Algemeen Nieuws-, Advertentie- Landbouwblad. i 0CT0BEIL 314. Zevende Jaargang. POLEN. SCHAGER COURANT. abonnementsprijs voor drie maanden: Voor Schagenƒ1.00. Franco per post door het geheele Rijk. 1.15. Afzonderlijke Couranten0.10. Verschijnt iederen Donderdagmorgen. UITGEVER I». CT. O. DIDEBIOH. PRIJS DER ADVERTENTlëN Van een tot vijf regelsƒ0.75. Iedere regel meerder0.15. De 35 cents zegelrecht niet medegerekend. Groote letters naar de ruimte die zij beslaan. BRIEVEN PBANCO. Wanneer gij eene goede kaart van het Russische keizerrijk voor u neemt, waarde le zer, zult ge u gemakkelijk kunnen voorstellen welk een aanzienlijken staat het Koninkrijk Polen vóór de eerste verdeeling vormde. Volgt gij zijne oude grenslijn van de golf van Riga, om langs het oude Rusland tot het voormalig klein Tartarije, BesarabieOostenrijk en Pruis- sen weder aan de golf van Dantzig te eindi gen dan kunt gij u die uitgebreidheid des lands duidelijk voorstellen Het hertogdom Coerlandhet groothertogdom Lithauënge heel Oost-Rusland, (Kowno Witebsk, Wilna, MienskMolulew, Volhijnie en Podolie) het koninkrijk Galicie, het groothertogdom Posen Poolsch Pruissen en wat men nog als ko ningrijk Polen kent, gezwegen nog van een betwistbaar deel van Klein Ruslandziedaar den ouden staat. Hebt ge wel ooit gelezen van vorstelijke of staatkundige martelaren wier lichaamsdeelen en ingewanden men bf uit haat of uit gene genheid, elkander betwistte? Welnu, dan hebt gij het beeld van 't ongelukkige Polenvan Polen dat in de geschiedenis daar staat om ons de rampzalige gevolgen van slechte con- stitutien en daardoor rijzende wanorde aan schouwelijk voor te stellen, en om der wereld te leeren, ja dat door tweedracht een rijk te gronde gaatdoch tevensdat men nim mer nooit in eeuwigheideene nationaliteit kan vernietigen. Gij weet wie Polen verscheurden: Pruissen nam het westelijk deel tot zichOostenrijk eigende zich Galicie toe Rusland nam eerst het noorden en het oosten, en greep ook eindelijk het hart. Men liet eene kleine Re publiek (Krakau) bestaan als om der wereld te verkondigen: dit is het overschot van Polen; 1843 kwam en ten gevolge zijner stormen ging ook dat overschot te grondeen werd de welkome buit van Oostenrijk. En ziet, wat men vernietigd waande sliep, wat sliep ontwaaktePolen is opgestaan Ging het in 1S80 nogmaals te gronde 't was gelijk de vulkaan die tot rust kwam om la ter met vernieuwde woede te ontbranden. 'tls een schrikkelijke strijd, die daar ginds wordt gestreden en wij zijn er verre af, om zoo als velen meenen hier aan eene ongeorden de, ondoordachte en wanhopende poging te denken. Niet dat wij de Poolsche berichten in dezen als Evangelie aannemeno neen Rusland zelve verkondigt ons, door de inspan ning zijner krachten, hoe zwaar hem de gebeur tenissen wegenRusland 's Ministerdoor zijne nota 's hoezeer hij den strijd wenscht te rek ken om inmiddels nieuwe krachten te verza melen tot onderdrukking der fiere natie. Rusland weet heel goed hoe in dezen te handelen. De. politiek heeft weder hare webbe geweven, waarin misschien de arme vlieg verstrikt zal wordenPruissen schenkt den kolossus zijne sympathieOostenrijk hinkt op twee gedach ten nu eens edelmoedige ondersteuning wil lende trekt het die met de andere hand terug, uit vrees voor zijn eigen roof. Engeland heeft geen belang bij eene dadelijke interventiede grijze Palmerston ziet wel dat er noch eer noch voordeel te behalen valtomdat eer en voordeel bij hem eene andere beteekenis heb ben dan in de taal der overige volkende Engelschen zijn Polen 's vriendendoch zij stellen dat de vriendschap niet van eenen kant komen kan en vragenwat zal Polen ons geven? Bezaten de ongelukkigen eenige spe cerij-eilanden eenige maritime of handelssta tions viel er aan de vernieling eencr vloot te denken owe zouden zijne vloten de Oost zee zien bedekken en Frankrijk 's landings troepen op Rusland's kusten werpen. Frankrijk dan? We kunnen u kort Frank rijk 's verhouding tot Polen schetsen in vijf woorden zeggen wij genoegFrankrijk is een verre vriend! We zeiden zoo even dat Rusland zelve ons de tijding brachthoe zwaar hein Polen 's ont waken weegtwe geven u cijfersonverbidde lijke cijfers! om onze stelling te staven: Rus land heeft voor het kleine Polen eene armee van 180,000 man op de been! 60,000 in het Polen van 't Weener congres 25,000 in Podo lie, 15,000 in Volhijnie, 45,000 in Lithauen en 35,000 in Coerland. Wat kan Polen daartegenover stellenwan neer men hierbij bedenktdat de handelenden alleen adel en burgers zijndaar de staat kunde des autocraats er in slaagde een groot deel der boeren en kleine grondbezitters te isoleren endoor op hun belang te werken hunne krachten aan den opstand te onttrekken? Laat ons zienin Lithauen een drietal zooge naamde vliegende legerswaaronder een van 2000 man onder de hoofden Jablonowski Machiewicz (een priester), Wislarich, Buinski, Rozycki, enz. met negen kleine corpsen. In ei genlijk Polen eindelijk vindt men 21 corpsen onder KaminskijBrandtKlasco Lelewel RogolskiBembouski Michiewicz Carlier en den zeer bekwamen Taczanowski. Oppervlakkig zou men zeggenwat h-eft deze guerrilla tegenover de kolossen van Rus land te maken En toch juist het aanzijn dezer kolossen leert ons weder het antwoord: veel! Moge toch al de Rus eene maar al te getrouwe bondgenoot vinden in dweepzuchtige vaderlandsliefdeen erfelijken Polen—haat. Polen 's strijders hebben vaderlandsliefde en nationaliteitsgevoel aan de spitse. Rusland nog immer het beerinnen-jong der overleveringis nog niet geheel en al gelikt; de lichtpunten van het hof- en stads leven zijn over de massa nog uiterst zeldzaam verspreid. Polen boogt op eene beschaving van eeuwenop eene sympathie van jarenop een verleden, dat zich verliest in de aloud heid. De stoffelijke overmacht van Rusland kan nitnner Polen 's geestkracht vernietigen. Eene natiejaren aan jaren gekluisterd op gestaan gevallenweder opgestaan weder vertraptkan niet vernietigd worden, 't Ou de Hellas sliep sedert eeuwen 't heeft reeds weder zijnen naam veroverd cn 't is in onze dagen in 't vuur der louteringzoo ook Polen. Uit den grooten smeltkroes der anarchie en der revolutie verwachten wij beelden van edel metaalde mensch arbeidtde Voorzienigheid ziet toedat door dien arbeid het doel be reikt wordedat door haar is voorop gesteld. De taak van Rusland is niet gemakkelijk: het moet vooreerst zorgen dat Europa den opstand niet te hoog aanrekent, hoewel alle kunstgrepen ten dezen vergeefs blijkenen dan moet het de opstandelingen bestrijden. Rusland volgt daartoe velerhande taktiek. Van waar b. v. de druk op Lithauen Lithauen behoort niet tot het congres Polen maar ging reeds lang vóór 1815 verloren. Thans ook verheft het zich en Rusland zendt Murawieff met onbeperkte macht, om in den kortst mogelijken tijd in het groothertogdom den opstand te verstikken op dat men niet zeggen zoudat geheel Polen in opstand is en later misschien zou medewerken tot de wederoprichting van den troon der Jagello 's en Sobiëski 's. Murawieff, oud-Minister en ijverig lid der oud-Russische partij, schijnt daartoe een bij zonder geschikt werktuig. Hij schijnt bij Met- ternich school geweest te zijn en aldaar te hebben geleerd om de verschillende standen der maatschappij tegen elkander in het har nas te jagen en te straffen met ijzeren hand. Met ijzing vernemen wij de berichten uit Wilna: Na het voorspel, van het der vrouwen te verbieden rouw te dragenvolgde het dra ma de goederen der afwezenden werden on bepaald verbeurd verklaarden de achterge bleven vrouwen en kinderen meêdoogenloos buiten gezetde adel werd ten deele naar Siberië verbannenten deele zijne goederen aan de boeren geschonkenwelke laatste niet achterlijk blijven in het verklikken hunner Heeren, om in het bezit dier goederen te geraken. En wat doen de mogendheden Zij zenden de Polen hulp in stukjes papier, die zij nota's noemen. Over en weer zijn nota 's gewisseld en Rusland 's karakteristiek (nu laatste) ant woord is bij hen in overweging geweest. Hooghartig wijst Rusland alle vriendschaps betuigingen van de hand en verklaart dat de zes punten der mogendheden reeds lang door Ruslands Keizer zelve ontworpen zijn, om ten gunste van Polen aangewend te worden doch dat niets kan worden gedaan vóór de opstand ten onder gebracht is. Slechts éóne enkele schrede van toenadering doet Rusland kennen: het wil met Oostenrijk en Pruissen (de drie overweldigers dus) eene conferentie houden over de verdere stappen ten opzichte der Po len te doen, om lat in 181-5 N. B. eveneens gehandeld is.

Schager Courant | 1863 | | pagina 1