Algemeen Nieuws-, Advertentie- Landbouwblad. 6, AUGUSTUS. b i: li i c ii T Zevende Jaargang. Wy ontvingen Zaturdag j 1, onderstaande missive, die wij hieronder aan onze lezers inededeelen. No. 416 De Raad mijner Gemeente heeft, bij besluit van gisteren, bepaald: »Aan de Redactie van de Schager Courant te kennen te geven, dat zij door het stellen van bet stuk in dat blad d d. 23 dezer, betrekkelijk een, aan den llaad, ingediend verzoek tot liet daarstellcn cencr veror dening, ten einde het geven van danslessen op Zon- en Feestdagen te verbieden, naar het gevoelen van den Itaad zeer het Godsdienstig gevoel van de Protestanten in de gemeente heeft gekrenkten de Gein een te-Ra «ad zich dus vcrpligt acht, in hun belang, de redactie daarop attent te maken, met de opmerking, indien zulks weèr mogt gebeuren, hij zich verpligt acht om zijne bijdrage aan dat blad verleend, in te trekken. Met het oog op art. 70 der gemeentewet, zie ik mij gedwongen aan dat besluit uitvoering te ge ven, van welke verpligting ik mij, by deze kwyt. De Burgemeester van Schagen Jan de Redactie H. R. DE MÉÉR. van de Schaget- Courant. Waarop wy het volgende hebben geantwoord: Edel Jchtb. Heer Mij hebben de eer UKAb. de goede ontvangst te berichten van uwe missive van den le. dezer No, 4IG. Naar aanleiding daarvan brengen wij ter uwer kennisse, dat wij op de bij die missive gestelde voorwaarde, van af lo. Januarij 1864, voor de jaarlijksche toelage ad. f50,— bedanken, UEd. Achlb- mits deze kennis gevende dat voortaan de gemeente, wanneer zij zulks mogt verlangen, de publicatien, handelingen van den llaad, enz enz., in ons blad, wenscht opgenomen te hebben, daartoe voor haar gelegenheid bestaat, tegen betaling der gewone ad ve tcr.lic kosten en dat wij, te gelijker tijd, de gratis toezending van een exemplaar van ons blad, zullen staken. Namens de Redactie der Schager Courant. Den Jrel. Ed. Jchtb. Heer Burgemeester Re Uitgever. der gemeente Schagen. 4>. J. Q. DIDERICH. No. 306. 186; SCHAGER ABONNEMENTSPRIJS VOOR DRIE MAANDEN Voor Schagenƒ1.00. Franco per post door het geheele llijk. 1.15. Afzonderlijke Couranten„0.10. Verschijnt iederen Donderdagmorgen. TJITG-EVEB IP. CT. <3-. DIDEBICH. PRIJS DER ADVERTENTlë.N Van een tot vijf regelsƒ0.75. Iedere regel meerder0.15. De 85 cents zegelrecht niet medegerekend. Groote letters naar de ruimte die zij beslaan. BEIEVEN EBANCO. Schagen, den 1 Augustus 1863. SCHAGEN, 5 AUGUSTUS 1863. Mjnkcer de Redacteur Wij verzoeken U, onderstaande in uw alhier veel gelezen wordende Courant op te nemen; wij nemen hiertoe onze toevlugt, omdat het lier bestaande Weekblad, verach telijk wordt in onze oogen, als nemende artikelen opwaarom het waardig was dat ieder weldenkend ingezeten de lezing opzegde. De inzending van het artikel, waarbij on der anderen de keuze van onzen Burge meester, als lid van den Gemeente-raad in uw blad onlangs zeer werd aanbevolen, heeft bijval gevonden: doch: Niet minder dan deze was ook het aftre dend lid, de heer C. de Pater, aanbevelenswaardig terwijl deze slechts een derde der stemmen bekwam er is méér dat behartiging verdient, dan spoorweglijnen in de gemeentebij de aanstaande herstemming bevelen alzoo eeni- ge kieriers, aan hunne medestem—geregtigden, gemelden heer G. de Pater, aftredend lid en Wethouder, zeersten aan. Schagen, 23 Julij 1S63. Eeuige Kiezers. Vader Cats zegt ergens: „die timmert aan den wegh, verwacht gezegh"; en overtuigd van de waarheid van dat gezegde, hadden wij al een beoordeeling 't zij goed, 't zij afkeu rend van ous weekblad te gemoet gezien. Eeu veroordeeling zonder eenige vorm van proces, een veroordeeling door geen enkel bewijs ge motiveerd, zie, daaraan haddeu we in de verte zelfs niet durven denken. En toch, boven staande advertentie, overgenomen uit de Nieuwe Courant tan den Helder, Niemoediep en U il- leuuoord van den 29 Julij 1.1. toont ons, dat zulk een oordeel ons treffen moest, en dat wij te veel op onze krachten gerekend hadden omdat te voorkomen. „Wij nemen hiertoe onze toevlucht, omdat het her bestaande weekblad verachtelijk wordt in onze oogen." Verachieljt? Dat woord is scherp, meer zelfs, 't is beleedigend! Waarom is ons week blad verachtelijkOmdat het liberale beginse len voorstaat? Omdat het met den tijd durft vooruitgaan; omdat het niet laf genoeg stil blijft staan bij het verledene en terug wensch naar de gulden dagen van olim, maar zich tracht aan te sluiten bij den geest der eeuw Zoo jaZoo het hierom verachtelijk wordt in uwe oogen, dan verheugen wij ons over uwe ver achting, gij bekrompenen, die in den geest der eeuw den duivel, den vader der lengenen, den rondgaanden brieschenden leeuw (en wie weet, welke namen er nog meer op hem toepasselijk zijn ziet, en het goede niet willende erken nen, met hand en tand vasthoudt aan het oude en al zijue bekrompene stelsels; dan verheugen wij ons over het wee, dat gij over ons uit spreekt, en het zal ons een spoorslag te meer zijn voorttegaan op den weg, dien wij zijn in geslagen. Veroordeelt gij ons, keurt gij ons uwe verachting nog waardig, omdat wij ook op godsdienstig terrein getoond hebben liberaal voor ons zeiven, maar ook voor anderen zijn: dan beklagen wij u; gij, die u zoo vaak be roemt den geert te hebben, en nog niet zoo ver in de leer van nwen Verlosser zijt door gedrongen, dat gij zijn „oordeelt niet!' kunt toepassen; dat gij rijn hoofdgebod „de liefde" op ons in toepassing wilt brengen door de Courant, die uwe opinie, niet vertegenwoordig?, (niet te vermanen en tot inkeer te brengen door haar hare gebreken te vergeven zeventig maal zeven maal) maar door haar in eens alle ezers te onttrekken! Maar zoo ge haar soms om andere redenen

Schager Courant | 1863 | | pagina 1