Algemeen Nieuws-, Advertentie- Landbouwblad. 20 AUGUSTUS. M 308. Zevende Jaargang. A°. Mksjfa AARDBEVING OP MANILLA 3 JIMJ. SCHAGER COURAN# ABONNEMENTSPRIJS VOOR DRIE MAANDEN: Voor Schagenƒ1.00. Franco per post door het geheele Rijk. „1.15. Afzonderlijke Couranten„0.10. Verschijnt iederen Donderdagmorgen. TJITG-EVER IP. «J. O. DIDERICH. PRIJS DER ADVERTENTlëN Van een tot vijf regelsƒ0.75. Iedere regel meerder0.15. De 35 cents zegelrecht niet medegerekend. Groote letters naar de ruimte die zij beslaan. BRIEVEN FRANCO. Onder den smartelijken indruk der jongste gebeurtenissen is het eene moeijelijke taak, de denkbeelden geregeld terug te geven en een geleidelijk berigt mede te deelen over de gevolgen der aardbeving, waarmede de Voorzie nigheid die plaats in den nacht van Woensdag 3 Junij heeft bezocht. Wij willen inmiddels trachten in korte trekken mede te deelen, wat wij van de verschrikkelijke castastrophe, ver nomen hebbeD. Te 7 uur 25 minuten 's avonds, welk uur thans nog de meeste ten gevolge der aardbe ving tot stilstaan gekomen uurwerken aanwij zen, voelden wij eene sterke beweging, die door 2 of 3 hevige stooten in de rigting van het Zuiden naar het Noorden, en door 2 of 3 naar eene andere rigting werden gevolgd. Men vernam toen een aanhoudend onderaardsch ge- druisch, vergezeld van een verschrikkelijk kra ken, ontstaan door het instorten van eene menigte gebouwen; voorts de jammerkreten der menschen, het vallen der meubels, het luiden der torenklokkeu, met één woord eene verwar ring van geluiden, welke het bloed kon doen stollen der bedaardsten en moedigsten, die hetzij aan het strand of op de voor anker liggende schepen voor onze stad, getuigen kondeu zijn van de aardbeving, die 30 seconden duurde. Een panische schrik beving allen, want ieder zocht een toevlugtsoord voor zich en de zijnen; voeg hierbij de diepe smart van hen, die de onmogelijkheid inzagen om zoovele onder de ruïnen bedolven ongelukkigen hulp te bieden. Een half uur nadat de ramp plaats had, stel den reeds de autoriteiten het noodige in het werk om hulp te verleenen, en een weinig daarna zag men de troepen van het garnizoen onder de leiding hunner officieren en ingeni eurs, de pogingen der locale autoriteiten, tot reddiug zooveel mogelijk van ongelukken, op de ijverigste wijze ter zijde staan. In de geschiedenis der Phillippijnsche eilan den is geene ramp bekend, zooals plaats had in den nacht van 3 Junij. Om zich iets van dien aard voor te stellen, moet men twee eeuwen teruggaan, toen op zekeren dag de stad ge deeltelijk verwoest werd. Men kent het aantal ongelukken van dien tijd niet; mitsdien kan men tot geene vergelijking komen; doch men weet dat destijds het kapitaal dat de openbare gebouwen representeerdentot bijna j gere duceerd werd. Thans weet niemand nog wat van de gebouwen overig zal blijven; want het is eene onmogelijkheid de nog bewoonbare hui zen te tellen, daar het meerendeel tot veilig heid van het verkeermoet worden afgebroken, zooals blijken kan uit eene ordonnantie der autoriteitenwaarbij de passage voor rijtuigen in de meeste straten is verboden. Willen wij de tot dus ver bekende bijzon derheden mededeelen, dan dienen wij het eerst onze oogen te wenden naar Kathedraal. Op het oogenblik der ramp werd aldaar de mis gelezen ter eere van den Sacramentsdag. On- middelijk na de trillende beweging stortte een deel van het dak in, en door de in tegen overgestelde rigting daarop volgende beweging werd het geheele dak vernield. Verscheidene pijlers en een deel van het front stortten inede gelijktijdig in. De doinheeren de dienstdoende kapellanen en de koorzangers zagen zich van hoopen puin omgeven; de koorzangers, die zich aan de beide kanten van het altaar bevon den werden verpletterdterwijl zijdie zich aan de andere zijde bevonden, beschermd wer den door de groote balken van het dak, die op het rasterwerk van het koor gevallen «aren. Daardoor de kalkwolk bijna stikkende, rigtten zij nog vrome troostwoorden tot elkan der. Een hunner zag te midden der puin- hoopen eene verlichte plekhij werkte zich met groote moeite uit zijne afgesloten plaats, en drie of vier anderen volgden hem; maar plotseling daarop zagen deze den uitgang ge sloten. Zij leden^tot den volgenden morgen de verschrikkelijkste smarten. Te 1 ure vernamen de arbeidslieden, die tot hunne redding opge daagd waren, hunne laatste jammerkreten. Eerst te 6 ure 's morgens (Donderdag) kon het eerste lijk opgehaald worden, 's Avonds ontbraken nog verscheidene. De lijkendie men op deze en op verschillende andere plaat sen in de kerk gevonden had, bedroegen 85. Zij werden op liet kerkhof de Paco ter aarde besteld. Iloevelen cr op de o\ erige kerkhoven begraven werden, is ons nog niet bekend, Op de brokstukken der verwoeste kathedraal zijn 6 hoogere geestelijken cn eenige kapel lanen en koorzangers gered; gedood ziju 9 hoogere geestelijken en 10 koorzangers enz. Er worden bovendien nog vele kerkbeambten gemist. Het dak van het hotel des kapitein-gene raals is ook op eenige plaatsen beschadigd en alle muren hebben hunnen loodregten stand verloren. liet gebouw is niet alleen onbe woonbaar, maar zal ter voorkoming van groo- tere schade geheel neergehaald moeten worden. De kapitein-generaal was niet te huis. Zijne echtgenoot en onderhoorigen moesten het ge bouw, geholpen door hellebardiers, al kloutc- rende over de puinhoopen verlaten. De kerk St. Isabella is totaal ingestort. Het daaraan belendende collegie is minder be schadigd. Men zegt dat onder de puinhoo pen van het kerkgebouw een heer en eene dame bedolven werden; doch daar een aantal personen uit de stad naar buiten is gevlucht; valt daaromtrent vóór de wegruiming der puin hoopen niets met voldoende zekerheid te zeggen. Het prachtig portaal der kerk van St Do- minicus is zoo beschadigddat men ieder oogenblik verwacht het te zien instorten. De eene toren is reeds nedergestort en de ander zal wel spoedig volgen. Her schip der kerk is geheel en al vernield en het grootste gedeelte van het klooster verkeert in zeer bouwvalligen toestand. Het militair hospitaal vertoont ins gelijks niets dan een tooneel van verwoesting. Een aantal zieken zijn daarbij omgekomen. Alleen eene slaapzaal en eene daaraan belen dende kamer van de zusters van barmhartigheid zijn staande gebleven. Het schouwspel, hetwelk het plein vóór het paleis des avonds ten 9 ure opleverde, toen aldaar de meeste zieken ge kampeerd lagen, was allerbedroevendst De kloosters en kerken San Francisco, San Juan de Dios cn Recoletoos zijn gedeeltelijk inge vallen en kunnen voor het godsdienstig ge bruik niet meer dienen. Het collegie San José benevens de kloosters Santa Catalina en Santa Rosa moeten dadelijk verder afgebroken worden. In het eerste werden een der leeraars en vier leerlingen gewond. De toren en de prachtige regtbank van koophandel dreigen ieder oogen blik in te vallen. Even zoo zijn de localiteiten der intendance, van den raad van bestuur en der douane grootendeels ingestort en bescha digd. AVij kunnen slechts van twee gebouwen zeggen, namelijk de school voor ingenieurs en een gebouw onmiddelijk aan de Porte Real, dat zij niet geleden hebben. Van de particuliere gebouwen is het aantal bewoonbaar geblcvene of weinig beschadigde uiterst gering. De meeste vereischen althans belangrijke reparatiën en velen moeten ter voorkoming van ongelukken omver gehaald worden. Om deze reden zijn zij door de bewoners verlaten, die hier en ginds een heen komen hebben gezocht. Slechts céne kerk, namelijk die van St. Augustinusis nog geschikt tot godsdienstoe fening. In de voorstad was de aardbeving in hare werking nog vreeselijker dan in de stad zelve althans de particuliere huizen hebben daar veel meer geleden en er zijn aldaar meer menschen bij de ramp om het leven gekomen. In Binondo is de beroemde toren en een gedeelte der kerk ingevallen. Een aantal daken zijn vernield en op de markt de la Divisoria werden ongeveer een veertigtal personen ge dood. Het aantal der in Binondo en op deze markt opgegraven lijken bedraagt 145, dat der gewonden 39. In Santa Cruz heeft behalve de kerk ook de openbare gevangenis veel geleden. Vele huizen zijn geheel verwoest Tot gisteren mor gen telde men in Santa Cruz 25 dooden en 22 gekwetsten. Ook in Quiapo zijn de gebouwen zwaar geteisterd en de kerken zijn er voor de open bare ceredienst niet meer bruikbaar. Men telt aldaar tot nog toe 23 dooden en 2 gekwetsten. In Fondo is geen enkel huis staande geble ven. Het aantal dooden is aldaar 23. San Miguel heeft het minst geleden. Men telt daar niet meer dan 10 gewonden. Het gezamenlijk aantal dooden in de stad bedraagtvolgens de berigten van gisteren

Schager Courant | 1863 | | pagina 1