morgen£35 en dat der gewonden 83 docli in de eerst? dagen is het geheele aantal niet met juistheid op te geven. In Mortel Portin hebben vele ongelukken plaats «gehaddoordien de troepen zich al daar bevonden toen de schok zich deed ge eoelén én het dak instortte. Nog gisteren zag men aldaar lijken uit de puinhoopen te voorschijn brengen. Wat de verliezen aan goederen en eigendom men betreftdie zijn natuurlijk niet te bere kenen. Alleen kan men nagaan dat het totaal van den openbaren en particulieren eigendom thans op J der gewone waarde gereduceerd moet worden. Ook uit de omliggende plaatsen worden een aantal ongelukken gemeld. Zoo heeft men in Cavita Pesigo Gambobo Navotas en andere plaatsen niet minder de schokken gevoeld. Manilla levert dus op dit oogenblik een droe vig schouwspel op. Daar waar men gecne puinhoopen welligt het graf van eenige 011- gelukkigen zietdaar ziet men muren die elk oogenblik kunnen instorten. In zulke oogenblikkcn als de tegenwoordigen staat dan ook alle verkeer stil. Treurigheid eu vrees tcckent zich op ieders gelaat. Alle autoriteiten leggen een loffelijke» ijver en de meeste zelfverloochening aan den dag; doch desniettegenstande ontbreekt het aan ge. noegzame middelen tot hulp en redding. Maanden lang kan men op Manilla aan niets anders denken dan aan het afbreken der mu ren die dreigen in te storten, en het wegrui men der puinhoopen op de openbare straten. Dit alleen zal (luizende handen bezig houden en liet ontbreekt aan werklieden. Treurig is hierbij het denkbeeld dat de nog niet opge dolven lijken gevaarlijke ziekten kunnen doen ontstaan. Laat ons hopen dat ons weldra werklieden toegezonden worden, die de puin hoopen in de straten kunnen wegruimen, en vooral op die plckkrn waaronder nog slagtof fere bedolven zijn. (N. A. II. en E.) EMENG DE BEU ICKITEN. Het kermisfeest te Rarsingerhorn is, op Woensdag dra 12 dezer, geëindigd nut wed strijd in hel kolven in de welingerichte baan 't Fortuin van den hetr R. Mantel. Onder een groot getal toeschouwers werd door 38 liefhebbers uit verschillende gemeenten mar de prijzen gedongen. Pe eerste prijs, ern fraai bewerkt zilveren schrij garnituur, werd behaald door den heer 11. Jz. Schenk en de tweede, een fraaije bo kaal op zi'veren voet, door den heer K. Bol, beide ie Rarsingerhorn. De personen welke tot de laatst aangeble- BIJ 1IJi SCH00\01DF.RS. EEN LUIMIG VERHAAL. I. Voor hen die de eerste maal aan een speelta fel zeer veel verboten is hel een treurige troost, dat er geen spel bestaatdat iedereen zonder bet geleerd te hebben, dadelijk kan medespelen. Met dezen zwakken troost moest ik mij te rreden stellen, totn het noodlot mij, in een twistzieke familie voerde, mij deed trouwen en daarbij de onder vinding schootdat nu en dan strijd en twist zeer onderhoudend mag genoemd worden; doeh op den langen duurniet zelden tot vertwijfeling leidt Ia veertien dagen lijds waren in mij harts- togten opgewektwaarvan ik tot dusverre geen vermoeden had. Pe kwade elementen hadJen in mij gezegepraald en al mijne deugden waren ver dwenen mijne ridderpjkheiJ mijue grootmoedig heid dat alles omdat de eene zuster mijner vrouw rood haar heeft de slem der tweede ann een ijzeren haarddenr herinnertdie in hare ver roeste scharnieren draaitomdat het drrde meisje niet zoo goed op de piano speelt als mijne vrouw, omdat zij hooge gewelfde schouders heelt en haar geheele gelaat als met sproeten bezaait is. Zoo is het 1 Zij mag dit verhaal lezenwanneer :ij wil en haren dikken doramen landjonker trou wen zoo zij er" behagen in vindt. Zij zal vol strekt niet bij mij nv hnisin de s-'ad te komen venen behoorden waren de heeren Kruit en Rlom van Winkel en J. Spaans Janszoon Junior, van Rarsingerhorn. Dit volksfeest is, even als de geheele ker mis, in de beste orde afgclooprn. Pe kastelein Mantel verwierf aller goed keuring voor de goede kwaliteit zijner ver- verschingen en de netheid der bediening. - Een ouderloos meisje, genaamd Juliaua Lan- ret, otjd 16 jaren, is terwijl zij de koeijen hoedde in eene sloot, in den St. Pieterspolder verdronken gevonden vermoedelijk ten gevolge van ren aanval van vallende ziekte, waaraan zij lijdende was; toen de policie ter plaatse kwam om het ongeval te onderzoeken, lag de drenkeling nog met de beenen in het water, omdat bij dc boeren aldaar, het denkbeeld nog bestaat, dat men een drenkeling niet of ten minste niet geheel uit bet water mag ophalen, alvorens de policie is aangekomen; liet is te bejammeren dat, in ons vaderland, en wel bepaaldelijk ten platten lande, dut denkbeeld alsnog vrij algemeen, bestaat. Er bestaat te Amsterdam plan tot daarstelling eener tweede waterleiding. In de Noor delijke districten van China beginnen zich onlusten te openbaren, die veel zorg verwek ken. E. E. Pruim, ond IS jaren, geboren te Leiden en dienende bij den heer Iserief in de Veenestraat le 's Gravetihage, heeft hare dienst verlaten en is tot nog toe, spoorloos verdwe nen. Te Utrecht is weder eene nieuwe cou rant, onder den naam van Centraal Dagblad in liet licht verschenen. Iii een huis te FculiJ Creek (Ohio) was een dief binnenge drongen; reeds had bij liet zilverwerk te pakken toen hij werd ontdekt; hij sprong uit een raam op een regenbak, liet deksel brak door de zwaarte, hij viel naar beneden en verdronk. De Amsterdamsclie kermis begint dit jaar op Maandag 1-1 eu eindigt op Zutuidag 26 Sep tember. Van New-York wordt gemeld, dat er bij de laatste wanordelijkheden vele gruwelen zijn voorgevallen; eene bende liep door de stad, onder aanvoering van eene vrouw, met een vuil vaandel, waarop de woorden stonden: »De dood aan de Afrikanen! de dood aan du af schaffers der slavernij!" Deze bende ontmoette een oude neger, die naanwelijks voort kon, de dame die de bende aanroerde, viel als eene razende op hem aan en wierp hem een touw met een strop om den hals, de woedende me nigte sleurde den armen grijsaard voort tot aan een tclegraaphpaal en hing hem daaraan op; van alle kanten werd gejuichtterwijl de neger roet den dood worstelde; toen hij dood was klom een jongen langs den paal en stak het lijk een sigaar in den mond. De eerste steen voor den op Texel te bouwen vnurtoren is gelegd. Pe aartshertog Maximiliaau is tot keizer van Mexico verkozen. om daar, naar een mijner Trienden of kennissen te hengelen. Wel geelt zij zich den schijn als of zij zijne beleefdheid op prijs stelt, doch ik weet, dat zij dien landjonker reeds lang zon bedankt hebbenzoo ik haar, met zekeren kapitein in kennis gebracht had. Met een kapiteiueen kor poraal zou zij aanklampen, doch, hij Jupiter, geen tamboer zal zij do-ar mij bekomen zoo waar ik Frits Robert heet 1 Mijne vrouw is de jongste van zeven kinderen, alle dochters en niet bekoorlijk bovendien. Even als in het kaartspel, de troef het laatst uitgespeeld wordtzoo gebeurde het hier dat na eeu half dozijn zoo leelijk als de nachtbet zevende en jongste een zoo schoon kind werd als er zonder overdrijving, in het landstadje in tien mijlen iu het rond, tc vinden was. Doordringende blik, roode rozen lippen, beminnelijkheid, hartelijkheidal de ze eigenschappen en nog meer audere, waren haar raimschoots toegedeeld zoo zelfs dat zij al de deugden harer zusiers in zich vereenigde en deze zich al hare ondeugden hadden toegeëigendzoo dat het moeijelijk zou zijn geweest, eene enkele fout bij mijue vrouw te vinden. Ik ontmoette baar op mijn levenspad in het huis eens vriends eu trouwde haar daarop spoedig, nadat ik zoo wei nig mogelijk rau bare familie gezien had. Men trouwt immers niet de moeder, de zuster, de lante, niet de keukenmeid of de geheele verwant schap? Zij zullen in mijn buis niet komenen ik geloofde nietdat het huu gelukken zalmij Een koetsier, die eene kar bestuurde, welke zeer zwaar beladen was, sloeg zijn paard dat moeite had om voort te komen, op onbarmhar tige wijze, hij stoorde zich niet aan de om standers die hem het verkeerde van zijne handelwijze onder het oog brachten; eensklaps verzamelde het arme dier al zijne krachten, stijgerde en wierp den voerman op den grond, trapte hem op de borst en gaf hem, met rente, de ondervonden mishandelingen terog; de koet sier verkeert in hopeloozen toestand. Bij gelegenheid van de Voorschotel paardenmarkt is ontvreemd een zakboekje inhoudende1 bankbiljet van f100, en 12 muntbiljetten ieder van f10. Het gerucht dat Alb-el-Kader zou zijn overleden wordt tegengesproken; hij is zeer ongesteld geweest, doch wordt weêr beter. Te Alkmaar is een kind in hel water gevallen, doch gelukkig, door een 72 jarig per soon gered. Bij de werkbazen en arbeiders te Zwolle, bestaat het plan, om eene reis, naar de natio nale tentoonstelling van metalen voorwerpen die te 's Gravenhage gehouden wordt, te on dernemen; de te dier plaatse bestaande sub commissie heeft zich bereid verklaard de werklieden, op min kostbare wijze daartoe in de gelegenheid te stellen. Er zal te Londen eene maatschappij worden opgericht om te on derzoeken, welke de oorzaak is van de kinder moorden en om de middelen te beramen, die te beletten. Te Lyon is de japon eener bruid in vlam geraakt, doordat een der gasten een brandende lucifer op den grond wierp; zij is zwaar gewond. Z. Exc. de Minister van oorlog heeft eene wijziging gebracht in het reglement, betreffende de voeding bij de hos pitalen en infirmerien. Opmerkelijk is de toename van krankzinnigen in de laatste tien jaren, hijzonder in Frankrijk, alwaar het cijfer van 12,000 op 60,000 is geklommen. Iemand te Saint-Cloud, bewaarJe een fret in eene doos, hij ging met zijne vrouw uit en liet een kind van ern jaar in eene wieg te huis, bij hunne terugkomst hoorden de ouders een lievig gekerm en zagen de fret boven het kindje het de oogen uitzuigende, het kind is blind. Twintig Russische gendarmen, zijn geheel ge wapend, naar de Poler. overgeloopen. De koning van Pruisen is te Baden-Baden aan gekomen, na le Muuchen eene visite aan de koningin van Beijercn te hebben gebracht. Z. M. de Koning heeft zich Maandag den 17 dezer naar Frankfort begeven, om Z. M. den keizer van Oostenrijk een bezoek te brengen. De Kladderadattch is aan het postkantoor te Posen in beslas genomen. De heer L. Philippona te Uden deelt in de Rievtre Rott. Courant eene rectificatie mede van het bericht, betreffende liet gebenrde met de paters T. te Uden en B. te St. Agatha; het is eene waarheid dat pater T. zijn kloos ter is ootvlucht, doch lijdende aan krankzin- uog eens In het hunne terug te krijgen. Onge veer drie maanden na onze bruiloft ontvingen wij, van hen, een zeer beleefden, doch zeer onaange- naraen brief. „Louize moest zich in de vreesse- lijke parkstraat doodelijk vervelen," zoo heette het; niemand echter kan zeggen dat er aan onze wo ning iets maukeertdie midden in bet elegantste gedeelte der stad gelegen is en eene reeks fraai gemeubileerde, kamers op de tweede verdieping be vat de gekleurde glazenrameu van het voorste gedeelte en het elegante uitzicht over den geheelen omtrek is moeijelijk te veronderstellen 1 Wij wer den uitgenoodigd, een maand op bet land te komen doorbrengen. De zomer liep ten einde het weder was uitlokkend en de omstreken zeer schoon tot overmaat van ellende kwam er eene wenk bijdat, daar wij zoo bijzonder veel ruimte haddeneen paar meisjes niet ongeneigd was ons bezoek te beantwoordenzij hadden zoo Teel van een winter in de residentie gehoord. „Dat ontbreekt ons juist nog I Wat zegt gij er van, Louize mijn schatje?" „Ik zou gaarne papa eens zien, doch wanneer gij niet verkiestdan mag ik tcch alleen gaan?" Zoo iets is bij vrouwen eene zeer geliefkoosde formule. Ik wist, wat fcet beteekende en wij ver trokken; te huis blijven had met een oorlogsver klaring gelijk gestaan; doch oorlog gaf het even wel, veertien dagen eeuwige haat vermengd met levendige scenesopsluitingen in het slaapvertrek

Schager Courant | 1863 | | pagina 2