standige natie kunnen blijven. GEWOPC BEHIGÏEff. In eene beschouwingvoorkomende in de Timetwat de houding van Engeland in deze «ogenblikken zijn moetkomt onder anderen het volgende, omtrent Nederland, voor .- Er is een tijd geweestwaarin Nederland klein van grondgebiedmaar rijk in commer ciële en maritieme hulpbronnen, de ziel was der Europesche coalitien. Van Nederland hebben wij zelfs alles geleerd wat wij ten op- zigte van dit punt weten. Maar de Hollanders zijn sints dien tijd veel veranderd. Zij stellen zich tevreden met zich even als België en Zwitserland onder de neutrale staten te rangschikken hunne schulden te betalen en geene scholden meer te maken. Zij hebben er van afgezien om in de aangelegenheden van Earopa eene stem, le hebben. Zij intervenië ren nergens. De debatten hunner Staten-Ge- neraal hebben geen echo. Zij hebben geene meetings ten opzigte van het buitenland. Zij laten ten opzigte van het buiteuland geene sympathien blijkenen eigenlijk volgen zij omtrent het buitenland geen andere politiek dan die van onthouding. Van daar dat Hol land met al die buitenlandsche beroeringen niets te maken heelt. Het zon in een Euro- peschen oorlog overweldigd of geannexeerd kannen vorden maar tot nog toe heeft het altoos, bij den, vrede zijn ouden naam behouden. Tevens trekt het uit zijne koloniën groote voordeelen. Het houdt zich bezig met den handel en het geniet stilte en rast. Deze politiek had Engeland ook knnnen volgen maar tot nog toeis die politiek ons nog niet aanbevolencn wij zullen er dan ook maar niet verder over spreken. Uit Flensburg meldt men dat de kerk besturen der protestantsche gemeenten hnnne bedehniaen met de meeste bereidvaardigheid ten gebruike stellen van de militaire overheid, ten einde godsdienstoefeningen voor de Roomsch Catholieke militairen te houden. Men ziet daarbij de prutcstantsche kostersde dienst verrigten bij het altaar, en onderofficieren voor misdienaars fnngeren. Als eene bijzonderheid meldt men uit Dresden dat op Dingsdag avond j. I. eene zware «lag werd vernomen in de onmiddelijke nabijheid van het voor 139 jaren opgerigte ruiterstandbeeld van Augustus Ibijgenaamd den Sterke. Bij onderzoek bleek het, dat het zwaard aan de metalen hand was ontvallen. De gernchten volgens welke men onder de bedienden des Keizers, een complot tegen diens leven heeft ontdekt, houden aan. Men wil zelfs weten dat er nieuwe airestatien hebben plaats gehad en een zeker aantal granaten in het bezit der gearresteerden zijn gevonden ook is onder het slaapvertrek des keizers eene mijn ontdekt om dit vertrek in de lucht te doen vliegen. Daar de regerings bladen het diepste stilzwijgen nopens deze zaak bewaren maakt zij nog in hoogere mate een hoofdonderwerp der gesprekken uit. Velen slaan echter geen geloof aan die gernchten. Op het station Rijen nabij Tilbnrg heeft een droevig voorval plaats gehad. De persoon Tan A. E. was des morgens met den eersten trein naar Rijen vertrokken en wilde met den middagtrein van daar naar Tilburg terngkeeren. Uit vrees van den trein te missen had hij zich iu het zweet geloopen. Hij kwam echter noch tijdig geDoeg en nuttigde in de wachtkamer een glas water. Onmiddelijk werd hij onzesteld en was weinige oogenblikken later een lijk. Bij de verschrikkelijke overstrooming van Sheffield (Engeland) en nabij gelegen plaatsen hebben voor zoo ver tot hiertoe bekend is ruim 250 menschen het leven verloren en is eene schade ten beloope van meer dan een half millioen pond sterling te weeg gebragt. De nood van de bevolking der vele weggespoelde dorpen gaat alle beschrijving te boven. Uit Konstantinopel wordt gemeld dat de jongst verwachte post nit Rnmelie door roovers is aangevallen en geplunderd, bij welke gelegenheid, naar men verzekert, niet minder dan 3 millioen piasters in handen der roovers is gevallen. Reeds is vroeger berigt, dat de hertogin van Berry tol betaling harcr schulden hare kostbare verzamelingen, benevens haar paleis j te Vwnetie te gelde maakte. Niettegenstaande de graaf van Chambord zijne moeder met J hetzelfde doel 5 millioen schonk is dat alles nog niet toereikend. Hij heeft daarom aat\ den heer de Dalmas een 12tal prachtige paar- i den toegezonden met last die voor zijne rekening te Parijs te verkoopen. Als een staaltje van trouwe pligtbetrach- ting wordt vermelddat de Kroonprins van Prnissen voor eenige dagen des avonds laat langs de voorposten reed, ten einde zich te overtuigen dat de gegeven bevelen behoorlijk ten uitvoer waren gelegd. Toen hij reeds een groot gedeelte van den weg had afgelegd stiet hij op een Oostenrijker, die hem aanriep en het parool afvroeg, waarop de Prins antwoordde dat hij een Pruissisch officier was. »Zeer wel" i was het antwoord, ernaar het parool!" eik ben een Pruissisch generaal." eGoed, het parooli luidde het antwoord op strengeren toon. Ik weet het waarlijk niet meer, maar ik ben ge- i neraal, zie slechts, zeide de Prins, wijzende op de onderscheidingsteekenen van zijnen rang. Dan zijt gij mijn arrestant I was het antwoord 1 en de Prins moest zich in de zonderlinge en onverwachte omstandigheid schikken zoo goed 1 hij kon. Het duurde echter niet lang of er naderde een kolonel der Oostenrijksche troepen 1 die het parool had ontbonden en niet weinig verbaasd was den Prins als arrestant te ont- 1 moeten. De Prins werd natuurlijk terstond j bevrijd en, na vooraf eenige Friedricbs d'or aan den kolonel ter hand te hebben gesteld voor den schildwacht, die zich zoo braai van zijnen pligt had gekweten, reden beiden voort, lag- chende over hetgeen had plaats gehad. In den nacht van Donderdag en Vrijdag 11. is in het Sas te Dendermonde, het kolen- schip „de leeuw van Aelst" gezonken. De schipper, Cornelius Sonck, met zijne vrouw en drie kleine kinderen lagen rustig te slapen, toen hij eensklaps het water gewaar werd. Uit het bed springen, zijne vrouw wekken, elk een i kind grijpen en nit het zinkend schip vlogten was het werk van een oogenblik. Maar welke i afgrijselijke angst f Het derde kind, een jon getje van drie jaren moest nog gered worden en het schip was reeds bijna vol water. De vronw, niets dan hare moederliefde raadplegende springt terug in het schip en staat tot aan 't hoofd onder water, grijpt in hare wanhoop een voorwerp dat zij haar kind dacht te zijn, geraakt er mede op het dek, maar ach, welke teleurstelling! in plaats van het kind heeft zij het hoofdkussen vast. Het schip gaat ten gronde en alle hoop tot redding van het kind is verloren. Eenige uren later, bij het ledigen van het schip, heeft men het kiud levenloos gevonden. Veel kinderen brengen veel zegenAls dit spreekwoord waar is, moet M. C.die te Luik in den ouderdom van 88 jaren overle den is. zeer gezegend zijn geweest, bij zijn eerste vrouw bad bij 17 kinderen en bij zijne tweede 16, dus te zamen 33, van welke er nog 24 leven. Een der zonen zal waarschijnlijk het voorbeeld zijns vaders volgen, want hij heeft reeds 15 kinderen. Tot welke uitersten overdreven vereering van personen kan voeren, hiervan levert het volgende een staaltje: In Venetie zijn namelijk sedert eenigen tijd poitretten van Garibaldi binnen gesmokkeld, waarop de kluizenaar van Caprera is afgebeeld, om den hoed de letters I. N. R. I. dragende, hetgeen hier echter niet moet beteekenen, Jezus Nazarenus Rex Judae- orura maar Josephus Nizzaeus Redemtor Italiae (Jozef uit Nizza, de verlosser van Italië)." De Hooge Raad der Nederlanden heeft Dingsdag 15 dezer uitspraak gedaan omtrent het beroep in tan cassatie de beide vroegere redacteuren van het Sloisch Weekblad tegen een arrest van het provinciaal eeregtshofin Zeeland, van 28 December jl. waarbij was be vestigd het vonnis der Arrondissements Regt- bank te Middelburg van 29 Oct. te voren, houdende veroordeeling der genoemde Heeren als verantwoordelijke redacteuren van dit Weekblad, tot eene geldboete van f20 en in de kosten, ter zake van hoon jegens den bur gemeester van Breskens in een gedrukt geschrift dat verspreid en in omloop is gebragt. De Hooge Raad heeft, met vernietiging van vroe gere uitspraken, genoemde Heeren van alle regtsvervolging ontslagen. Om eenigzins te kannen oordeelen over de werking der schoolwet van Aug. 1857, die thnn» hare eerste zea proefjaren heeft doorge staan, dieut men te weten, dat alleen over het jaar 1861 voor bijna een millioen guldens (namelijk voor f977,604,35) aan nieuwe school lokalen is gabouwd. Het getal hulponderwijzers was in dat jaar 123 grooter dan het vorige en sedert de invoering der wet waren er 585 hulponderwijzers en 47 onderwijzeressen meer werkzaam. Aan pensioenen voor onderwijzers stortten zij aan bijdragen voor bet pensioenfonds f 39 878,27i, zoodat zij nagenoeg zeiven hunne ouden en ongeschikten pensioneerden. Te Utreeht circuleert een adres van sympathie, gerigt aan het Deenschc volk, naar aanleiding van de jongste gebeurtenissen en de overmoed der grootere staten tegen eene kleine doch heldhaftige natie, welke even als Neder land in 1830 thans door allen aan zich zelve wordt overgelaten. Het adres is reeds met vele handteekeningen der geachts te ingezetenen voorzien en zal weldra naar Kopenhagen wor«. den verzonden. Naar men verneemt moet er te Rhoon eene gruwelijke misdaad zijn gepleegd. Een aldaar woonachtig Franschman, van beroep koperslager of ketellapper, heeft zijne vrouw door eenige slagen met eene bijl op het hoofd vermoord. Genoemde Franschman heeft, naar men ons mededeelt, vroeger gedurende vele jaren te Charlois gewoond en is aldaar ge- i hnwd. In het afgeloopeu jaar is bij plotseling krankzinnig geworden en naar het gesticht te Dordrecht vervoerd, doch na eeuige weken aldaar te zijn verpleegd geweest, heeft hij dat gesticht schijnbaar hersteld verlateD. Daarna heeft hij zich naar Belgie begeven, doch was nu weder sedert een paar maanden te Rhoon in zijn oud beroep gevestigd. Men denkt dus dat hij wederom een aanval van verstandver bijstering gekregen heeft. De vrouw was eene Vlaamsche, omstreeks 30 jaren oud. Hij is in handen der justitie en naar Dordrecht vervoerd. Aan den nieuwen molen te Hilversum, had jl. Woensdag een vreemd voorval plaats Bij het inspannen der zeilen had de knecht ▼erzoimd den vang op den molen te leggen, welke alzoo in beweging geraakte. Meer dan 100 malen werd* de knecht, op het midden van een der roeden zittende, mede rondgevoerd tot zijn meester, van 's Giaveland komende, hem ontdekte en den molen tot staan bragt. De knecht is er met een ligt kwetsunr aan de hand afgekomen. De correctionele regtbank heeft dezer dagen een zonderling vonnis gewezen. Zij heeft name lijk de geneesheer, die ruchtbaar gemaakt had dat een zijner patiënten aan eene geheime ziekte leed tot een jaar gevangenisstraf en 1000 fr. schade vergoeding veroordeeld en tevens bevolen, dat de veroordeelde gedoreode 5 jaren onder toezigt der policie zal geplaatst blijven. Een ander zonderling proces werd door de civiele regtbank behandeld. In 1769, dus 95 jaren geleden, ontving zekere Quinette, concessie van den Koning tot droog making van een gedeelte gronds in de baai St. Michel. Die droogmaking had plaat9 en de con cessionaris hsd reeds een gedeelte der gronden verkochttoen de concessie werd ingetrokken. Kooper en verkooper protesteerden en hunne erfgenamen volgden dat voorbeeld tot op dit oogeoblikmaar zonder gevolg. Daarbij werd middelerwijl een gedeelte van den grond door de zee verzwolgen. De erfgenamen eischten dus te ruggave van 561 bunders grond, terwijl de staat 336,000 fr. schadevergoeding eisebte. Deze laatste werd echter in het ongelijk gesteld. Men verneemt dat bet bombardement, op den laden bij Duppel aangevangen, slechts eene proefneming was. De afstand tusschen de Pruis- sische en Deeusche batterijen bedraagt ruim 5000 schreden. Bij deze gelegenheid ontwaarde men met niet geringe bevreemding, dat de Deensche batterijen met getrokken geschut van zwaar kali ber zijn gewapend, wier schoten aanvankelijk ver over de Prnis9isehe batterijen heengingen. De gebezigde projectielen zijn spitskogels van 64 pond welke eene zware springlading hebben. Som-

Schager Courant | 1864 | | pagina 2