GEWONE BERICHTEN. schen veldheer moest volgen om dien rol te vervullen bezigden de Romeinen een slaaf en nimmer nam een patriciër die taak op zich omdat men van meening was, dat de biltere hekel taal niet voegt in den mond van een hoog geplaatst persoon; ook dit mag wel in de ka mer onzer volksvertegenwoordigers in acht worden genomen. Ook eene scherpemet venijn als gewapende taal, kan soms haar nut hebbenmaar men late haar toch liever over, aan mcnschen van minder gehalte. Onze natie hoort in de zaal harer vertegenwoordigers, het liefste eene bezadigde taalomdat zij te regt gelooft dat redevoeringengloeijende van staat kundige hartstogtwel kunnen strekken om de partijwoede te ontvlammen, maar nimmer om het welzijn van het algemeen, te bevor deren. 9 December. Hedeu vierde onze gemeente een eigenaardig feestde verjaardag namelijk, van onzen burgemeester H. R. de Meer werd door haar feestelijk herdacht, en aan ZEd. een belangsteld bewijs gegeven van de achting en toegenegenheid zijner gemcentenaren. Van vele huizen wapperden, ter zijner eer, op dien dag, ,de Nationale vlaggen. Na des morgens door eenige zijner particuliere vrienden en kennissen gecomplimenteerd te zijn verga derde zich des avonds ten Tf ure het manuen koor Eutcrpe, in verceniging met verscheidene Tuiters, der op den feestdag van den 17en November geconstitueerde eerewacht, in het Noord-Hollandsch koffijhuis alhier en begaven zich van daar in feestelijken optogt, begeleid door fakkellicht, naar het Raadhuis, en bragten den geachten Burgervader eene serenade. De heer de Meer noodigde daarop het man nenkoor, de eerewacht en fakkeldragers nit om op het Raadhuis te komen, waar hun door ZEd. een glas wijn werd aangeboden; waarop de heer J. Jz. Denijs eene gepaste aanspraak hield, en de heer D. Timmerman aan ZEd. een geschenk, namens de gemeente, door vrij willige ioteekening bij eengebragt, overhandigde, bestaande in een zilveren inktkoker met toe passelijke inscriptie ter waarde van ruim f200, welk een en ander door ZEd. beantwoord werd met de verzekering, dat ZEd. hoewel bewust, slechts zijnen pligt gedaan te hebben, niettemin zich door dit bewijs van achting en toegenegenheid diep getroffen gevoelde en dit op hoogen prijs steldeen zich dan ook bij vernieuwing voelde opgewekt, om tot heil der aan hem toevertrouwde gemeente zijn krachten aan te wenden en hare belangen zoo veel mogelijk te behartigen welk antwoord met gejuich door de aanwezigen ontvangen werd en nog een paar toepasselijke liederen werden gezongen. De Wethouder Timmerman noodigde daarop ZEd. namens het gezelschap uit, om verder dien avond deel te nemen aan eene gezellige bijeen komst in het voornoemd lokaal welke uitnoodigiug door ZEd. bereidvaardig aangeno men werd, waarop de vergadering zich in dezelfde orde verwijderde en na nog een optogt gebonden te hebben door Schagen zich naar de plaats der bijeenkomst begaf. De Burgemeester begaf zich ten 9 ure mede daarheen en werd door de vergadering met een toepasselijk lied en gevulde feestbokaal ontvangen en naar de eere plaats geleid. Hier nu werd de avond verder regt feestelijk door- gebragt door menigvuldige toasten afgewisseld, terwijl gulle feestvreugde onverpoosd heerschte en menig lied, de harten tot vrolijkheid op wekte, waarna de vergadering eerst laat, en zoo wij gelooven, zeer voldaan, naar huis terug keerde. De winddrukking gedurende den laatsten storm was in Nederland ruim 130 N. 8. per vierk. el. Io Engeland was zij 30 Eng. 8. per vierk. Eng. voet. Een vierk. Eng. voet is 9,8 vierk. palm ned. Een Eng. 8 is 0,4535 Ned. 8. 30 8 is dus 13,605 Ned. 8. Hieruit volgt, dat de drok- king in Engeland gelijk staat met eene druk king van ruim 146 8 per vierk. el en dus nog vrij wat sterker was dan in Nederland; iets dat zich ook laat begrijpen wanneer men verneemt, dat in de City te Londen voetgan gers en zelfs paarden niet konden staande blijven. Men schrijft ons uit 's Hertogenbosch; rAllerlei verzinsels en leugens worden er in den laatsten tijd weder in verschillende dagbla den opgedischt omtrent den moordenaar van den aartsbisschop Zwijzen. Ik kan u met ze kerheid raededeelen dat er betreffende den per soon en de zaak niets anders nitlekt. Bij gelegenheid der behandeling van de zaak van den R. K. priester van Logchem, die vervolgd wordt wegens een door hem geschreven stuk in de Noordbrabanter, zal door den officier van jnstitie, Mr. R. Twiss, die dan als getuige zal gehoord worden, een omstandig verhaal worden gegeven van al wat op den nog steeds myste- lieusen moordaanslag betrekking heeft, waaruit waarschijnlijk dan ook zal blijken, dat er geeue termen bestaan, om den verdachten van Veen langer gevangen te houden." In de Kölniscbe Zeitung lezen wy Bij gelegenheid van het huwelijk van de dochter van den graaf von Stolberg-Wernige- rode met den vorst Renss, op 17 November op het slot Janowitz bij Kupferberg in Silezië heeft het volgende ongeluk plaats gehad; Eene der jongste dochters van den graaf, een meisje van 11 jaren, ging des avonds na afloop van den maaltijd in hare kamer om van toilet te verwisselen, Zij vond hare kamer in duisternis en toen zij eene lucifer aanstak, sprong de bran dende phosphorus op haar kleed; de ligte stof vatte vuur, en dadelijk stonden hare kleederen iu brand. De kleine vloog in hare doodsangst in het vertrek der kamermeisjes, en toen zij daar niemand aantrof, twee trappen af, naar de eetzaalalwaar twee bedienden aanwezig waren die dadelijk de vlammen zochten te dooven. Alvorens hun dit gelukte, verscheen, op het angst geschrei toegesneld, de graaf. Deze wierp het kiud op den grond en poogde het vuur, met zijue kleederen te ver stikken. Doch helaas! alles was te vergeefs. De vlam men hadden het ongelukkige kind reeds zoo zwaar gewond, dat het twee dagen later stierf. De graaf, die bij de poging tot blussching zelf ook zeer verwond was, lag in den beginne ook hopeloos zijn toestand is iutnsschen verbeterdzoo dat men op zijne genezing hoopt. Een Fransch blad geeft in allen ernst de woningen, die door de vorsten op het congres te Parijs betrokken zullen worden, op de vol gende wijze aan »De keizer der Franscheu te St. Clond, de paus in de Tuileriën, de keizer van Rnsland in het paleis van het wetgevend ligchaam; de keizer van Oostenrijk in het Luxembourg, de koningin van Spanje iu liet Elysóe, de koningin van Engeland bet conseil d'Etat, de koning van Pruissen in het groot hotel (eerste verdieping), de koniug van Italië in het paleis roijal, de koning van Holland in het hotel Bonillemons, de koning van België in het hotel Mirabeau, de koning van Zweden in het hotel St. James, de koning van Denemarken in het hotel Chat- ham, de koning der Hellenen in het hotel Westminster, de sultan in het hotel du Rhin, de vorsten van den Duitschen boud in het hotel dn Louvre." De officier van jnstitie te Arnhem waar schuwt in de Amhemsche Courant van den lOden het publiek tegen zekeren M. Bal me, zich noemende horticulteur fleuriste, van Greno- ble, die onder vertoon van afbeeldingen van de schoonste vruchten en bloemen, den liefhebbers, heesters, bloembollen, enz. te koop aaobiedt. Op grond van bij ZEd. Achtb. ingekomen be« rigten, meent genoemde ambtenaar het publiek te kannen verzekeren dat het zich, bij aankoop van die producten, teleurgesteld zal zien. Te Lyon is de krijgsraad tegenwoordig met een merkwaardig onderzoek bezig, van welks uitslag men opheldering, over een gedeelte van de krijgsgeschiedenis van 1855, te gemoet ziet. zoo als bekend is, werd de eerste storm op den Malakof afgeslagen, men had de Russen, tegen verwachting, volkomen voorbereid geworden. Men gelooft thans de oplossing daarvan gevonden te hebben. Op den 16 Junij was een soldaat Cnq ge naamd van het regement van linie naar de russische voorposten gedeserteerd. Deze zon aan vorst Gortschakof het aanvalsplan medege- deeld hebben; wat wel eenigzints onwaarschijn lijk is. Een ordonnance-officier van den genera»] Bazaine zou na de overgave van Sebastapol onder de puinhopen van het paleis van den generalen staf eene teekening van den deserteur en daaronder ook den naam Cuq met eene aanteekening gevonden hebbenwaardoor de Russen met den aanval bekend zijn geworden. Acht jaren lang heeft de overlooper in Rusland rondgezwalkt, tot dat hij eindelijk in Sept. jl. in ellendigen toestand, naar zijn vaderland, terug keerde en zich vrijwillig bij zijn corps aanmeldde. Onder de, in ITanover garnizoen houdende, troepen heerscht eene groote opgewondenheid. Dezer dagen trokken soldaten in troepen de stad door, onder het zingen van het lied Slees- wijk-Holstein." Er werden grove buitensporig heden gepleegd; glazen werden ingeslagen en een burger, die tot rust aanspoorde, werd een bajonet door den hals gestoken. Luide werd de kreet aangeheven: *Wij willen marcheren, en hier niet langer ledig blijven 1" De ongere geldheden herhaalden zich ook later op nog grooter schaal. Eene groote volksmenigte, waaronder vele soldaten trok onder het aan heffen van allerlei kreten de straten door. De gendarmerie was genoodzaakt, op vele plaatsen van hare wapens gebruik te maken om de rust te herstellen. Er hebben talrijke arrestatiën plaats gehad. Aangaande de verregaande baldadigheden van een twaalftal adelborsten en andere jon gelieden behoorende tot het etat-major van Zr. Ms. korvet Prins Maurits der Nederlanden hetwelk te Vlissingen gereed ligt om bij de eerste gunstige gelegenheid uit te zeilen, en van het aldaar liggend wachtschip kan het volgende worden medegedeeld Zaturdag kwamen zij te Middelburg aan en verontrustten de bewo ners van de markt en de naburige straten niet weinig door allerlei baldadigheden. In opge wonden toestand liepen zij, van stokken voor zien enkele die er geen hij zich hadden schaften zich die aan een gedeelte der stad door, en maakten daarbij menigeen het slagtoffer hunner brooddronkenheid. In de 's Gravenstraat werd een 22jarig jongeling door hen aangevallen en zoodanig verwond dat hij zijn regteroog voor goed zal moeten missen. Na verder in de sociëteit op de markt te hebben vertoefd, vonden zij er onder anderen behagen in, eene vrouw, die op dat plein met een kraampje geplaatst was en hare nog on verkochte koopwaren naar huis bragtaan te vallen en bij herhaling tegen den grond te werpen. Te verwonderen was het niet, dat mannen uit de volksklasse, bij wie gewoonlijk een sterk sprekend gevoel van billijkheid en regtvaardigheid huisvest, al moge het zich soms in ruwen vorm openbaren, dit niet lijdelijk konden aanzien. Een der eersten die toege schoten was om de koopvrouw bescherming te verleenen, zekere P. Geldof bekwam daarbij twee zeer ernstige verwondingen aan het hoofd en eene kneuzing aan den arm. Van de nachtwacht en politie, die inmiddels bijgestaan door eenige burgers, te hnlp kwamentrof velen geen beter lot. De nachtwaker J. van Luyk werd zoodanig geslagen en aan het hoofd verwond, dat drie bloedige hechtingen moesten worden aangelegd, terwijl hij nog verscheidene andere wonden bekomen heeft. Eindelijk is men er na veel moeite in geslaagd zeven der adelborsten en een adjnnet admi nistrateur de overigen h»dden zich uit de voeten gemaakt in verzekerde bewaring te nemen. Den volgenden morgen zijn zij in vrijheid gesteldechter niet voor dat de politie van het gebeurde proces-verbaal had opgemaakt. Bij het Provinciaal Geregtshof van Gel derland zijn de debatten geopend in de zaak tegen George Hornidge, zich noemende Henry Charles Somerset Lee, oud 71 jaren, zonder beroep, geboren te Dublin in Ierland, wonende te Arnhem, thans gedetineerd in het huis van verzekering aldaar, beschuldigd van: in den namiddag van den 29sten Julij jl. na een mes en een dolk te hebben gestoken in den zak van zijne chambercloack met het doel om daarmede aan te vallen, daar er, zooals h^j

Schager Courant | 1863 | | pagina 2