GEMENGDE BEIMGTEN. BURGERLIJKE STAND- Geboren 1 Febr. Nicolaas, zoon van Gerrit andere voorwerpen, op dusdanige markten te Troop aangeboden, was zeer levendig. Sedert een geruimen tijd heeft men niet zoo vele runderen en scboone paarden aan de lijn gezien, voor runderen werdeu goede prijzen bedongen, voor dc paarden bestond minder kooplust. Dezer dagen verliet een vreemdeling, te Weenen als commissionair sedert geruimeu tijd gevestigd, gebeimeltjk de stad, met zich voerende eene som van ruim 150,000 fl. ten nadeele van zijne crediteuren, wien hij niets naliet. De bedoelde commissionair was met de om- standighedenzoo daar als in de nabnrige vorstendommen bekend, gelijk bleek uit het oordeelkundig gebruik, hetwelk hij van zijne kennis der wetgeving in de beide landen maakte. Onvejwijld begaf hij zich naar Bu- charest, vervolde de voorgeschreven formaliteiten waardoor hij als burger van den staat werd opgenomen 'en was daardoor gevrijwaard tegen uitlevering. Terstond daarop schreef hij aan zijne hier achtergelatene vrouw, haar verzoekende om met hare kinderen zoo spoedig doenlijk naar Bucharest over te komen. Wel werd zijne echtgenoot te Lemberg door de politie aange houden, maar even spoedig weder losgelaten, dewijl er geene termen tot hare arrestatie bestouden. De veel besproken ballon vanGodardzal 14dezer. maand te Darijs opstijgen. Bij dien ballon vergeleken, is le géant van Nadar maar een kleine ballon. Hij is 14,000 kubiek ellen groot, en de stof die voor zijne zamenstelling gebezigd is, beslaat aan cllemaat eeoe lengte van 5 mijlen. Benige dagen geleden is de Staat der Nederlanden, ten verzoeke vsn de provincie Limburg, gedagvaard tot ontruiming van het Paleis van Justitie te Maastricht. Den 14den dezer wordt de zaak ter rolle van de Arrond.- Kcgtbank gebragt, welke in het opgevorderd gebsnw zitting houdt, en van dit regtclijke collegie wordt dus een vonnis gevraagd, krachtens hetwelk de regters niet langer hunne tegen woordige zetels zullen mogen innemen. De uitslag van liet proces is voor de eischende provincie van het hoogste gewigt. De veldmaarschalk von Wrangel meldt uit zijn hoofdkwartier te Dameudorf het vol gende: De Oostenrijksehe voorhoede door den luitensnt-veldmaaisehalk v. Gablenz aangevoerd en de voorhoede der Pruissische garde-divisie marcheerden tegen Sleeswijk op. De brigade Gondreconrt heeft bij een derden aanval met de bajonet, tusscben Lottorf en Gettorf, de daar geposteerde Denen ternggedreven. Zij bestormde den Koningsberg bij Oberseik en maakte een stuk getrokken geschut van den vijand buit, zij drong daarna voort tot onder het bereik van bet geschut van het Dannewirke. Haar moed is boven allen lof verheven. De verlie zen zijn aanzienlijk. Cr zga 80 Deneu gevangen genomen. Den 26 Jannarij II. werd een spoor wegwachter gewaarschuwd dat op den spoor weg Breda-Tilburunabij het gehucht Dorst, een groote kei op de rails lag en wel op het tijdstip dat de trein moest passerende wachter haastte zich dit voorwerp weg te nemen; doch hield dien dag en ook den volgenden op die hoogte een streng toezigthet mogt hem tegen twaalf ure gelukken den bal ladige te betrappenjuist op het oogenblik dat hij weder een groote kei op de rails legde. De dader is eeu schoolknaap uit het gehucht Dorst oud 6 jareneo dus uog niet bekend met de ongelukken die door zijne haldadigheden zouden kunnen ontstaan. De directie van de hof-opera te Wee- nenheeft andermaal pogingen aangewend om mejufvr. Titiens te engageereo. De beroemde zangeres vordert eeue som van 90,000 fl en eene vacantie van onderscheidene maanden per jaar. Te \eoetïë zijn, wat sedert menschen- geheugenis uiet gebeurde, de grachten bevro ren geweest. De gondeliers waren dien ten ge volge voor de eerste maal in hun leven door de natuur van bon broodwinning beroofd. Een en andermaal waren wij in de gelegen heid, door de viieudelijkheid van den heer Denijs, inzage te Deinen van sommige gedeelten van zijn werkje. *Hoe Schagen feest vierde." Wij gelooven hem met bet welslagen van zijnen arbeid, tot heden geluk temogen wen- schen. Alles wat aan deu vervelenden kronijkstijl herinnert, ia zorgvuldig door - hem vermeden; de tooneelen uit het jaar 13 zijn op boeijende wijze door hem beschreven,, en op gelukkige wijze heeft hij uit de hoogst onvolledige me- dedeelingen 'een goed eelieel weten te vormen. Hij' leidt, zijne fèjrérs als het ware torug in de dagen der bmwenteling; en drukt zich vooral in den aanhef van zijn werkje---«n Tióg op verschillijn (te plaatsen regt. dichterlijk uit. Gaarne zonden wi^tfcn hiervaat' enkele prhasen aasiifeorèir, w'tiïe tui niet dat de besclteidenheid:'öiris_dTk "verbood. Voorts heeft het boekje door eenige aanteekeuingen omtrent plaatselijke bijzouderheden van vroegere dagen het ten tooneele voeren van personen welke nog bij de ouden van dagen alhier bekend zijn en door de correcte beschrijving dèV fees telijkheden van 17 November,lLvéorSchsgelis* ingezetenen eene gróo'td aantrekkelijkheid.H. II. Inteekenareu zullen zich hunnen gulden, hiervan honden wij ons overtuigd niet be klagen. Naar wij vernomen hebben zal het werkje den 25e. dezer masnd het licht zien. Grootvorst Constantijn is te Venetie, in welstand, aangekomen en zal van daar naar Weenen vertrekken. De Porte heeft besloten haar geheele leger op Europesche wijze te wa penen en reeds 200,000 geweren, met getrokken ioopen, besteld. Te Smilde in Drenthe beeft zich eene maatschappij gevormd, ten doel heb bende uit veen machinaal eene verbeterde brandstof te vervaardigen die de steenkolen zal kannen vervangen en lager in prijs zal zijn. In de residentie zijn Engelsche ingenieurs aangekomen, naar men zegt, om den aanleg van eene psarden—spoorbaan van 's Ilage naar Scheveningcn, tot stand te brengen-, omdat de Hollandsche ingenieurs het tegenwoordig met onze Staats-Spoorwegen al te drok hebben. Bij de herstemming voor een lid van de Tweede Kamer der Staten—Generaal te Tilburg is her kozen Mr. Beens. De Duitschers zijn in Sleeswijk gevallen, zij zijn er aardig aan het schermutselen, de Pruis- sen tellen reeds 2 a 300 doodeu, de Cngelscben zijn voornemens de Deenen een handje te helpen. De prinses van Wallis heeft laatstl. Zondag, haar eersten kerkgang (met rijtuig) gehouden na hare bevalling, de jonggeborene zal eerst op 10 Maart worden gedoopt. Kei zer Napoleon heeft te Fontainebleau gejaagd en scheen bijzonder in zijn humeur. In de kleederkist van sblinde Kees" een te Krabbendijke gealimenteerde vond men, nh zijn dood, de som van f 1000 aan rijks daalders en guldens. De stoomkracht, welke thans in Engeland wordt aangewend, bedraagt 82,695,215 pasrden-krachteo. Te Adriano- pel zijn, in dezen winter verscheidene menschen doodgevroren. Te Washington vindt het denkbeeld, om vrouwen op de kantoren voor schrijfwerk te bezigen veel bijval, zij werken naaunkeuriger dan mannen en zijn met minder tractement te v reden. Mevrouw de wed. Pruimers heeft, twee dagen achtereen, een verhoor voor den regter—commis- saris ondergaan, op den eersten dag vau 's mor gens 10 tot 3 ure en op den tweeden van 10 tot 4 ure. Te Tilburg heeft de heer B. zijn 22e kind bij den burgerlijken stand aangegeven Er schijnt plan te bestaan om de uniform onzer cavalerie le w ijzigen waardoor onze dragonders in huzaren zullen veranderen. De minister van Financiën heeft te kennen gegeven, dat stalen veren voor crinolines, bij invoer, als staalwerk zijn belast. Te Teux in Belgrë, is op 12jarigen leeftijd^ overleden een wondeikind wegende 175 N. t£. Mevrouw vau Baerle te 's flage, dezer dagen overleden, vermaakte aan de armen te enlo, eene som van f 40,000. Den 28 Januarij keerden eenige boeren te Rosendaal, in Noord— Braband huiswaarts, toen eeu hnnnrr, zonder de minste aanleiding, een mes trok en daarmede een ander, (een huisvader) eenige diepe wouden in den buik toebragt, bij verkeert iu zorgwek- kenden toestand; de dader is gevat. oor de betrekking van hoofd-onderwijzer te Lexmond hebben zich 53 sollicitanten aangemeld, een bewijs dat het aantal ouderwijzers niet meer zoo gering is, als eenigen tijd geleden, Om trent den naam van het stationsgebouw nabij Lochem, kan men het maar volstrekt niet eens worden. De aanbouw van cichorei, leverde in de om streken van Dokkum, eene zuivere winst op van f 280 per bunder. Op het eilaod Urk heeft men in geene drie weken, wegens bet ijs, brieven of couranten ontvangen. De verlie zen der Oostenrijkers, in den Deenschen krijg, Gedragen, voor zoo verre bekend, 50 officieren 890 manschappen. Pnneh zegt, met het oog op de zakea van Sleeswijk-Qolstein i ser kan nimmer vrede zijn zoo lang er een generaal Wrangel Ge9'aa'-" (Wrangle beteekent in het Engelsch 'algemeene twist.) De Deensche gezant Bufpw, heeft op 3dezer Weenen verlaten. Men aegt, dat koningin Victoria van haren "Troon, afstand wil doen. De dief van de diamanten van den hertog van Brunswijk is tot 20 jaren dwangarbeid veroordeeld en heeft zich niet in cassatie voor zien. Te Parijs zal eerdaags in het openbaar worden verkocht een exemplaar der constitutie van 1793, waarvan, volgeus authentieke, bewjj- zen, de band met meuschenhuid is bekleea. Te Schagen zijn, met eene slede, twee zeer jonge kinderen te water geraakt, doch gelukkig gered. De Abt Deleon, oud-pastoor van Grenoble, heeft verklaard de schrijver te zijn van het werkLc Maud.il, hetwelk ook in liet Ilollandsch is vertaald. Z. M. heeft eervol ontslagen, den heer J. van Ilarlingen, als controleur van de directie belas tingen en het kadaster te Haarlem en in zijne plaats benoemd den lieer E. A. van Tonderen, alsmede als burgemeester te Alkmaar herbenoénd den heer A. Maclaiiie Pont. IMEZOMEJ STLhhE!\. Tie Redactie vereenigt zich niet altoos net het gevoelen der inzenders tan geplaatste stokken. Mijnheer de Redacteur Gelieve een plaatsje aan het onderstaande in uw geacht blad in te ruimen. Van verschillende zijden is mij medegedeeld, dat men zich veel moeite heeft gegeven, het gerucht te verspreiden, als zoude ik, en ik alleen, de oorzaak zijn geweest, dat bij de voorlaatste voorstelling der kamer ede Boos" zeker stuk niet kon worden opgevoerd, en ik dus de lieeren Kuiters van het Oranjefeest, teu wiens verzoeke dit stuk zou worden gegeven, opzettelijk zou hebben teleurgesteld. De ware reden welke mij bewoog mijne medewerking te weigpren, is echter zeer vooc- zigtig verborgen gehouden. Het is ook niet tnjii plan die hier te ontvouwen; doch, prijs- stellende op de achting der luceren Kuiters, breng ik ter hunner keuuisse, dat het mij zeer aangenaam zal zijn hen voor die teleurstelling, waarvan ik echter de oorzaak niet ben, scha deloos te stellen en ik te dieR einde met eenige beoefenasrs der uiterlijke welsprekendheid eu vrienden ben overeengekomen, om eene dra matische voorstelling te geven ten huize van den heer A. Knikker en alsdan op te voeren het begeerde: Laatste levensuur van een Oranjeklant," en een nog te bepalen blijspel, terwijl overigens de avond zoo aangenaam mogeljjk zal worden aangevuld. Deze voor stelling zal echter dan alléén plaats hebben, wanneer bet blijkt, dat de heeren Kuiters die, gelijk van zelve spreekt, met hunne vrouwen en meisjes kosteloos toegang hebben, er mede zijn ingenomen. De heeren Ruiters gelieven daarom, wanneer zij mijne vergoeding waarin zij, hoop ik, het bewijs zullen zien, dat ik hen niet heb wilien teleurstellen, willen aannemen, daarvan in deu loop der week met een enkel woord aan den heer Knikker kennis te geven; dit is vol doende. Mogt deze voorstelling, gelijk ik hoop, door gaan, dan zal ik bij die gelegenheid mij over mijne handeling, tegenover de OraDje Ruiters, verantwoorden. J. DENIJS, Jzoon. Meurs en Albertina Selderbeek; Willem, zoon

Schager Courant | 1864 | | pagina 3