Uitgever en Redactie zich zei ven zoo weinig, achtten, dat zij hier den Raad oogenblikkelijk, als bestrafte kinderen, om vergeving zonden vragen? Gij hebt toch hopen v*ij, toen dit raadsbesluit al bij geruchtenbekend werd, geen oogenblik getwijfeld of litgever en Re dacteur zouden hunne zelfstandigheid hand haven WIJ HERROEPEN NIET! P. J. G. DIDERICH. GEMENGDE BEIUCIITEN. Dat is gebeurd. De Uitgever verklaart namens de Redactie, dat zij die 50 gulden, op zoodanige voorwaar den niet langer verkiest te ontvangen en geeft, wat zeer natuurlijk is, te kennen, dat bij het ophouden dier subsidie de gemeente voor elk bericht, de gewone advertentie kosten zal moeten betalen. Hebt ge een oogenblik iets anders van ons verwacht En nu zegt de Raad: „Uwe missive was beleedigend. Gij moet publiek herroepen" d. i. gij inoet nederig ver zoeken om voortaan van ons een subsidie te blijven genieten. Wij zouden herroepen? Lezers, wij hebben nog een gevoel van ei genwaarde Wij hebben den Raad niet beleedigd; hij heeft ons geprovoceerdwij hebben geant woord dat wij geen genadebrood verkozen die v>jjtig gullen maken ons geene slaven, wij gevoelen eerbied voor elks overtuiging; maar de ome, wij zullen ze luide uitspreken, zij is niet om te koopen. Is het een beleediging voor den Raad dat wij afzagen van zijne subsidie? is het een be leediging voor den Raad, dat wij toonen on afhankelijk te zijn is het een beleediging dat den leden, sedert 1 Jan. 1864 geen gratis exemplaar meer zal gezonden worden? Dat kan immers geene beleediging zijn? het is niet anders dan het verbreken van een kon tra kt omdat men het over de voorwaarden niet eens kan worden. De Raad eischt voor die f 50 een soort van verantwoordelijkheid; de inhoud der stukken, zelfs der ingezonden stukken, moet naar zijnen zin zijn; zonder dat geene subsidie; wij begrijpen, dat het Gemeente bestuur voor die f 50 het recht heeft zijne publicatien te plaatsende versla gen van zijne vergaderingen enz. zonder dat de strekking der stukken den leden van den Raad als zoodanig iets aangaat. Wat is na tuurlijker, dan dat wij bij verschil van opinie over een der hoofdpuntenhet aangegaan kontrakt verbreken. Wij verlangen geene subsidie van f 50 en wij plaatsen geene berichten van het Gemeente bestuurtenzij het den vollen prijs der advertentien betaalt. Of wij het niet betreuren ons zoo te moe ten plaatsen tegenover het Gemeente bestuur, dat is hier een tweede zaak. Maar wij mo gen niet aarzelen. Onze eeronze w aardig heid de achting voor ons zeiven is er mede gemoeid. Aarzeling is hier niet mogelijk: Dat onze lezers beslissen Wij durven hun oordeel gerust afwachtenwij zijn overtuigd van hunne sympathie voor onze handelwijze. Daarom ook hebben wij den tweeden brief van den Heer Burgemeester beantwoord als volgt Wel Ed. Achtb. Heer. Wij hebben de eer U te berichtendat wij uwen tweeden brief No. 473 ontvangen heb ben. Dat wij daaruit tot onze verwonde ring zagendat de Raad ons vorig schrijven beleedigend acht, en ons in ons belang uit- noodigt ons schrijven publiek in ons blad te rug te trekken. Dat wij na rijpe overweging de eer hebben ter Uwer kennisse te brengen dat wij in ons laatste schrijven noch iets be- leedigends voor den Raad vonden, noch van plan zijn daarop terug te komen. Met betuiging van onze persoonlijke hoog achting voor U Wel. Ed. Achtb., en met verzoek dit schrijven aan den Gemeenteraad bekend te makenhebben wij de eer te zijn Namens de Redactie der Schager Courant Schaften, 23 Sept. 1863. De Uitgever, Den WEA. lleere Burgemeester der gemeente Schagen. Ziet daar onze beslissingLezers, wat is uw oordeel Moesten mochten k onden wij anders handelen De rederijkers-kamer tde Rooszal op Don- derdag, 24 dezer hare eerste buitengewone ver gadering houden; te oordeelen naar de, volgens het programma, ten tooneele te voeren stukken: «Jan /Janssen Francesca de Rimiui en de Zaakwaarnemerhebben wij alle reden een i goede opkomst te verwachten. De koepel van het heilige graf roept luide om reparatie; in de laatste twintig jaren is j hij zoodanig verrot, dat men ieder oogenblik de instorting en daardoor den dood en de verwonding van een aantal personen verwacht, i en te gelijker tijd, de vernieling van het kleine monument, waarin zich nog een overblijfsel van het graf van Christus, bevindt; de keizerin 1 van Frankrijk heeft beloofd, in de maand October van het volgende jaar, dien stand van zaken eens te zullen gaan opnemen, H. M. denkt: beter laat dan nooit." De gemeen- i teraad van Tilburg heeft besloten om den dag van de op handen zijnde opening van de Staats- Spoorwegliju llreda-Tilburg, feestelijk te vieren en eene commissie van vijf leden benoemd tot de voorloopige regeling dier festiviteit. 1 In Illyrie heeft cenc aardzakking plaats gehad. Een der vrienden van Garibaldi zeide hem «Generaal, gij zijt ecu werktuig in Gods hand; de Voorzienigheid heelt u het leven niet herge ven om boonen er erwten op Caprera te teelen gij kunt thans weder te paard stijgen, welaan dan te paard, Polen roept!" Garibaldi heeft hier op geantwoord «Ik heb geen lust om een kroon aan prins Czartoryski te schenken; het is reeds te veel, dat ik er twee aan Victor-Emmanuel gaf; ik behoor tot het volk. Voor wat vechten de Polen? ik zal met hen zijn, wanneer de diplomatie zich terugtrektmoge God hen bewaren vooral voor hunne vrienden van Rome en Parijs!" Met de voorbereidende werk zaamheden aan den Rotterdamschen waterweg naar zee, is een begin gemaakt, Uit Japau wordt gemeld, dat de Japauners op een En gelsch en een Amerikaansch schip hebben geschoten en drie matrozen gewond. Te Helder is een diefstal ontdekt van eenige kleedingstukken en huishoudelijke goederen gepleegd ten huize van Mw. B., de daderes M. C, eene gewezene dienstbode van die mevrouw is dadelijk door de politie gearresteerd; nadat de goederen in haar bezit zijn gevonden, men zegt dat zij op het punt stond om te trou wen. Te Munchen worden toebereidselen gemaakt voor een muziekfeest, zooals er nog nooit een in Duitschland heeft plaats gehad; 1200 zangers en zangeressen, 100 violen, 40 alten, 60 bassen en violoncellen zouden zich bij die gelegenheid laten hooren. In het arsenaal van Moolwich, worden, naar het plan van kapitein Palliser, thans oude kanonnen weder nieuw gemaakt, men neemt er de bin nenste huid uit, om ze door eene taaije metaal compositie te vervangen. De aartsbisschop van Canterburv heeft de geheele geestelijkheid opgeroepen tot het houdeu van een daukdag voor den gezegenden oogst. De raad van Gonda heeft besloten f 3000 voor feestelijkheden op 17 November te beste den en die van Utrecht om f 5000 beschikbaar te stellen, voor volks-vermakelijkheden, op den zoogenaainden Kozakkendag, zijnde 28 Novem ber. Van de 577 plaatselijke commissien voor de oprichting van het nationaal gedenk- teeken voor 1813, hebben 514 de naald te Scheveningen, 522 het monnment 's Hage en 476 de ambachtschool te Amsterdam, weuschelijk geacht; zoodat de hoofdcommissie het gansche ontwerp goedkeurde en besloot op 17 Novem ber eene algemeene godsdienstige feestviering te verzoeken en op dien dag den eersten steen te leggen van het gedenkteeken in het Willem- park te 's Gravenhage. De diligence van Geut en Loos, rijdende van Assen op Meppel, en bezet met negen personen, heeft het volgende oi g-luk gehad: bij het binnenrijden van laatsgemelde plaats, liep, op eene brug, een der wielen tegen een stijl; door den schok vielen de paarden tegen de leuning, die met den langstok brak, het gevolg was dat, de paarden van de brug vielen, maar in de touwen bleven hangen, nadat deze doorgesneden waren, vielen zij in de hoofdvaart; waaruit zij nog gered zijn; de diligence bleef gelukkig tegen de stijlen van de brug staan en de passagiers kwamen met den schrik vrij. Graaf August üstrowski, zoon van den minis ter van binnenlandsche zaken, is gearresteerd en naar Siberie overgebracht. De September feesten te Brussel zijn begonnen en zullen tot den 27e duren. Te Breda is de fourrage voor de troepen te paard aanbesteed voor de navolgende prijzen, als: 10 hooi 30 cents, 10 8 stroo 22 cents en 10 fï haver 90 cents Vóór zijn vertrek uit Weenen, heeft groot vorst Constantijn 500 ducaten ten behoeve der armen aldaar, geschonken. De keizer van Annam heeft eene orde gesticht, genaamd: rde gouden draai" verscheidene Fransche officieren 7ijl) daarmede gedecoreerd. Men heeft ia Duitschland een uurwerk uit gevonden dat op een slot kan worden aange bracht, en waardoor het slechts op een bepaald uur kan worden geopend, na het slot toegedraaid te hebben, windt men het uurwerk op, zooveel als noodig is voor het tijdsverloop nü hetwelk men de deur wil geopend hebben, en alleen op het bepaalde uur is de deur te openen; slechte sloten, voor hen die wel eens te laat te huis komen. Tc Harlingen denkt men eerdaag3 wezenlijk te zullen sporen, het proefrid zal op 1 October en de opening van de dienst voor het publick, op 15 October plaats hebben. Het museum van natuurlijke historie te Leiden heeft 1 van den lieer L. J. W. Benschop, kapitein bij i het O. J. leger, eene allerliefste verzameling 1 vlinders, torren en andere insecten, ten ge- schenke ontvangen. Uit Tilburg meldt men, i dat het buitengoed Wol- en klaveroord gelegen nabij den grindweg op Ililvarenbeek, totaal is afgebrand. De bevalling van de koningin van Portugal wordt dagelijks te gemoet ge zien. De prins van Wallis zal een pracht- bijbel present krijgen krijgen; meer dan 6000 personen hebben ieder voor een schilling bij gedragen; Z. M. Koning Willem III kreeg er reeds veel vroeger een. Het aantal moorden in Engeland neemt op eene onrustbarende wijze toe, dagelijks melden de dagbladen een nieuw geval. Te Maas- stricht hebben twee ongelukken plaats gehad, een brigadier der dragonders is door een val van ziju paard, zoodanig gewond, dat hij dadelijk aan de gevolgen is bezweken en een gedégradeerd sergeant der infanterie heeft zich voor den kop geschoten. De tentoonstel ling van nijverheid in de Champs Elysées te Parijs, is op één dag, door meertdan 30,000 personen bezocht. Te Marseille heeft het annamietische gezant schap de uitvoering van Guillaume Teil bij gewoond; de muziek scheen, aan deze vreemde gasten, minder te bevallen dat de ketelmuziek ten hunnent. Te Heille, nabij Aardenburg is een grijsaaard in eene gracht gevonden, er levend nit gehaald en kort daarna overleden; een jongeling met wieu hij, even te voren in een herberg twist had gehad, is als vermoede lijke dader, in verzekerde bewaring genomen. Een horologiemaker te Breda, is tot twee maanden cellulaire gevangenis en drie boeten veroordeeld, omdat hij de hem, ter reparatie gegeven uurwerken, in de lommerd, te bewa ren had gebracht. Toen dezer dagen drie personen vader, moeder en dochter uit Zierikzee voor het pro vinciaal gerechtshof te 's Gravenhage als ge tuige gedagvaard, allen afwezig waren, legde de advokaat-generaal, aan hel hof, een tele gram voor, waaruit bleek, dat de vader, de moeder had om het leven gebracht en zich zeiven daarna had opgehangen en dat de dochter, om die reden, was te huis gebleven; het hof achtte de oorzaak der afwezigheid allezins gegrond en stelde de zaak uit. De pomppunt voor het, in 1864 te Aardenburg, te stichten raadhuis, wordt gemetseld van

Schager Courant | 1863 | | pagina 2