Algemeen Nieuws-, Advertentie Landbouwblad. ?<f - JUN1J. M 3¥J. Verkiezingen. Eene raadselachtige geschiedenis. Achtste Jaargang. A°. SCHAGER ABONNEMENTSPRIJS VOOR DRIE MAANDEN Voor Schagenf 1,00. Franco per post door het geheele Rijk h 1,15. Afzonderlijke Courantenn 0,10. Verschijnt iederen Donderdagmorgen. Abonnementen op dit blad worden door alle wegh, ff .ff <5 TJITQ-EVEE IP. O". <3-, DIDEEIOH. PRIJS DER ADVERTENTiëN: Van een tot vijf regelsf 0,75. Iedere regel meerder0,15. De 35 cents zegelregt niet mede gerekend. Groote letters naar de ruimte die zij beslaan. Boekhandelaren en Postdirecteuren aangenomen. BBIEVEN FBANOO. 3 Wij hadden gehoopt in dit nummer als hoofd-artikel eene aanbeveling te kunnen plaatsen, voor den door de liberale partij in dit kies-district gestel Jen candidaat voor het lidmaatschap der 2e kamer. Maar op het tijdstip dat wij dit schrijven is de liberale partij nog in gebreke gebleven een candidaat te noemen. Wij moeten erkennen dat zulks ons leed doetwant het bewijstdat er iu dit dis trict niet veel belangstelling iu de zaak der verkiezing aanwezig isen gelijk wij vroeger reeds zeiden is gemis aan belangstelling iu de verkiezingen toetcschrijven aan gebrek aan welbegrepen liefde voor het algemeene welzijn. De behoudende partij heeft ten minsten eenige meerdere belangstelling getoond. De kiezersvereeniging Koning en Vaderland te Alkmaar heeft het aftredend lid, den heer Fo- rcest weder als candidaat herkozenen al zegt de keuze van eene vereetiigingdie hoog stens uit 21 leden bestaatvoorwaar niet veel het is toch zeker dat de behoudende partij althans iets gedaan heeft. Hoezeer wij Het zouden betreurendat ten gevolge van de flauwhartigheid der liberalende behoa- Ticeede vervolg. Door tusscheokoni9t van Priessnitz leerden de beide dames eenen iweedschen arts kennen die zich te Gra'enberg bevond met het doelom de toenmaals nog tamelijk jeugdige doch reeds be duidend opzien makende watergeneeskunde aan de bronnen te bestuderen. De jonge arts zoo men een man van vier-en-dertig jaren nog het prae- dikaat van jong geven mag vond behagen in Hedwig zocht haar gezelschap en deed na korten tijd zijn voornemen kennen door formeel om hare hand te vragen. Hedwig zag van hare zijde Flintborg zoo heette de Zweed gaarne bij zichzij gevoelde zich sympathisch door hem aangetrokken er openbaarde zich tnsschen hen eene zekere overeenstemming in beschouwing, denkwijze en smaakgevoel de een vond zich in den ander terug, boewei ook in verschillenden vorm. Wat echter misschien het meeste daartoe bydroegbestond daarin dat beiden in de liefde niet gelukkig waren. Fliutborg had namelijk eene bruid die hij boven alles bemindeacht dagen vóór de bruiloft door deo dood verloren. Zij was doordien de paarden op hol gegaan waren uit het rijtuig gevallen en ten gevolge eene hersen schudding in volslagen bewusteloosheid gestorven. De rouw over de afgestorvene hoewel gelenigd door deu tgd had nieu van zijne smartelijkheid verloren. Niemand begreep Flintborg 's smart beter dan Hedwig, zij bad immers alles (zelve ondervonden wat op dit gebied behoort. Welke zijde hij ook aanroeren mogtzij vond bij haar dcude partij de zege wegdroegbehoeven wij, na al het geen wij daarover hebben ge schreven niet te zeggen. Het behoud van het liberale cabiuet achten wij noodzakelijk voor den voortdurenden bloei van het vader land en zonder warme ondersteuning bij het volk i3 het voor een'bestuur, dat juist we gens de rigtiDg, die het volgt door het ge kwetste of teleurgestelde eigenbelang zich zoo vele vijanden en tegenstanders moet maken onmogelijk om zich langer staande te houden. Wij zouden nu wel den eenen of anderen persoon, die naar onze meening de geschikt heid zoude hebben om.dit kiesdistrict op eene waardige wijze te vertegenwoordigen kunnen opnoemen maar wij gelooveu dat zulks geheel buiten de roeping van de dagblad-pers zou de zijn. De roeping van iedc- dagblad moet zijn om het volk voortelichten, óm het zoo mogelijk* op de hoogte van alles te brengen wat het nuttig kan zijn om zijn taak eu zijn verplig- tingen met eere te vervullen. Het moet de kiezers opmerkzaam makenop het groote belang van de door hen uittebrengen stem. Het mag de voorgestelde candidaten aan eene beoordeeling onderwerpenmaar zelve een candidaat voor te dragen voordat de kiezers weêrklank Zij was steeds zeker in zijn hart, eeue echo voor haar gevoel te zullen vinden. Ongelukkigen kunnen zich onderling doorgaans het beste verstaan. Hunne neiging voor elkander had niets van dat onstuimig karakter van hartstogtelgke liefde. Het was een hartelijk vertrouweneene hooge mate van hoogachting en vriendelijke welwillendheid die zij ouderling gevoelden het was die soort vau liefde die gelukkige echtgeoooten elkander toe dragen als de eerste hartstogt voorbij is. Waoneer huwelijken op grondslagen van zulke neigingen gesloten worden vallen zij in den regel gelukkig uit, dewijl zij op verstandige verouder- stellingen rusten. Op zekeren dag, toen Flintborg Hedwig*» moe der alleen aantrof, nam hij nadat hem dit reeds lang op de tong gelegen had het besluit baar zijne gedachten omtrent Hedwig mede te deelen en bg die gelegenheid te vragenof zij geloofde dat hg een gunstig antwoord zoude bekomen wanneer hij zijne baud aan Hedwig aanbood daarbij niet onduidelijk te kennen gevende dat hij aich eerst tot de moeder wendde ten einde in het tegenover gestelde gevalHedwig het on aangename eener weigering te besparen. De moeder die het gevoelen harer dochter om trent Flintborg zeer wel kende, gaf hem echter geen bepaald antwoord doch verheelde bem niet, dat Hedwig htm hoogachtte en dat zij d» moe der, voor haar persoon van harte gaarne haren zegen geven wildewanneer tusschen hem en Hedwig een huwelijk plaats greep. Deze aanwijzing scheen Flintborg eene aan moe diging. Nog denzelfden avond deed hij bij Hed wig aanzoek en verkreeg haar jawoord. Zou men het haar te kwade duiden, dat zg niet „weigerde" eenen naam hebben genoemd, dit ligt buiten zijne roeping. Daarom willen wij ook nu nog geen naam noemen, alleen willen wij alle weidenkenden opwekken om toch deel te ne men aan de verkiezing en om met rijpheid na te denken over den persoondie gekozen moet worden. Om een goed lid voor de tweede kamer te zijn behoort veel. Ontzag gelijke groote bekwaamheden behooren er toe om te kunnen oordeelen over zulke belangrijke vragenals den leden der 2e kamer telkens worden voorgelegd. De man van middelmatige bekwaamheden is daartoe niet berekenddaar toe behoort eene veelzijdige ontwikkeling en tevens eene grondige kennis daartoe behoort eene zekere mate van welbespraaktheid en on afhankelijkheid van positiemaar vooral is regtscliapenheid en zedelijkheid eene vereischte Kiezers ziet dan uit naar zulk een persooi. slechts tn een zoodanige znlt gij een verte genwoordiger vinden die u eer aandoet. Is zulk een persoon in uw district te vin den geeft dan aan hem de voorkeur, maar zoo niet weest dan liberaal genoeg om ook buiten uw district te zoeken. Als Liberalen moogt gij in geen geval stem men op een man van de behoudende of an ti-revolutionaire partij. De leuze van deze Had zij eenige zekerheid, dat Leszinskyzijn woord dat hij haar verpandde getrouw had gehouden? Dit zou hij eeoe romanheldin zeer schoon doch voor een meisje in hare plaats zeer dwaas geweest zijn. Alles wel beschouwd moest zy bekennendat Flintborg alle eigenschappen bezat om baar, naar alle waarschijnlijkheid, gelukkig te maken. Bovendien was de gedachte aan Les zinsky van lieverlede verminderd het was zeer waarschijnlijk, dat hij niet meer leefde, en wan neer hij nog leefde, dat hij baar vergeten, en ten slotte reeds eene andere keus gedaan had. Zou hij haar anders acht jaren lang zonder taal of teeken gelaten hebben Hoe meer zij be dacht dat zg zicb op eenen leeftijd bevond waarin hare schoonheid niet meer in bloei toenam, dat bare ouders oud en ziekelijk waren en zij na korter of langer tgd, zonder bescherming in de wereld zoude zijn zoo veel te meer grond had zijde band van een braai man als Flintborg niet af te slaan. Haar vader en moederdie schriftelijk van het voorgevallene kennis ontvingendachten er even zoo over als zg zelve. Zoo was dan deze aange legenheid tot aller genoegen geschikt. Toen het hadsaisoen geëindigd was en Hedwig's moeder huiswaarts zoude keeren vergezelde Flint borg de beide dames; de heer von B. had den wensch geuit, rijnen toekomstigen schoonzoon, zoo spoedig mogelijk te leerea kennen. De beide heeren vonden in elkander zeer veel behagen en de heer von B. gaf zijner zijds nadat hg gezien had dat de schildering zijner vronw en dochter niet overdreven was, zijne toestemming van ganscber harte. Nog in den herist van betzelfde jaar tra den Flintborg en Hedwig in den echt en begaven zich dadelijk, na de bruiloft, op reis Daar Zweden

Schager Courant | 1864 | | pagina 1