Algemeen Nieuws-, Advertentie- Landbouwblad. 24 SEPTEMBER. Jï? 313. Zevende Jaargang. A° 4 SCHAGER COURANT. ABONNEMENTSPRIJS VOOR DRIE MAANDEN I Voor Schagen Franco per post door het gcheele llijk. Afzonderlijke Couranten Verschijnt iederen Donderdagmorgen. ƒ1.00. 1.15. 0.10. TJITaEVEE !P. J". O. DIDEBICH. PRIJS DER ADVERTENTlëN Van een tot vijf regelsƒ0.75. Iedere regel meerdern 0.15. De 35 cents zegelrecht niet medegcrekend. Groote letters naar de ruimte die zij beslaan. BBIEVEN ZFH-A-HSTOO. GEMEENTE \Kh(IM)llilMiK\. Burgemeester en Wethouders vau Schagen, brengen bij deze ter kennisse van de belang hebbenden, dat de patenten over bet dienstjaar 1S63/1 aan de patentpligtigen, tegen intrek king van het bewijs voor den ontvang van het biljet van aangifte afgegeven, zullen wor den uitgereikt van Woensdag den 16 Sep tember tot Zaturdag den 26 September 1363 des morgens van 10 tot ure. Wordende de patentpligtigen heiinnerd, dat de patenten in persoon behooren te worden afgehaald, ten einde dezelve volgens art. 25 der Wet door hen kunnen worden geteekend doch dat, ingevolge Z M. besluit van den 17den Octobe' 1820 (Staatsblad No 22) aan degenen, die na den afloop van opgemelden tijd hunne Patentbladen niet zullen hebben afgehaald, dezelve aan hunne huizen door den Deurwaarder der directe belastingen zullen worden bezorgd, in wiens tegenwoordigheid het patent door den patenpligtige zal moeten worden geteekend en welke bezorger daarvoor zal mogen vorderen tieu cents voor ieder Patentblad. Aldus vastgesteld en van het Raadhuis te Schagen afgekondigd den 15 September 1863. Le Burgemeester H. R. de MEER, Le Secretaris A. J. VAN CANTFORT. Burgemeester en Wethouders van Schagen en Bitrghorn, maken bij deze bekend, dat de gewone Najaarsmarkten, in dit jaar aanvang zullen nemen op Donderdag den 1 October, dat op Donderdag den 29 October 1863 de groote vette en m igere Koemarkt, en op Don derdag den 26 November, Paarden en Veu- lenmarkt zullen worden gehouden. Dat ten gevolge van de overgroote boeveel heid te verwachten vee, de op Donderdag den 29 Octob»r 1863 te honden Koemarkt een aanvang zal nemen des Woensdags bevorens des namiddags ten 3 ure. En noodigen de Kooplieden nit zich daar naar te willen reguleren, en dezelve Markten raet hunne tegenwoordigheid te vereeren, zullen de gedurende deze Herfstmarkten ook Varkeus- markt, enz. worden gehouden. Schagen, den 22 September 1863. Burgemeester en Wethouders voornoemd. De Burgemeester, H. R. de MEER. Le Secretaris. A. J. VAN CANTFORT. -Aan onze Lezers. Niemand heeft voorafgaand verlof noodig, om door de drukpers gedachten of gevoelens te openbaren, behoudens ieders verantwoor delijkheid volgens de wet. Grondwet 1848. Art 8. Het bestuur is bevoegd, het verder ver schijnen van een bicnenlandsch dagblad te verbieden, wanneer het een richting is toe gedaan die de publieke welvaart in gevaar brengt. De publieke welvaart wordt in ge vaar gebracht, wanneer de openbare besturen gesmaad of beleedigd worden. Art. 1. van de Fruissische verordening van 1 Junij 1863. Wij ontvingen den volgenden brief van den Burgemeester onzer Gemeente: Schagen, deu 12e. September 1863. No. 473. Gevolg gevende aan het besluit van den Raad dezer Gemeente dd. 28 Aug 11. heb ik de eer te berichten, dat le. Uwe missive van 1 Aug 11. in ant woord op de mijne van denzelfden dag No, 416 is beschouwd als beleedigend voor den Raad. 2e. dat UEd. in uw belang, wordt uitge- noodigd, nw genoemd schrijven publiek in uw blad terug te trekken. De Burgemeester van Schagen, H. R. DE MEER. dan de Redactie van de Sc hag er Courant. Wij achten het noodig eer wij ons antwoord hierop mededeelen onze missive voorkomende in No. 306 van ons Weekblad, hier nog eens in zijn geheel mede te deelen op dat elk leze en oordeele. Ed. Achtb: Heer, Wij hebben de eer UEAb. de goede ont vangst te berichten van uwe missive van den le. dezer No. 416. Naar aanleiding daarvan brengen wij ter uwer kennisse, dat wij op Je bj die missive gestelde voorwaardevan af lo. Januarij 1864, voor de jaarlijksclie toelage ad. f30,bedanken, UEd. Achtb. mits deze kennis gevende dat voortaan de gemeente wanneer zij zulks mogt verlangen, de publica- tien, handelingen van den Raad, enz. enz., in ons blad, wenscht opgenomen te hebben, daar toe steeds gelegenheid bestaat, tegen betaling der gewone advertentie kosten en dat wij te gelijker tijd, de gratis toezending van een exemplaar van ons blad, zullen staken. Namens de Redactie der Schager Courant. De Uitgever. dan P. J. G. DIDERICH. Den WEA. lieer Burgemeester der gemeente Schagen. Lezers, wat is nu beleedigend? Laat ons onzen brief ontleden en nagaan waar of de beleediging schuilt, die de Raad in dien brief gevonden heeft. Vooreerst dan lezen wij in behoorlijk be leefde termen, dat de missive van den Heer Burgemeester ontvangen is; daarna komt de verklaring, dat de Uitgever namens de Redactie - bedankt voor een toelage van f50, op de bij de missive van ZEd. Achtb. gestelde voor waarde; ten derde zien wij, hoe de Uitgever afziende van die toelage, den Burgemeester kennis geeft, dat voortaan alle handelingen van den Raad, publicatien enz., als gewone advertentien zullen geplaatst kunnen worden terwijl daarin einddijk verklaard wordt dat bet Gemeentebestuur geen gratis exemplaar der Courant meer ontvangen zal; een en ander in te gaan met I Januarij 1864. Waar, wij vragen het in geinoede waar schuilt nu de beleediging? Volgens het opinie van den Gemeenteraad was het godsdienstig gevoel der Protestanten gekwetst door een ingezonden stuk welks strekking geene andere was, dan om liet geven van danslessen op Zon— en Feestdagen niet te verbiedenuitgelokt door een verzoekschrift van sommigen uit de gemeente, waarin zij op zoodaning verbod, bij den Gemeenteraad aan drongen. Daarom ried de Raad der Redactie in haar belang, zulke stukken voortaan te weren. Ware het hierbij gebleven, wij zouden ons genoopt voelen, den Gemeenteraad onzen dank te brengen voor de belangstelling aan ons Weekblad betoond, maar dcnzelven toch tevens hebben doen opmerken, dat wij onze kolommen openstellen voor een iederdie daarin zijne gevoelens wil publiek maken, be houdens z'jne verantwoordelijkheid. Toen wij begonnen ons weekblad in een andere grootte uit te geven, plaatsten wij op den voorgronddat wij liberaal zijn; d. i. dat wij eerbied hebben voor elks overtuiging, al strijdt zij soms met de onzedat wij die overtuiging ook naast de onze dulden. Oh ze orerluiging: gij kent ze uit de Hoofd artikels, die sedert I April in dit Weekblad werden opgenomen, dnderer overtuiginggij vindt ze iu de ingezonden stukken. Wij wil len niet aansprakelijk zijn voor 't geen daar geplaatst is. Men ried ons dus aan in ons belangzulke stukken voortaan niet meer te plaatsen. Wij herbalen het ware het daarbij gebleven wij zouden den Baad onzen dank betuigd heb ben voor zijne belangstelling maar wat volgt er? Tegen het opinie van den Burgemeester, die in dezen toonde en het ook luide uitsprak, dat bij zich niet met een dwang-maatregel vereenigen kondie in Rusland of Pruissen thuis behoort; tegen diens opinie zeggen wij, kwam de onvrijzinnige bepaÜDg: „dat de Raad zich in geval zulks weer gebeuren mocht, ver plicht aebt zijne bijdrage, aan dat blad ver leend, in te trekken." Maar wat meende de Raad dan eigenlijk? Verbeelde hij zich dat de Redactie, dat de Uitgever zich verkocht hadden voor 50, zegge vijftig guldenMeende dan de Raad werkelijk dat die som voldoende was, om een soort van voogdij over het weekblad te voeren? Geloofde hij dan werkelijk, dat die vijftig guldenwaar voor alle pnblicatienhandelingen van den Raadenz. enz. geplaatst moesten worden waarvoor hij bovendien een gratis exemplaar ontving, zelfs maar in de verte iets meer was dan een geringe belooning voor vele werk zaamheden Lezers Gij hebt toch niet verwacht, dat

Schager Courant | 1863 | | pagina 1