gemiddeld ruim 3 cents per «iel, en niet 2 cents zooals, in ons No. van 15 dezer verkeer delijk voorkomt. In de vorige week kwam zeker persoon bij den vischkooper O., in de Schoolstraat te 'sf lage een paar avonden oesters eten, tot dat hij den derden of vierden avond, voorgevende te lang te moeten wachten, vertrok, zeggende dat hij spoedig zou terug komen. De persoon liet echter te vergeefs op zich wachten, en men bemerkte te laat, dat hij zich bij het heengaan met een horologie had verrijkt. De politie doet ijverig onderzoek. Uit Krakau meldt men het volgende. Een jeugdige Pool beminde een meisje uit Proszo- wice en werd door haar bemind. Hij ontving van de nationale regering bevel om ten strijde te gaan en het meisje moedigde hem niet alleen daartoe aan, maar besloot ook hem te vergezel len. Kort nadat zij op het slagveld waren aangekomen, werden de Polen door de Russen omsingeld en deden zij een uitval. Terwijl de jongeling en zijne strijdmakkers zich met de bajonet een doortocht trachtten te banen, klom het meisje op een boom en schoot van daar met een geweer op de Russen, van welke zij er eenigen doodde. Eensklaps viel de jongeling door een Russischen kogel in het hart getrof fen. Het meisje sprong daarop van den boom, wierp zich op den vijand en bracht, den moor denaar van haar geliefde doodelijke steken met de bajonet toe, tot dat zij zelve door de Russen geJood werd. De lijken der twee jeugdige ge lieven werden later door hunne strijdmakkers naast elkander begraven. Hoe romanesk dit voarval ook voorkomt, verzekert men, dat der gelijke feiten, onder de Poleu volstrekt niet zeldzaam zijn. In de gemeente Neuzig, nabij Feldkirch, heeftop het einde der vorige maand een schrik kelijk voorval plaats gehad. Een landman had bemerkt, dat de uiteinden der staarten van zijne koebeesten werden afgesneden, en veron derstelde dat zijn veehoeder dit deed om het haar aan een zadelmaker te verkoopen. Hij gaf daarvan kennis aan het gerecht, en er werd bepaald, dat deu 23 Sept. een onderzoek zou worden gedaan. Den nacht te voren sloop echter de veehoeder tot aan het bed van den landman en sneed hem den hals af; vervolgen» wilde hij, op dezelfde wijze, een compagnon van den landman vermoordendoch deze werd wakker, verdedigde zich en vluchtte, hoewel ernstig gewond. Daarop viel de moordenaar met eene bijl een paar jongens aan, welke hij mede zwaar wondde, en stak vervolgens eene nabijgelegen hut iu brand. Het vuur deelde zich spoedig aan zes andere hnlten mede, en terwijl de bewoners den brand trachtten te blusschen, vernamen zij het schrikkelijke voor val. Op eens trad de misdadiger weder te voorschijn; men wilde hem grijpen, doch hij klom in allerijl op het dak van eene in brand staande but, en uitroepende: alk ben voor eenwig verdoemd wierp hij zich in de vlammen Des anderen daags, werd zijn lijk geheel ver koold teruggevonden. Men meldt uit Roermond dat niettegen staande de buitengewoon hooge en aanzienlijke sommen, door den staat, voor de onteigening ten behoeve van den staatsspoorweg aangebo den de staat door de rechtbank aldaar in onteigenings processen in het ongelijk is gesteld en alle vorderingen van particulieren, hoe boog opgevoerd ook, zijn toegewezen. Als eene bij zonderheid wordt ons tevens gemeld, dat nog nimmer de staat een proces voor genoemde rechtbank heeft gewonnen. Bij de verkiezingen te Maagdenborg heeft zieh het volgende incident voorgedaan. Te midden van het verkiezingswerk boorde men er eensklaps het krijten van een zuigeling. Het bleek, dat deze was medegebracht door een tot de vooruitgangspartij behoorenden schoenlapper, wiens vrouw was overleden en die het kind niet zonder oppassing te huis wilde laten; doch evenmin zijne kiezersplichteii wilde verznimen. Men bracht voor den braven vader en borger een doopgeschenk van 70 tbaler bijeen. Te Leipzig heeft de nationale feestviering bij gelegenheid van den 50sten verjaardag van den slag bij Leipzig plaats. De geheele stad was feestelijk getooid en de feestviering zelve liep in de beste orde af. Onder de voornaam ste plechtigheden behoorden de uitvoeringen van een Te Devtn en andere zangstukken door de gezamenlijke liedertafels der stad op het j plein tegenover bet raadhuis; eeu feestelijke optocht,waaraan 20,000 personen, die uit eene menigte plaatsen van Doitschland waren opge komen, deelnamen, en eene prachtige illuminatie. Er heerschte eene bijzondere geestdrift, cn het feest werd door heerlijk weder begunstigd. Het vonnis der arrondissement» rechtbank te Zwolle waarbij Mevr. de wed Pruimers van de voogdij over haar minderjarig kind is ontzet wordt door de Zwolsche Courant van 14 dezer in haar geheel medegedeeld. Uit het requisitoir van den officier van Justitie blijkt, dat op den 31slen Julij 1859 te Zwolle is overleden de heer Daniël Pruimers, uit zijn huwelijk met Johanna Theodora baronesse van De- dera, thans 28 jaren oud, een minderjarig kind nala'ende met wier voogd y de moeder na den dood van haren man van rechtswege was belast; dat de weduwe in kennis is gekomen met den beer J. G. van Rijn predikant bij de Herv. ge meente te Zwolletot wieu tij„verlokt door tyoe schijnvromeveelal in het gesloten kamer- vertrek gehouden gesprekken zich in eene zoo innig vertrouwelijke verstandhouding heeft ge plaatst, dat daardoor alras opspraak, en hoe langer zoo meer ergernis aan het publick is gegeven dat de reizen naar Zandvoort, in de zomers van 1860 en 1861 niet weinig hebben bijgedragen om die ergernis te vermeerderen en dat de voog- desse zich in Ociobcr 1862 naar Hyères in Frankrijk heeft begeven aldaar den Ssten Dec. is bevallen van een zoou Hendrik genaamd, welk kind in de maand April, door haar met medewer king van den predikant van Rijn, te Sollies—ville is uitbesteed. Op grond van een en ander eischte de officier van Justitiedat de arrondissement» rechtbank mevr. de wed. Pruimerszoo noodig na gebonden getuigenverhooruit de voogdij over haar minderjarig kind zou ontzettenmet last tot het doen van rekening en verantwoording aan haren opvolger. De rechtbank heeft daarop bet verhoor van de voogdesse en van den toezienden voogdden heer N. Pruimers, bevolen en een getuigenverhoor ingesteld. Het vonnis waarbij zij mevr. de wed. Pruimers uit de voogdij heeft ontzetberust onder anderen op de volgende gronden „Overwegende dat uit al deze verklaringen vol doende blijktdat de drukke omgang tusschen de gerequireerde mevr. de wed. Pruimersgeboren Johanna Theodora baronesse van Dedem en den predikant J. G. van Rijn alhier zoowel te Zwolle Zandvoort, als elders groote opspraak en ergernis beeft verwekt en van olgemeene bekendheid was. „Overwegende dat uit de beëedigde verklaringen van al de hierboven genoemde getuigen in haren samenhang en in verband met het geblekene uit het verhoor van den toezienden voogd voldoende blijkt dat mevr. de wed. Pruimersdie tot den eersten stand der maatschappij behoort, eene allezins beschaafde opvoeding heeft genoten en daarom moet geacht worden met alle regelen der welvoegelijkheid bekend te zijnniettegenstaande en in weerwil dat zij bekend en gewaarschuwd wasdat haar omgang met den predikant van Rijn voornoemd opspraak en ergernis verwekte zich diens drukke en aanhoudende bezoeken heeft laten welgevallen •Overwegende wijdendat mevr. de wed. Pruimers voornoemd in de maand October of November 1862 zich verwijderd heeft naar Hyères, département du Yar, in bet keize- rijk Frankrijkdat aldaar op den Ssten De cember 1862 Joanna Theodora van Denem oud 27 jaren geboren te Invilleprovincie Overijssel in Holland is bevallen van eenen zoonHendrik van Denem en dat dat kind reeds spoedig daarop aan de vrouw van een metselaarsgezelte Sollies Hauteville is over gegeven om hetzelve te zogen; dat aar. de vronw van den metselaarsgezel César Bérard, de som van vijf duizend vijf honderd francs ter hand gesteld is, door den predikant van Rijn en dat mevr, de wed. Prnimer3 geb. van Dedem en de beer van Rijn op den" 16 den April 11. gezamenlijk van Hyères vertrok ken zijn al welke feiten en omstandigheden (breeder in het vonnis omschreven) meer dan voldoende bewijzendat Joanna Theodora van Denem dezelfde persoon is als Johanna Theodora baronnesse van Dedemwed. van den beer Daniël Pruimers •Overwegendedat de feiten der bevalling der gerequireerde van een natuurlijk kind van het voor altijd afstand doen van dat kind in een vreemd land aan een behoeftige aan een aan haar geheel vreemd gezin het welk buiten staat is aan dat kind eene over eenkomstig zijnen stand beschaafde opvoeding te geven alsmede van den onzedelijken om gang van de gerequireerde met den predikant van Rijn alhier, welke bij het publiek groote opspraak en ergernis heeft verwektzoodanig bekend slecht levensgedrag kenmerken als be doeld wordt bij art. 437 no. 2 van het B. wetboek en welk gedrag nadeelig zoude kunnen werken op de zedelijke vorming van haar kind Margaretha Daniëlla Pruimers; •Overwegende dat er alzoo allezins vol doende termen bestaan om de gerequireerde uit de voogdij over haar minderjarig kind te ontzetten Ontzet mevr. Johanna Theodora baronesse van Dedemwed. van den heer Daniël Prui mers veroordeelt haar tot het doen van re kening eu verantwoording van haar beheer als voogdesse over genoemd kind aan haren op volger, binnen acht dagen, nadat de benoe ming van den nieuwen voogd aan haar zal zijn beteekend verwijst eindelijk de gerequi reerde in de kosten van dit geding. Het klassikaal bestuur van Zwolle heeft in zijne vergadering van den 14den dezer den predikant J. G. v. Rijn provisioneel geschorst in zijne bedieuing en zijn ambt als evangelie dienaar bij de Ned. hervormde kerk. Waarschijnlijk is hiermede deze gerncht makende zaak niet afgeloopen door het vonnis is het verduisterde wettige kind nog niet te recht, van welke verduistering mevr. de wed. Pruimers en ds. van Rijn worden beschuldigd. GEMENGDE lïl lUCHTEN. Er is concessie gevraagd voor den aanleg van twee spoorwegen een van 's Gravenhage naar Gouda en een van 's Gravenhage naar Utrechtnaar liet ons toeschijnt zouden voor dit plan geen twee spoorwegen noodig zijn. De Raad van Hoorn, heeft 1 700 en die van Nijmegen 1000 toegestaan om op 17 November a. s. feest te vieren. Te Alk maar is ontvreemd een bankbiljet W. 720 (nieuw model) groot 25. Te Leeds in Eugeland is eeu achtjarig meisje, ten gevolge van het openspringen eener deur van een rijtuiguit deu spoortrein gevallen en over leden. Te Konstantinopel is een aanvallig Arme- nisch knaapje, dooreen Iraau op de open bare straat gestolen eu aan eene prinses ten geschenke gegeven alle aangewende pogingen om het kind terug te bekomen waren te vergeefsch. Te Nijkerk is eene vrouw bevallen van drie welgeschapen zonenen te i Borgsmeer heeft eene moederhaar kindje nog geen jaar oud, nit onvoorzichtigheid i laten verbranden. Te Warschau heeft het 1 stadhnis in brand gestaan. De luchtballon i van deu lieer Nadar, is van zijne ankers 1 geslagen van de 9 personen die er zich in bevonden, zijn er 7 gekwetst. Uit de citadel van Warschau zijn 14 dames rechtstreeks naar Siberie overgebrachtmen i springt in Rusland met het schoone geslacht, wonderlijk om. In den Haag is door het i omvallen eener brandende kaars brand, onder de Uilenboomen, geweestin eene bedstede i waarin een lijk lag. In Catalonie zijn 5000 bunders van het vruchtbaarste land overstroomd; i de verliezen zijn niet te schatten. Annek» Kindt, eene vrouw van 102 jaren, vierde i gepasseerden Zondag te Dussen het avondmaal; om ter kerke te komen heeft zij een *eo van een uur gaans moeten en ook nog kun nen afleggen. De heer Louis Godard vraagt te Parijs, bij aanplakbiljetten, naaisters, voor het in elkander maken van een monster ballon. De keizerin der Franschen zal de opening der wetgevende macht bijwonen, en koning Leopold zal zijn buurman Napoleon een bezoek bjengen. Er wordt thans schelvi^ op de hoogte van Texel gevangen. De jarige zoon van de weduwe v. d. B. te yfr kendam is onder een zoogenaamde «"v' j geraakt en aan de gevolgen overleden. stad Tlalpan in Mexico is, tot eene

Schager Courant | 1863 | | pagina 2