GEMEXGDE BEIUGTEW BEURSTIJDINGEN. Amsterd. 19 April W. S. 2} pCt. 63}; 3pC. 75} Rusland, oude 5pC. 99} 5pC. 1829 98} Oostenrijk, Metaliek, 5pC. 59} idem 82 Spanje, th. 2} pCt. 45} 3pC. biunenl. 49} Portugal, SpC. 47J. BI. Grieken. 5pC. 23} Mexicanen. 3pC. 44} Londen, Wisselk. zigt f 11,79 2m. 11,65 Parijs, 56} 55} Hamburg,» #35} 35}. Bordeaux, 15 dagen f55{ 55}. Metal. Coupons f 24,77}. BURGERLIJKE STAND- Ondertrouwd: 15 April. Cornelis Pater te logenstraffen. Zij roepen de doopsgezinden te Dordt en in den omtrek gevestigd op tot eene vergadering. De opgekomene bevinden elkanders bewijzen van kerklidmaatschap in orde, stellen een reglement vast voor de doopsgezinde gemeente te Dordrechtbenoemen een bestuur (waarbij de heer J. A. de Boer als diaken), en doen van dat alles eene no tariële acte opmaken. Daarmede gewapend stelt de heer de Boer eene actie in tegen den heer K.tot over- en afgifte der bezittingen ▼an de doopsgezinde gemeente en tot het doen van rekening en verantwoording. De heer K. heeft daar iets tegen en beweert dat hij vol komen regtmatig heeft gehandeld en er van het een noch van het ander sprake kan zijn. De arrondissements-iegtbank te Dordt oordeelt evenwel dat hij wel degelijk tot afgifte enz. verpligt is, wanneer maar de regte eischer, de doopsgezinde gemeente van Dordtopkomt. Maar tevens beslist zij dat die nooit kan en nooit zal opkomenwijl ingevolge de inrigting van het doopsgezind kerkgenootschapelke gemeente zelfstandig is en de heer de Boer c. s. eene Dordtsche doopsgezinde gemeente hebben opgerigtmaar niet de gemeentedie den heer K. tot afgifte en verantwoording zou knnnen roepen. Daar die gemeente misschien alleen door den heer K. zelf zoo worden gesticht en hij daartoe raoeijelijk kan worden gedwongen schijnt hem het rustig bezit gewaarborgd vooralnadat de uitspraak der Dordtscbe regtbank door het provinciaal geregtshof van Zuid-Holland onlangs is bevestigd. Zal hij het ook aan zijne erven knnnen nalaten De Deutiche Nordsee-Zeitung meldt dat de koning van Wurtemberg zich zoo vast overtuigd houdt van de waarheid eener voor spelling, dat hij 91 jaar oud zal worden, dat hij die overtuiging zelfs in de ergste oogen- blikken zijner ziekte nitte. Bij de toeneming zijner levenskrachten komen allerlei plannen in zijn nimmer rustenden geest; zij betreffen de welvaart zijns volks en de verfraaijing zijner residentie. Dit is b. v. nog dezer dagen ge bleken uit hetgeen is medegedeeld omtrent zijne beschikkingen met betrekking tot het oprigten van een dierentnin te Stnttgart. Onder de schansen door de Denen op de Duppelcr hoogten bezet, ia er geene welke zoo onophoudelijk wordt beschoten als de schans No. 2, maar geeue der vijandelijke batterijen verweert zich zoo moedig als diezelfde schans. Men verneemt dat aldaar een eerste luitenant von Anker geheeten, het bevel voert. Als een bewijs hoe zeer zijne dapperheid wordt geschat kan de volgende mededeeling strekken. Onder de belegeraars circuleert een adres, dat reeds door een zeer groot aantal officieren ia onder teekend, waarin wordt gezegd, dat zij het zich tot eene eer rekenen een zoo bekwamen en onversaagden vijand te mogen bestrijden. Bij een 11. Vrijdag ochtend te Lemerick in Ierland uitgebarsten brand hébben de be woner met zijne vronw, hun schoonvader en vier kinderen den dood iu de vlammen gevon den. Als een voorbeeld van de sterke verme nigvuldiging van vossen in Gelderland kan strekken, dat J. van den Bosch, boschbaas op de landgoederen van den baron van Heeckeren, sedert het begin van September des vorigen jaars niet minder dan b2 vossen heeft gevangen, Dezelfde persoon ving in dien tijd 6 valken. Voor weinige dagen werd te Zntphen toevallig door klagten van een der gevangenen in het hnis van bnrgerlijke en militaire verze- keriog aldaar ontdekt, dat reeds sedert gernimen tijd in de administratie grove onregelmatighe den plaats hadden. Na een deswege ingesteld onderzoek werd hiervan door de regenten aan den minister van justitie kennis gegeven. Men zegt dat het ontslag van den cipier en den bewaarder, dat onmiddelijk daarna plaats had, hiervan het gevolg is geweest. - De vronw van L. G. te 's Hert ogen bosch oud 50 jaren, werd in de vorige week door vier man gedragen, in beschonken toestand bij bare echtgenoot te huis gebragt. Den volgenden morgen ten 5 nre verliet de man haar om boilen de stad te werken en ten 7} uur vond men baar dood te bed liggen. In den nsmiddag van den lOden dezer zag men in de gemeente Rosmalen, op de hoef van den heer \V., den wachthond met een bebloeden bek van het konijnenhok komen. Vermoedende dat bij een konijn had gedood, begaf de hoevenaar zich naar het hok en vond aldaar tot zijne niet geringe verbazing twee lijken van pasgeboren kinderen (waar schijnlijk een tweeling). Aan het eene ont braken verschillende ledematen die men later in eene daarbij gelegen drooge sloot half verslonden heeft teruggevonden. De justitie van 's Hertogenbosch denkende dat hier misdaad is gepleegd, heeft zich den volgenden dag in loco begeven en eene ge- regtelijke instructie ingesteld. In de nabijheid van Ilellendoorn woont eene dame, die de zonderlinge gewoonte heeft van 12 a 15 honden te houden, waaronder van een zeer kwaadaardig, zoo het schijnt bloeddorstig soort, zoodat zij daardoor meer malen met de politie kennis heeft gemaakt en herhaalde malen boete, proceskosten, scha devergoeding, geneeskundige tusschenkomst enz heeft moeten betalen, en daarbij in last heeft hare lievelingen niet anders dan gemuilband te laten losloopen. Gisteren moest het achtjarig zoontje van een arbeider te Nijverdal naar het dorp om geneesmiddelen voor zijn vader te halen. Uit angst voor dien hondentroep nam hij een omweg en passeerde den kunstweg van hier op Rijssen. Niettemin werd die voorzorg door twee der gevreesde dieren ontdekt de jougen op den grond gesleurd en dermate gebeten, of liever gescheurd, dat het te treurig isalle bijzonderheden te vermelden. Een gedeelte van het hoofd van dit ongelukkig knaapje ia op den weg gevonden; de armen zijn als het ware van het lijf gescheurd en er is geene hoop op het behoud van zijn leven Zoo de zoon van den rijksopziener Balster niet toevallig op de plaats was gekomen, zou de ongelukkige knaap letterlijk geheel zijn verscheurd geworden. In de vorige week heeft Garibaldi zich van Stafford-House naar Bedford begeven, om aldaar de proefnemingen met stoomploegen bij te wonen. Hij was vergezeld van den Hertog van Sutherland zijn zoon MenottiLord Al- bert Levisson Gowar en andere voorname perionen. Dienzelfden dag ontving hij bij zich eene deputatie uit de werkende klassea der hoofdstad om hem tot eene luisterrijke soiróe uit te noodigen alwaar ook Mazzini en Saffi tegenwoordig zonden zijn. Garibaldi gaf hier op ten antwoorddat hij hoewel dankbaar voor de ontvangst die hem van de zijde der arbeiders laatstleden Maandag was ten deel gevallen zich evenwel genooodzaakt bevond voor deze invitatie te bedanken. Hij had zeide hijvoor zoolang hij in de hoofdstad bleef, geen paar uien meer beschikbaar om zulk eene bijeenkomst bij te wonen. Kwam h(j na zijne reis door de andere gedeelten van Engeland op zijn terugtogt naar de zuid kust nog in de hoofdstad terugdan zon hij met genoegen van de gelegenheid gebruik makenom op het aangeboden feest tegen woordig te zijn. Het prachtig stoomschip] Mathilda, eerst onlangs te Glasgow afgebouwd en dat 60,000 P. St. heeft gekost, is deze week de haven van Card'ff uitgeloopen, in bet gezigt van het eiland Lundy op een rots te bersten gestoten en on middelijk gezonken. De manschap is gered. De lading bestond in staal, jjzer en houtskolen, Daar men onderstelde voor de geconfedereerden be stemd. Men wil zelfs, dat de Amerikaaosche concul de aandacht der Engelsche autoriteiten op vaartuig eu lading gevestigd bad. Een fabriekant van parapluiea te Boston, heeft parapluien uitgevondendie alleen door deo eigenaar knnnen gebruikt worden, en bygevolg onbruikbaar zyn als zij in verkeerde banden komen. Als zy toegeslagen zyn kan men er den knop afoemeo, die men in den zak steekt De paraplnie kan dan niet geopend worden, want de knop is geheel als een sleatel ingerigt. In Engeland is in de vorige week een steen kolenmijn in brand geraakt, en tot hedeD niet geblnscht kannen worden. Te New-York zijn de damestoiletten voor dit voorjaar zeer dnnrde eenvondigste dames-hoed kost f 25 tot 50. en een hoed voor rijk toilet f 125 tot 150; de shalws f 625 - tot 7500 het is dus geene zaak voor de Mormonen daar te gaan wonen. De pruissiscbe minister van oorlog heeft voor het belegeringscorpfc van de Dnppe- ler schansen de levering van 6000 spadeu aan besteed ten einde te kannen zien of de pruis- s:sche soldaten ook goede polderjongens zijn. Koning Victor Emmanuel heeft omstreeks veertien dagen geleden een ligten aanval van beroerte gehad doordien hij te gulzig en te veel gegeten had. Te Middelburg zal 80 dezer het vijftigjarige bevrijdingsfeest van de Fransche overheersehing worden gevierd. Volgens een geruchtheeft d? zoon van den prins van Walles aan eene hand slechts drie vingers. De burgemeester van Urk heeft de eerste steen gelegd voor de te bouwen school aldaar. De gemeenteraad van Utrecht tevens gas- fabriekant heeft besloten de kubiek el gas met een cent te verminderen. De elftvangst te Drimmelen en Geertruidenburg gaat zeer slecht. Prins Napoleon is van zijn uitstapje naar ons land, te Parjjs teruggekomen. De Pruissen hebben voor de Duppeler schansen menize bloedige kop bekomen, dus loon naar werken. Koning Leopold is te visite bij den ezkoningin van Frankrijk in Engeland gegaan. De forten van Tarifa hebben weder op een Engelsch schip geschoten, de kogel kwam mid den in de lading teregtde kanonniers blijken goede schutters te zijn. De beruchte roo- verhoofdinan Rozza Sandar die aan handen en voeten geketend op de vesting Kreefstein gevangen zat is van daar ontsnapt. De Deensche armee zal een versterking van 6500 man ontvangen. Te 'sHage is zekere Arie Pronk uit het krankzinnigen-gesticht ontsnapt A»n het bureau van bet handelsblad wordt eene vronw met geld gevraagd. P. J. Din- gemans uit Nijmegen is wegens moedwilligen manslag op zijne echtgenoot tot 20jarigen ge vangenisstraf veroordeeld. De troepen der vereenigde Staten van Noord- Amerika hebben het fort Bursey der Zuidelij ken ingenomen. Prins Napoleon heeft tijdens zijn verblijf hier te lande bij den goudsmid Adama te Leeuwarden een zilveren oorijzer een gouden halssieraad drie paar oorbellen en een zilveren pijpnithaalder van Friesch model aangekocht. Te parijs hebben op het plein der Invaliden, bij de oplating van den lucht- balon van den heer Godard ongeregeldheden plaats gehad. De Engelschen zijn zóó met Garibaldi ingenomen dat zij eene som van P. Sterl. 50,000 door vrijwillige bydragen zoeken by een te brengen, om voor hem, in Engeland een landgoed te koopen. De Duppeler Schansen zijn eindelijk, door de Pruissen, stormenderhand ingenomen. Te Mussv la Yille nabij Virton in Belgie zyn 25 huizen door brand vernield. De scbade wordt begroot op 65,0 00 fra. alles was geassureerd voor 53,36 0 frs. Verliezen van men- schenlevens heeft men niet te betreuren. Z. M. heeft o. a. benoemd tot directeur van het postkantoor te Alkmaar den beer D. M. L. baron Sweerts de Ladas, thans te Tilburg; te Hoorn den heer B. P. W. Verweyde thaus te Hellevoetsluis. Herbenoemd tot griffier bij bet kantongeregt te Alkmaar, den heer il. M. A. Kluppel.

Schager Courant | 1864 | | pagina 3