bcitlcn i» omverwerping van liet .tegenwoordig cabinet, uw leuze is behoud van dat cabinet. Maar mogelijk zegt iemand ziedaar dan we der de hooggeroemde liberaliteit der liberalen, liet eerste woord op hunne lippen is uitslui ting der andere partijen. Deze uitval tegen de liberalendie men zoo dikwijls hoortis echter ongerijmd. Waarvoor dienen de verkiezingen Is het niet om dc regering bekend te ma ken met de wenschen en gezindheid van het volk In de volksstemmingen legt de natie haar gezindheid aan den dag omtrent de wijze waarop zij geregeerd wil worden. Maar hoe kan nu de regering oordeelen over de gezind heid van het volkals dit bij de verkiezingen niet dan eene twijfelachtige stem uitbrengt Als liberalen stemmen op behoudsmannen cn behoudsmannen op liberalenhoe kan de regering weten of het volk stilstand of voor uitgang wil? Dc vrijzinnige, die bij de verkiezingen op een behoudsinan stemthandelt niet liberaal maar ongerijmdhij heeft geen begrip van de waarde der verkiezingen. Bij de keuze magnaar ons gevoelen geen verschil van godsdienst in aanmerking ko men. Want waar de grondwet alle verschil tusschen de belijders der onderscheidene gods diensten ten aanzien van het staatkundige heeft weggenomendaar moet ook de va- derlandsche kiezer ten dien aanzien geen ver schil maken. Trouwens bij alle godsdienstige gezindheden vindt men slechten en goeden bekwamen en oubckwamenvrijzinnigen en onvrijzinnigen. En men mag vau den Roomsch- gezindeu en van den Israëliet evenzeer als van den Protestant verwachten dat hem de eed der getrouwheid aan de Grondwet, dien hij als lid der 2e kamer heeft gezworen even heilig zal zijn. Dus nog eenmaal, kiezers, bereidt u met naauwgezetheid voor de gewigtige taak der verkiezing. Beraadt u daartoe met elkander. Luistert niet naar de stem van het eigenbe lang of der traagheid, maar doet eenige moeite om eene goede keuze te doen. Het regt om volksvertegenwoordigers te kiezen isom zoo te sprekenèn het fondament èn het dak uwer vrijheid. Wee uzoo gij toont dat regt niet op waren prijs te stellenwant het volk dat geen prijs stelt op zijn vrijheidwordt vroeg alwaar Flintborg in de nabijheid vau Lund eene watergeuees—iurigting vestigde. III. Geen van beiden had tich over zijne keus te berouwen hoe meer zij elkander leerden kennen des te meer ontwaarden zij verborgene deug den in elkander. Daar hun vermogen hun een onbezorgd bestaas verzekerde en Flintborg zich als geneesheer eenen naam verschafte zoo waren ook alle voorwaarden tot geluk bij hen voorban den. Doch neen uiet allen. Iets ontbrak er aan om bun huwelijk geheel gelukkig te doen zijn sij bleven kinderloos. Jaar op jaar verliep zonder bei vooruitzigt zich opendedat die hartelijke wensch vervuld zou wordeu. Op zekeren avondhet was vier jaren na Hedwig's huwelijk werd Flintborg bij een aeer ernstigen ziekeafgehaald. Deze zieke was niemand anders dan de baron Holgarztröindie eenige uren van Lund verwijderd een zeer schooo landgoed bezat. Volgens zeggen der bedienden, had de baron von Holgarström een aanval van beroerte bekomen en was aan de regter zijde ge heel verlamd en ten deele van zijne apraak be roofd. Op zijn uitdrukkelijk verlaogen werd Flint borg ontboden bij wilde geen ander arts bij zich hebben. Flintborg draalde geen oogenblik binnen tien minuten, na het berigt, zat bij reeds in het rijtuig en reed naar Melbo. Bij zijn vertrek zeide hij tot zijne vrouw dat hg waarschijnlijk laat en misschien naar omstandigheden eerst tegen den volgenden morgen terug keereu zou de weg naar Melbode bezitting des baronswas er verre af van tot de beste of gemakkelijkste te behooren. Hedwig, gewoon aan dergelijk plotseling uit halen van haren gemaal begaf zich op haren of laat vau die vrijheid beroofd. i (ii;\VO.\i: BERJGTEN. Een genie in de rekenknnde heeft bere kend, dat de Staatsschuld der Verecnigde Staten op de ronde som van 4000 millioen dollars gesteld, in dollars jirvens elkander gelegd een meer dan viervoudige» gordel om de aarde zou vormen. In zilver zou die schuld wegen 125,000 ton. Om dit zilver te vervoeren zoude noodig zijn 125 schepen van 1660 lasten, of 62,500 wagens, die ieder 2000 ton kunnen laden. Als iemand 66 dollars per minuut tellen kon en hij daarmede 10 uren daags en 5 dagen per week bezig was, dan zou hij 865 jaren en 40 dagen noodig hebben om de staatsschuld der vereenigde staten in zilver te tellen. De Times zegtdat de landverhuizing in Engeland nog nooit zoo uitgebreid ia ge weest als tegenwoordig. De grootste schepen gaan thans in zee met zoo veel personen als zij eenigzins behoorlijk aan boord kunnen nemen, en toch moet er telkens nog een groot aantal, wegens gebrek aan scheepsgelegenheid, achterblijven. Een reeder heeft onlangs open lijk geklaagd dat hij geene schepen genoeg kon krijgen, daar hij anders binnen den tijd van twee maanden ongeveer 50,000 landver huizers naar de Vereenigde Staten zou kunnen overbrengen. De 15 brouwers te Munchen hebben tegenwoordig niet minder dan 702,905 emmers zomerbier liggen, hetgeen een kapitaal van minstens 4,217,500 florijnen vertegenwoordigt en eene netto winst van minstens 1,050,000 opleveren zal; het winterbier heeft eene derge lijke waarde, en verschaft eene gelijke winst; zoodat de 15 brouwers jaarlijks ruim twee millioen florijnen verdienen. De stad trekt van deze bierproductie eeue inkomst van 1,140,000 florijnen. Gepasseerde week is in de buurtschap Vels- wijk onder Zelhem geheel afgebrand de woning en inboedel van den klompenmaker A. YVoel- tjeswaarbij nog zijn omgekomen een veulen en 3 varkens. De vrouwdie zich met 4 kleine kinderen te hnis bevond heeft met levensgevaar haar jongste kind uit de wieg gered en daarbij zwa re brandwonden bekomen. Prins Arthur heeft in Schotland iu gevaar verkeerd. Op eeutogtiude bergstreken werden de paarden schichtig en sleurden bet rijtuig tegen een muur met zoo geweld dat het na genoeg werd verbrijzeldde Prins vond echter gelegenheid om er uit te springeu, wel verschrikt gewonen tijd naar bed. Te middernacht ontwaakte zg. Zij hoorde de deur zachtkens openen en iemand de kamer bin nenkomen niet twijfelendedat dit haar man was vroeg zg „Hoe, Iwar, zijt gij nu reeds terug? ik had u later verwacht." „Ik denk dat ik u lang genoeg heb laten wachten antwoordde de binnenkomende. „Is het dan reeds zoo laat?" „Het sloeg zooeven twaalf nar." „Iwargij moet verkouden zijn geworden want nwe stem kliukt niet zoo als gewoonlijk," „Ja ik ben verkoudenvoel eens hoe koudik ben." Met deze woorden reikte hij haar in bet don ker de band toe die zij aanvatte. „Iwar om Gods wilgij zijt zoo koud als ijs 1 Spoedig te bed Ik zal opstaan en thee voor u zetten." „Volstrekt niet, mijn lieve, bet is niets stel u gerust en slaap oubezorgd voort ik zal in bed spoedig warm worden." „Doch Iwar, waarom steekt gij geen licht aan?" „Waarom ik kan zooveel zienals ik noodig heb." „Hedwig stelde zich gerustdaar haar echtge noot wanneer hij des nachts van de zieken te huis kwam in den regel om haar in den slaap niet te storen tich in donker ontkleedde. Zij wilde hem nog een en ander over den zieke vra gen doch stelde dit tot den morgen uitzij legde zichdaar zij zeer slaperig was op de zijde en was apoedig weder vast ingeslapen. Een geruisch in hare nabgheid wekte haar tegen den morgen, toen de dag reeds begon aan te breken. doch overigens ongedeerdde paarden werden spoedig gestuit. De Preste deelt het volgende voorval mede, hetwelk plaats gehad beeft bij gelegenheid van de jongste opvoering van bet beleende ballet «de Schapen poot.-- Een bewoner van een naburig dorp was met twee zijner zonen naar de hoofdstad gekomen om hnn het vormsel te doen toedienen. Nadat die pittigheid des ochtends was vervuld had hij zich des avonds met hen naar het Thalia-theater begeven alwaar de «Schapenpoot— werd opgevoerd, welks wonderen van scboouheid hem te zeer waren geroemd om niet de eerste gelegenheid ten baat te nemen welke zich aanbood ten einde zich in de beschouwing daarvan te verlustigen. De voorstelling viel blijkbaar zeer in den smaak zoowel van den vader als van diens beide zonen want zij waren allen verdiept in de bewonde ring van het voor hen zoo vreemde schouwspel. Toen echter Rigalboche optrad en zeldzame, begaafdheden ontwikkelde in een vurigen cancan, begreep de vader dat dit gedeelte der uitvoe- niet bijzonder geschikt was voor beide jonge lieden. «Draai jeom jongens!" zeide de vader cn als militairen gehoorzaamden beide zonen. Flet scheen dat de vader niet vreesde, dat het schouwspel op zijn gemoed eenen nadeeligei* invloed zou uitoefenen want alle aandacht wijdde hij er aan. Toen Rigalboche onder een daverend gejuich zich verwijderde na eenige m*)<n te zijn teruggeroepen gaf de vader aan zijne beide gehoorzame zonendie 3teeds den rug naar het tooneel toekeerden vergunning om weder als toeschouwers op te tredendewijl het gevaar voor zijne dierbaren was geweken. Meer belangstelling nog dan de ministricle krisis in Belgie opwekte koesterde inen voor het proces van een zekeren de Buck voor het hof van assises. De held of liever het slagtoffer van dat proces was de neef cn eenige erfgenaam van een schatrijk mandie door de intrigues van de jezmten tot misdaden was gebragt waarvoor hij twintig jareu vau zijn leven in dc gevangenis doorbragt. In dien tijd hadden de jezuiten zich meester gemaakt van de 4 a C milli- eon, die de oom van de Buck bezat. Naauwelijks had de ongelukkige de gevangenis verlaten ot hij werd beschuldigd een brief geschreven te hebben waarbij hij den provinciaal der orde van de jezuiten te Brussel en andere leden van het genootschap met den dood dreigde. Hiervoor werd bij wederom voor den regter gebragt, maar thans bleek niet alleen zijne onschuld, maar tevens kwamen de kuiperijen en het bedrog der gees telijken aan den dag, vooral van een zekrren Leroir, wien de kiesche taak was opgedragen de Buck onschadelijk te maken, Het pleidooi van Zij meende te hoorep dat baar man opstond en zich kleedde. „Iwar," zeide zij, gij wilt toch nog niet uit gaan „Hebt gij dan het hanengekraai niet gehoord?" „Wat hebt gjj met het hanengekraai te maken?" „Het it de taptoe der dooden I Doch Iwar, ik begrijp niet waarom gij titans zoo zonderling spreekt zulke taal, al is sij ook gekscherend uitgesprokenmaakt mij bevreesd waar wilt gij heen „Vraag zulks niet, mijne waarde, leef gelukkig mijn woord heb ik ingelost ziedaar nog dezen kus 1 Met deze woorden boog hij zich over haar heen en kuste haar op het voorhoofdzijne lip pen waren ijskondvervolgeus ging bij naar de deuren keerde zich bij het uitgaan nog eena naar haar om. De straal van het eerste morgen licht viel door bet venster, juist op zijn gelaat. Hg was doodsbleek en zoo ontsteld dat Hedwig de trekken van haren echtgenoot Biet herkennen kon. Toen maakte zich eene vreeaselijke angst van de arme vrouw meester. Zij twijfelde geen oogenblik dat de gedaante die juist vertrokken was, en wier koude lippen zg nog op haar voor hoofd voeldeniet die van baren Iwar maar die van zijnen geest was geweest, en de gedachte die sjj dadelgk daarbij opvattedat Iwar op den weg naar Melbo een ongeluk overkomen was leidde door hare opgewondene verbeeldingtot eene vreesseljjke zekerheid. lf vrdt terrofgd.)

Schager Courant | 1864 | | pagina 2