Algemeen Nieuws-, Advertentie Landbouwblad. Achtste Jaargang. ^r7>>4 V\ IMi'i t ggft Vj W Afschaffing van het zegel op dagbladen. De Lazador. Berde Pervo!</. ,M 350. SCHAGER COURANT. abonnementsprijs voor drie maanden Voor Schagen1,00. Franco per post door het geheele Rijk h 1,15. Afzonderlijke Courantenn 0,10. Verschijnt iederen Donderdagmorgen. Abonnementen op dit blad worden door alle wegh, p, UITQ-EVER F. J". Gh DIDEEIOH. PRIJS DER ADVERTENTlëN Van een tot vijf regelsf 0,75. Iedere regel meerder0,15. De 85 cents zegelregt niet mede gerekend. Groote letters naar de ruimte die zij beslaan. Boekhandelaren en Postdirecteuren aangenomen. BEIEVEN PEANOO. Het voorloopig verslag is uitgebragt over bet door de regering ingediende wetsontwerp tot wijziging der bestaande wettelijke bepa lingen omtrent bet zegel. Gelijk bekend is beft dit ontwerp ophet zegelregt voor ge drukte stukken waaronder in de eerste plaats dagbladen en couranten en het zegelregt op de daarin geplaatste advertentiëii. In de twee de kamer werd over die opheffing niet een stemmig gedacht. Vele leden toonden er zich hoog mede ingenomen met het oog op de intellectuele, politieke en sociale ontwikkeling van het volk waaraan de stoffelijke welvaart zoo zeer 13 verbonden. Door opheffing der belastingzoo redeneerde menzal de prijs der biuneiilandsche dag- en weekbladen aan merkelijk verlaagd worden. Eli op inhoud en gehalte zal die vcrininderiug gunstig terug werken. Anderen hadden echter niet zoo gunstige verwachting van den voorgestelden maatregel althans voor wat de binnenlandsche bladen betreft Daargelaten nog of het beste middel tot verstandelijke ontwikkeling der natie, ge legen is in aanmoediging tot het lezen van dagbladenzij. konden zich zoo groote ver mindering van den prijs der dagbladen niet Een verhaal pit den Indiaanschen oorlog. Hierop ging de geheele manschap zijne paarden uit de prairiën halen, en de met koflij peper zouigedroogd brood rookvleesch, spek, sigaren, tabak en eene groote flesch met wiskyenz. be laden zadeltasch op de paarden vastmakenen nadat de wolleu dekens met bijzondere zorgvul digheid achter den zadel bevestigd waren werd het commaudo tot „opzitten gegeven, en binnen korten tijd zaten de Texiaansche vrijwilligers op hunne rossen. De krachtige met buksen revol vers lange messen en handbijlen gewapende mannen vormden inderdaad eene imponerende zoo niet eene kleine strijdmagt. Op betzelfde oogeoblik toen men afrijden zon naderde eene troep van veertig ruiters bet waren dragondersder vereenigde Staten. Een jong officier sprong naar den ouden Moore toe en vroeg naar den aanvoerder. Een wenk met de hand duidde Johnston aan. ,1^'j S'j <le aanvoerder van deze farmers „Zoo lang Jim Ben door zijne tegenwoordig heid deze glorierijke armee niet met een lid ver meerderd heeft za! ik de eer hebbendeze aan genomen burgers en volbloed Texianen aan te voeren „Ik heb," zeide de ruiter officier„bevel deze expeditie tegen de Indiacei te leiden 1" „Gij wilt misschien zeggen te begeleiden antwoordde Johnston en schoof met zijne tong, voorstellen. Naar liutiue meening kon uitbrei ding van formaat moeijelijk zamengaan met belangrijke prijsvermindering. Ook was zoo groote vermeerdering van het aantal lezers naar hun inzigt niet te verwachten. Wel zou de positie van sommige ondernemingen ver beterd worden en een aantal kleinere dagbla den worden opgerigt en verspreid. Maar men was er zoo zeker niet vandat groote ver menigvuldiging van dagbladenwel bepaalde lijk in het belang was van het lezend publiek. De kwestie laat zich uit verschillende oog punten bezien. Wij voor ons houden het er voor, dat voor de volksontwikkeling een groote uitbreiding van ons couranten-stelsel niet noodzakelijk is. Wij verwachten meer van het middelbaar onderwijs. Het is boven dien eene bekende zaakdat alleen goede lectuur goed werkten zelden ziet men zich iu zijne verwachting bedrogenwanneer men het goede slechts als uitzondering verwacht. Eere zij echter der regeringdie sympathie gevoelt voor het denkbeeld cener geheel vrije pers! Zoo toch drukt de regering zich uit in hare memorie van toelichting. Al vinden wij het eeuigzins zonderling gedacht de vrijheid der pers in verband te brengen met de verdwijning van hrt blaauwe zegel dat thans onze dagbladen siert; al rekenden wij sints lang Nederland in het bezit van het de pruim tabak naar de andere zijde van den mond. De uitdrukking van zijn gelaat waa daarbij zoo eigenaardig vertrokkendat van den kant der farmers een luid gelach volgde. „Ja ja 1 ik meendete begeleiden stotterde de officier tamelijk verlegen dat zij ie verschij ning zulk eene vrolijkheid verwekte. De Texianen zetten zich in beweging. Aan het hoofJ reed Johnston terwijl de soldaten op eenen afstand volgden, liet eerst reed raen naar de plaats waar de oude Wijnant het leven had verloren en vervolgens den weg op dien de wilden ingeslagen hadden. Vier dagen had men reeds gereden zonder iets bijzonders te zien behalve groote kudden Virginische of Mexicaansche herten, prairie kippen en kleine troepen wilde paarden. Op den vijfden dag kort voor men weder op maisch ging verklaarde de officier tot aller ver bazing dat hij niet verder voortrijden maar met zijne dragonders terugkeeren wilde. Als grond daarvoor gaf hjj aan dat de paarden even als de soldaten vermoeid warendat de padvinder zelf met zekerheid het spoor en het einde der reis niet bepalen kou. Davisde squatter zeide op satirischen toon „Gij heb volkomen gelijk SirGroet mijn onden vriend kapitein Digbv en nu farewell! „Opgezeten commandeerde Johnston. Een oogenblik later zaten de Texianen in den zadel en volgden hunnen aanvoerder. De dragonders reden terog daar zij bepaald bevel hadden de wilden slechts vier dagen lang te vervolgen. Eene gioote schoone prairie breidde zich om zoo te zeggen als de Oceaan naar alle zijden uit. onschatbaar voorregt eener inderdaad vrij» pers, hulde doen wij aan de waarlijk liberale meening der regeringdie in de ver onderstellingdat wij slechts een gedeeltelijk vrije pers haddenthans een geheel vrije pers geven wil. Maar toch keuren wij het ontwerp af. In de eerste plaats zal de wijziging der wet on geveer f 7001)00 'sjaars kosten. Zij grijpt dus nog al diep in ons belastingstelseldat tegenwoordig al vrij wel in de war raakt. Vroeger reeds hebben wij als onze nieening te kennen gegeven dat een stelsel van belas tingen niet stuksgewijze moet herzien worden; dat wat geregeld betaald wordtzonder dat billijke reclame daartegen aangevoerd wordt vooral niet moet worden afgeschaftdat altijd afschaffing onraadzaam iszoo zij door een (equivalent moet worden gedekt. Oiizc mi nister 'van financiën schijnt echter voortge- zweept te worden door dc ambitie om iels te doen. Als een Hamlet denkt hij zich geroe pen tot een taakwaarvan omvang en strek kinghem slechts duister voor den geest staan, 's Lands financiën onafhankelijk van de koloniale baten is sints lang op dit terrein het wacht woord intusscheu zonder die baten bestond er ieder jaar een te kort. Is er nu bij dien toestand grond tot het afschaffen van belas tingen Of zou niet veeleer het daarstellcn Het was middag toen men eene kleiue beek ontdekte waarbij een door boomen beschaduwd plekje dat de reizigera tot rust nitnoodigde. Korten tijd nadat men het middagmaal gehou den hadhadden Johnston en de sqaatter Davis zich naast den beerenjager geplaatst, terwijl zij zich over iets gewigtigs schenen te onderhouden. Na een langdurig onderhoud stond Johnston van zijne plaats op deed zijue tabakspruim uit den mond en leverde daardoor het bewijs, dal er iets belangrijks behandeld zoude worden. „Gentlemen begon bij met lnide stem „het allereerst zeg ik u dank voor uw vertrouwen dank voor de betooude standvastigheid en volhar- diug. Waarlijk, het is slechts een klein hoopje dat uittrok om den vijand te tuchtigen en van verdere invallen in onze bezittingen af te houden. Wij zyn sterk genoeg om den vjjand te overwinnen, vermits bet in onze keuze staat het getal onzer strijders te vei meerderen. Naauwelijks eene halve dagreis van hier, woont een dappere indiaansche stamde stam der Tonquewas die sedert onheu gelijke tijd met de Comanches in oorlog leeft. Wij willen deze Indianen uitnoodigen den togt met ons mede te maken alsdan dringen wij met eene beduidende magt in de schuilhoeken der roodhuidenstraffen ze in hunne eigene nesten en dooden er velen en de vrees zal hun de lust tot wraak benemen zij zullen ondervinden wat de sterke arm der blanken vermag 1 Dierhalve, Texianers, eenige onzer zullen zich als vrienden tot de Tonquewas wenden en hen uitnoodigen ods getal te versterken. Deze voorslag vond algemeen bijvalen kort

Schager Courant | 1864 | | pagina 1