Algemeen Nieuws-, Advertentie Landbouwblad. Verdraagzaamheid ia het Onderwijs. Noodlottige Ontmoeting. M 337. Achtste Jaargang. A°. 1864 SCHAGER COURANT. ABONNEMENTSPRIJS VOOR DRIE MAANDEN i Voor Schagenf 1,00. Pranco per post door het geheele Rijk n 1,15. Afzonderlijke Couranten0,10. Verschijnt iederen Donderdagmorgen. Abonnementen op dit blad worden door alle PRIJS DER ADVERTENTlëN Van een tot vijf regels 0,75. Iedere regel meerder#0,15. De 35 cents zegelregt niet mede gerekend. Groote letters naar de ruimte die zij beslaan. Boekhandelaren en Postdirecteuren aangenomen. UITGEVER F. J~. O. DIDEEICH. BRIEVEN PRANCO. In het voorlaatste nommer zeiden wijdat de geschiedenis, op eene goede wijze onder wezen, de voedster der verdraagzaamheid is, de beperkte ruimte liet ons toen niet toe, om dit denkbeeld behoorlijk te ontvouwen, het zij ons daarom vergund thans daarop te rug te komen. Misschien hebben velen onze stelling op verre na niet dadelijk beaamden hebben zij welligt integendeel gedacht aan de vele geval len waarin de geschiedenis wordt gebezigd, als een middel om andersdenkenden te grieven en te beleedigen. En voorzeker wij willen niet ontkennen, dat de geschiedenis vaak op deze wijze is misbruikt. Hoe vaak toch heeft de protestant niet gewezen op de paTijssche bloedbruiloft om den roomsch-gezinden broeder die toch voorzeker even onschuldig was als hij zelf aan de misdaad van Karei IX en Catharina de Medicis, te grieven, en hoe vaak werd uit weerwraak, die ongelukkige brandstapel van Servet niet een spotwoord in den mond van den catholyk, om den protes- Vervolg en Slot. O daarvanzeide Melaniede hand harer tante aan de lippen drukkende, daarvan kan geene sprake xijnhet eenige wat ik u bidis dat wij ons in het verlies zoeken te troosten en de zaak laten rusten ik zou troosteloos zijnzoo iemandal ware het ook een misdadigerdoor mij ongelukkig werd, Mevrouw vao Löwenstern gaf aan het verlangen van bare nicht gehooren over de geheele zaak werd niet verder gesproken. De gezellige levenswijze werd voortgezethet hadsaisoen liep met den zomer ten einde, men bad slechts weiniz tijds om zich te verstrooijenen dan moest men nog van de gelegenheid gebruik maken. Het regenachtige weder viel in, de avonden werden langerde uitstapjes naar het gebergte konden na uitaluitend des morgens plaats behben, bijeenkomsten concertenbals en kaartspelen mo»sten den tyd verkorten. Het was op een schoonendoch koelen namid dag toen mevrouw van Löwenstern, Melanie, en de advocaat M. die hen was komen bezoeken in •de kurzsal zaten waar eene troep Zigeuners nati onale hongaaarsche liederen speelden. Er was een elegant en talrijk publiek verzameld, bet onderhoud zeer geanimeerd de bediening voortreffelijk slechts de zwoelte die in de niet lieer groote ruimte heerschte maakte het meoig - een lastig en nit dien oorzake hadden zich ver- acheidene gasteu op het Oalcon van het hnis begeven van waar men een heerlijk uitzigt ovei bet gebergte genoot. Juist was er eene pauze in de mnzijk toen Eensklaps terwijl mevrouw van Löwenstern hare tant te beleedigenhoezeer deze zelf vurig wenscht, dat die bloedige daad uit het leven van den grooten hervormer kon worden weg genomen. "Maar dit misbruik maken van de geschie denis bewijst nog niets tegen de stelling dat zij op eene goede wijze onderwezen, meer dan iets anders kan strekken om de ver draagzaamheid aan te kweeken. Immers kun nen alle dingen, zelfs de besten niet uitge zonderd, misbruikt worden. Het Cristendom zelfs, dat bestemd is om den mensch liefde vol, rein en deugdzaam te maken, werd voor velen de oorzaak van een gemoedsbestaan, vol haat, onreinheid en misdaad. Is het dan wonder dat de kennis der geschiedenis, die eigentlijk moet dienen als een middel om ons te genezen van onzen phariseeschen hoogmoed (en wat toch is onverdraagzaamheid anders dan een spruit van deze), door véfen woidt gebezigd om den hoogmoed bij zich te voldoen Het is zoo schoon om boven anderen uittemunten, deze wil het doen door aanzien en rijkdom, gene door talenten en afkomst, en een derde door nationali teit of door godsdienst. Maar om door nationali teit of godsdienst boven anderen uittemunten, daartoe moeten onze eigene bovenmatig opge- oicht en de advocaat ia druk gesprek waren de makelaar Weruer uit het gewoel te voorschijn trad Het verheugd onsdat wij u weder in onze nabijheid zienzeide de weduwe die de verwijdering van hare gasten leed gedaan bad wilt gij ons niet de eer aan doen, u bij on zen kring aan te sluiten. Met genoegen genadige vrouw want ik zocht u juist op, daar ik zoo even van uwe woning kom. Het doet mij zeer leeddat gij mij niet te buis gevonden brbtgiug de weduwe voort ik boop een volgeuden keer De aangelegenheid den armband mijner vrouw betreffende voerde mij tot u, en nu hier been. Ik kom dezelve aan uwe nicht ter hand stellen waut het is werkelijk haar eigendom en zoo als ik teregt vermoedde, een gestolen stuk men heeft den dief reeds ontdekt. De jongvrouw wordt onpasselijkviel de makelaar zich zeiven in de redeen stond op; Melanie die doodsbleek in baren stoel nedertonk. een glas water toereikende. Het is hier eene drukkende warmte zeide zijhet koude zweet vao het gelaat vegende en bet glas water in hare bevende hand nemende ik dank U, het zal wel spoedig beter zijn. De oude jodindie den armband aan mijne vrouw verkocht heeftbeeft hem van een der bedienden van den graaf W. ingeruild, het schijnt dat deze vroeger in uwe dienst geweest is, en Dit zal dezelfde persoon zijn die ten tijde der vreesselijke gebeurtenisby ons bediende was zeide mevrouw van Löwenstern tot Melaniegij weet dat wij bem meermalen verdacht hebben. Het meisje antwoordde niet. Gevoelt gij u thans niet beter vraagde de vyzeld, die van anderen verlaagd wordendies roept men de geschiedenis te baat, om de heerlijkheid en den adel van eigen volk en godsdienst en de laagheid van die van ande ren in het licht te stellen. De geschiedenis spreekt, wat men haar wil laten zeggen, ten minsten als het dengenen, welke haar raad plegen, niet om de waarheid te doen is. Den goeden burgerman, die van adel wil zijn, spreekt zij van adellijke voorouders, den eer- zuchtigen aristocraat, gewaagt zij van nooit bestaan hebbende voorregtenwaarin zijn voor geslacht moet gedeeld hebben. Ook aan den onverdraagzame verhaalt zij slechts een reeks van verkeerdheden ei» gruwelen waaraan andersdenkenden zich schul dig hebben gemaakt, maar verzwijgt hem daarbij, dat die verkeerdheden niet zoo zeer op rekening van de godsdienstige gezindheid als wel op die van der. tijdgeest «noeten ge steld worden, en dat ook de belijders van zijne eigene godsdienst evenzeer leefden, dach ten en handelden onder den druk van dien tijdgeest als de andersdenkenden, die hij zoo zeer veroordeelt. Geen wonder dat eene op zulke eene partijdige wijze, geraadpleegde geschiedenis den onverdraagzame, nog onver tante. O veel beter, het schemert mij nog eenig- zins voor de oogen. Deze persoon moet reeds bekend hebben ging de makelaar voort. Eeo der bedienden naderde op dit oogenblik de bankiers weduwehet kamermeisje van uwe genade, zeide hij nederig buigendebevindt zich hierom u te spreken er is een heer naar zjj denkt, de poütie-commissaris B uit W die naar u gevraagd heeft en u dringend verlangt te spre ken. Odat is vermoedelijk over deze geschie denis zeide mevrouw vao Löwenstern hoe on aangenaam juist op een oogenblik dat men zich zeer amuseertik bid u Melauiehang mijne mautille zeer voorzigtig over mijn kraagje opdat het niet gekreukeld worde. Ik kan thans niet met u medegaan tante zeide het meisje aan al haar leden bevendeik biü n, wacht nog slechts een oogenblik, tot ik een weinig hersteld ben. Het is fataal; het is onbegrijpelijk, hoe zenuwachtig gij sedert eenigeu tijd geworden z\jt Ik ga slechts even op bet balkonom lucht te scheppenen zal dan met u medegaan. Is bet niet het zelfde, of gij thans met my, of het balkon gaat? zeide de tante. Keenwant ik heb na slechts den trap naar de tweede verdieping op te gaan, terwyl ik mij in het andere geval door het gedrang moet begeven, alvorens de zaal te kunnen verlaten. Doch geheel alleenmijn kindik kan met met n gaan, het waait boven nog iets, en gij weet, dat ik zeer vatbaar daarvoor ben. O, ik zal dezen kleinen afstand gemakke lijk kunnen afleggenzonder mij belagehelijk ta

Schager Courant | 1864 | | pagina 1