Algemeen Nieuws-, Advertentie- Landbouwblad. 13 A.ÜG.USTÜS, M 307. Zevende Jaargang. A°. VREDE of OORLOG? SCHAGER COURAFT. abonnementsprijs voor drib maanden: Voor Schagenƒ1.00. Franco per post door het geheele Rijk. 1.15. Afzonderlijke Couranten0.10. Verschijnt iederen Donderdagmorgen. TJITO-EVEE F. T. GK DIIDIEItlCII. PRIJS DER ADVEKTENTlëN Van een tot vijf regelsƒ0.75. Iedere regel meerder0.15. De 35 cents zegelrecht niet medegerekend. Grootc letters naar de ruimte die zij beslaan. BRIEVEN FRANCO. Wat zal het zijn, oorlog of vrede? Ziedaar de groote vraag, die Ëuropa sedert geruimen tijd in spanning houdt. Napoleon III, de man van het volk en van de Katholike gees telijkheid in de dagen namelijk toen hij beiden honig om den mond smeerde, omdat hij beiden noodig had heeft van uit de Tuileriën, als middelpunt, een spinneweb over de gansche wereld uitgebreid, welks draden zich aan de uiterste einden der aarde vasthechten. In dat middelpunt wordt hij elke beweging die slecht eenigermate van invloed kan zijn, op het lot der staten, gewaar, maakt zich daarvan meester en leidt ze naar zijn oppermachtigen wil; van uit dat middelpunt verspreiden zich besluiten en geruchten, die de beschaafde we reld in vrees en ongerustheid houdenheslui ten, die geheel onverwacht aanleiding kunnen geven tot den oorlog, en te midden van den hevigsten strijd somtijds eensklaps den vrede doen geboren worden. Nog niemand heeft dien man doorgrond; nog niemand heeft op dat effen, altijd gelijke gelaat kunnen lezen, wat er omging in dat veelomvattend brein; nog geen sterveling heeft uit zijne daden, uit zijne woorden eene zekere gevolgtrekking kunnen maken. Zijne levensgeschiedenis is een too- neelstuk zonder eenheidsomtijds dwingen ons zijne pogingen oin tooneeleffect te maken een glimlach af van medelijden met den man, die te Boulogne en Straatsburg zelf de hoofdrollen vervulde; somtijds bloedt ons het harte bij de tragische momenten, waarvan het overvloeit; en vloeken wij den mandie met onverstoor bare koelbloedigheid zijne theoriën van volks- souvereiniteit en eenhoofdig despotisme door dronken soldaten met looden argumenten in de straten van Darijs liet verdedigen. Die man kent geen consequentie, dan in zooverre, dat ziju vurig streven daarin bestaat, door herhaal de en onverwachte veranderingen van politiek de wereld consequent in spanning te houden. Hij is een man, die zich naar alles weet te schikken; hij is buigzaam (touple), gedwee zelfs als zijn belang dat medebrengt; hij is aarze lend in het nemen van een besluit, maar is eenmaal een plan gevormddan volgt de uit voering zóó spoedig, dat hij zijnen tegenstan ders geen tijd tot bezinning laat; hij voert ze met zich mede, hij verplettert ze; hij is naauw- keurigscherpzinnigja bijna onfeübaar in de berekening van de kansen, die hij heeft tot welslagen; hij weet met het jniste oogenblik de juiste mannen te kiezen, die tot de uit voering geschikt zijnhij is rijk aan schoone beloften, aan mooi klinkende phrasen om zijn volk en geheel Europa in slaap te wiegenen onbeschaamd genoeg omals zijn doel zulks vordert, al zijne antecedenten te loochenen. Maar waartoe nog langer dat karakter, dat niet te doorgronden isontleed Het karakter van den mandie zeker de machtigste manarch is van de wereld; wiens wil een gebod schijnt te zijn voor geheel Europa! In zijne jeugd behoorde hij tot de carbona- ri; man, werd hij zamenzweerder tegen de re gering van Loiis-Philippe, dat is tegen den burger-Koning, die door het volk gekozen werd, hij, Napoleon, die den volkswil vóór alles zeide te eerbiedigen! later speelde hij de rol van zelfverloochenend banneling en begon te heulen met de geestelijkheid, die hem pre sident van de republiek maakte. Maar die zelfde geestelijkheid werd lastig, want ze cischte te veel dankbaarheidze cischte meer dan in een goed geordenden staat aan de geestelijk heid verleend kan worden en beide partijen even consequent in hare overtuiging, even vsouple" iu hare theoriën, kwamen vijandig tegenover elkander staan. De president, in de clericale bladen tot een halven god verheven werd in den aanvang van het keizerrijk reeds min of meer bestreden omdat hij te veel had beloofd en te weinig kon geven, wilde hij, de eerzuchtigezich niet alle macht zien ont nemen langzamerhand werd de afscheiding scherper en scherper, tot zij eindelijk overging in geslagen vijandschap. L'Empire e'etl la paix en de krim-oorlog vorderde duizenden men- schenlevensen na een kortstondigeu vrede kwam de oorlog met Oostenrijk en de onbillijke roof van de landen der verschillende Italiaansche vorsten. Garibaldi verdreef den Koning van Napels; Victor Emandel anex- eerde en Napolbos IHanexeerde, en de Fran- schen behaalden roem maar de geestelijkheid werd des Keizers verklaarde vijandomdat den Paus, door zijn toedoen, onder zijue oninid- delijke goedkeuringniets meer overgebleven was dan een weinig beteekenend staatje, dat door Fransche baïonnettcn in orde moest ge houden worden. Doch ook hier wist zijne buigzame geest weêr een middeltje tc vinden, om de vijandschap der ultramontraneu niet tot een uiterste te doen overslaan hij herin nerde zich uit de geschiedenis zeker maar al te goed de namen van Jacqies Clément, Kavaillac Damicns en Fran^ois Gcyon, die door fanatiken ijver een redding van de kerk volgens hunne opvattingzochten in vorsten moord; en naar mate hij meer en meer brak met zijne vroegere bondgenooten sloot de Kei zerin zich meer en meer bij hen aanen Europa beleeft het zonderlinge schouwspel, maar dat het zich niet verbeeldedat dit iets anders is dan eene komedie dat Napoleon Hl onder de pantoffel zit van Elgénietje. „Vempire c eet la paix en Frankrijk voerde zijne zonen naar Cochin-ChinaChina, Syrië en Mexicoom de beschavingten koste van stroomen bloeds,te verkondigen „Fempire c eet la paix fen een staand leger van p. m. 450,000 man heeft de schaldenlast van Frank rijk doen stijgen tot eer.c ongehoorde hoogte. 4V eer wist de buigzame Keizer een middeltje om het volk over dien schuldenlast te vreden te stellenFolld werd minister van finantiën de schulden werden geconverseerd, cenigc pre rogatieven werden opgeofferd en alles marcheert voorwaartsalsof de drukkende schuldenlast voor Frankrijk een zegen, het keizerrijk eene behoefte was geworden. En naast dien mandie op de Tuileriën zetelt, heerscht een ander Koning; en gelijk de eerste zich noemt: Emperevr par la gr ace de llieu et par la vrlon/é du pcuple, zoo ver langt die vorst aangemerkt te worden als alleen door de „Gratie Gods" het bewind te voeren. Zijne eerste daad als Koning was eene verloochening van zijne antecedenten als regent; zijne krooning te Koningsbergen was eene komediewaaraan niemand de goddelijk heid zijner rechten erkendemaar veeleer een oorzaak van vrees en wantrouwen voor zijne onderdanen. De strijddien hij met terug zetting van alle constitutionele principesher haalde malen persoonlijk voerde tegen het Huis der afgevaardigden werpt een smet op zijne regering, terwijl zijne zoo vaak uitgesproken overtuigingdat het Huis slechts zamenge- steld is uit eene menigte ledendie den volks geest niet vertegenwoordigden, in zijn mond een leugen wasomdat hij die 2de Kamer niet durfde ontbinden cn een beroep op het volk doenom hem mannen te zendendie gedweeër en even „souple" als de Fransche afgevaardigden, hem het leven niet zoo zeer verbitterden. Mij zeiden het reeds elders: die man wordt oud hij suftwant hoe andera kan hij komen aan dat goddelijk rechtdat de Pruissische Koningen op hunne landen en onderdanen hebben. „Door de gratie Gods," jazoo als wij allen door Gods genade be zitten 't geen wij hebbenmaar tevens door een tal Tan onrechtvaardige, soms verraderlij ke veroverings-oorlogen is Pruissen aangegroeid tot de kleinste der vijf groote mogendheden. Of was 't bij de gratie Godsdat de groote keui vorst den Zweden in een hevigen strijd met Polen gewikkeld, Riigcn en een gedeelte van Pommeren ontnam Of was 't bij de gratie Gods dat Frederik I den Zweed, in oorlog met RuslandSaksen Polen en Denemarken alle lan den in Noord-Duitschland ontnam en bij zijn rijk voegde? Of dat Frederik II, de Groote, ook wel de Eenige, Silezië ontstal aan Maria There- sia van Oostenrijk Of die herhaalde verdeeling van Polen, of die roof in 1815 aan Saksen gepleegd? Ja waarlijk, zoo één Vorst, dan toch zeker de Koning van Pruissendie zijn titel zon kannen veranderen in„bij de gra tie Gods en door het onrechtvaardig zwaard mijner voorzatenEn wat heeft die man nu met zijn volk gedaan? Omdat de 2de Kamer hem geen geld genoeg voor zijn soldatenwin- kel vilde stemmen of dat zij van meening wasdat de conscriptie op de Pruissen al genoeg drukte en de diensttijd niet met een jaar behoefde verlengdmaar veeleer verkort behoorde te wordendaarom heeft hij die

Schager Courant | 1863 | | pagina 1