Algemeen Nieuws-, Advertentie- Landbouwblad. 14 MOTABII. DOM) K HU AC Noodlottige Ontmoeting. Achtste Jaargang, A°. 1 Slees wij k-TIolsteiri. 329. SCHAGER COURANT. PRIJS DER ADVERTENTlëN Van een tot vijf regelsƒ0.75. Iedere regel meerder„0.15, De 35 cents zegelregt niet medegerekend. Groote letters naar de ruimte die zij beslaan. Boekhandelaren en Postdirecteuren aangenomen. BRIEVEN FRANC O. Aller oogen zijn thans gevestigd op die twee landen welke den noordelijken uithoek van Duitschland vormen. Het schijnt, dat het reeds sedért twintig jaren hangende vraag stuk thans beslist zal worden. Even als bijna altijd schijnt ook thans weder de fortuin zich te zullen scharen aan de zijde van het groot ste getal en de magtigste partij. Denemarken schijnt veroordeeld om beroofd te worden van ééu zijner schoonste provinciën. Even als Nederland in 1830, in den steek gelaten door zijn magtige bondgenoolen die toch eenmaal met plegtige verbonden het bezit dier provincie hebben gewaarborgd, is Denemarken alleen na tuurlijk niet bestand tegen de magt van het woe lende Duitschland, ook dan zelfs als Oostenrijk en Pruissen zich onzijdig houden. Wanneer wij den loopwelke deze zaak in den laatsten tijd heeft genomen, beschouwen dan weten wij niet wat wij meer moeten betreurenof de onbe grijpelijke flaauwhartigheid waarmede de groote mogendhedenhet zij uit angstige zucht voor zelfbehoudhet zij uit naijver jegens elkander, in een op hare bescherming bouwenden staat, regt en billijkheid met voeten laten vertreden, of de revolutionaire geestdrijverij welke zich meester hebbende gemaaktvan het anders zoo edele hart der Duitsehe natiedeze doet woe den tegen een rijkin wiens bestaan zij meer dan eeuig ander belang heeft. Wij gelooven dat de toekomst het eenmaal zal aanwijzen L BIJ DEN PHOTOGRAAPH. Op zekeren schcooen dag van het vooijaar van 18 wandelden twee heeren gearmd door de weinig bevolkte hoofdstraat tan eeu der afgelegensle vooisteden der residentie B. Het was omstreeks den middag. Zij spraken niet veeldaar z(j zich met de besshouwiug der huizen van weeizgden onledig hielden. Reeds drie photographen op dit kort bestek, zeide eindelijk de jongste hunner hoe kunnen zij genoegzaam werk bekomen De ijdelbeid der menschen is grootRudolf, en daarbij het is een onschuldig genoegen zgn portret, voor een paar gulden te kunnen bezittenen vrienden en bekenden daarmede te vereeren. Omtot dankdaarvoor berispten later weder uit den albnm verworpen te worden neenhet is een onzinnige zotte mode mij komt bet voor eene ontwijding te zijn, de beel tenissen van geliefde personen aan elkec half vreemde die eene photogmphiache verzameling bezit en ze met een nummer wensebt te verrijken, weg te schenken. Wilt gij mij met zulke opmerkingen de vreugde Tergallen die het bezit van uw portret dat gij mg nu eindelijk beloofd hebtmij ver schaft =2 welke treurige gevolgen, deze handelwijze zal hebben voor de rust van Europa en het wel zijn van Duitschland. Do regeringen die zich door den revolutionairen stroom hebben laten medeslepen, hebben ten eencmale hare roeping uit het oog verloren. Het heeft velen dikwijls bevreemddat in de vrijzinnigste constitutie», o. a. in onze grond wet (zie art. 55) het beleid der buitenlandsche aangelegenheden geheel aan de uitvoerende magt is opgedragen. Zonder dat de volks vertegenwoordigers daarop een regtstreekschen invloed kunnen uitoefenen. De reden waarom deze uitgebreide magt ijf gegeven aan het uit voerend bewindis eensdeels daarin gelegen dat bij de behandeling van buitenlandsche aangelegenheden veelal spoed vereischt wordt, waarom zij niet geschikt zijn om het onderwerp van eene langdurige b>'adslaging uittemakeu, anderdeels omdat het volkwaar het hande lingen jegens vreemde rijken geldt, zich al te vaak laat voortzweepen door een liartstogtelijk, eenzijdig en onberaden patriotismus. Zoo er nog een bewijs voor deze stelling noodig ware dan zoude datgenewat thans in Duitschland geschiedtdaarvoor kunnen dienen. Het zij verre van ons om het streven naar eenheid dat men daar in de laatste 50 jaar met zooveel geestdrifttoch ongelukkiger wijze met zulk een tot nog toe zoo slecht bekroonden uitslag ziet plaats grijpen te misbillijken. Neen in dat streven gehoorzaamt het Duitsehe volk niet anders dan aan een instinct van zelfbehoud. Aan den ingang van eene dwarsstraat wees een zwarte handop de witte lettersder op een zwsrt bord geschilderde woorden „PhotographUch atelierin den tuin links om den hoek." De vrienden beschouwden de visitenkaarten met portretten, die onder het bord in eene kast ten toongesteld waren. Die zijn weikelijk zeer goedzeide de oudste van hen en zoo gij voornemens zijtom u tot een gerenomeerd man in dit vak te wenden, zoo laat ons dan hier inlreden. Ik ben tevreden, autwoordde Rudolf, wat znllen wij ons nog langer met zoeken ophouden. Tuserben bloemen en boomeu een smal pad volgende naderden zg beiden het pavilloen. Na een paar treden opgeklommen ta zijn kwa men zij in een tamelijk groot vertrekwaarin eenige rieten stoelen eene tafel en een kagchcl de eenige meubelen waren. De tot het glaspavilloen toegang verleenende deur was digt gesloten niemand was hier om ben te ontvangen. Doe mg het genoegen, Albert, en klop aan de poort van dezen kunsttempel, aprak Rudolf, hij legde dit zeggendeden hoed op de tafel en Dam op een der stoelen plaats. De jonge man deed zoo als zijn vriend verlang de en toto op zijn kloppen niet geopend werd, greep hij de krak van de denrdoch kon baar niet openen. Zij is digt gesloten zeide Alberthet is Geprangd als het wordt tusschen twee immer naar voren strevende colossale magten (Frankrijk en Rusland) wordt die eenheid een levensvraag voor het Duitsehe rijk. Het valt toch niet te ontkennendat uithoofde van den zwakken band welke de ongelijksoortige bestanddeelen, waaruit het bestaataan een hechtDuitsch land ofschoon het Frankrijk in zielental en Rusland, in welvaart overtreft, toch aan geen van beiden met goed gevolg het hoofd heeft kunnen bieden. Vol bekommering moet de Duitscher zich afvragenwat zal plaatsgrijpen, als eens beide magten zich tegen zijn vaderland vereenigen. Daarom is voor Duitschland geenc veiligheid, clan in een vast aan een gesloten eenheid. Zelfs is die eenheid niet voldoende het behoort bij den grooten strijd, die vroeg of laat plaats moet hebben ook bond- genooteu te zoeken in de broederstammen welke met een gelijk gevaar als het zelve bedreigd worden. Tegen de heerschzucht van Frankrijk moet het kampgenooten trachten te vinden in Nedetland en Zwitserlandtegen de heerzucht van Rusland, in de Scandinavische rijken. Hadden de zaken haren natuurlijken loop gevolgddan was reeds lang zulk een bondgenootschap tusschen het Duitsehe volk en zijn broederstammen tot stand gekomen want meer nog dan het Duitsehe volk hebben deze stammen belang bij zulk een bondgenoot schap. Doch wil eene vcreeniging den grooten vaderstam een zegen zijn voor de aangren zende minder magtige volken dan moet het echter als of ik stemmen er binnen boorook schijnt bet als of ik schaduwen achter den witten voorhangzich been en weder zie bewegen. Klop nog iets harderik heb geen lust te antichamberen en veel tijds aan deze niets beteeke- nende bezigheid op te offeren. Albert lachte en verdubbelde zijne inspanning om zich te doen booren terwijl hg met hevigheid aan de deur rinkelde. Zij opende zichen liet het gelaat van een gramstorigen manmet donker haar en baard zien. Wilt gij nog een weinig geduld hebben, de dame is dadelijk gereedsprak hijtrok zgn hoofd terug en sloot de denr weder. „Wil nog een weioig geduld hebben be- teekent wacht nog een uur; want, naar ik veron derstel zal die dame aan bet schikken van hare mantille, haar kapsel en bare houding niet veel minder tgd bestedenalvorens tot de vervaardi ging van haar portret te kunnen besluiten. Waarom koos ik een zoo onhandelbaren pho- tograapb, zoo wij wachten willen? Eenige minuten vervlogendaarna hoorden zjj in het paviiloen een been en wederloopen en kloppen. Daar binnen worden zeer verwonderlijk voorbereidingen gemaakt, zeide Albert, ik wensebte wel te weten, of die dame er naar is, om zoo veel omstand'gbedea te maken; jammer maar dat de gordijnen ons beletten om iets te zien. ABONNEMENTSPRIJS VOOR DRIE MAANDEN: Voor Schagenƒ1.00. Franco per post door het geheele Rijk. 1.15. Afzonderlijke Couranten0.10. Verschijnt iederen Donderdagmorgen. Abonnementen op dit blad worden door alle TTITG-EVEE IP. J". GK DIDERICH.

Schager Courant | 1864 | | pagina 1