EME1VGDE IJEll l<;TEN. INGEZONDEN STUKEN. van het aanvaren tegen ijsbergen. De beman ning begaf zich in de booten en bragt ver scheidene dagtu iu ellende op die ijsvelden door, tot dat hunne seinen-door bet schip "Wide Awake werden ontdekt en de schipbreu kelingen alzoo konden worden gered. Dij eene te Barton nabij llittl gebonden verkooping had II. Maandag hel ongeluk plaats, dat plotseliog de vloer der zaal bezweek cn een -COtal personea in de beneden verdieping te Land kwam, sommigen ontvingen tamelijk eenstige kwets uren. L- 1 Z. E. dc minister van Biuneulandschc zaken lioopt dat de spoorweg van liet Nieuwediep tot Alkmaar zal gereed zijn in Jannarij 1866. Gepasseerdcn Maandag is het Oostenrijksch eskader, plotseling uit het Nieuwediep vertrokken Op reis van Arnhem naar Sommelsdijk, is een brief waarin S bankjes, ieder van f 100 totaal verdwenen.] De vice-conaul te .Ha vanna gelooft dat het thans van belang zon zijn, hooi uit Nederland naar Cuba te verzen den, omdat de aanvoer van dat artikel uit Noord-Awerika zeer vermindert, Onlaugs is een kleermaker te Rome verban nen omdat hij voor liberalen werkte. De koningin van Engeland beeft den bertog van Suthcrland, die onlangs Garibaldi heeft ge huisvest, tot ridder van de Kouseband verhe ven. De raad van Zwolle heeft f 5000 aangewezen voor feestelijkheden bij de opening van den spoorweg. In Afrika is overleden, de bekende reizigster Mevr. P. F. Tinne, geb. van van Capellen, zij bezweek even als haar reisgenoot Schubert, ten gevolge van het on gezonde klimaat, op haren togt om het spoor van iduard Vogel te vinden. - De keizer van Rusland cn die van F rank rijk met zijn vrouwtje, zijn voornemens, in den loop van dezen zomer, hij onzen koning en kouingjn, een poosje te komen logeren, wat zal dat in den Haag en op het Loo een pret wezen, het is niet onmogelijk dat grootvorst Nicolaas ook mede komt. In de afgeloopen maand Méi verlieten 18,802 land verhuizers da haven van Liverpool oin in verschillende oorden der wereld hunne fortuin te beproeven. Garibaldi is te Florence tot grootmeester der vrijmetselaars-orde verkozen. Gepassecrden Zaturdag is de bloemec-tentoon- stelling iu het glazen paleis te Londen door 26,000 personen bezocht. Te Parijs is men voornemens, in den voorgevel van het stad huis, te plaatsen de borststukken van de per sonen, die sedert de laatste eeuwen aan het hoofd van het stedelijk bestunr hebben gestaan Ds. ilarerschmidt, te Helder is beroepen te Schiedam, ter vervanging van Ds. Pantekoek die naar Amsterdam is vertrekken. Te Veraailles is een slagersknecht teregt gesteld die zijn weldoener, welke hem geheel zijn vermogen had vermaakt, naauwelijks 24 uren nadat het testament bestond, vermoord bad. Nabij Tripoli-station (Egypte) is een kruid- magaziju gesprongen, veertig personen verleren daarbij bet leven. Te Amsterdam zal een rij- en wandelpark worden opgerigt. Eenige manden met de eerste kersen, afkomstig uit Duitsr.hland en bestemd voor Engeland, werden op den 4dezer door Rotterdam gevoerd. De aardappelen en de boekweit hebben veel door de nacht vorsten geleden. Door de regtbank te 's •Gravenhage is een jongen met name I!, van Zanten, die uit kwaadaardigheid een stnk van zijn kaïneraad's tong had afgebeten, tot twee maanden cellulaire gevangenisstraf veroordeeld. De ministers van Binnenlandsche Zaken en van Oorlog, zijn van hnnne buitenlandsche reizen, weder in de residentie teruggekeerd en hebben, hoe vermoeid ook, dadelijk honne werkzaamheden hervat. De Londensche honden-tentoonstelling is op een dag door 10,000 personen bezocht. In de afgeloopen weck hebben te Londen plaats gehad 1234 sterfgevallen en 1066 geboorten. Men zegt dat sedert 1 Juhj door het geheele rijk de verhooging Tan 2} cent op eiken brief, besteld op eene plaats waar geen poslkaotoor is, afge schaft wordt. In de gemeente ITartngcarspel heeft in de vorige week eene collecte aan de huizen der Protestantache iugezetcnen plaats gehad, om uit de opbrengst er tan dc schulden van den predikant (hij ^hijnt er een legio te hebben) af te doen; voorwaar een edel voorbeeld! eene nieuwe uitvinding op het gebied der geestelijke industrie De Redactie verecnigt zich niet altoos met het gevoelen der inzenders van geplaatste stuiten. Mijnheer f Met genoegen lee» ik steeds de Hoofd-ar tikel en in uwe courant, niet juist om den fraaijen stijl, want uitdrukkingen als deze: om een goed lid voor de Tweede Kamer te zijn, behoort veel," die ik in uw Jlaatste Dommer aantrof en van welken aard ik er meerderen zou kunnen noemeu, willen mij niet bevallen, doch ik- zie, bij het lezen van uw blad, niet zoo zeer op den stijl als wel op den inhoud. Mijn genoegen werd echter bij het lezen van uw vorig lloofd-arlikel zeer vergald door de daarin voorkomende beschul diging tegen de liberale partij in dit Kies district, dat hel haar aan welbegrepen liefde voor hel algemeen welzijn ontbreekt. Een oogenblik te voren bad het goed ge schreven werkje van den heer Jb. Denijs Jz. vlloe Schagen feestvierde", mij verplaatst in de Novemberdagen van bet vorig jaar. Ik herinnerde mij de blijdschap, de geestdrift, waarmede het feest ran Nederlands onafhanke lijkheid toen door allen, en niet het minste door de burgerij van .Schagen, gevierd werd. Toen klopten alle harten warm van liefde voor het Vaderland, en nu zou het ons, ten minste in zoover wij tot de liberalen behooren, aan die liefde ontbreken Of is misschien die liefde niet bet beginsel van onze feestvreugde geweest, was liet misschien de geschikte gele genheid, die zich aanbood, om eens wat... pret te maken en dua zelfzucht, genotzucht Och, mijnheer Denijs 1 verbrand dan nog tijdig «w boek, opdat onae kinderen niet lezen, dat hunne ouders wel gereed waren, om feest te vieren over het herstel van ons land, maar niet gereed, zoo als zij nit de geschiedenis van dit jaar zonden vernemen, niet gereed, om hunne burgerlijke pligt te vervullen tot beil van het land. Doch zonden wij, of liever de liberalen, die beschuldiging verdienen? Gij regt Mijnbeer de Redacteur', dat wij in gebreke gebleven zijn, een Candidaat te noemen en daaruit leidt gij af, dat wij voor het algemeene welzijn geen liefde bezitten. Wij tonden u knnnen tegenwerpen,' dat wij van o, die als een goed journalist ons leiden en voorlichten moet, het noemen van een Candi daat hadden moeten verwachtenwant nwe bewering, dat ditniet tot nwe bevoegbeid behoort, kunnen wij, k-ttende op het voorbeeld van zoovele grootere bladen, geenszins beamen Doch gelukkig beeft uwe beschuldiging ook buitendien haar grond verloren, want er zijn nu reeds vier, zoo ik mij niet vergis, allen liberale Candidaten genoemd, de heeren Mr. M. J. de Lange J. L. Kikkert, Koomen, en Sloos Zeer wensch ik nu, en dit is bet eigenlijk doe! van mijn schrijven, dat de liberale partij u door het verzuimen van haren bnrger-pligt geen nieuwer en krachtiger grond tot beschul diging geven, maar op den 14den Jnnij ge trouw opkomen zal tot de stembus. Het ia thans ik hoop, dat de kiezers dit zullen begrijpen, vooral te doen, om den Candidaat der conservatieven, den heer van Foreest, die bijna alles tegenstemt, wat van onze regering uitgaat, t« weren. Hij zal echter misschien overwinnaar zijn, want ouze tegenpartij zal al hare stemmen alleen op hem uitbrengen, indien wij onze stemmen ver deden, het gevaar daarvan is groot, nn wij wel vier candidaten hebben, bet is daarom van het hoogste belang, dat wij allen getrouw opkomen en zamen steramen op éénen en we! op hem, die naar onze meening den meesten kans heeft den heer Mr. M. J. de Lange, Ad vocaat te Amsterdam. P. Aan de Kiezers in het district Alkmaar. Toevallig kreeg ik dezer dagen in handen eene gedrukte circulaire, gedagteekend 25 Mej ,186-4, van de kieavcrceniging „Vadeilaad en Koning" te Alkmaarr, ten doel hebbende iu dit district de wederbenoeming te bevorderen van het aftredend Jid Jlit. Mr. C. van Foreest. De circulaire bevat eene opeenstapeling van redenenwelke den aftredenden Jonkheer tot even zoo vele aanbevelingen moeten dienen. Onder anderen staat er in „Heeft hij (het aftredend lid natuurlijk), den afzet onzer voortbrengselen waaronder ons graan vee, zuivel, visch, enz. enz. niet bijzonder bevorderd door in de Tweede Kamer 8antedringcn op het leggen van den Staatsspoor weg van het Nieuwediep over Schagen Alkmaar en de Zaanstreek naar Amsterdam Vati bet Nieuwediep over Schagen 1 Ik heb gelegenheid gezocht en gevonden om het verslag der handelingen van de Tweede Kamer gedurende het zittingjaar 18jj na te zien en wat denkt gijkiezers dat ik vond Ik zal 't u zeggen: iu de zitting Van 8 November 1861 werd beraadslaagd over 't out werp van wet tot rastatelling der begrooting van uitgaven voor den aanleg van Staats-Spoorwegendienst 1S60 en 1861. Op art. 20 van dat wet.ontwerpinhou dende de aanwijzing eener uitgaaf van ƒ1205400 voor dep aanleg van een goed gedeelte van den weg, loopende van het Nieuwediep tot Alkmaar, werd door de afgevaardigden uit hei district Hooru(de heeren Mensonidcs en Tntein Nolthe- nius) een amendement voorgesteldwaarvan het doel was de gelegenheid open te lateu om aan du ly'n door Noordbolland eene rigling te knnnen geven die haar meer door bet hart van die provincie bragt. De heer van Foreest bestreed dat araendement en stemde er tegen. Ook de heer van Ilosse stelde «en amendement op bovengenoemd artikel voor. Hij wensohte na het woord Alkmaar te loten volgen „langs de westzijde vas het groet Noordllollandsch Kanaal," waardoor het artikel dus zoude luiden „Aanleg van een gedeelte van den spoorwegstrekkende van het Nieuwediep tot Alkmaar langt de west- zijde van het Groot Noord-llollandsch Kanaal enz. En wat deed de heer van Foreest toen dit amendement in stemming werd gebragt Hij stemde er voor 1 Het staat tot eene blijvende berinnering op bladz. 204 van het bijblad tot de nederlandsche Staats-courant. Hij stemde er voor dat de spoorweg zoude loopen niet over Schagen maar ten westen van bet kanaaldoor da duiaen Wat dunkt u nu kiezers van de circulaire tot aanbeveling van den heer van Foreest, waaronder de namen staan van de heeren G. van Leeuwen eo J. E. Xuhout van der Veen, te Alkmaar* Wat dunkt u zoo van die circulaire, als van de beide heeren wier namen er ouder gedrukt staan en van welke de een oud-officier van Justitie eu dc andere kantonregter is? Wat oua daukt meen ik n te hooren beginnen Ons dunkt dat die heeren leu Stopt wat kiezers I schelden en tieren helpt niets. Of gij al zegt die heeren zijn leugenaars, politieke kwakzal vers zij hebben de kiezers willeo misleiden en tot aanbeveling van hunnen kandidaat oneerlijke middelen gebezigd Wat baat dat Niets I Maar wat beter is Laat die heeren en enkele gedweeë volgelingen zich vrolijk maken met hun aanbevolen jonkheer doch toont gij dat ge u niet laat verschalkenmaar uit eigen oogen ziet. Komt op Diogsdag 14 dezer trouw tet stem ming opeo stemt een ander dan Jhr. Mr. C. van Foreest. Vraagt gij, op wien gij nwe stem daa zult uitbrengen- lk zal mij door die vraag niet laten verlokken mij tot raadsman op te werpenen beken ronduit zelf nog niet goed te weteuwie ik op mijn stembriefje zal plaatsen. Een ding echter is bij welzijn altijdzeker stem men zal ik en de aanbevolen jonkheer zal mijn man niet zij n ik wil iemand die wat minder Alkmaarschen wat meer Noord-HolUndsch ia dan bij iemanddie wat minder reactionair en aati-ievolutionair is en wat meer ingenomenheid bezit met onze grondwettige instellingen in den geestw aarin die thans worden ontwikkeld dan ik onderstel dat bij den heer van Foreest het geval is. Iloort gij dan oiel den een of ander noemen

Schager Courant | 1864 | | pagina 2