rijdrzal *1 ligt haren grond vinden in den tegenzin, om Aristides steeds den regt- vaardige te hooren noemen. In de begoo cheling die hein doet drootnen de waarheid te heatten verwijdert hij zich bovendien meer en meer van den wettel ij kt n toestand om hemen ongelukkig zou het tc noemen zijn zoo ooit een volk aarzelen kon de prak tische liand te «tellen boven het kritisch ver stand. GEWONE ItERIGTEN. Ook wij ziju niet blind voor de gebreken van Thorbeckje en betreuren liet zeerdat liet liberalisme in kracht en omvang nog niet is, wat het zijn kon. Maar dit vcrliindext ons niet, onze tegenwoordige regering een weldaad te noemen voor het land en de krach tige medewerking op prijs te stellen die het van een groot gedeelte der natie ont vangt. Al mag er door Thorbecke eens mis getast zijn in een nationaal veroordeelwij erkennen hem toch als den meest nationalen staatsmanen al kent het liberalisme zich zelf zoo weinigdat het bij uitslniting de waarheid beweert te bezittenmet overtuiging sluiten wij er ons bij aan en bestrijden den vijand't zij die openlijk optrede als de be houdend partijof met gesloten vizier als bet volksblad. Tot 1 September heeft de droogte in Enge land voortgeduurd, want ofschoon er eenige eware regenbnyen vielen, waren zij niet vol doende om de weiden te drenken of voorraad van water te verschaffen. Met eiken dag worden de klagten over gebrek aan water luider. Vijvers en bronnen, die bij niemands geheugenis ooit uitgedroogd waren, zijn dit nu geworden, en de door watergebrek veroorzaakte nood is zeer sterk. Tenzij de regendag van dien Woensdag door vele anderen gevolgd wordt, zal er dit jaar weinig vooruitzigt op nagras bestaan. De Echo du Lurembourg bevat in zijn jongst verschenen noaimer een berigt omtrent de pogingen, welke naar het blad zegt, sedert eenigen tijd worden gedaan, om het aantal geestelijke gestichten uit te breiden. Het blad bezigt de volgende bewoordingeu: Zeer ijverig is men sedert geruimen tijd aau het werk om de vroeger opgeheven kloosters en eene menigte andere geestelijke stichtingen van den verschil lendsten aard weder te herstellen. Vooral heeft men het oog gevestigd op het bevolken van voormalige kloosters met monniken en nonnen, wier eenige roeping is om aan de algemeene welvaart te knagen, Zoo is, blijkens de me- dedeeling deswege gedaan door een Roomsch Catholiek dagblad, Zaturdag jl. reeds een voor malig Cistercensier klooster, nabij Mirabel weder in het bezit gesteld van monuikeu dier •orde. Er wordt op dit oogenblik te Parijs eene ik kan mij niet auders voorstellen, dan dat hjj van bet plegen van een moord zwanger gaatdie op deze Italiaansche reisuitgevoerdof voor bereid moet worden. Met welke hooge personen bijin Italië in betrekking staat is mij geheel onbekend. In allen geval, vlei ik mij met de hoop dat uwe Excellentie mijn bovenstaand voorsteleene strenge bewaking van Alban op zijne reis, zal billijken. Deze bewaking moet zeer geheim zijn opdat hij er volstrekt niets van bemerke en na overwegiBg van alle omstandighedengeloof ik mijnen persoon daartoe gerustelijk te durven aan bieden daar ik den sluwen en gevaarleken meusch geheel ken. Intusscben laat ik het verder geheel aan uwe hooge beoordeeling onderdanigs! over. Zoo het uwe Excellentie moge behagen mij met deze zware en niet ongevaarlijke taak te belasten, zou ik u aller onderdanigs! verzoekenmij per ommegaande post door denzelfden persoon, die dit schrijven uitgelokt heeft eene toereikende som ter bestrijding der reiskosten te willen doen toekomendaar ik op dezen oogenblik van alle geldmiddelen ontbloot ben. Ik verblijve enz. Bosner. Dit las de geheimraad den minister voor. Het zija inderdaad zeer belangrijke berigteu maatsclmppij van Fransche en Eugclacbe finan ciers opgerigt, welke zich ten doel stelt twee spoorwegen in de hoofdstad zelve aan te leggen Een daarvan zou de straten Saint Ilonoré eu Rivoli doorloopen en door vertakkingen met de Chaussée d'Antin eu den Boulevard Sebastopol verbonden worden. De andere zal langs de Boulevards van de Triomfboog tot aan de voormalige barrière du Trone loopen. - Het mosterdzaad en de karwei staat in de omstreken van Hoorn uitmuntend en ook hel koolzaad belooft een goeden oogst. In de laatste dagen heeft het weder veel bijgedragen tot. ontwikkeling van dit gewas. Ook is de tegenwoordige weersgesteldheid zeer gunstig voor het grasgewas, dat thans welig opschiet. Uit Stockholm wordt gemeld, dat de gly- cerinepoeder-fabriek van den ingenieur Nopel op Ileleneborg den 3deu dezer des voormiddags in de lncht is gesprongen. De jongste zoon van den eigenaar der fabriek benevens 5 andere personen hebben bij dat onheil bet leven ver loren. Van hnnne lijken heeft men op een grooten afstand van de plaats, waar de fabriek stond, enkele deelen teruggevonden. In het klooster der Drieëenheid te Wilna bevond zich gedurende eene reeks van jaren een prachtig kleed, rijk met diamanten en paarleu bezet, hetwelk de Polen ten jare 1612 bij de verovering van Smolensko, aan de Russen hadden ontnomen. Sedert eenige jaren was dit kostbare voorwerp spoorloos verdwenen en is eerst voor korten tijd teruggevonden in het paleis van den graaf Samoyski, alwaar het ver borgen was. De diamanten en pAarlen zijn niet in het bezit van het klooster geraakt, toen het kleed zelf aldaar werd teruggebragt. Men onderstelt dat die hebben gediend tot stijving van den opstand. Te Zierikzee ia eene dame overleden, die men naauwelijks in het bezit waande van eenig kapitaal en die een kolossaal vermogen heeft nagelaten; meer dan een millioen naar men zegt. In plaats van te leven overeenkomstig haar fortuin, heeft zij haar geld zorgvuldig, maar renteloos bewaard. Als staaltje hoe hare gees telijke vermogens onder haar geldelijk vermogen hadden geleden, strekkê dat zij niet alleen een executeur, maar ook eene executrice had be noemd, dat onder hare nalatenschap aanzienlijke waarden gevonden ziju van oude muntspeciën, circa een halve ton aan gouden willems, twee busjes, waarin men gort kookt, met ca. een ton gouds aau bankpapier; effectenwaarvan de coupons nimmer afgeknipt waren, zoodat er aan verscheueu coupons ook eene waarde van vele (kiizenden was; het grenst aan het fabel achtige. Neven en nichten zijn nu de gelukkige erfgenamen. Voor ongeveer 20 jaren trad te Tilburg zeker jongeling in dienst bij eene brave, niet onbemiddelde burgerfamilie V. De jongeling, oppassend en van een goed gedrag, geraakte na een paar jaren in liefdebet rekking met de dochter des huizes, waardoor hij gedwongen werd de dienst te verlaten. Hij, wien het alleen zeide de minister bedenkelijk. Inderdaaduwe Excellentie. Vooral nu er zich julat eeo voornaam opper hoofd in Italië ophoudt. Mijn God I zeide de geheimraad pligtmatig schrikkende. Die gevaarlijke mensch die Alban of hoe hij ook heet, moet noodzakelijk in ffet oog gehouden wordeu. Gewis uwe Excellentie. Eu het zou ook het beste door Bosner kunnen geschieden. Ongetwijfeld uwe Excellentie. Schrijf hem das dadelijk, en zend hem hoe veel zal hij voor zulk eene reis noodig hebben. Ten naasteoby, tweehoaderd daalders Excellentie. Ik veronderstelgeheimraadmet vijftig daal ders zal hij ook wel toekomen. Uwe Excellentie zal wel toegeven, dat zulke lieden door reële middelen aangemoedigd moeten worden. Nu zend er hem dan vjjf en zeventig. Excellentie maak de honderd voL Het geheime fonds is toeh toereikend. Jadoch men moet spaarzaam zijn maar toe gegeven zend hem er honderd. De geheimraad vertrok. Ach, (achtte toen hij vertrokkea was, de mi- aan middelen vau bestaan ontbrak, om dat huwelijk te kunnen voltrekken, nam hierop hit besluit om elders doof onvermoeiden arbeid te trachten een fortuintje bijeen te brengen, ten einde eenmaal het meisje te kunnen irówen. Het is nu den jongeling gelukt te Brussel, van knecht tot baas op te klimmen en hij beeft het eindelijk zoo ver gebragt, dat hij thans als nel gezeten burger, na in 17 jaren zijne be minde slechts tweemaal bij toeval te hebben gezien, aan deze onverwacht de hand is komen reiken, om het huwelijk waartoe voor 17 jaren was besloten te voltrekken. Woensdag jl. heeft de ondertrouw plaats gehad. Voor eenige dagen overleed te Berlijn op 71-jarigen leeftijd, een Duitsch kolonist, Taiiie geheetendie aan zijne kinderen meer dan 150,000 bunders land en 880.000 merinos schapen nalaat. De Heer Taine had dezen grootea rijkdom aan zijn ijver en spaarzaam heid te danken. Nadat hij reeds een vermo gend man was geworden, bragt hij in zijue eenvoudige leefwijze geenerlei verandering. Uit Petersburg meldt men, dat dezer dagen te Kroonstadt te water is geloopen een gepantserd fregat, de Sebastopol, gebouwd naar het stelsel van den Eugelschen Warrior en den Franschen Gloire, maar op grootere schaal. Ter hoogte van de waterlijn heelt het fregat eene lengte vau 300 bij eene breedte van 25 voet 3 duim. Geheel uitgerust, heeft het fregat een diepgang van 28 voet aan den achtersteven en 24 voet aan den voorsteven. Het zal worden gewapend met stalen geschut van het zwaarste kaliber. Als een navolgingswaardig voorbeeld van menschlievendheid moge dienen, dat de aanne mers van gebouwen te Rouaau hebben besloten een gesticht, tot verpleging van niet meer tot den arbeid geschikte werklieden in het depar tement der Benedeu-Seine op te rigten. Reeds in 1848 had de regering een soortgelijk plan ontworpen, maar het viel met de republiek. De levensverzekeiings-maatschappijen, met welke Mw. de Pauw, het slagtoffer van Couty de la Poromerais, contracten had gesloten, heb ben het besluit genomen, de verzekeringssom ten bedrage van 550,000 fr. in de Caisse des dépots et consignations te storten. Thans moet beslist worden of de geheele som aan de nage- bievenen van Mw. de Pauw moet worden uit betaald, of dat de premien, door den moorde naar betaald, daarvan eerst bebooreu te worden afgetrokken. Uit Botzen, Duitscliland, wordt het vol gende gemeldüp 4 dezer heeft de regtbank aldaar een pastoor van een dorp in de Passeirer Vallei veroordeeld fot 9 jaren gevangenisstraf en twee dagen per week gedurende dien tijd door te brengeu zonder voedsel te erlangen, ten einde de opgelegde straf te verzwaren, uithoofde hij zich gedurende laDger dan 12 jaren tallooze malen heeft schuldig gemaakt aan kwetsing der eerbaarheid, het verleiden tot ontucht vau jeugdige kinderen en onnatuur lijke zonde en daarbij zelfs het kerkgebouw nisterde revolutie-mannen laten u geen enkelen rustigen nacht. Altoos en eeuwigzamemwerin- gen oproer— en moordplanoenZwitserland is de zetel en Zurich de stookplaats van het vreesselijke vuur. Doch het is gelukkig dat wij Bosner be zitten. Het is te wenschendat wij, door hem, van lieverledeal de draden van de Europesche revolutie, in de hand krijgen. Tot zoo ver de minister in de groote residentie. Waarschijnlijk op hetzelfde tijdstip, bevond zi^^in eene andere, niet minder groote residen tie een ander minister in zijQ kabinet. Het was wel is waar juist niet zijn werkkabineten de minister werkte ook eigenlijk niet, kij liep in deze elegante kamer langzaam op eD neer dal by zich met belangrijke gedachten en groote plannen bezig hield kon men aan zijn diep nadenkend hoogstaalsmacachtig voorhoofdduidelijk ent- waren. Eene deur werd zachtjes geopend. Een kamer dienaar bleef vol eerbied daarin staan. De heer Secretaris van Z werd aangediend. Over een kwartier was het korte antwoord. De dienaar verwijderde zich. (Wordt vervolgd.)

Schager Courant | 1864 | | pagina 2