Algemeen Nieuws-, Advertentie Landbouwblad. Aehlstc Jaargang;. i BERIGT Staatkundige bedenkingen en wenschen. Een Vlugtelingsleven. M 370. SCHAGER COURAN ABONNEMENTSPRIJS VOOR DRIE MAANDEN Yoor Schagen1,00. Franco per post door het geheele Rijk n 1,15. Afzonderlijke Couranten0,10. Verschijnt iederen Donderdagmorgen. Abonnementen op dit blad worden door alle QJ i i <u PRIJS DER ADVERTENTlëN Van een tot vijf regelsf 0,75. Iedere regel meerdero 15. De 85 cents zegelregt niet mede gerekend. Groote letters naar de ruimte die zij beslaan. Boekhandelaren en Postdirecteuren aangenomen. TJITG-EVER ]P_ Gr. DIDEEICH. BEIEVEN PBANOO. Van Verschillende zijden klag- ten omtrent liet niet ontvangen van dit blad vernemende, verzoe ken wij de Abonnés ons hunne bezwaren zooveel doenlijk met opgave der vermoedelijke oorzaak, dier niet-bezorging, schriftelijk, te willen kenbaar maken ten einde, met genoegzamen grond Z. E. den Minister van Financien, omtrent het plaats hebben van dit misbruik te kunnen in kennis stellen. IJe Redactie. Wij hebben nog enkele staatkundige beden kingen en wenschen mede te deelennaar aanleiding Van de onlangs door ons behan delde brochure van den heer Jongstra. Op enkele bedenkingenvestigden wij reeds in ons vorig nummer het oog. Wij behandelen nu meer bepaald de staatkundige wenschen in het weekje uitgedrukt. Hieruit vermelden wij de navolgende: Ik wensch dat de lasten des volks wor den verligt en de belastingen veranderd dat de diensttijd voor den milicien worde verkort dat het jaarlijksch contingent voor de nationale militie worde verminderd verbetering der regtsregelingophouding van den bevoorregten toestand der Hervormde kerk afschaffing der Zondagswet; regeling der gel delijke en staatkundige verantwoordelijkheid Eerde afdeelintj. Het verraad. V. Een Bedelaar. Na verloop van eenigen tijd kwamen, met eenige tusschenpoozennog vier vrachtwagens aanrijden en insgelijks stil houden. De bedelaar scheen dat alles met aandacht gade- te slaan, toen hij zich op eens onverwacht op den schouder voelde kloppen. Hij wilde verschrikt opspringen doch een sterke hand hield hem nedergedruktterwijl twee von kelende oogen hem spotachtig aankeken. Goeden avond, Sebald. Loop naar den duivel. Zoo, naar den duivel, doch wat doet gij hier? Wat gaat dit u aan Even zoo veel als u. Wat wilt gij hier uitvoeren? Dit vraag ik u het eerstdoch vriend Sebald der ministers en herziening der drukperswet ten. De meesten dier wenschen zijn ook de on zen en werden alle grieven door ons gedeeld, die aan den heer Jongstra aanleiding tot het uitdrukken van den wensch gavenwij zou den allen deden. Doch indien wij geregtigd zijn tot deze reeks van grieven en wenschen nog een laatsten wenseli te brengendezen dat het ministerie Thorbecke aftrede, scharen wij ons niet aan de zijde van onzen oppo sant. Hebben wij grond tot deze bijvoeging? Op bladzijde 19 noemt deschrijver het tegen woordige ministerie, een ministeriedat niet liberaal is. Op bladzijde 40 wordt verlangd eene grondige verbetering onzer drukperswetten dqor een liberaal ministeriederhalve wensebt de heer Jongstra de aftreding van dit mi nisterie. Dezen wensch kunnen wij niet tot den onze maken. Want het is onze innige overtuiging dat zoo de herstelling der grieven hierboven opgesomd van eenig ministerie verwacht kan worden wij haar van dit verwachten moeten; dat zoo dit ministerie daarin achterlijk blijftgeen enkel ander ministerie een beteren toestand zal scheppen; dat ieder ander, bij het in stand blijven der oude grieven voor den staatkundigen liberaal nieuwe grieven zal doen ontstaan. De verwachting van den heer Jongstra is dus de onze nietomdat onze hoop geves tigd is op dit ministerie, en wij vreew koes teren voor ieder ander. W ij voelen ons iu staat beiden te staven. De minister Thorbecke is een liberaal mi nister. Deze stelling heeft tot bewijs geen ander gezag dan dat der feiten noodig. W at hadden wij gaarne gezien, dat de heer Jong- wij hebben geen tijd te verliezen, wilt gij ernstig spreken Waarom Luister dan Harras zal hier bevrijd worden. Zoo Daarin bestaat ten minste het plan zijner vrien den. Gy waart immers bij de afspraak en bevindt n ook tot volbrenging daarvan hier ter plaatse-, voorwaar eeDe dubbelzinnige rol. Alban is bij n. Satan 1 vloekte Sebald. Satan helpt thans de menschen niet meer nit den nood. Men moet zich zelven helpen en das ook gij. Intusschen ben ik bereid u te gemoet te komen. Op wat wjjze Satan Zoo als gij verkiest. De anderen willen Harras bevryden. Gij hebt Alban verkocht. Alban zal hen aan de policie verkoopen. Is het zoo niet Hij ontving geen antwoord. Alzoo is het "waar. Nn ik wil u een anderen voorslag doen Verkoop bem aan ons beiden aan Alban en mij. Hoe gij antwoordt daar niet op? Ik heb slechts een antwoord voor u en dit is dat ik met u niets te doen wil hebben. stra de naïviteit had gehad den heer Thor becke behoudend te noemeneen man van reactie van stilstand van achteruitgang. Wie zou dit niet redelijker wijze verwachten in een liberaal opposant Intusschen tot deze benamingen schijnt hij geen grond gevonden te hebbben maar dan was het beter, Thor becke een liberaal minister te noemen maar dan was liet beter geene oppositie tegen Thor becke te voeren. Doch dit kan bescheidenheid zijn in den heer Jongstradie welligt on gaarne eene hatelijke zaak bij haren waren naam noemt. Zijn er geen andere feiten dan liet stilzwijgen van onzen schrijver, die den heer Thorbecke vrijwaren voor de beschuldi ging van behoudeitd of reactionair Eene der langdurigste en schitterendste staatkundige loopbanenligt hier voor ons open. Of is Thorbecke de staatsman niet meer, die meer dan eenig ander er toe bij gebragt Keeft onzen staatna de crisis van 1848 zijne tegenwoordige constitutie te geven, eene constitutiewaarvan de beer Jongstra weuschtdat zij het palladium moge blijven voor de vrijheid en welvaart van het Xeder- landsche volk Of is het Thorbecke niet onder wien en door wien het stelsel van openbaarheid in regeringszaken op uitgebrei de schaal is toegepast en is het niet de heer Jongstradie zegt dat openbare aange legenheden, openbaar willen behandeld wor den Is hst Thorbecke nietdie als minis ter in 1853 viel ter verdediging van een grondwettig beginsel „gelijk regt voor alle ge zindten" en vraagt de heer Jongstra hetzelfde niet ah hij een wangunstigen blik slaat op de vette predikants-tractementen Wordt on der het tegenwoordige ministeriede wet op het lager onderwijsdat ander palladium onzer toekomst in vrijzinniger of behouden- - - - i Bedenk welwat gij zegt, vriend Sebald. Zoo ik u bekend maak zijt gij verloren en wordt als hoogverrader gestraft. Ik heb slechts drie woor den te zeggen en de spion en hoogverrader kan geene drie oren langer in Znrich blijven. Schurk brak de andere eindelijk in woede los. Schnrk, zijt gy zelf niet een betaalde spion en verrader. Doch geen hoogverrader en vlngtelingdie niet in zijn tand durft komen matig u en luister ver der doe met oos zamen, gy verkoopt aan Alban en levert aan mij. Wy zullen n betalen, doch op voorwaarde, dat gij oos niet bedriegt. Bedenk n nnik zal intusschen den omtrek bewaken. Sebald was weder bedaard geworden en over legde. Het is een trenrig leren, het vlugtelingsleven; in vreemde landenver van de geboorteplaats daar geëerd hier met wangunst en misvertrouwen aaDgezien van allen verstootenaan zich zelven overgelatenvan alle middelen ontblootsteeds met gebrek nood en ellende te kampen I Me nigeen overwint dit alles met m oedvolhar ding en ontbering, waarvan men zich geen deck-

Schager Courant | 1864 | | pagina 1