Zelfbehcersching, die den kloeksteu Spartaan zeker jaloersch gemaakt zon hebben. De man die siuds eenigen tijd schrikkelijk aan de fijt leed, heeft het volgende middel uitgedacht om zich van die ondragelijke pijn te verlossen. Hij legde de hand op een hakblok, nam een hak mes en kapte met een enkelen slag den zieken vinger al, een weinig boven het Iweede lid. Toen dit gedaan was, stelpte hij zoo goed hij kon het bloed, dat overvloedig uit de wond stroomde, nam den afgekapten vinger op, wik» kelde hem in een stuk papier, stak hem in den zak en ging, als of er niets gebeurd was, rus tig in de naburige herberg een glas bier drinken. Naar luid van berigten uit. Zevenbergen hebben de zware en langdurige regens daar ernstige overstroomingen te weeg gebragt. Te Elisabethstadt aan een hotel stond het water zoo hoog op de groote markt, dat men er met schuiten voer oin in de behoeften van het verkeer te voorzien. In vele andere oorden was de toestand nog ongunstiger, zoodat men reeds het verlies van menschenlevens te be treuren had door de plotselinge overstroo- mingeo. Het ijzerwerk van Dowlais, bij Merthyr Tijdwil in Znid- Wallis is het grootste van <!e geheele wereld. Het bezit 18 hoogovens, waarin liet ijzer uit de ertsen wordt gesmolten en die elk 400 tot 500 ton ijzer 's wekelijks leveren. Verder heeft deze iurigting 151 puddelovens, benevens bet daaitoe noodige aantal voor witte gloeihitte, geschikt voor 77 reeksen met plet- Tollen. De jaarlijksche productie is 130,000 ton ruw ijzer, 90,000 ton gereed gemaakt staafijzer, er zijn noodig 480,000 ton steenko len, 8000 arbeiders en per jaar 360,000 gulden arbeidsloon. E ke week wordt er ineer dan 2000 ton staafijzer geleverd. De slagter de Leeuw te Almelo slagtte jl. Zaturdag avond eene van den heer \V. ten Ilruggencate, aldaar, gekochte koe. Bij het openen der koe vond men twee versteende of verdroogde kalveren, het eene met twee koppen, doch niet zoo dat de koppen op een nek of hals stonden maar aan ieder eiud een kop. Dit kalf is voorzien van zes pooten. Het andere had wel den gewonen vorm, doch vertoonde geheel een vossenkop, terwijl de hals van dit laatste ook in het minste niet op dien van een kalf geleek. Naar men ver neemt, rallen deze misgeboorten naar de vee- arten ij kundige school te Utrecht wordeu op gezonden. Opmerkelijk ia het, dat de koe buitengewoou vet was. Bij de herstemming voor een lid der Sta- ten-Generaal gebeurde te Sneek iets nieuws. 1'e uitslag is bekend, maar de stryd was vrij heftig. Wederzijds deed inen zijn beat tot aanbeveling der kandidaten. Omstreeks half vier ure des namiddags werd bij trommelslag door den omroeper herinnerd dat het stein- bureu ten 5 ure werd gesloten, en werden de kiexers aangemaaud zich den tijd ten nutte te maken. Men weet niet van welke zijde de man in dienst is gesteld; om op deze wijze de onverschilligen tot het vervulleu hunner ver- pligting op te roepen. In het departement Pas de Calais (Frank rijk) heerscht thans eene epidemische ziekte onder de hazen. In het arrondissement Bon- logue sur—Mcr alleen heeft men sedert drie weken 80 doode hazen gevonden en men berekent dat het aantal slagtoffers ruim tien maal zoo groot is. Door een ingezetenen der gemeente Alk maar is bij Z. M. den Koning een adres ingediend, waarbij de vernietiging verzocht wordt van eene verordening van den raad, houdende reglement op het beheer en het behandelen der brand blnschmiddelen. Deze vernietiging is gevraagd, omdat bij die veror dening van de ingezetenen persoonlijke dienst wordt gevorderd, terwijl naar het oordeel des adressants, de gemeente niet in de gevallen verkeert, welke volgens art 192 der gemeeute wet zoodanige dienst billijken of regtvaardi- gen en de plaatselijke middelen het" betalen van hulp allezins gedoogen. Jl. Zondag ontvingen de collectanten der Christelijk Afgescheidene gemeente te Ba. ram in hun kerkzakje de hoogst belangrijke som van vier duizend gulden aan Russische papier, met ecu blief van den juist eenige dagen te voren overleden Aodries Bcnderts Riddersma. De overledene wenschte die som aan die kerk te schenken, met last om des noods ook daarvan de. armen te bcdeelen. Als een vervolg op een vroeger berigt, betreffende het opgekomen incident in zake den kindermoord door eene ongehuwde moeder te Tilburg, wordt aan de Arnh. Ct. medege- deelt, dat de moeder van het kind, die reeds sedert primo Mei jl. in hechtenis is, op de verklaring van hare tante gehoord, aanvanke lijk heelt blijven volhouden, dat niemand aoders dan zij de moordenares van het kind was, daardoor straf verdiend had eu ook bereid was die te ondergaan, er bijvoegende, dat hare tante tijdeas hei gebeurde niet eens te hnis was. Door deze verklaring werd het incident al zonderlinger en de justitie al meer en meer op het dwaalspoor gebragt. Eene confrontatie echter vau tante en nicht heeft het raadsel opgelost. In bijzijn van de laatste, herhaalde de eerste hare verklaring en détail voor den wachtmeester te Tilburg afgelegd, zeggende dat de knagende worm van haar geweten de oorzaak was, niet langer te mogen dulden, dat hare nicht, die reeds te lang om eene misdaad van haar in den kerker was opge sloten geweest, bovendien eerstdaags nog onschuldig eene straf ondergaan zou, waarop hare nicht, onder eenen vloed van tranen, de waarheid van deze verklaring bevestigde, en beweerde dat de oorzaak van haar gedrag tol heden hierin gelegen is, omdat hare tante van jongs af aan meer voor haar had gedaan en opgeofferd, dan wat eene moeder voor haar te moeten boeten. Tengevolge hiervan is den 5den dezer de voorloopige aanhouding van hare tante door de regtbank alhier bekrachtigd en zal nu de nicht den .Ssten dezer voor het provinciaal geregtshof van Noord-Brabandt niet teregt staan, maar de zaak aau eene nieuwe instructie onderworpen worden. Volgens een te Harlingen ontvangen schrijvend. d. 9 Junij II. van kapitein Overga rd, gezagvoerder op de noordsche brik Osterdalcn bevond zich toen in de ijszee eene verbazende massa drijfijs, die de scheepvaart zeer belemmerde. Op zijne reis naar Archan- gel had hij dit ondervonden. Op den 14 Mei ontmoette hij op de hoogte van de Noordkaap eene massa van 8 a 10 voet dikte, waardoor hij niet kon hcenwerken maar na het verlies van ketting en anker op het strand geschoven werd. Eenige dagen later geraakte hij weder vlot en bereikte gelukkig de plaats zijner bestemming. Omtrent de kinderziekte in de gemeente Goes vernemen wij nader: dat er sedert het vorig berigt van den 8 Junij 11. zijn bijge komen 72 lijders, waarvan 18 wel en 54 niet gevaccineerd, terwijl er 1 niet gevaccineerde is overleden. Er zijn dus tot 1 Julij aange tast 353 personen; daarvan zijn 266 niet, 87 wel gevaccineerd. Overleden 20, waarvan slechts 2 gevaccineerd. Hersteld zijn 801 lijders en blijven nog onder behandeling 32 personen in hnisgezinnen. Betrekkelijk deze ook in de gemeeute Fort Bath, Rilland en Krabbendijke necrschende ziekte, schrijft mm ons uit laatstgenoemde gemeeute, dat sedert het vorig berigt, aldaar tot 1 dezer waren bijgekomen 21, zoodat het getal aangiften was geklommen tot 80; van die 21 waren 11 hersteld, 8 nog ziek en 2 niet gevaccineerden overleden; 14 waren nim mer, 7 in hunne jeugd ingeënt. Te Rilland bedroeg bet getal zieken, die in dien tijd waren bijgekomen 40, in 't geheel 248. (De bevolking telt 803 zielen.) Van die 40 waren 17 nog lijdende en 2 gestorven, beide niet gevaccineerd. Van de 40 later aan getasten waren 25 niet gevaccineerd en de overige 15 meestal in hnnae eerste kiudscb- heid. Te Fort Bath waren in den laatsten tijd slecht 5 aangiften gedaan, xoodat het getal aangetasten in die gemeente bedroeg 105. 4 daarvan waren gevaccineerdde vijfde niet welke laatste is overleden. Dezer dagen had te Berlijn het volgende zonderlinge feit plaatshetwelk eene boosheid verraadtdie gelukkigerwijze tot de zeldzaam heden behoort. Een veertien-jarig meisje lokt een kiod van vijf jaren in een kelderwoning, verbergt het onder eene menigte kleederen en linnengoed in een koffernadat zij vooraf het hoofd van het kind derwijze had omwoeld, dat het ter naauwernood kon ademhslen. De moeder, die in hetzelfde huis woont, haar kind niet bespeurende op de straat waar het eenige oogenblikken te voren nog speelde, zoekt het te vergeefs in de kelderwoning waar het zich volgens opgaaf van eenige per sonen moest bevindenzoodat zij voor de tweede maal haar onderzoek aanving en het gelak had haar dierbaar kind bijna gestikt in een koffer te ontdekken. De jeugdige booswicht is terstond in verzekerde bewaring genomen. Waaraan de misdaad moet worden toegeschreven weet men tot heden niet. Dezer dagen bezocht een te Weenen gevestigd ambtenaar, met zijn zoon, een knaap van ruim elf jaren de voorstelling van den vermaarden koorddanser Blondin. De volgende ochtend beproefde de knaap de buitengewone sprongen van Blondin na te doentot welk einde hij een sterk touw aan de hoogste bal ken op den zolder der ouderlijke woning had bevestigd. Het behoeft ter naauwernood gezegd te worden dat de knaap spoedig van zijn verheven standpunt afviel hij brak beide beenen en mogt zich nog gelukkig achten dat zijn val den dood niet ten gevolge had. Gedurende de maand Junij jl. zijn door het stadje Oostenrijk 381 runderen naar Bel- gie doorgevoerd, makende seJert 1 Jan. dezes jaars een totaal van 2935. De handel was in het bigin der maand niet levendig en de prij zen waren gedrukt, tin gevolge van de schaarschte van veevoeder, doch bij de ver andering van het weder is ook de vraag naar vee toegenamen en zijn thans kalfkoeijen, goede soorten, voor dc Belgische markten zeer gezocht. GEM.ENGDE BEIUGTEN. De evangelische synode en de katholijke geestelijkheid in Duitschland wil strenge maat regelen invoeren tegen het dnelleren, zij be schouwen het dnel als hoogst onzedelijk van het oorlog voeren is echter geen sprake! Het verwonden en verminken van duizenden die elkander nooit iets in den weg legden is ver oorloofd, maar een gevecht tusschen twee per sonen die elkander beleedigden is onzedelijk.— Tusschen een luitenant eu een burger te Arnhem heeft dezer dagen een duel plaats ge had, dat in der minne met een diner en den aankleve van dien, is afgeloopcn. Arabisch Turkije is geheel in opstand. Het eiland Föhr, dat half tot Sleeswijk en half tot Jut land behoort, is door de Oostenrijkers ingepakt Te Gecrtruidenberg is de leerlooijerij van de heeren Koene totaal door brand vernield. De Times zegt, dat zoo Denemarken aan zijn lot wordt overgelaten, dit niet is de schuld van Engeland maar die van Frankrijk; het is den mensch eigen steeds zijn schold op ziju buurmans rug te willen schuiven. Reeds voor een belangrijk getal aandeelen is, in de vooiloopige leening, ten behoeve v«n den ontworpen Haarlemmermeer spoorweg ge- teekend. De miliciens van 1863 bij het regement grenadiers en jagers, zullen den 25 dezer maand met onbepaald verlof huiswaarts marscheren. Bij een juwelier te Londen, in de Threadneedle-street, den heer Johnson, heeft een diefstal plaats gehad ter waarde van 3000 pond sterl. In Yenetie zyn verscheidene personen van staatkundigen naam in de doos gestopt. Op den derden Julij 1800 vier en zestig, des namiddags ten 2 ure heeft het te Parijs in vrij hevige mate gesneenwd, De onge huwde Prnissische grasinaaijers, thans hier te LaDde hebben schriftelijke oproeping ontvan gen om onverwijld naar hun land terug te keeren, ten einde er voor de krijgsdienst te worden inselijft. De Koningin en de Prins van Oranje zijn uit Stntgard te 's Gravenhage teruggekeerd. De heer van Nierop te Haarlem en te Hoorq als lid der 2e kamer verkozen, heeft de be noeming voor het district Haarlem aanvaard. Het orgel in de lierv. kerk te Warmenhui- zen is deu 6en dezer, ingewijd. Als eene bijzonderheid, meldt men uit de omstreken van

Schager Courant | 1864 | | pagina 3