plaatst de Heer Pepoli of de Ricasoli. De Oosten rijk «che regering zal dan van hare zijde het koningrijk Italië erkennen, indien Yictor Emmanuel plegtig verklaart, dat hij afziet van alle pogingen ora Venetie te veroveren. Men verhaalt, dat in de vorige week twee Oostenrijksche officieren aan den Helder wandelende, op de hoogte van den spoorweg twee arbeiders ontmoetten. Een van dezen scheen met die ontmoeting niet ingenomen en zei: «wacht maar, wanneer de weg eens klaar is, dan De officier over dat gezegde niet gesticht, gaf op eene verachtelijke wijze in het duitsch te kennen: «Wat zegt gij? de Oosten rijkers kunnen de Hollanders wel opvreten «Ja, zei de werkmaD, de Hollanders hebben veel water dan kunnen jullie er ook bij te drinken krijgen." Uit Opatow wordt gemeld, dat in eene der poolsche steden zes jonge Polen, die op de straat wandelden en zich aan niets schuldig maakten, gearresteerd en zonder vonnis op bevel van den koramandant aan dezelfde galg opge hangen zijn. Men verneemt dat een lid van den ge meenteraad van Grijpskerk in zijn lidmaatschap is geschorst, wegens overtreding van art. 26 der gemeentewet. In 1866 had hij eene partij grond geleverd aan het gemeentebestuur, we gens demping van een oude stinksloot te Kommerzijl, om de gezondheid van die plaats te bevorderen. Ter goedertrouw heeft hij dat gedaan, zegt de berigtgever, omdat te Kommer zijl moeijelijk andere grond was te bekomen, daarom is hij echter geschorst als lid van den raad. Uit Linz meldt men, dat Zaturdag jl, aldaar een duel heeft plaats gehad tusschen een ritmeester en een Isten luitenant. De partijen waren op 15 schreden van elkander geplaatst. Het eerste schot had de luitenant, wiens kogel een schramschot tegen de borst van den ritmeester veroorzaakte, hetwelk echter met zoo veel kracht scheen te treffen, dat de ritmeester plotseling op den grond stortte. Hij stond echter onmiddelijk weder op de beenen en vuurde zijn pistool in de lucht af. Het duel eindigde hiermede: omdat aan de eer was voldaan, volgens de verklaring der getuigen. De Japansche gezanten, die zich thans te Cherbourg bevinden, om van daar Havre en de overige voorname havens van Frankrijk te bezoeken, hebben den Keizer eene wapen rusting aangeboden, waarvan de waarde op 50 a 60000 fr. wordt geschat. Dezer dagen is door Mev. Duvert, geb. Kruger te Berlijn, in het openbaar ten ver koop aangeboden een zilveren bordin der tijd buit gemaakt nabij Jemappes met andere voorwerpen io het reisrijtuig van Napoleon I, ten jare 1815. Deze verkoop geschiedde onder voorwaarde dat de daarvoor bestede som door haar zou worden gestort in de kas ten behoeve der Sleeswijksche invaliden. Ten gevolge hier van heeft bedoeld voorwerp eene som van 100 thal. opgebragt. Op de den 7 dezer te Hoorngehouden lammermarkt, de eerste van dit jaar, werden vele honderde lammeren aangevoerdwelke vlug gekocht werden tot redelijk hooge prijzen. Ook werden vele schapen ter markt gebragt die duur verkocht werden. Uit Kroonstadt wordt berigt ,dat de le den van den Zevenbergschen landdag behoorenda tot de Hongaarsche partij ,die vroeger geweigerd hebben daarin zitting te nemen weder zijn gekozen. Men verneent te Weenen de volgende bij zonderheid omtrent Meyerbeer. Bij gelegenheid dat de Profeet aldaar voor de eerstmaal zou worden opgevoerd, begaf zich een figurant, be- hoorende tot het personeel van den hofschouw- burg, naar den beroemden componist, hem vriendelijk verzoekende om de vergunning eene proeve van zijne bekwaamheid als zanger af te leggen, op grond, dat hij vermeende eene goede basstem en aanleg als zanger te bezitten. Gaarne wil ik aan nw verzoek vol doen", was het. welwillende antwoord en hij verzocht hem eens eene bas-aria te zingen. Toen de zanger had geëindigd, zag Meijerbeer hem gedurende eenige oogenblikken scherp in het gelaat en zeide: «Gij hebt talent, maar eene zaak hebt gy vooral noodig om bij het koor geplaatst te kunnen worden.Mag ik de vrijheid nemen om te vragen wat mij zoo zeer ontbreekt? Wel zeker, een warme over jas en een oogenblik later drukte hij hem een bankbiljet van lOOfl. io de hand, met de woorden: «Bezoek den directeur der koren eens, die zal u wel eene plaats verschaffen,, en hetgeen zich laat vermoeden de sollicitant werd aangenomen. Van een groot getal aanhangers van Ds. van Rijn is een verzoekschrift uitgegaan, waar in wordt gevraagd dat de algemeene synode der Nederlandsche Herv. Kerk geene beslissing neme op het verzet van dien predikant tegen zijne ontzetting, dan nadat door den regter uitspraak zal zijn gedaan in het geding, dat thans bij het provinciaal geregtshof aanhangig is. Dit adres is, naar men zegt, reeds van 500 handteekeningen voorzien. Men wil dat de advocaat-geneneraal bij het prov. geregthof te Zwolle, het ontslag van alle regtsvervolging heeft gerequireerd van den gewezen predikant van Rijn, en wel op grond, dat het eerste feit waarvan hij beschuldigd is onbewezen zou zijn en het tweede niet tot de competentie van den Nederlandsc'nen regter zou behooren; terwijl alleen het derde punt, de aanklagt wegens omkooping van den cipier der gevangenis, zoa te behandelen zijn. Gepasseerden Zondag had te Druten een voorval plaats, hetwelk ernstige gevolgen had kunnen hebben. De persoon H. moest op reis per Geldersche stoomboot-maatschappij, doch wensclite voor diens aankomst eerst zijne godsdienst in de B. C. kerk waar f te nemen, en had uit voorzorg iemand verzocht, indien hij gemelde stoomboot zag aankomen hem uit de kerk te roepen, daar de kerk een wei nig verwijderd ligt van de aanlegplaats. Ge melde persoou kwam en riep fluisterende aan genoemden H.«Ik zie de rook al, kom gaauw kom gaauw!" Niemand wist van die afspraak en die boodschap werd al zeer spoedig aldus overgebragt, daar is zeker brand; een ander zeide: er is bepaald brand; een volgende het brand al, en er was bij de meesten, ja bij allen geen twijfel meer aan of er was brand, en toen men alarm begon te maken om het kerkge bouw te verlaten, schoten allen in allerijl naar de deuren welke helaas! even als nog zoo velen; naar binnen opengaan en over het al taar, liepen elkander omver, ook de Heer Pas toor was zeer ontsteld; velen kregen flaauw- ten ligte wonden en er hadden zeer goed dooden kunnen vallenzoo groot was de verwarring. Toen men in de open lucht kwam kon men nergens brand bespeuren, maar wel een sterke rookdie opging uit den schoor steen van de van Nijmegen komende stoom boot. Volgens het dezer dagen verschenen naamregister der Hervormde predikanten, be draagt hun getal in Nederland 1580 voor 1321 gemeenten. Gelderland telt 221Zuid- Holland 267, Noord-Holland 212, Zeeland 116, Utrecht 83, Friesland 228, Groningen 165, Drenthe 56, Overrijssel 90, Noord- Brabant 98 en Limburg 18 predikanten. Ouder de 1580 zijn begrepen 26 Waalsche predikanten, in 17 gemeenten. Het cijfer der emeritus predikanten is 229. Het getal candidatea beloopt 113 tegen 132 in 1863. In 1863 werden 51 candidaten tot predikant beroepen. De oudste dienstdoende predikant is Ds. I. Prins te Amsterdamdie den 7den November 1802 werd bevest gl. Voor de Protestantsche kerken van Ned. Oost- en West-Indien worden opgegeven 38 predikantenwaarvan 81 in Oost-Indie en 7 in West-Indie. De predikant van de Kust van Guinea werd dezer dagen met nog twee an dere predikanten in Nederland voor de dienst in Oost-Indie benoemd. Kerkvoogden der Ned. Herv. gemeente te Groningen hebben zich bij uitvoerig adres gewend tot de Tweede Kamer der Staten- Generaalmet verzoek het bij haar ingekomen voorstel van wet tot regeling van de pensioe nen der protestantsche predikanten en predi- kantsweduwen niet aan te nemenalthans niet zonder dat daarin eene bepaling worde opgenomentot waarborg voor de gemeenten dat zij hare predikanten voortaan zullen kunnen beroepen op hetzelfde vooruitzigt van lands- pensioen voor hen en hunne weduwen als thansen ieder geval niet zonder de bepaling dat de landspensioenen der weduwen van de thans in dienst zijnde predikanten minstens zullen beloopen het bedrag waarop de tegen woordige toestand aanspraak zou geven. Het thans zoo veel gerucht makende vergift digtalineis het eerst vervaardigd te Geneve ten jare 1830 door August le Royer. Het vormt eene akalische zelfstandigheid verkregen uit de digtalis purpurea (rood vin gerhoedskruid.) De geleerden verzekerendat we in 't jaar 1865 eene staartster zullen zien die zoo nabij de aarde zal komen dat zij die aan raken of bijna aanraken zal. Men behoeft zich echter niet voor te stellendat hierdoor onze aarde in 't minst in gevaar zal worden gebragt, want 'tis reeds als bepaald uitge maakt zoo als wij dat bij 't verschijnen van de laatste groote staartster in een wetenschap pelijk maaudschrift vonden aangetoonddat de zamenstel der kometen uit niets anders dan een matten lichtgloed bestaat die men eenigzius zou kunnen vergelijken met het licht dat men verkrijgt, als men in den donker lucifers over eenig voorwerp langzaam op en neder strijkt. De hoogleeraar Newma- ger van Melbourne verzekert dan ook dat zich waarschijnlijk de beide ligchamen dat is onze aarde en de staartster zoo met el kander zullen vereeuigen als twee druppels kwik. Geschiedt dit niet en blijft de staart ster van de oppervlakte onzer aarde verwijderd en slechts hangende in onzen dampkringdan zullen wij in 1865 het prachtigste schouwspel waarnemen dat ooit door een menschelijk oog gezien is. Gedurende driemaal vier en twintig uren zullen de nachten dan niet merk baar zijndaar zich de lucht alsdan aan houdend zal baden in een onzeker licht, veel schitterender dan dat, veroorzaakt door de zon. GEMENGDE I5EIUGTEN. Uit Petersburg wordt onder dagteekening van 1 Mei gemeld dat thans het water van de Newa ontdooid is, maar dat achter de laatste vestingwerkeu van Kroonstad tot zoover het oog reikt de ijsschotsen opeengestapeld zijn; er waren achter Tolbacken dien dag nog 16 schepen die in het ijs vastzaten. De spoor wegbrug over den IJssel bij Zwolle is afgewerkt. Men verwacht dat de van zijn ambt ontzette predikant van Rijn spoedig op vrije voeten zal worden gesteld. In de gemeente Nijkerk deed zich dezer dagen een geval van honds dolheid voor, nït dat de hond verscheidene personen en honden had gebeten, is hij afge maakt, zoo dempt men altijd de put alt het kalf verdronken is. Te Brugge zijn, bij gelegenheid van de ker mis, de gaauwdieven, druk in de weer geweest: een landbouwer is zijn horologie ontfustseld, een ander zijn nieuwen zakdoek en eene boe renvrouw haar geld. Het dorp Villers-le- Gombou bezit eene eenweling, vrouw Rosa Bourretambour, oud 103 jaren, zij heeft nog al hare zinsvermogens, zij eet en drink goea en leest nog zonder bril, voor drie maanden woonde zij de begrafenis bij van haren zoon, in den ouderdom van 72 jaren overleden, op de laatste kermis in haar dorp nam zij deel aan den dans. HH. KK. HH. de Prins van Oranje en Prins en Prinses Hendrik, zijn bij gelegenheid van de Haagsche kremis, naar het paardenspel geweest. Het nieuwe drooge dok te Nieuwe- diep, zal worden hersteld, de kosten zijn ge raamd op f270,000. Lord Palmerston is weder aan de betere hand. Men verneemt dat onverwijld een aanvang zal worden gemaakt met den aanleg van den spoorweg ter verbin ding van Kleef met Nijmegen. In de vorige week hebben te Londen plaats gehad 1317 sterfgevallen en 1879 geboorten. Een groot aantal Hoornsche gevangenen, heeft afslag van straf ontvangen. Men zegt dat eenige ondernememde mannen het plan gevormd hebben de Noordzee door middel van een, van den hoek van Holland

Schager Courant | 1864 | | pagina 3