GEWONE BERICHTEN. GEMENGDE BERICHTEN. ongehoord Wijven cn Polen eu Denemarken rijn twee afgronden, waarin veel van Pruissens macht en invloed begraven lal worden. Naar wij vernemen rijn eenige ingezetenen dezer gemeente voornemens den 17 November a.s. feestelijk te vieren; zoo door het illumine ren hunner woningen, als het uitsteken van nationale vlaggen; wij juichen dat plan van ganscher harte toe, wenschen dat het algemeen mag worden ten uitvoer gelegd en zeggen, met den Amsterdamsclien schoenlapper: «Illumineren dat is plicht «Al zitje binnen aoiider licht!" en oneindig veel doelmatiger dan geld geven voor standbeelden en gedenkteekenen, waar mede de Natie niet is ingenomen. Voor eenige dagen heeft te Bionlx, eene gemeente in het arrondissement Dinant (Belgie) een treurig conflict plaats gehad. Volgens VQrgane ile Namur, heelt zich de zaak volgen derwijs toegedragen. Ongeveer eene maand geleden hadden de jongelieden aldaar besloten, bij gelegenheid der kermis, openbare vermake lijkheden te doen plaats hebben, ter eere van de overwinning, door den heer Rogier bij de ver kiezing te Doornik behaald, welke vermakelijk heden echter tot Zondag den 11 dezer werden uitgesteld, wegens een sterfgeval in de familie van den burgemeester, den heer Moreau. Deze had reeds vergunning daartoe verleend, toen Zondag-ochtend de pastoor Michel van den kansel, op de hevigste wijze, daartegen uitvaarde ten gevolge waarvan de burgemeester de ver gunning weder introk. Desniettemin besloot men, de vermakelijkheden te doen doorgaan, en er waren ongeveer 600 personen op de marktplaats bijeen, toen de burgemeester, door vijf gendarmes te voet vergezeld en inet zijne sjerp getooid, kwam opzetten en de jongelieden verbood te dansen of eene herberg binnen te treden. Eenigen antwoordden hem daarop, dat hij geen recht had, zich te verzetten tegen eene manifestatie ter eere van den heer Rogier; dat rij besloten hadden te dansen, en dat de au toriteiten des verkiezende proces-verbaal tegen hen konden opmaken. Woedend deed de heer Moreau hierop de drie rommatiën om uiteen te gaan; in dien tusschentijd waren de vijf gen darmes naar de hoofdmarkt gegaan, en kwamen nu te paard en in groote uniform op de plaats terug, waar zij door de menigte werden ont vangen roet de kreten: «leve Rogier: leve de liberalen!" De commandant gebood de menigte nogmaals, uiteen te gaau, en toen hieraan niet werd voldaan, liet hij zijne manschappen eene charge maken, waardoor eene algemeeue verwar ring onstond. Er kwamen echter minder on gelukken voor, dan men vreesde; alleen werd eene vrouw omvergeworpen en een kind ge wond. De menigte was woedend en wilde zich tegen de gewapende macht verzetten en het was alleen aan de tnsschenkomst van eenige geachte ingezetenen te dankendat verdere onheilen werden vermeden. De menigte ging uiteen, om echter 's namiddags de dansen te hervatten, welke zonder eenige wanordelijkheid ten einde liepen. Over het gedrag van den burgemeester heerscht algemeeue verontwaar diging. De aartsbisschop van Marseille heeft in een herderlijken brief, waarin hij het Leven tan Jezu», door Renan verdoemt, het houden van openbare gebeden bevolen. Deze zullen eiken Vrijdag, in alle kerken zijner diocese, worden gehouden, ten einde God om vergeving te bid den, wegens de beleediging. welke üera, den algoeden schepper en onderhouder der wereld, door Renan is aangedaan. Iedere geloovige, die deze gebeden doet, krijgt vergeving van zonde. Te Londen zijn thans lijktreinen inge richt, waardoor het gebruik der gewone rouw koetsen vervalt; de doodkisten worden even als koffers en balen aan de stations afgegeven; soms staan er 50 a 60 van die kisten op be grafenis te wachten, omringd door bedroefde bloedverwanten en vrienden. De bengel luidt, men stijgt in de waggonsde locomotief fluit en dooden en levenden vertrekken, met een plaatabriefje, naar het doel hnnner bestemming. De republiek der Vcreenigde Staten van Colombia heeft de doodstraf afgeschaft in de nieuwe constitutiewelke door de nationale conventie van 1863 is aangenomen. Deze repu bliek heeft officieel daarvan kennis gegeven aan den heer Victor Hugo en hemnamens het Colombiaansche volk, een exemplaar der nieuwe constitutie aangeboden. De buitengewone gezant en gevolmagtigde minister der republiek bij het Engelsche hof, de heer Padilla, heeft dit exemplaar aan den beroemden schrijver toege zonden met den volgenden brief: «De republiek der Vereenigde Stateu van Colombia heeft in de constitutie bet schoone Christelijke beginsel aangenomeu van de onschendbaarheid van het menschelijke levenkrachtens hetwelk men de doodstraf tegen niemand kan uitspreken. Aan u, mijnheer, die in deze eeuw de ijverigste apostel van dit beginsel zijt geweest; aan n, die door uw heerlijk genie, er met kracht toe hebt bijgedragen dat het in de verlichte geesten cn in de wetten doordrong; aan u, die uw roemrijken naam met die blijde boodschap hebt vereenzelvigd; aan u, mijnheer, ziju de vrijgekochte volkeren, voor eene zoo grootsclie overwinning een bewijs van dankbaarheid verschuldigd. Veroorlooft mij dus, dat ik, als tolk des Colombiaanschen volks, wiens belangen ik in Engeland verte genwoordig, u een exemplaar der constitutie aanbied, als eene hulde, welke dat volk aan de kracht vau uwen geest, aan uw verheven karakter, aan de heiligheid uwer denkbeelden bewijst". Victor Ilugo heeft daarop een antwoord gezonden, waarin het volgende voorkomt: «Ik kan u niet zeggen, hoe zeer uwe mededeeling mij heeft getroffen. Ik heb mijn leven gewijd aan den vooruitgang; het uitgangspunt des vooruitgangs op aarde, dat is de onschend baarheid van het menschelijke leven. Van dat beginsel gaat uit: het einde van den oorlog, de afschaffing van het schavot, liet einde vau den oorlog, de afschaffing vau hel schavot, dat is de vernietiging van het zwaard. Is eenmaal het zwaard verbrokendan is liet despotismus vernietigd; het bezit dan geene oorzaak, geen middel meer om te bestaan. Door de doodstraf af te schaffen geeft uwe republiek een bewonderenswaardig voorbeeld Zij doet een dubbelen stap; de eene naar het geluk; de andere naar den roem. De groote weg staat voor u open. Moge Amerika voor uitgaan, Europa zal volgen." Eene 25jarige dochter van een winkelier te Harlingen werd iu het vorige jaar tijdens een hevige ziekte harcr moeder in gezonden toe stand eensklaps sprakeloos. Niettegenstaande alle middelen der kunst werden aangewend bleef zij 13 maanden stom. Toen zij in de vorige weck eenige huisselijke bezigheden ver richtte overviel haar eene plotselinge benaauwd- heid. In overspanning riep zij«Geef mij drinken?" Hare spraak was teruggekeerd en zij maakte tot onuitsprekelijke blijdschap harer betrekkingen den ganschen dag een levendig gebruik er van. Burgemeester en Wethouders van 's Gra- venhnge noodigen de bevolkiug uit op 17 Nov. te illumiueren, zullende de gemeente op luis terrijke wijze voorgaan. Op verlangen van B. en W. heeft de raad f 6300 voor de feesten toegestaan. De raad van Amsterdam heeft voor hetzelfde doel f 10000 verleend en die van Middelburg f1200 waarvan f700 5 800 moet besteed worden tot onthaal van de verpleegden in de gestichten en de kinde ren der armenscholen. Een aanzienlijk persoon van Constantinopel, die volstrekt niet met de Fransche gebruiken bekend is, is dezer dagen te Parijs aangeko men. Hij verhaalde, dat hij aan een der" sta tions, waar tien minuten halt wordt gehouden, aan het buffet eenige vruchten en andere ververschingen had gekocht. De bengel gaf het sein tot vertrek en de Turk, die geen woord Fransch, even als de bediende aar. het buffet geep woord Turksch'verstond, reikte aan dien bediende eeu gouden napoleon over. De bediende was door het zien van goud verschrikt en aarzelde het aan te nemen. De lurk dacht, dat hij niet genoeg betaalde en ga. een tweeden napoleon. De knecht was na nog meer beteuterd en de Turk gaf een derden Napoleon. Op het gelaat van den knecht kwam eene uitdrukking van verbazing, welke den Turk deed denken, dat hij nog niet genoeg betaalde. Hij gaf een vierden napoleon, doch ijlde toen van het buffet in den wageu, bevreesd dat hij zijn geheelen schat napoleons zou moeten geven. De Turk verhaalde het geval, bij zijne aan komst alhier en de persoon, aan wien hij dit deed, heeft er voor gezorgd, dat hij de 80 francs, na aftrek van fr. 1,25, die hij had ver teerd, terug kreeg; dit geschiedde zonder eenige zwarigheid. Luidens berichten uit Wilna keert Mu- rawieff thans zijne woede voornamelijk tot de Poolsche vrouwen, nu hij in Littliauen den adel, de geestelijkheid en de landeigenaars door moord of verbanning schier geheel uitgeroeid heeft. Dagelijks worden er vrouwen van eiken leeftijd en stand naar de citadel overgebracht en iu donkere en vochtige hokken opgesloten. Daaronder noemt men mevrouw Narbut, eene achtenswaardige, bejaarde vrouw, moeder van den in den strijd gesneuvelden chef der Polen; inejufvrouw Miscewicz, een meisje van 14 jaren; mevrouw Kwiatkowski, eene even schoone als beminnelijke vrouw, nog slechts 20 jaren oud, de laatstgenoemde werd uil de woning van haar voogd weggesleurd, in de gevangenis, te midden van misdadigers en landloopcrs, ge worpen en twee dagen later, zonder eenig verhoor te hebben ondergaan, naar Siberië overgebracht, terwijl het haar zelfs niet ver gund werd, eene bediende en eenige kleederen mede te nemen. Voorts is naar Siberië gezonden mejufvrouw Ladacinska, secretaris der vrouwen-vereeuiging van den II. Vincentina da Paula te Wilna, nadat zij twee weken gevangen had gezeten, zonder dat men haar van eenige politieke misdaad kon overtuigen, terwijl mevrouw Buezgaska, eene rijke land- eigenares, ondanks haar hoogen ouderdom, in de gevangenis is geworpen, alleen omdat zij vroeger voorzitster dierzelfde vereeniging was, en dit ofschoon deze ouder vergunning der Russische regering bestoud. Murawieff hoopte aanzienlijke kapitalen, der vereeniging toebe- hoorende, meester te worden, waarin hij echter niet is geslaagd. Nog zijn vier jonkvrouwen Adelina en Idalie llorodenski, eu twee harer nichten naar Siberie overgebracht, wier eenige misdaad daarin bestond, dat zij bloedverwanten waren van eeu dapperen insurgenten-aanvoerder die, onder den pseudoniem Kygailo strijdende in het gevecht bij Chercole gesneuveld is, terwijl mejufvrouw Micholina Ryaster mede naar Siberië werd verbannen, zonder dat er iets te haren la9le kon worden aangevoerd. Te Alkmaar, Hoorn en Schagen werden in 1862 ter markt gebracht, ongeveer 18000 kippen cn 26000 eenden, waarvan te Schagen 3500 kippen en 3100 eenden, te Alkmaar, Edam, Hoorn en Schagen werden aangevoerd 800,000 Kip-Eijeren, waarvau 305000 te Schagen en te Alkmaar en Schagen rniro 300,000 eend- eijerenwaarvan in laatstgenoemde plaats 125000. Twee oude, te Rotterdam gealimenteerde vrouwen brachten beiden in zeer beschonken toestand, dezer dagen een bezoek bij iemand in de Vogelenzang, alwaar een dezer dames van de trappen viel en kort daarop overleed; zij had den ouderdom van 78 jaren bereikt, terwijl hare vriendin 88 oud is. Een twaalf jarig meisje te Havre heeft zich met vitriool vergiftigd, omdat hare ouders haar hadden beknord. Het schip S/ad Leide* kapt. van de Poll heeft een prachtigen tijger, voor de diergaarde te Amsterdam aange bracht. II. J. van Oosterom te Rijnsburg beeft eene roode kool geteeld die 11J Nederl. ponden weegt. Koningin Victoria en de princessen Lom»* van Hessen en Helena hebben, zonder eenig ongemak te bekomen, met rijtuig omver gcle" gen. De heeren W. H. Post en «L hor- mijne, zijn door het kantongerecht te veroordeeld tot betaling van het, (door ott brand van Enschedé) verhoogde assurantie-ge! aan de heeren de Jong en Co. Te gen zijn 700 meestal jonge paarden aan markt geweest, de handel was vrij levendig- Uit de Prinsengrachtbij de Elandstaat Amsterdam is opgehaald het lijk van ee

Schager Courant | 1863 | | pagina 2