Algemeen Nieuws-, Advertentie- Landbouwblad. MIIHBM M 318. Zevende Jaargang. Ons laatst© woord. GEWO\E 15EHICIITEN. SCHAGrER t tót 1 O i 1 'V abonnementsprijs vook drie maanden: Voor Schagenƒ1.00. Franco per post door het geheele Rijk. „1.15. Afzonderlijke Couranten0.10. Verschijnt iederen Donderdagmorgen. TTITG-EVER F. J~. G. DIDEEICH. prijs der advertenticn Van een tot vijf regelsf 0.75. Iedere regel meerder„0.15. De 35 cents zegelrecht niet medegerekend. Groote letters naar de ruimte die zij beslaan. BRIEVEN IFZEb^HSTOO. Welhaast zal de dag naderen, waarop te 's Gravenhage de eerste steen gelegd zal worden voor een monument ter herinnering aan den volksgeest in 1813. We hebben vroeger onzen lezers ons denkbeeld al medegedeeld over de Hoofd-com missiedie zich in dezen opwierp om den volksgeest te vertegenwoordigen; wij hebben onze afkeuring herhaalde malen luide uitgesprokenwij hebben gewezen op de weinige sympathiedie de plannen der lloofd-commissie te beurt viel en tochondanks dat alles is de zaak op de eenmaal vastge stelde wijze voortgezet geworden. De door de Hoofd-coinmissie benoemde leden der sub-commissiën protesteerden en gaven toe. Wij betreuren dat. Wanneer de naneef over vijftig jaren wan neer hij in November 1913 terug ziet op de feesten die heden gevierd wordenwanneer de geschiedenis hem zal mededeelen op hoe- danige wijze de gedenknaald te Scheveuingen en het monument te 's Hage verrezen zijn dan zal hij medelijdend de schouders ophalen en het bejammeren, dat de herinnering aan een grootsch feit zelve geen grootsche ge dachte geweest is. Het volk heeft niet getoond wat zijn wil in dezen was; want bij ons leeft de overtui ging: „de monumenten, die verrijzen zullen, zijn geen gevolgen van den uitgedrukten volksgeest." Waarom niet Hebt ge nagegaanhoe weinig de deelne ming van 't volk in dezen geweest is Am sterdam is ons voorgegaan. De andere groote steden zijn gevolgd. Door elkander is er tot nog toe geen vijf centen per hoofd opgehaald. Vijf centen, ja ga tot zesdat levert over geheel Nederland honderd tachtig duizend gulden. Reken twee tonnen gouds! Twee tonnen gouds! Armzalige som voor Nederlandindien het daarmede wilde toouen, hoe dankbaar het is voor de verlossing van het Fransche juk in 1818. Kan Nederland niet meer geren Nederland zou, berekende de Hoofd-Com- missie vier en een halten ton ja v'jf tonnen gevenimmers vijftien centen per hoofd Maar de Hoofd—Commissie is niet populair; en de sub-commissiën zijn niet populairen de wijzewaarop alles behandeld geworden is, is niet populair De sommen, die nu ingezameld zijn gewor den zijn niet te beschouwen als uitingen van den volksgeest. Het zou ons zelfs spijten, als ze als zoodanig ooit aangemerkt worden. Er moet geld zijn. Hoe moet dat geld verkregen worden In sommige gemeenten zijn de leden der sub-commissien met inteekeningslijsten rondge gaan De valsche schaamte is bij velen een mach tige hefboom om de beurzen te ontsluiten. Men heeft opgemerktdat de collectes iu gesloten bussen veel minder hebben opge bracht. Pleit dat voor de dankbaarheid van Nederlands ingezetenen Is die weinige deelneming geen bewijs voor onze stelling dat dc zaak der monumenten niet populair is Waarom niet? Omdat ze niet uit den boezem van het volk is uitgegaan omdat men tegen het volk gezegd heeft; hier is eene Commissie, die den volksgeest in 1813 vertegenwoordigt en die u van sub-commissiën voorzien zal om uwe gelden in te zamelenom een gedenk naald te Scheveningen te stichten en een mo nument te 's Hage en een ambachtsschool te Amsterdam En dat alles was ter herinnering aan de gelukkige gebeurtenissen van 1813. Doch het volk dat zich 1813 eveneens herinnerde, en ook een deel aan de regering verlangdever langde eveneens geraadpleegd te worden over de inrichting der Hoofd-Commissieen had zich zelf liever sub-commissiën gekozendan zich naar een benoemde Commissie te schikken en Amsterdam scheen niet sterk op de am bachtsschool te rekenenwant èn Amsterdam èu 't Nederlandsche volk in 't algemeen hield de beurzen gesloten. En daarom is het onze overtuigingDoor verkeerd genomen maatregelenheeft de her innering aan één der schoonste momenten uit onze geschiedenis voor het volk iets doodsch verkregen. Dat betreuren wij Maar daarom juichen we van harte bij het schoone denkbeelddatnaar men zegtvan Z. M, den Koning is uitgegaan dat door de Ministers aan de_ kamers voorgesteld en door dezelve aangenomen is gewordennamelijk om een Paleis op te richten voor de volks vertegenwoordiging als een zinnebeeld van den banddie het huis van Oranje aan Nederlapd bindtde historische overlevering en de vrije constitutie. Oranje en Nederland! Oranje het helden geslacht dat reeds ten tijde van Karei den Grooten bloeidedat door een reeks van jaren mannen heeft geschonken, die op het slagveld en in de raadzaal hunne Torsten trouw ter zijde stondenOranjedat op Nederland- schen bodem overgeplant, Nederland heeft groot gemaakt en met Nederland in 1813 een nieuw verbond slootmet het Nederlandsche volk een verbondgegrond op een vrije constitutie. Die stichting is Oranjeis Nederlands der gebeurtenissen van 1813 waardig. Daarom richten wij thans onze oproeping nog tot n, die u onttrokken hebtom iets aan de verschillende sub-commissiën te geven toont uwe adhaesie door uwe bijdrage voor die grootsche stichting te zenden aan Z. Esc. en Minister van Financiëntoont dat uwe weigering om iets bij te dragen geen bewijs van laauwheid is; maar een voortvloeisel van een principe. I.aat uwe bijdrage thans een hulde zijn aan Z. M. Koning; een bewijs van vertrouwen in het Ministerie; een bewijs van dankbaarheid voor onze bevrijding van 1813. Die handelwijze zal der Hoofd-commissie toonen, hoe weinig populair zij is. En thans hebben wij ons laatste woord over de monumenten ter herinnering van 1813 gesproken. Wij hopen daarop niet weder terug te komen. Wij ineenen de geheele zaak in haar ware daglicht gesteld te hebben, wij meenen gemotiveerd te hebben, waarom wij voor de Hoofd-commissie en voor de sub-commissiën die in haren geest handelden geen sympathie gevoelden en wilt gij er nog een nevengedachte bij weten: Wij verwijzen u naar de plaat voorkomende in den spectator der voorgaande week: „Op den voorgrond ziet gij een cocagne mast; de prijzen bestaan uit allerlei kruisjes en lintjes; een heer is reeds half weg geklommen de mast schijnt niet heel glad te zijn, eenige anderen slaan be gerige blikken naar boven en wachten hunne beurt om de reis naar boven te aanvaarden met ongeduld af. Zou de spectator gelijk hebben De rederijkers kamer ede Roos" alhier, zal op 17 November a.s. ter gelegenheid van het herdenken onzer herstelde onafhankelijkheid in het jaar 1813, eene buitengewone, vergadering houden, die door de heeren Polak van den Helder, met muzijk opgeluisterd en met een bal besloten zal worden. Deze vergadering zal, ter wilie van de fees telijke herinnering, ook door personen, welke geen leden der kamer zijn, tegen betaling van entrée kunnen worden bijgewoondinteeken- lijsten zullen ten dien einde den ingezetenen aangeboden, of op verschillende plaatsen ten gerieve der belangstellenden nedergelegd wor den. Verder vernemen wij dat de gemeenteraad besloten heeft, dien dag, door het uitsteken van vlaggen cn het illnmineeren van het raadhuis, feestelijk te vieren, en de ingezetenen nit te noodigen dat voorbeeld te volgen. Ook zal de scbooljengd, ten einde haar aandeel in de feestelijk heden van dien dag te heb ben, van wege de gemeente in de schoolop chocolade worden onthaald en haar eene toe passelijke plaat en liederen worden uitgereikt, welke laatste zij, tot verhooging der vrengde, in de school znllen zingen. Wij kunnen niet anders dan dit beslnit van ganscber harte toejuichen, de raad levert daardoor een bewijs, ook de jengd, de aan komende burgerij, in de algemeene vrengde te willen doen deelen. De collecte voor het gedenkteeken van 1813 heeft te Alkmaar opgebracht f311,72 dat is

Schager Courant | 1863 | | pagina 1