Algemeen Nieuws-, Advertentie- Landbouwblad. 19 NÜYEIBIJfl 17 NOVEMBER. M 321. Zevende Jaargang. A°. 186jfi? v GEMKEXTE AFI01DIGIXGE1. i p xa? SCHAGER COURAÏÏ abonnementsprijs voor drie maanden: Voor Schagenƒ1.00. Franco per post door het geheele Rijk. 1.15. Afzonderlijke Couranten„0.10. Verschijnt iederen Donderdagmorgen. TJITG-EVER IP. <X_ Gr. DIDERICH. prijs der advïrtentlë.v Van een tot vijf regelsf 0.75. Iedere regel meerder„0.15. De 35 cents zegelrecht niet medegerekend. Groote letters naar de ruimte die zij beslaan. BRIEVEN FRANCO. Rurgemeester en Wethouders van Schagen en Burghorn, maken bij deze bekend, dat de gewone Najaarsmarkten, in dit jaar aanvang zullen nemen op Donderdag den 1 October, dat op Donderdag den 29 October 1863 de groote vette en magere Koemarkt, en op Don derdag den 26 November, Paarden en Veu- lenmarkt zullen worden gehouden. Dat ten gevolge van de overgroote hoeveel heid te verwachten vee, de op Donderdag den 29 Octob'r 1863 te houden Koemarkt een aanvang zal nemen des Woensdags bevorens des namiddags ten 3 ure. En noodigen de Kooplieden uit zich daar naar te willen reguleren, en dezelve Markten met hunne tegenwoordigheid te vereeren, zullen de gedurende deze Herfstmarkten ook Varkeus- markt, enz. worden gehouden. l)e Burgemeester II. R. de MEÊR, De Secretarie A. J. van CANTFORT. 't Zal ten alle tijde eene treurige bladzijde blijven in de geschiedenis van Nederlanddie 17 Januarij van het jaar 1795, toen Willem Verfelijk stadhouder der Nederlandsche provinciën in een avondvergadering der Sta- ten-Generaal ontslag verzocht voor zijne beide zonen uit de waardigheden, die zij bij het le ger bekleeddenen tevens te kennen gaf, dat hij den volgenden dag het Vaderland verlaten wilde. En waarlijk, den volgenden morgen begaven zich de princessen, zijne vrouw en zijne be huwddochter met haar zoontje, later Koning Willem II, naar Scheveningen waarheen zij tegen den middag door Willem, zijne beide zonenden prins van Hessen-Darmstadt, den kamerheer Heerdt en de adjudanten Bentinck en Bulandt gevolgd werden. Ten vijf ure des avonds gaf de prins bevel om te vertrekken. ORANJE scheidde zich van NederlandAe- dertand had ORANJE uitgestooten. De omwentelingin 1786 begonnen en later door de Pruissen onderdrukthad haar doel bereikthet tyrannike bestuur van den Stad houder zoo als de Keezen het noemden was omgeworpen de morgen der vrijheid was aangebrokenVrijheidGelijkheid en Broe- i derschap of de dood! Wij willen u thans niet bekend maken met i al de gruwelen, welke de vestiging der nieuwe j Republiek vergezeldenwij willen alle dwaas heden waaraan die jaren van opgewondenheid zoo rijk zijnhier niet opsommenwij wijlen alle twisten en oneenigheden niet mededeelen, waarvan de herhaalde bestuursveranderingen vergezeld gingen; neen, slechts eenige zege ningen eerst van het Fransche bondgenoot schap later van het Fransche bestuur, lust het ons thans op te sommen. Zoodra was de Stadhouder niet gevlucht of het doel van den oorlog was bereiktde vrede werd geteekend. Frankrijk ontving voor zijue hulp Staatsch-Vlaanderen en Staatsch-Limburg, honderd miljoen in contanten en zond ons bovendien een leger van 25,000 man om dat te kleeden en te voeden. Alles werd van de Fransche Republiek nageaapt en daar waar geene overtuiging mogelijk was, gebruikte men de gevangenis en de baionetten. Een noodzakelijk gevolg van ons verbond met Frankrijk was: oorlog met alle mogend heden, die met dien Staat krijg voerden. De Engelschen en Russen landden in Noord-IIol- land, onze admiraal de Winter werd bij Kamperduin verslagen en gevangen genomen onze bezittingen vielen grootendeels in handen der Engelschen en toch volgde het eene bevel het andere, om meer manschappen en meer geld. Toen Napoleon het reusachtig plan ontworpen hadom Engeland op zijn eigen grond aan te vallen moest Nederland 34,000 manschappen, 350 platboomde vaartuigen, 5 linieschepen en 5 fregatten leveren. Eindelijk werd Napoleons broeder Koning van Holland. De goede hoedanigheden van dien Vorstde goede wildien hij koesterde om zijne onderdanen, zooveel in zijn vermogen was, met zijn bestuur te verzoenen; de zacht heid, die zijne regeringsdaden kenmerktwer den onophoudelijk tegengewerkt, beripst, bestraft zelfs, door den lieerschznchtigen man, die zich van eene geliefde gemalin scheiddeom zijne dynastie te vestigen; terwijl 's Vorsten wispel turigheid en geldverspilling Nederlands finan- tiën meer en meer in de war brachten en ge heel uitputteden. 't Was in dien meest beklagenswaardigen toestand, dat het jaar 1810 de vroeger rijke Nederlanden vond, en nog was de maat der rampen en onspoeden niet vol. Napoleon eischte van zijn broeder eene gehoorzaamheid die dezen zelfs geen schaduw van gezag meer liet; hij deed afstand van den troon en één pennesteekNederland had opgehouden te bestaan 't was een deel van Frankrijk gewor den. Waarom Omdat zoo sprak de Fransche MoniUur door de inlijving van België, Hollands onafhankelijkheid als 't ware slechts fictie was; omdat Holland een uitvloeisel was van het Fransche rijk; omdat het, onder groote schulden en lasten zuchtende, bij die vereeniging winnen zou. 't Was waar, de schuld was tot eene onge hoorde hoogte gerezen, de ambtenaren waren onbezoldigd, de intresten werden niet voldaan; maar hoe handelde de Keizer? De schulden werden getierceerd. Amsterdam verloor in twee jaren een zevende deel zijner bevolking. Te 's Hage werden 644 f in Haarlem meer dan 500 huizen voor afbraak verkocht. Waterstaat, dijk- en polderwerken op eene onrustbarende wijze verwaarloosd: hit land scheen wederom het eigendom der zee te moe ten worden, waaraan de noeste vlijt der voor vaderen en schatten gouds het langzamerhand hadden ontwoekerd. Met de geschiedenis werd gebroken. Geen provinciën meer. De departementen kregen de namen van Monden van den IJssel, van den Rijn, van de Maas, van den Boven-IJssel, van de Schelde, van de Wester-Eems en van de Zuiderzee. Friesland alleen bleef zijn naam behouden. En met die verdeeliug in departementen kwamen de prefecten, die de hatelijke dwang middelen van den dwingeland nog hatelijker nog ondragelijker wisten te maken, die het volk tergden en martelden. En de militaire conscriptie I Nederlanders gedwongen soldaat te wordenzijdie den krijgsmansstand met den nek aanzagenzij die wel vrijwillig de wapens opvatteden als de nood het eischte, maar zich zouden geschaamd hebben, builen dienst de montering der burger wacht te dragen. En dan de duizenden en tienduizenden, die om des Keizers heerschz cht ter slachtbank gevoerd werden. Wat al jammer, wat al rouwwat al tranen hebben toen den grond niet doorweektdie te voren vrij ge kocht was door het bloed van dapperder misschien niet maar van eendrachtiger va deren 1 Zeven h acht honderd Fransche wetten en dekreten werden hier uitvoerbaar verklaard het Code Napoléon werd ingevoerd, benevens de Fransche rechtspleging; het land wemelde van spionnen, die zelfs in den gezelligen kring wisten door te dringende koloniale waren eenmaal de oorzaak van onzen bloeiwerden geconfiskeerd de tabak werd een Staatsmono polie de taal werd ondermijndwant zelfs geen dagblad mocht uitkomenof 't moest den Franscben tekst naast den Nederlandschen- hebbenop alle scholen werd Fransch onder wezen en tot overmaat van ramponze laatste bezittingen Java en Amboina, gingen verloren. Napoleon had het toppunt zijner macht bereikt. De tocht naar Ruslandwaaraan 15,000 Nederlanders deelnamenhad den adelaar gekortwiektEuropa ontwaakte. Des colossus stortte in een. De volkenslag bij Leipzig had beslist. Naauwelijks was de tijding van Napoleons nederlaag te 'sHage gekomen, of de voor naamste prinsgezindenvan der Duin van Maasdam, van Limburg Stirum, Repelazr van Driel, de Jonge, Changcion, van Hogen dorp, achtten het tijd om zich van 't Fransche juk 't ontslaan, en den 17den November vertoonden zich de zonen van van Hogen dorp het eerst met de Oranje kokard op den hoed in de stra-

Schager Courant | 1863 | | pagina 1