Algemeen Nieuws-, Advertentie- Landbouwblad. D0NDKBM.G: I JMÜIMI. M 328. Aclitstc Jaargang,. A". 180^' <ec SCHAGER COURANT. ABONNEMENTSPRIJS VOOR DRIE MAANDEN: Voor Schagenƒ1.00. Franco per post door het geheele Rijk. 1.15. Afzonderlijke Couranten0.10. Verschijnt iederen Donderdagmorgen. Abonnementen op dit blad worden door alle •wegb cj> TJITaEVER IP. J". GS-. DIDERICH. PRIJS DER ADVERTENTlëN Van een tot vijf regelsf 0.75. Iedere regel meerder„0.15. De 85 cents zegelregt niet medegerekend. Groote letters naar de ruimte die zij beslaan. Boekhandelaren en Postdirecteuren aangenomen. BRIEVEN PRANOO. 1063 - 1S6-4-. De sterrekundige verdeeling van den tijd in dagenmaanden en jarenheeft zich onder de menschen van een zoo belangerijken invloed weten meester te makendat deze er niet en kel ten hunnen dienste gebruik van maken maar zelfs bij hare opeenvolging aan wisseling denken. Velen zijn zoo doordrongen tot in de minste hunner gedachten van de wel onont beerlijke, maar toch niet feitelijk bestaande ver deeling van den tijddat zij het er voor houdendat wij sinds eenige dagen in een nieuw jaar zijn. Hieraan knoopt zich vast de zoo algemeene gehechtheid aan de dagen van overgang. Men meent te staan aan den ingang van een nieuw tijdperk dat daar in het duis ter voor ons ligt. Men houdt voor gesloten een tijdkringdien men dag aan dagen uur aan uur heeft doorleefd. Is het wonder dat de menschelijke geestvoor zoo ver hij stil kan staan in den tijdbij voorkeur op zulke dagen, een blik op het vqrleden werpt en een vraag aan de toekomst rigtdie naar zijne meening de scheiding daarstellen tusscheu toekomst en verleden? Ons is het althans zoo gegaan en voorze ker weinig Nederlanders hebben anders kunnen doen. En hij die dit blad in de hand neemt, ontvangt bij het sacramentele „heil en zegen" als hoofdartikelin het eerste nummer van lezen nieuwen jaarkring, een blik op de jaren 1868 en 1864. Schoon ons vaderland de ongelukkige stor men der twee vorige maauden niet heeft kun nen ïaisloopen, en wij aan schipbreuken, dijk- i ra ken en overstroomingen alweer genoeg hebben, is het echter gedurende 1863 alweder gespaard jebleven voor de vrij wat geduchter stormen ilie politieke hartstogten aanblazen. Terwijl, als het waar, in geheel Europa een van onweer twangere atmospheer loodzwaar druktezelfs lier en daar de staatkundige orkaan alles om- fer wierp, mogten wij ons hier verheugen in *n zeer gezonden politieken dampkring. Wij lebben rustig onze spoorwegen voortgelegd talm onze Oost—Indische bate in ontvang ge lomen bedaard aangehoord meenige belangrij ke en menige onbelangrijke debatten in onze lamers der volksvertegenwoordiging. Wij heb- en feest gevierd over het 50 jarig bestaan izer hernieuwde onafhankelijkheid terwijl de olen ten bloede streden ter verkrijging van a hunne. Wij zijn uitgenoodigd tot een con ventie te Parijs en hebben als groote heeren aarvoor bedankt. Muliatuli heeft het bij oorden gelaten en heeft ons Oost-Indië niet uthandigd. De turf is goedkooper geworden en de snever duurder. Thorbecke is er nog om te gerenen Groen laat hem nog altijd niet wat willen wij meer 'j lullen groote reden tot dankbaarheid hebbenals zooveel stoffelijke zegeningen ge paard blijven bij den geestelijken en staatkun digen vooruitgangdie ontegenzeggelijk het deel van ons vo'k is. Indien 1864 sluiten mag met een saldo als 1863, zouden ook wij waarlijk gaan geloovei\ aan een uitverkoren volk. Want in de laatste jaren is het bijna altijd dezelfde nieuwjaarsgroete op politiek gebied want wij «ien 1864 met be zorgdheid te geinoet. Wij vreezen voor eene geweldige uitbarsting in onze omgeving en de geschiedenis leerthoe moeijelijk het is voor onzen staat, ik zeg nietzich neutraal te houden maar neutraal te blijven. Wij vreezen, dat in let aanstaande voorjaar het hart van Europa in vuur en vlam zal staan want wij houden het er voordat het kruikje zoolang te watei#.-* geweest, dat het bersten moet. Wij hooren met beduchtheid dat in Italië de beweegingspartij weer meer op den voorgrond komt. Wij beven alals de Europesche sphiu van vredescongressen spreekt en Europesche oorlogenburgeroorlogen noemt. Laat Paluierston ongelijk hebben die van Na poleon zegtdat hij liegtzelfs als hij zwijgt wat Napoleon trede noemt, heten wij in Holland oorlog. Neen het is niet alleen de Pausdie de toekomst, blijkens zijn laatste toespraak, met bezorgdheid te gemoet zietwij zien veel ge vaar dreigen in den jaarkring voor ons. God geve dat wij dwalen maar wij rekenen het ons tot pligt nu reeds te wijzen daarop en allen te herinneren dat gevaar niet nood zakelijk tot nadeel behoeft te leiden. Die wat hem dreigtvooruit weetkan zich in tijds wapenen en wordt door het gevaar alleen sterker gemaakt. Gevaar dreigt ons volkskarakter van de bei de politieke rigtingen die bedriegen wij ons niethunne zaak op het slagveld zullen bekampen: Van de eene zijde is het de revolutiedie zich op alle gebied heeft weten in te nestelen. Geen godsdienst meer geen regt dan het feitdoor wanorde tot orde. Ziet daar hare leus. Zij profeteert van een nieuwe gouden eeuw zij spreekt van vrijheid, van verlichting van vooruitgang. Van de andere zijde is het de domper der thans behoudene partij, als partij, welligt de sterkste in Europa. Ook zij spreekt van vrijheid maar door haar gegeven ook zij van een gouden qeuw maar wil ons terug brengen naar het verleden, Zietdaar de vijanden die om ons zweven in de luchtmaar ons al meer en meer naderen. En nu de wapenen daartegen Geene andere dan deze, dat ieder burger ach doordrmge vrh waarachtig liberale begrip pen voor zoover het staatkundige zijngeba seerd op de grondwet. Dat hij dooi kennis te nemen en acht te slaau op de zegeningen die een liberale grondwet als de onze verge zellen wat liberaal is op prijs leere stellen en beminnen. Dat hij, in één.woord, een con stitutie als de onze leere verdienen wees veezekerddat hij htsar dan nimmer verliezen zal. Wij spseken tot het vólk en moeten duide lijk ziju. Wat is liberaalzal men vragen. Dit is liet theoretische antwoorddat men boven partijen verheven zij j dat men er zich tegen verzet als men personen noemtwaar spraak is van zaken als men van begrippen gaat spreken terwijl de reden alleen is van feiten. Hij is liberaaldie na de twee kan ten van de zaak bekeken te hebben onbe vooroordeeld partij kiest en dan onthoud dat zijn keuze slechts geleid is, door de echter ahijd voor ontwikkeling vfltbaartcrvcrmogcn3 die hij op het oogenblik der keuze bezat. Eu wil men een praktisch antwoord: Bur ger vau Nederland leer uwe constitutie Het is alleen op de baan van gematigden vooruitganghet is alleen door de vorming van onbevooroordeelde begrippendie de goe den onder ons niet hinderenhet is alleen door een ruimen blik dat een volk kan voor uitgaan. Gerust kan Nederland zich hierin oefenen, terwijl vrede en orde en eensgezind heid binnen zijne palen heerschenen blijft het hierin getrouwdan vrezen wij ook niet voor 1864. GEWONE IiEKIGTEiN. Uit Brescia wordt gemeld, dat in de gewcerfabrieken aldaar, ten gevolge van orders uit Turin ontvangen, met buiteugewonen spoed aan eene groote hoeveelheid geweerloopeu en bajonetten gewerkt wordt, die niet van ijzer maar volgens de uitvinding van een Piemon- teesch officier der geuie vau staal vervaardigd worden. Berigten oit Rome van 26 Dec. melden dat de paos den 25sten de jaarlijksche geluk- weuschtn der kardinalen heeft outvangen. In zijne toespraak herinnerde hij aan de zegepra len der pausen, die vervolgd zijn en gaf bij zijn veitiouwen te kennen, dat de kerk al hare thans met geweld ontnomen eigendommen zou terug verkrijgen, wanneer zij slechts met vast heid en voorzigtigheid handeide. De paus verklaarde, dat hij ernstige gebeurtenissen in bet volgende jaar verwachte, maar hij nnodigde allen uit kalm te blijven, daar de kerk steeds zegevierde. De tijding van den intogt der Saksische troepen in Altona en de proclamatie vau den hertog van Sleeswijk-Holsteiu als souverein beeft onder de Duitschers te Parijs groote geestdrift verwekt. Een. aantal jongeheden, die deels goede betrekkingen hadden, zijn reeds naar- Puitschland vertrokken; anderen zollen zich eerstdaags derwaarts begevprt en een aan zienlijk aantal heeft zich erpligt bij de eerste

Schager Courant | 1864 | | pagina 1