door andere zangeressen ingenomendie reeds sedert eenigen tijdhaar beurt hadden afgewacht. Gedurende een uur volgden vier verschillende xanggezelscbappen elkander op allen bestonden uit meisjes die, om zoo te zeggen, dezelfde liede ren en balladen voordroegen. In den beginne waren deze zonderlinge con- pitaal waren gccnc gevaarlijke zieken. De spoorweg vordert goed en zou den 10J«n Ju- nij berijdbaar zijn tot Soledad. Volgens de Diario de la Marinadie te Habnna uitkomtbegonnen den 24 April de levensmiddelen te Puëbla reeds te ont breken garnizoen en bevolking waren ge noodzaakt zich te voeden met paarden muil ezels en honden. Ortega liet tot aan den 10 Mei dagelijks 126,000 rations aan de bevol king uitdeelen. Toen was echter alles uitge put en er kwamen reeds sterfgevallen voor van honger. Den 17dcn 's morgens vroeg verzamelde Ortega den krijgsraad en schreef daarna de volgende publicatie hDewijl het garnizoenwegens gebrek aan proviand de verdediging der stad niet kan voortzettenen niet gelooft weerstand te kun nen bieden aan den aanval, welke morgen ongetwijfeld op de stad gedaan zal worden als men ten minste mag oordeelen naar de stelling van den vijand en naar de kennis welke hij draagt van onzen hopeloozen toestand; daar men overigens behalve de generaals ook de meeste officieren gehoord heeftbeveelt de opperbevelhebber dat heden morgen tusschen 4 en 5 uurom de eer van de republiek en van de Oostelijke armee te reddenalle wa pens welke tot de heldhaftige verdediging gediend hebben, moeten verbroken worden; alle kanonstukken worden eveneens vernageld. Te gelijker tijd zullen de divisie- en brigade generaals de armée ontbinden. Om 5£ uur zal het teeken gegeven worden om te capituleeren; op alle forten en alle huizen in de nabijheid der belegeraars zullen witte vlaggen worden gcheschen. De generaals en officieren zullen zich in den hof van dc kathedraal en van het regerings paleis verzamelen om zich gevangen te geven, enz. Aan het zelfde blad ontleenen wij nog de bijzonderheden aangaande den strijd van den 25«teu April. Het fort Santa Incz was ongemeen versterkt onder anderen had men achter den laatsten muur een hekwerk aangebracht van zware ijze ren kettingen, welke op de hoogte der borst met lanzeu bezet waren. De bresbatterij opende het vuur op den 25e. April reeds bij het krieken van den dag. Tegen acht uur stortte een gedeelte van den muur in en men blies dc stormmarsch. Het eerste bataillon Zouaven en vier compagniëu jagers stormden vooruit, drongen onstuimig door de bres en verdwe- certen mij onaangenaam van lieverlede evenwel begon ik mij met de phantastissche melodien te verzoenenwaarvan de treurige maatklankdoor het gebrom der sprekers heenklinkendemij in eene, alles behalve vrolgke stemming verplaatste. Bovendien waren al deze meisjes fraai gekleed hoewel zij juist niet zeer schoon waren en bsre trekken de algemeene regelmaat mistenbezaten zij echter die onbeschrijfelijke aanvalligheid, die de phantaisie der Mignon van Göelhe toekent. Eene parijsche dame zou op de kleeding dier zangeressen veel aan te merken gehad hebben; een kunstenaar daarentegen zou ze hebben bewon derd. Zij bestond uit een bruinkleurig kort kleed dat de beminnelijke vormen van het lichaam dui delijk deed uitkomen, de schooue, ronde armen waren onbedekt Een wollen gestreepte sjerp bedekte de schouders en was van achteren zoo te zamen gebondendat twee lange tippen afhingen. Bijzonder was echter de coiffure, waaraan de rei zende zangeressen hare gave om zich op te schik ken, geheel schenen besteed te hebben; want nimmer beb ik schoouer opgemaakt haar gezien. Bij eenige waren de rijke vlechten tot kroonen gevormdbij anderen reiktea de lange gouden lokken, waarop de glanzenden zonnestralen vielen, bijoa tot aan heupen. Het overgroote aantal vlechten en bogen verraadde een oneiudigen rijkdom van phantaisie, want elke coiffure was verschillendcd de be kwaamste kapper zou niet in staat geweest zjjn, ze ua te bootseo. Ik mag echter niet verzwijgendat deze arme meisjes hare coquetterie uitsluitend ten toon spreidden om hare hoorders te behagen en groo- tere opmerkzaamheid, voor haren zang, tot zich nen in het binnenste gedeelte van 't fort. Een hagel van kogels en granaten uit de schietgaten ontving hen daar. De infanterie trachtte de ijzeren ketenen met de kolven van 't geweer te vernielen, maar te vergeefs. De generaal Douay beval den terugtocht. Dit ge schiedde op den rechter vleugel, lntusschen beproefden twee compagniën Zouaven onder den kapitein Avril het hekwerk om te gaan, zij maakten zich links ruim baan, wierpen twee bataillons Mexicanen overhoop en bereikten de punten, die hun 's morgens waren aange wezen. Dewijl kapitein Avril noch tamboers, noch trompetters bij zich had, had hij de tweede colonne te vergeefs gewenkt hem te volgenweldra stond hij alleen met zijne twee gedunde compagniën, omringd door 5 6000 Mexicanen met 12 vuurmonden. Eerst na een gevecht van verscheidene uren gaf hij zich krijgsgevangen. Puëbla behoort dus thans aan de Franschen. Hoeveel bloed zal er nog stroomen eer van de Mexicaansche gebouwen de Fransche drie kleur waait?! Wij zien met belangstelling den uitslag der verkiezing van de drie voor den Raad te benoemen leden te gemoet, volg-na den rooster treden de Heercn H. R. de Meêr Comelis de Pater, Senior en Cornelis Krui- jer af; wij vertrouwen dat dé kiezers tiaanw- lettender dan zes jaren geleden, op hunne stembiljetten den vader van den zoonznllen weten te onderscheiden j dergelijke onachtzaamheid veroorzaakt moeijelijkheid en kan de nietig heid eener verkiezing ten gevolue hebben. In de volgende week hopen wij een hoofd stuk aan de verkiezing te wijden. Te Maassluis is gepasseerden Zondag avond hrand in een koekkraam geweest, die geluk kig gebluscht is doch zeer ernstige gevolgen had kunnen hebben; door te veel olie in eene lamp te gieten liep ze over, de brandende olie kwam eerst in aanraking met een linnen zeil, vervolgens vatten de kleederen der vrouw, die bezig was haar kind te bed te leggen vlam en eindelijk vloog een kistje met klap pers dat in dc nabijheid stondmet een vreesselijken slag in de luchtde onsteltenis was algemeen en vrouw en kind kregen ern stige brandwonden. Het kind is aan de ge volgen der bekomen brandwonden overleden. Een gehondene collecte voor de ongelukkigen, heeft f 54 opgebracht. een oogenblik later te trekken Eenige achter mij gesprokene woor den overtnigden mijdat de meesten van hen zich tot geen ander geldgewin lieten overhalen, dan tot dat wat zij door haar gezang konden inzamelen. Deugdzaam hadden zij hare geboorteplaats verla ten en even zoo keerden zij in dezelve terug. Terwijl ik mjj, op die wijze in deze détaila verdiepte, hadden verschillende zar.ggezelsrhappen elkander opgevolgd zonder dat ergens een der aanwezigen aan de muziek eene voortdurende op merkzaamheid scheen te schenken. De toehoorders gaven zich slechis de moeitezeer kleine geldsluk- ken in de hun aangeboden kokosschalen Ie werpen eu de rondgaande iiizamelaarsters, in roede Hol- landsche scherts, een vriendelijk woord op den koop toe te geven. Intusscheu was de lucht met wolken bedekt geworden, waaruit scherpe bliksemstralen te voor schijn schoten. De donder rolde en de regen viel in stroomen neêr. De zangeressen zochten, in het vootgebonw van Amicitia beschutting tegeu het onweder, en nadat zij haar ieder» n-fpertoire schenen uitjeput te hebben en wegens het aanhouden van den regen haar toevluchtsoord nog niet konden verlaten be gon een der jongste en schoonste etn lied, naar eene vrolijke en zeer duidelijke melodie, voor te dragen. Tot mijne verbazing zag ik een, in mijne na bijheid zittende, nog jeudige beer plotseling ver- bleekenterwijl op zijne gelaatstrekken een uit drukking van de diepste smart te lezen was. Na eene vergeefscbe pogingom zijne ontroering te onderdrukken, te hebben aangewend, sprong hij op, wierp zijn, met gor.d gevuldebeurs naar de zangeres en gingin allerijlhevig zuchtende

Schager Courant | 1863 | | pagina 2