Algemeen Nieuws-, Advertentie- Landbouwblad. DONDERDAG 10 SEPTIIBiFL Zevende Jaargang. A". I863. GEMEENTE AFKONDIGINGEN. BROODZETTING. Tarwebrood le. soort per 1 N. ff f 0,2-2. 7} N. One 16 J ets. 5 N. Onc. 11 ets, 2J N Onc. 05ets. Tarwebrood, 2e. soort per 1 N. ff. 18 J ets. 7J N. Onc 14 ets. 5 N. Onc. 09 J ets. 2] N, One. 05 ets. Tarwebrood 3e. soort per 1 N. ffi. 15 ets. 7J N. Onc. 11 jets. 5 N. Onc. 07J ets. 2j N. Onc. 04 ets. Roggebrood, per 3 N. ff. 32 ets. IJ. N. ff. 16 ets. 7} N. Onc. 08 ets. 3ii. SCHAGER COURANT. ABONNEMENTSPRIJS VOOH DB IE MAANDEN Voor Scliagenƒ1.00. Franco per post door het geheele Rijk. „1.15. Afzonderlijke Couranten„0.10. Verschijnt iederen Donderdagmorgen. TJITGrEVEE IP. J". O. IDITDEEIIOIL. PRIJS DER ADVERTENTICN Van een tot vijf regelsƒ0.75. Iedere regel meerder„0.15. De 35 cents zegelrecht niet medegerekend. Groote letters naar de nrimtc die zij beslaan. BEIEVEN ZFIR^AJSrCO. Ingaande Donderdag den 10 September 1863. Maximum van den prijs waarnaar liet brood, binnen de Gemeente SCIIAGEN, mag worden verkocht. Aldus vastgesteld door Burgemeester eu Wethouders van Schage Schagen den 8 September 1863. Le Burgemeester H. R. de MEÈR, Le Secretaris A. J. van OANTFORT. BERLIJN, VRIJDAG den 4e. SEPTEMBER. Nadat het uwe Majesteit behaagd had de zittingeu vau den handdag den 27e. Mei van dit jaar te sluiten, omdat de meerderheid van het huis der afgevaardigden der regering van uwe Majesteit hare medewerking ontzeide, heb ben wij uwe Majesteit in ons schrijven van den 15 Junij vau dit jaar onze overtuigiug aller- onderdanigst te kennen gegeven, dat daarom niet te minder dit jaar de wettige vaststelling der staatsbegrooting beproefd moest worden door vernieuwde onderhandeling met de volksverte genwoordiging te herhalen, en dat deze daarom zoo tijdig bijeen diende geroepen te worden dat de mogelijkheid bestonde, deze zaak voor het einde des jaars af te doen. \A ij konden ons te gelijker tijd nietontveinzen dat verdere onderhandelingen met de tegen woordige volks vertegenwoordigers geen uitzicht boden op overeenstemming in de thans lieer- scbende strijdpunten. De stelling, welke de meerderheid van 't huis tegenover uwe Majes teit en tegenover uwe allerhoogste regering ingenomen had en de eischen, waardoor zij in de grondwettige rechten der kroon trachtten in te grijpen, sloten alle hoop op verdere samen werking zoowel als op eene bevredigende op lossing uit. Wij nemen derhalve de vrijheid, onze meening met eerbied te openbaren, dat der heropening van den landdag een ontbin ding van het huis noodzakelijk vooraf moet gaan. Het behaagde nwe Majesteit voor uwe afreis in de Raadszitting van .den 16 Junij, uwe allerhoogste overeenstemming met deze meeniug uit te spreken, en u het definitief "besluit over den tijd der ontbinding voor te behouden tot nwe allerhoogste wederkomst te Berlijn. De toestand der zaken in uwer Majesteits staten heeft sedert dien geene aan leiding gegeven op ons toenmaals door nwe Majesteit giedgekeurd voorstel temg te komen, daarentegen is op het gebied der Duitsche bondsregeling een streven aan 't licht gekomen, welks doel onmiskenbaar daarin bestaat, den Pruissischen staat die stelling in Duitschland en Europa te bttwisten, welke het roemvolle erf deel uitmaakt van de roemvolle geschiedenis onzer vaderen, en welke het Pruisische volk ten allen tijde bereid geweest is zich niet te lateu ontnemen, Onder deze omstandigheden zal het voor uwer Majesteits onderdanen een behoefte zijn, bij de aanstaande nieuwe ver kiezingen het bewijs te leveren, dat geen ver schil in politieke meeningen in ons laud diep genoeg ingrijpt, om tegenover een streven tot vermindering van de onafhankelijkheid en de waardigheid van Pruissen de eenheid des volks en de on verbreek bare getrouwheid in gevaar te brengen, waarmede het zijn erfelijk koningshuis aanhangt. De gebeurtenissen der der jongste dagen hebben ons daarom slechts kunnen versterken in de voorstellen, die wij uwe Majesteit in Junij van dit jaar gedaan hebben; en daar de ten uitvoerlegging der nieuwe verkiezingen een tijdruimte van bijna twee maanden zuilen vorderenzullen de, door uwe Majesteit in de Raadszitting vau den 16 Junij goedgekeurde maatregelen nn zonder verzuim uitgevoerd moeten wordenopdat den nieuwen landdag de mogelijkheid overblijve nog in dit jaar de beraadslagingen over de staats begrooting te eindigen. ij dringen er daarom alleronderdanigst op aan: »het bijgevoegde ontwerp eener verordening over de ontbinding van het huts der afge vaardigden allergenadigst te willen voltrekken. Berlijn, 2 Sept, 1863. Het ministerie van staat. herordening, aangaande de ontbinding van het huis der afgevaardigen. Wij Wilhelm, door Gods genade, Koning van Pruissen enz. enz. enz. bevelen op grond van art 51 der grondwet van den 31sten Janu- arij 1S50, op voordracht van het ministerie van staat, het geen volgt 1. Het huis der afgevaardigden wordt hiermede ontbonden. 2. Het ministerie van staat wordt belast met de ten uitvoerlegging dezer verordening. Gegeven onder onze eigenhandige ondertee- kening en ons Koninklijk zegel te Berlijn, 2 September 1863. WILHELM. (Volgen de haudteekeiiingeu van 8 ministers.) Zoo is dan eindelijk de Gordiaansche knoop doorgehakt, De teerlingen zijn geworpen; het lot is beslist. Lang heeft men geaarzeld; lang heeft men gewacht tot dit uiterste over te gaan; maar het bleek meer en meerdat er geen andere nitweg meer open bleef, 't Huis had een zoodanige stelling ingenomendat toege ven van zijn kant niet meer te hopen viel; en de ministers van hunne zijde hebben otk g -tcond dat zij niet van plan waren toe te ge ven en zich te schikken naar de meerder heid. Wat zal het Pruisssche volk nu doen? Zal het het hoofd in den schoot leggen en en amen zeggen op de handelingen van het ministerie? Wij gelooven dat niet, wij ver wachten van reu volkdat zulke kordate af gevaardigden naar Berlijn zond iets meer dan een onderdanigheiddie in dit geval een on vergeeflijke zwakheid zoude zijn. Het eonstitutioneele leven was in Pruissen tot een tijdperk van ontw ikkeling gekomen waarin het niet meer te vernietigen is. Het volk heeft al het onhoudbare en belachelijke ingezien vau koningen bij Gods genade en Landsvaderlijke bezorgdheid; het verlangt man nen die regeren volgens den uitgedrukten volkswil, niet volgens allerlei theokratischc utopiën. Wij vreezen hier geene terugtreding. Wij verwachten veeleer een kamer van Volksverte genwoordigers die voort zullen gaan op den weg door de ontbondenc kamer afgebakend wij verwachten die kloeke mannen allen terug en wij hopen voor Pruissens eervoor Pruis sen» grootheidmaar vooral in 't belang der beschaving en van den zedelijkcn vooruitgang, dat de geest der negentiende eeuw zegeviere over middeleeuwsche ideeëndie in Mecklen- burg mogen heerschen maar in Pruissen niet meer geduld kunnen worden. Wij wen- schen den koning een helder inzicht in den toestand vau zijn land en wij twijfelen niet of hij zal zich omringen van andere raadslieden die door zich met de afgevaardigden te ver- j eenigen Pruissen een standpunt doen innemen, edeler dan hot tegenwoordige cu meer zijne roeping waardig. lEMENG DE BERICHTE^" De alhier voor 14 dagen ten gevolge van liet slechte weder, uitgestelde volks—vermake lijkheden zijn jl. Donderdag door liet schoon ste weer begunstigd naar genoegen afge- loopen het vuurwerk vooral voldeed bijzonder en werd door eene ontelbare menigte bijgewoond: teiwijl men zich tot iaat in den nacht door muzijk en dans vermaakte. Men zegt dat koning Leopold den winter te Venetiezal doorbrengen. Te Praag is Dr. Gregerre dacteur van een dagblad, uit zijne gevangenis ontslagen en door het volk met de grootste geestdrift ontvangen; duiseude personen waren op de been, de paarden werden van zijn rijtuig afgespannen en dit door het rolk voortgetrok ken terwijl Dr. Greger met bloemen eu kran sen letterlijk overladen werd. Den 6. October zal door de afdeeling Ou dewater van de Holl. Maatschappij van Land- bonw eene tentoonstelling worden gehouden van vee en landboaw-voorbrengselen, bij welke gelegenheid onderscheidene volksvermakelijkhe den znTlcn plaats hebben. In den loop der vorige week kwam te U- trecht in den winkel van den goud- en zilver- kashouder K. van Dordt, een goed gekleed jongmensch, die zich fatsoenlijk vrordeed en onder aanbieding van een briefje van den hoogleeraar Donderster bezichtiging raedenam

Schager Courant | 1863 | | pagina 1