eeltige daad bewijzendat de waarachtige nationale trots in onze ziel leeft. liet is zoo weinig waard om te roemen op den tachtigjarigen oorlogom de namen der Trompen en der de Ruitersder de Grooten en Vondels telkens op onze lippen te hebben, maar het is veel waard om onze pligten als Nederlandsche burgers met getrouwheid te vervullen. Onze nationale hoogmoed maakt waarlijk een zeer bespottelijk figuur naast onze doorgaande onverschilligheid in het wel zijn van het vaderland. Het heeft er iets van als of een bedeelde in het armenhuis, waar zijne onverschilligheid en achteloosheid hem hebben gebragtde adelijke wapens zijner voorouders wil ophangen. Wij roemen op voorvaderendie hun leven veil hadden voor de vrijheid en het welzijn van het vaderland en wij willen ons niet eens de moeite geven, om naar de stembuswaarheen de stem van het vaderland ons roeptte gaan. Wel is waar heeft men wel duizende dingen bij de hand om aan die onverschilligheid bij de verkiezingen een schoone glimp te geven maar hoe ook bewimpeldzij is en blijft eene strafwaardige onverschilligheid jegens het vaderland. Voor een deel is die onverschil ligheid een overblijfsel uit den goeden ouden tijd, toen het volk niet wijs genoeg werd geacht om voor zich zeiven te zorgenmaar die zorg alleen werd overgelaten aan de va derlijke zorg van een hoogwijzen vorst, of een handvol hoog wijze aristocraten. Voor een deel spruit zij voort uit verkeerde be grippenbetrekkelijk staat en staatsleven, die het volk heeft ingezogen, voor een deel om dat men te weinig inziet hoezeer het welzijn van ons allen naauw te zamen hangt met het welzijn van het vaderland, voor een deel omdat er te veel bekrompen egoïsmus op den bodem van onze ziel huist. De beperkte ruimte ons in dit nummer vergundverbiedt ons hiermede voorttegaan. Wij hopen er later op terug te komen. GEWONE ItRUIGTEN. Blijkens officiële opgaven heeft de goudpro ductie in Siberie in het afgeloopen jaar bedragen 1500 pud (een pud weegt 76 Nederl. ponden) Men heeft nieuwe alluviaal terreinen ontdekt in sommige gedeelten van de gouvernementen van Nertchinch en Jakutsch, welke zoo bui tengewoon rijk zijn, dat zij alles overtreffen hetgeen van dien aard in Azie is aangetroffen. Dezer dagen heeft in de grot van Lourdes (Frankrijk) de inwijding plaats gehad van een marmeren standbeeld van Maria der onbevlekte ontvangenis, en wel overeenkomstig de aandui dingen van een jong meisje, Bernadette Soubirons volgens wier beweren de H. Maagd haar daar ter plaatse niet minder dan vijftien malen in die gedaante is verschenen. Sedert twee jaren is daar ter plaatse reeds een kraan voor het gewijde drinkwater geplaatst, dat tegeneen offer in geld wordt afgeleverd en gemiddeld des winters 70 francs per dag opbrengt; des zomers was. Eenige onzer hadden nog nimmer zulke beesten gezien. Het hart begon ons onder het buis te kloppen, de tijd was aangebroken om te toooen, wat wjj met onze buksen zouden kunnen uitvoeren, want het ia waarlijk geen kinderspel op zulk eene kudde los te gaan, deze dieren zijn niet, os zoo als men zegt, zonder handschoen aan te pakken. De duizende buffels graasden rustig voort en gingen daarbij steeds voorwaarts. Wanneer wij onze kogels op ben wilden afzenden, moesten wfj zeer voorzigtig te werk gaan, want die zwarte duivels hebben zeer goede nenzen. Wij kropen daarom diep in het gras, en legden ons van tjjd tot tjjd vlak op den buik neder om ons niet te verraden. Even, geloofde ik, dat zij de lacht van ons kregen. Ik zag ten minste, boe zij, die het digste bü ons waren, hunne lompe neuzen in den wind, en vervolgens op een drafje verder renden. Zij liepen niet bard, doch legden teer gemakkelijk, in betrekkelijk korten tjjd, een tot twee mjjlen af en gTastden dan weder bedaard voort. Wij volgden hen natuurlijk op eenigen afstand doch wat ge- is dat cijfer natuurlijk aanzienlijk hooger. Ber nadette heeft de inwijding echter niet kunnen bijwonen, daar zij wegens hysterie in het zie kenhuis van Tarbes wordt verpleegd. Te Scheveningen worden door twee En- gelsche ingenieurs op het strand opmetingen gedaan, welke men zegt dat op last van den lieer Neville D. Goldsmid geschieden en in verband staau met den aanleg vau eene zee haven door eene Engelsche maatschappij. De Limburgsche bladen verzekeren, dat iu September te Maastricht eene zamenkomst tusschen den Koning der Nederlanden ea deu Koning der Belgen zal plaats hebben. Te Brossel wordt tegenwoordig een ond denkbeeld van koning Willem I opgerakeld daarloe strekkende om van Brussel een zeeha ven te makendoor een kauaal te graven regtstreeks van de hoofdstad naar de Schelde. Dit ontwerp dat in 1826 grondig is onder zocht en toen werd opgegeven bij gebreke van genoegzame ondersteuning van de zijde van den handelis thans bij den Brusselschen handel een punt van levendige belangstelling. Een Eugelschman heeft dezer dagen eene weddenschap aangegaan dat hij een uur afstands volgenderwijs zou afleggen een kwartier ge woon loopeodeeen kwartier hinkendeeen kwartier te paard rijdende en een kwartier in een bootje roeijendeen dat hij dezen togt in den tijd van een kwartier uurs zou vol* brengen. Hij heeft zijn weddenschap gewon nen. Gedurende de afgeloopen week heeft de artillerie voor de Duppeler schansen onophou delijk uit 136 stukken geschut gevuurd; dagelijks zijn gemiddeld 4000 schoten gedaan. Hierbij moet men sedert den lOden des ochtends nog voegen een 40tal stukken geschut zoodat des voormiddags van Zondag j. I. het vuur uit 180 kanonnen en mortiereu was geopend waarmede des avonds vau dien dag een totaal van 5000 projectielen was geworpen. Het gerucht betreffende het ontruimen der Duppeler Schansen schijnt zijn oorsprong te duidelijk te verraden dan dat het noodig zon zijn dien nader toe te lichten. Het tegendeel achijnt men te mogen verwachten want sedert eenigen tijd reeds arbeid het Deensche bezet tingsleger aan het opwerpen van nienwe re- douten achter de tegenwoordige linie der defencie. De Oostenrijksche troepen rusten voortdu rend op hunne lauweren zij houden Friedericia ingesloten maar plegen geeue vijandelijkheden tegen de Denen. Volgens de D. Allg. Zeilung heeft Denemarken thans drie gepantserde oorlogbo dems io de vaartnamelijk twee schoeners de Esbern Snare en Absalon, benevens den Monitor Rolf Krake. Het vierde pantserschip Danebrog is nog niet voltooid. De beide eerste schepen hebben stoomwerktuigen van ongeveer 100 paardenkrachten. De blindering dezer schepen is geschied met ijzeren platen ter dikte van 2 duim waaronder eene beklee ding van vilt is aangebragt ter dikte van 1 duim elk schip voert 30- en 68 ponders. De blindering van den Rolf Krake is geschied met platen van 4 daim wat den romp betreft en van 7 doim voor de torens waarin het beurde er toen f Zoodra wij weder in hunne nabijheid kwamen, staken zij de neuzen weder op en gingen alweder verder. Op deze wijze vervolgden wjj hen den geheelen dag, zonder een enkele maal in de gelegenheid te zijn geweest op hen te kunnen vuren; het bloed begon mij te kookeD, terwijl ik mij daarbij zeer neerslagtig gevoelde, bet geen ik aan mijn onge lukkig jagt-avontnur toeschreef, later bleek bet mij echter ten duidelijkste dat mijne maag jeukte daar ik den geheelen dag, nog niets gegeten hadl Toen zwoer ik, de beesten te volgen en geen blik naar den hemel te zullen werpen, alvorens er ten minste een geschoten te hebben, mijDe kame raden wareD even verbitteid en zwoeren hetzelfde. Het was intnsschen reeds avond gewordeD, wij baalden het ontbijt voor den dag, zonder in het minst onze vooruitgaande beweging te staken en hoewel het reeds donker was geworden, bleef alles hetzelfde,hoe sneller wij voorwaarts rnkten des te barder liepen de buffels. Daar bet juist maneschijn was, zeide ik, wanneer geschut is geplaatst. Dewijl het vaartuig als zeeschip bij eenigzins ruw weder niet kan gebruikt wordenis het bijna uitsluitend be perkt tot de rolwelke aai 4gne érijvende batterij wordt toegewezen i ook hierbij ondervindt men nog bezwarenwant het schip gaat 18 voet diep, zoodat het niet overal tot verdediging der kusten kan gebruikt worden. De Danebrog is eene korvet en zal binnen eenige dagen in dienst worden gesteld. Het zal met 16 zware stukken worden gewa- eud. Het pantser is 4 duim dik, de machine eeft 200 paardenkrachtenhet schip is als korvet getuigd en heeft een diepgang van 25 voet. Bij vonnis der arrondissements-regtbank te Zwolle van 14 April is G. J. Fros drukker en uitgever van het weekblad de Zuiderzee die in het nummer van 17 Jan. j. 1. onder de ingezonden stukken had opgenomenveen gesprek tusschen een diaken van Ambt en zijn buurman welk stuk de te Ambt Vol- lenhoven wonende landbouwer, Harm Jans van der Lindezich heeft aangetrokken als zullende hij daarmede zijn bedoeld en daar door gehoond en gelasterddaar hij de ver antwoordelijkheid van het stuk voor zijne re kening genomen en den schrijver niet heeft genoemd veroordeeld tot eene cellulaire ge vangenisstraf voor den tijd van 15 dagen en de betaling eener geldboete van f 25. Uit Madagascar wordt aan de France geschrevendat de Koningin in de maand Februarij van haren gemaal Radama II een eigenhandigen brief heeft ontvangenwaarin hij meldtdat hij aan zijne moordenaars is ontsnapt en in de volgende maand naar Emyr- ne zal terugkeeren. Het handschrift is geheel dat des Konings de vraag ia hoe de brief in handen der Koningin is gekomendie zich van de echtheid heeft overtuigd. De eerste minister is woedend en heeft alle be dienden van het paleis ondervraagdzonder iets te hebben vernomen. In den nacht van 6 op 7 April is het Zweedsche stadje Rönnedynabij Karlskrona met uitzonderiug van de kerk totaal in den asch gelegd. Een 1000 tal personen is door die ramp van have en dak beroofd. De re gering heeft reeds 3000 rijksd. ingezonden tot ondersteuning van de noodlijdenden. Volgens mededeelingen nit Göttingen zijn aldaar vele Poolsche studentendie in het afgeloopen jaar naar hun vaderland wareu vertrokkenom deel te nemen aan den op stand teruggekeerd om hunne studiën te hervatten. Zij verklaren allen dat de opstaud als geëindigd moet beschouwd worden. De heer N. Karsdorp te Dordrecht ia het eenig overgebleven lid der doopsgezinde gemeente aldaar. Hij begrjjpt dus het regt te hebben die gemeente, op grond van art. 1700 Burg. Wetb. als ontbonden eu zich als eigenaar te beschouwen van de gebouwen dier gemeente een klein kerkje en twee dito hui zen en van eene ten haren behoeve bestaan de (juist niet bijzondere groote) inschrijving op het grootboek. De heereu J. A. de Boer, A. J. de Boer en G. W. van den Boven- kamp echter begrijpen het andersen wagen eene poging om het azalig zijn de bezitters* wg die verwenachte dieren niet onder achot krijgen zullen wij hen den geheelen nacht geen rastig uur gunnen, op die bemoedigende woorden trokken wij met nienwe kracht voorwaarts. Na verloop van een halfuur hadden wij het veetuig zoo verre ingehaald, dat wjj de geheels zwarte linie voor ons tageD. Of het nu kwam doordien het volkomen nacht geworden was of dat de wind uit een anderen hoek begon te waajjen, genoeg de beesten schenen niet zoo vreesseljjk schuw meer te zijn eu doordien zij loom begonnen te worden meer naar het jonge gras te zoeken. Wij naderden hen allengs meer en meer en dat tot op een behoorlijk achot afstands. Toen raadde ik den anderen zich schietvaardig te houden, opdat wij allen te gelijk zouden kuDnen vuren. Ieder zon voor zich een stuk vee tot doel kiezen, en dit was zeer gemakkelijk, doordien de maan zoo helder scheen als of het dag was. Wij waren jmst tot vuren gereed, toen wij op eens iets won derlijks zagen, waardoor onze blikken zich op één pont vestigden. (Slot volgt.)

Schager Courant | 1864 | | pagina 2