lisehen golkx-flunnak van lSji uit«zoo doet men wel de koepokinenting te herhalen voor- 1 eersL voor -liel>- ït levensjaarvervolgens op i den leeftijd vaiv 9 of 10 jaar daarna tusschen bet 138 eii 20e en eindelijk later alle 10 jaar. i Voor zuigelingenmits zij gezond zijnis J de^e&Jiifste tijd tot vaccinatie tussthen de 4e en 6e maand." Ieder doe tier zijn voordeel mede. Ons tweede doel is aan het achtergebleven gedeelte onzer kiezersde vraag ter beant woording voor te leggen of het hun bekend is» waaromvaccine au sevaecine, betrekkelijk nog zoo wejnig worden toegepast? Zij kun nen cldcra al» nu literlezen r dat de oor zaak hiervan ligt in zorgeloosheid onkunde en het' is vreemd ora te zeggenbekrompen godsdienstige vooroordeelen. v Alles zul wel gaan zoo als het gaan moetzoo ie de mcening der hoog in- gelichten en helaas I zoo als het gaan moet zoo gaat het ook. Wie zijn pügt verzuimt wordt het slachtoifer daarvan en sleept anderen spms" mede err dan dan is het weer, zoo als wij in ons vorig nummer zeideuUod, die ziekten zendt. Ja 1 het i» Goddie ziekten zendtmaar wij staan niet weerloos tegen over onze kwa len. liet is Goddie ona onze dierbaren neenitmaar het is ieta anders dit toe te mogen schrijven aan oe« onbegrepenhoog vcrlievcn en den mensch genegen wilden dit te moeten wijten aan eigen vervvanrlooziug. God geve dat de gezondheidstoestand in ons dierbaar vaderland zich spoedig her- stelle En God wendde van ons de kwaal die onze vrijheid bedreigt in de onverschillige beid van velen onzer medeburgers 1 Oefening in zelfregering is het eenige behoedmiddel onkunde en vooroordeel de groote aanleiding tot liet in den wind slaan daarvan. Kr is in onzen tijd een krachtigwerkzaam leven en van daar schaadt de traagheid van enkden Tl4„f U.te/'liermil ilnn» onflc ofaatfeinstdllflgen is onze vrijheid sterk gevest. Maar eene re actie kan ontstaan en alsdan zal het blijken, wie in den gelukkigen tijdde voorzorgen heeft blijven nemen h die hem tegen onspoed bestand maken. Bedriegen wij ons nietver trouwen wij niet te veel op de rust, de wel vaart en de vrijheid, die wij genietenden ken wij aan Goethe 's woord: „Alles in de wereld is te verdragen later werd stilgehouden om ia het digtste van het wond een legerplaat* op te slaan. Ken weldadige slaap had de oogen des armen gevangene gesloten hij sliep rustig tot hg eens klaps door eeo schop uit het rijk der droomen in dat der treurige werkelijkheid werd teraggebregt. De geheele bende was tegenwroordig en voornemens zich door het gebruik van spijs eu drank te ver sterken. Ook Henry kreeg een weinig water en een stak brood en dat nit gemalen mais bereid, zeoals xijae moeder te buis bakte. De dag brak aan. Duidelijk zag de gevangene zijne koperkleurige pijnigers in den kring zitten zij hielden eene gewigtige beraadslagingwaarschijnlijk over het lot van den jongeling Hij begreep dan ook zeer spoedig dat hij het onderwerp van het gesprek wws de op bevn gevestigde donkere blikken de levendige barutogtelijke gestiknlatien van enkelen honnev lieten niets goeds verwachten. Henry werd angstig en bevreesd eene stem in zijn binnenste zeide hem dat leven of dood van dese beraad slaging afhing. Hij dacht aan zijn treurig uit einde heete tranen rolden over zijne wangen met te raam gevouwen handen zat hij daarpre velde al de gebeden dis zijne moeder hem geleerd had en verwachtte den doodsteek. Doch die slag kwam niet l- Yerstij/d van ontzetting blikte zijne oogec op de gordels van eenige Indianendaar hingen verscbe bloedige scbedelhuidenhij zag kleine blank geschuurde koperen ketels en verscheidene kleedingstokken zoo als de blanken ie dragen. De beraadslaging was geëindigd. De hoofdman kwam op den knaap toe trok hem bij de baren in de hoogtewee» hem met de hand naar zekere Maar tnocijelijk een rei van heerlijke dagen KV. OM lil SUr.TEX. Dc dagbladen hebben in de laatste dagen bij herhaling gesproken vau den hercules Dainou- rette, die in het Hypodrome met den mond eene ton opheft, waarop eeu vioolspeler staat. Voor eenige weken was die hercules uog knecht hij een wijnkoopcr en terwijl hij de gasten, vermaakte inet het opheffen door middel zijner tanden van eene tafelwaarop een hunner stond, kwam daar juist de directeur der inrig- ting voorbij. Hoeveel verdient gij hier? vroeg de directeur. Veertig franks per tnaand, ant woordde de hercules. Ik geef u 100 iranks per dag, hernam de directeur, kom inet mij rm-dc. En sedert dien dag verdiende Damou- rette 36,500 franks per jaar. Toen de extra-trein met de Eogelschen, die de wedrennen in het bosch van Boologiie te Parijs hadden bijgewoond, op de terugreis voorbij Uonaan kwam, werd in het stations- koffijhuis aldaar een behendige diefstal gepleegd. Twaalf hceren van het reisgezelschap, zeer goed gekleed en van een fatsoenlijk voorkomen, doch eigenlijk niets anders dan zakkenrollers, kwamen aan het buffet en terwijl eenige hunner den kastelein en dienstknecht bezig hielden, maak ten de andere zich meester van al de flessehen champagne, likeur en konjak en trokken met den buit in de waggon* af. Eerst toen de trein wtggestoomd was, bemerkte men het verlies dat eene waarde had van ongeveer 150 francs. Op den togt van Uouaan naar Dieppe hebben de heeren zich de gestolene drankeu goed laten smaken, want op dc baan voud men al de flessehen, maar ledig. Eene ongehoorde, waarlijk voorbeeldelooze demonstratie heeft brugge opgeleverd. Bij de jongste verkiezingen voor de provinciale raden is verkozen de bisschoppelijke geneesheer van den Abeele, die ook geneesheer in het krank zinnigengesticht is. De aldaar verpleegden hebben dezer dagen hunne blijdschap over die verkiezing willen doen blijken. Zij zijn de straten van Brugge doorgetrokken en hebben 1 hun docter eene serenade gebragt, die zoo al uiet i zeer harmonisch, daarentegen uiterst originoel 1 was. Dezer dagen had in de gemeente Steen- wijkerwold een treffend ongeval plaats. Bij ecu der aanzienlijkste veehouders, die afwezig was naar de markt te Wolvega, brast de knecht een span jonge paarden uit den stal naar de weide. Op het naderen van eenige schoolkin deren, die huiswaarts keerden, waaronder zich rigting en duwde den aan zijn geheele ligchaam van angst sidderenden knaap een eind vooruit trok daarna zijne tomahawk en zwaaide die over zijn hoofd. Instinktmalig sprong het ongelukkige kiod eenige schreden vooruit bleef toen weder staan en keek bevreesd achter zicb. De geheele bende hsd de strijdbijlen in de banden en dreigde er mede thans echter werd het den knaap van lieverlede duidelijk -, hij moest maken dat hg weg kwam zij wilde hem niet langer bg zich hebben. Hij snelde verder en verder in de rigting die de hoofdman hem aange wezen bad niemand volgde. De Indianen beste gen hunne paarden en reden weg. Henry was vrij j een gernimen tijd volgde hij de ingeslagen rigting eindeloos breidde de prairie zich voor zijne blikken uit. Met kinderlijke vreugde plukte hij eenige scboone roode bloemen en had zeer spoedig een prachtigen ruiker. Blikte hij echter in den omtrek rond dan was hij niet zeer verheugdde omstreek was hem geheel vreemd. De koaap begon kond te wordende dauw van het gras en de bloemen had zijne kleed er en geheel met vocht doortrokken. Snel ging hij voorwaarts om zich te verwarmen. Hg had steeds één pont in het oog gehouden ten einde in dezelfde rigting te blijven dit punt bestond in een grootensterke afzonderlijk in de praire staanden eik. De boom was echter niet zoo digt bij als de kleine in den beginne geloofde toen hij denzelven eindelijk bereikte was het hoog tijddaar hij aan den voet van den boom ineenzonkeene huive ring vloog door zijne matte leden eene brandende hitte kwelde zijn binntnste; zijne ooren suisden, de prairie scheen met hem in dc rondte te liet zcvetijarig zoontje van den eigenaar eter paarden bevond, begonnen deze dieren te dar telen en zich weigerachtig te betoonen om verder to gaan. Het knaapje ze daartoe wil lende aansporen, ontving vau een der paarden een slag tegen het hoofd, zoodanig, dat het onmiddelijk op de plaats dood bleef. lloe gevaarlijk het is om met honden land te passeren, waar koeijen loopen, bleek dezer dagen weer te Eraueker. Een schipper ging daar langs een pad, dat door eene weide loopt. De zes vetweiders, die in deze weide graasden, het hondje ziende, dat de man bij zich had, liepen als verwoed dit diertje na, waarop zijn meester het wilde beschermen. Hierdoor werden de koeijen nog meer verwoed en be gonnen thans den man te vervolgen, die hen door loopen zocht te ontkomen, dat hem echter niet gelukte, want spoedig was hij achterhaald en op den grond geworpen. Ware niet iemand in de onmiddelijke nabijheid geweest en dade lijk toegeschoten, het zou den schipper gewis het leven gekost hebben. Nu is hij meteeuige ligte kneuzingen er af gekomen. Til de vorige week hebben de regter-com- inissaris en de subst-officier van justitie bij de regtbank te 's Gravenhage, in vereeniging met Dr. H. J. G. Vorstman, zich des middags teu 12} ure naar Voorburg begeven, om aldaar even huiten het dorp een gcregtelijk onderzoek in te stellen naar een in den morgen van dieu dag iu eene sloot gevonden lijkje vau een pas geboren kind, waarvar. eene zekere J. v. S. vroeg in den morgen vau dien zelfden dag hei melijk zou zijn bevallen. liet voorloopig on derzoek heeft de verdachte moeder geleid tot de bekentenis, dat zij zelve liet kind, kort na de geboorte, in de bewuste sloot had gewor pen. Uit Inkspruck, waar de generaal v. Ke- nedek voor eenige dagen eene revue over het garnizoen hield, wordt liet volgende medegedeeld. Met vaderlijke zorg voor de troepeu bezield, wordt hij door de manschappen, onder-officieren en hooger geplaatsten als het ware aangcbedeti. Met liem aan het hoofd gaan zij door den digsten kogelregen. Even welwillend als bij ia buiten de dienst, zoo zeer vordert Ilij dat ieder zijn pligt zal verrigten, zonder ooit tot barsche gestrengheid in woorden of daden te vervallen. Houdt hij inspectie in eene vesting of andere plaats, dan hteft hij de gewoonte om officieren onderofficieren en manschappen van de ver schillende aanwezige troepencorpsen aan zijne 1 tafel te noodigen, hetgeen als eene hooge on- I derscheiding geldt. Zoo had hij dezer dagen te Innspruck gedaan. Een der manschappen over wien hij bijzonder te vreden was en die draaijen beelden der phantasie benevelden zijn gexigtde knaap verloor het bewustzijnzijne oogen wareo half gesloten en binnen den omtrek van vgf en dertig mijlenbehalve de zich ver wijderende roodhuiden, bevond zich waarschijnlijk geen menschelijk wezen om de drooge brandende lippen des verlaten zieke te kunnen bevochtigen. Plotselingsals uit den grond verrijzende vertoonde zich aan den toom van het woud eene donkere gedaante het was een ruiterwiens kleeding tamelijk veel overeenkwammet die der Indianen. Bok en beenkleederen waren van hertsleder en met vele kleine lederen riemen en kwasten versierd. Aan zijne voeten bevonden zich lederen mocassinsen een kleine tamelijk misvormde en gescheurde viltenhoed bedekte het hoofd. De lange glimmende donkere baren de ravenzwarte, doordringende en schitterende oogende gele gelaatskleurlieten den echten zoon van het Zuidenden onder de texiaansche zon geboren dnidelgk herkennenen in bem door de aan de zadelknop hangende lazoeen paardenvaDger vermoeden. Snel en ligt draafde zijn Texiaansch ros over de prairie, naar den, in bet midden staanden eikwaar zijn heer misschien reeds dikwgls verwijld of zijne siësta gehouden haddoch toen het wakkere dier den boom bereiktesprong hetals ware het door eene ratelslang ver schrikt 0p zijde. „Oho kameraad ziet gij spoken riep de lazador zijn verschrokken makker toe, streek zijne kort gesneden manen en stuurde hem weder naar den boom terug. liier ontdekte de paardenjager den knaap. Wordt vervolgd.)

Schager Courant | 1864 | | pagina 2