GEWONE BE1UGTEN. godsdienst eerlijkheid lief heeft en bedrog haat. Men leest in de Koord-Brabanfer Wij vernamen van een ingezeten nit Ge- mert dat Zatnrdag jl. in die gemeente eene groole beweging met zamenloop van menschen plaats had. Op het raadhnis namelijk was eene vergadering belegd door drie leden van den raad voorgezeten en waartoe op last van den burgemeester door een marécbanssée een groot aantal kiezers opgeroepen waren. Daar werd hnn de vraag gesteld of zij het adres voor Mr. Smitz geteekend hadden, waarna zij verzocht werden een tegen-adres te teekenen. Onze berigtgever wist ons voorshands gcene nadere bijzonderheden mede te deelendan dat de bovenbedoelde maréchaussee door fijnen chef te Eindhoven ontboden is om zich te komen verantwoorden omtrent de zending wel ke hij aan de huizen der kiezers verrigt had. Wij weten niet wat van bovenstaande me* dedeeling te deuken ofschoon men ons plegtig heeft verzekerddat zij niets anders dan de waarheid bevat. Kwade tongen verhalen van een der ministers in Engeland het volgendeDe minister in kwestie, die voor eenigen tijd weduwnaar werd i3 een hartstogtelijk lief hebber van zeilen, zoo zelfs, dat hij in de jongste vacantie een togtje met zijn jagt ondernam naar Malta. Terwijl hij daar aan land was schijnt hij kennis te hebben gemaakt met eene jonge dame die zijn drie en zestigjarig hart in volle vlam zette. De booze monden willen dat zij te zamen gedurende eenige weken leefden al» twee jonge tortelduifjes. Eindelijk brak echter het oogenblik aan waarbij de lord gedwongen was de terngteis te aanvaarden. Het scheiden was evenwel zeer pijnlijkde dame had zich zoo met ligchaam en ziel aan den weduwnaar gehecht, dat zij er op aandrong om met hem naar Old Engeland te gaan en wel zoodanigdat de lord werd overgehaald om haar een vrije passage met zijn jagt aan de bieden. In Engeland aangekomen, begreep de minister dat zijne positie veel zeer veel omzigtigheid eischtezijne galanterie echter deed hem haar eene plaats in zijne woning in Hampshire aanbieden ofschoon hij het beding maaktedat zij den daarop volgenden morgen zou vertrekken. Die morgen kwam en daarmede was ook het oogenblik voor het schandaal aangebroken. Met angstige bezorgd heid wees de weduwnaar reeds op het ver ge vorderde uur en haastte de dame om geene minuut meer te verliezen aangezien zij anders den trein zou missen. Naauwelijks waren die harde woorden gesprokenof de zenuwen begonnen te werken en de tranen vloten als bij stroomen. De lord bleef evenwel bij zijn voornemen volhardenen de lieftallige dame moest dus noodzakelijkerwijze van batterij veranderen en toevlngt nemen tot een schan daal. Op een snerpenden toon begon zij den verliefden gek" te verwijten dat zij door zijn gedrag zoodanig was gecompromitteerd dat hare eer gebood zijn buis niet te verlaten dan als zijne wettige huisvrouw. De lord had hiervoor evenwel geene ooren en wees haren eisch ten eeuenmale van de hand. In- tnsschen bleef de dame haar verblijf in des ministers huis houden en zocht bulp bij ge dienstige geesten. Deze rasdden baar aan een eisch tegen hem in te stellen wegens het verbreken van tronwgeloften. Tot dasver gaat het gerucht, dat het onderwerp der gesprekken iu alle clubs en gezelschappen in het West End isen er behoeft niet gezegd te worden dat men met gespannen verwach ting den afloop van deze zaak te gemoet ziet. 't Bnrger Welzijn deelt de volgende cu riositeit mede: De veldmaarschalk Wrangel opperbevelhebber van het Oostenrijksche-Prni- sen leger, zal den 12 April e. k. zijn 80 jaar bereiken. Zolk geval treft men niet zelden in de krijgsgeschiedenis aan. De Oostenrijkscbe veldmaarschalk Radetzkv behaalde de zegepralen van Mortara en Novare op den ouderdom van 82 jaren. In Belgie, waar het leger niet moet vechten en alwaar de officier» eenvoudige les gevers administrateurs of inspecteurs zijn wordt een generaal voor een onnoozele gehou den en buiteu dienst gesteld in deo ouderdom van 65 jaren. En zoo wordt ons leger, de een na den ander, zijne beste officieren ontno men, alhoewel zij over 't algemeen nergens, dan in de kenken der kazern, het vaar hebben gezien, zegt de tijd. Door den Wel-Eerw. Heer J. J. C. II. van Gnlick, te Drunen overleden, is onder meer andere giften vermaakt aan het R. C. weeshuis te 's Bosch f 500, aan de restauratie der Kathedraal of St. Janskerk aldaar f 500; aau het instituut voor doofstommen te Sl. Michiels-Gestel f500; aan de R. C. kerken van Sl. Catharina te 's Bosch, Eindhoven, Esch en Drunen ieder f300. Daarenboven is aan ieder behoeftig huisgezin van Drunen op den dag der uitvaart zes ponden brood uitgedeeld. In de nabijheid van Brussel is een af grijselijk ongeluk voorgevallen. Eene dame 60 jaren ond kunnende zijn, die den spoorweg wilde overgaan, is bereikt geworden door een wagon, dien zij niet had zien aankomen, onder de wielen geworpen en letterlijk in twee stuk ken gesneden. De dood was oogenblikkelijk. Het schrikkelijk verpletterd lijk is naar 't St. Jansgasthuis gedragen. De naam dier onge lukkige vrouw ia niet bekend, doch te oordee- len aan de klecreu, behoort zij tot den gegoeden burgerstand. Eene huismoeder te Elbnrg verliet in de vorige week des avonds, voor eenige oogenblik- ken hare woning en liet de jongste kinderen aan het opzigt van een ander, schoon ook nog jeugdig kind over. Op het angstgeschrei, dat weldra tot de straat doordrong, scboteu de buren toe en vonden een kind, tusschen de 2 en 3 jaren oud, op de plaat, bij een helder vlammend vuur, deerlijk gehavend en gebrand. Dit is reeds het derde kind van die oaders, hetwelk dit jammerlijk lot treft. Voor twee jaren zond de beeldhouwer Meyer, te Rome tijdelijk gevestigd, twee mar meren statoetten voorstellende «het gebed" en •de onschuld" naar Hamborg met verdere bestemming nasr deze hoofdstad. Het schip waarin zij waren geladen, de Hazard, strandde onder weg en de kunstproducten gingen verlo ren. Degeen voor wien zij waren bestemd vernemende betgeen had plaats gehad verzocht den beeldhouwer dat hij twee andere statuetten zou vervaardigen. Dit geschiedde en de heer Mayer verzond andermaal twee statuetten, het gebed en de onschuld voorstellende en nu met het Nederlandsche schip de Eensgezindheid, gezagvoerder Duiven. Op reis naar Hamburg verging ook ait schip en de arbeid des beereu Mayer werd andermaal eene prooi der golven. Rossini beeft eene nieuwe mis gecompo neerd. Op het manuscript heeft hij geschreven •Ik hoop, dat deze mis mij daar boven zal worden in rekening gebragt voor al mijne zon den en dat zij mij de poorten van het paradijs zal openen. Amen. Rossini. Onlangs is te Berlijn eene poging tot het plegen van een sluipmoord door eeue zeer toevallige oorzaak verijdeld. Een beer gereed staande om in zijn rijtuig te stappen ziet in de duisternis iemand naderen; op een paar schreden afstands houdt de vreemde stil en schiet een pistool op hem af. De kogel door boort den paletot en stuit tegen een gevolde sigarenkoker, ten gevolge waarvan eene zware drukking tegen de borst, op de hoogte van het hart werd ondervondenmaar geene wonde veroorzaakt wordt. In de verwarring door dien plotselingen aanslag ontstaan, heeft de dader de gelegenheid weten te vinden om te ont snappen. Men is hem echter op het spoor. Dezer dagen vierde eene dame te Kenlen woonachtig haren lOOsten geboortedag en had daarbij het gelok zich over het volle bezit harer ligcbamelijke en intellectuele vermogens te mogen verheogen. In antwoord op een haar toegebrsgten feestdronk, zeide zij ten slotte: En nn over een jaar zie ik u allen hier weder en dan, voegde zij er lagebeede bij, dan appe leer ik nog eens. Uit Warschau meldt men, dat in de roomsch-katholieke kerk te Lodz eene gods dienstige plegtigheid is gevierd ter nagedach tenis van de opstandelingen, in het gevecht bij Dobra een jaar geleden gesneuveld. De gees telijke is deswege gevangen gezet en de per sonen, die zich in de kerk- bevonden, zijn veroordeeld tot het betalen eener geldboete van 8500 zilv. roebels. Voor een paar dagen was te Zutphen de politie in rep en roer, over niet meer of minder dan over een kindermoord. Men had eene meid zien loopen, die angstig rondkijkende iets onder haar voorschoot droeg; na weinige oogen- blikken kwam een man, ook al benaanwde blikken om zich slaande, naar haar toe, en nam haar een in doeken gewikkeld langwerpig pak af. De waakzame politie bad het in de gaten en was op het pnnt van de misdadigers te betrappen, toen er plotseling een plomp in het water werd gehoord, en beiden op den loop giugen. Er weid nn den geheelen nacht gevischt, en tegen den morgen haalde men inderdaad het corpos delecti op de misdaad was nu duidelijk, want nit de doeken ont wikkelde zich een kruik genever, die de beide hardloopers gewis hadden willen smokke len. Die accijnsgeschiedenis zal echter den meesten last aan het kantongeregt bezorgen, want tal van kooplni hebben zich onwetend schuldig gemaakt aan vergrijp vau de nieuwe wet, omdat zij niet begrepen dat eau de co logne, politoer enz, tot de spiritualiën gerekend moesten worden. Zelfmoorden schijnen epidemisch te zijn voor eenige dagen bing zich weer een man te Warnsveld op de vorige week eene vrouw te Zutphen terwijl nog enkele dagen vroeger eeue vrouw en een man zich verdronken. Men leest in de Twentsche Courant. .Gemeentebesturen komen daarin ook al overeen met afzonderlijke personen, dat zij zeer verschil lend denken over bet besteden van geld. Sommi gen zien niet op tegen verkwistingen; zij verfraaien met groote kosten wat goed en doelmatig is, en zoeken zelfs door vuurwerken en dergelijke dwaas heden den ingezetenen een vlugtig genot te ver schaffen, al moeten zij ook nattige zaken ter zijde schuiven en met geldleeningen de toekomst 'oezwa- ren. Andereu zgn gierig. Zg zien slechts op eene uitgave vau het oogenblik, zouder te bedenken welke ruime inkomsten zij in de toekomst zal geven, zij letten alleen op de geringste ver- hoogiog van lasten in het tegenwoordige, zonder te willeD beseffen, welke onwaardeerbare lasten zg daarvoor verwerven iu de toekomst. Slechts weinige gemeente-besturen zgn zuinig en wgs. Deze schromen niet hnnne uitgaven aanmerkelijk te verhoogen, wanneer zij zien, dat zij hiervoor dat gene kunnen verkrijgen, wat de welvaart der burgers in de toekomst bevordert. .De gemeentebesturen bandelen verkeerd, wan neer zij tot beginsel stellen, dal de gemeentelijke omslag zoo laag mogelijk moet blgven; neen zg moeten veel meer zorgen, dat de ingezetenen, hoe hoog ook belaat, kunnen aanslag gemakkelijk kun nen betalen. „Wg kennen afgelegene gemeenten, waar het budget en dus ook de omslag van de hoofden der huisgezinnen in de laatste vijftien jaren geene belangrijke verandering beeft ondergaan. De ge meentebesturen wachten zich wel voor vermeer dering van uitgaven, die aan bet leggen van grindwegen, het graren van kanalen of het stichten van goede scholen verbonden ego. Men kan het ook uitwendig aan zoodanige plaatsen ziende woningen zijn er als altoos, -Er komen geene nieuwe hg. Er heerscht eene volkomeoe kalmte. „Wg kennen ook andere gemeenten, waar bet bedrag der gemeentelijke begrootiog in vijftien jaren tjjds vertiendubbeld en het belastingsbedrag der ingezetenen naar die evenredigheid verhoogd is. Maar welk eene verandering ook I Te voren was het er even doodsch en stil en afgelegen als in straks genoemde gemeenten, en wegens gebrek aas bedrijvigheid viel het den ingezetenen moege lijk om zelfs dat geringe belasiingsbedrag op te brengen. Er kwsm echter een nieuwe burgemees ter en een andere geest in den gemeenteraad. Men dnrfde gelden opnemen om de middelen van verkeer te verbeteren en nieuwe gelegenheden voor onderwijs te openen. Gelegenheden en kennis zijn bg pogingen om geldelijke winst te doen, magtige bondgenooten. De bandel breidde sicb uit, de afvoer van voortbrengselen nam toe, de welvaart vermeerderde. Er ontstonden kapitalen en de bestaande werden grooter. Behoefte en weelde vorderden grooter gebouwen en meer maatschap pelijke bedrijren, en de hoogere gemeente-belasting werd zonder eenig bezwaar betaald, omdat de plaatselijke rijkdom in veel grootere evenredigheid

Schager Courant | 1864 | | pagina 2