c;i:\vo\ e isi:hk;ti:\ det geest toegepast Is Thorbecke onder dit ministerie opgetreden met een liberaal of be houdend programmaopzigtens het beheer on zer koloniën v "Vtöj laten bijzondere vragen daarmaar deze korte schets van een staatkundig '•heven van 20 jaren, niet het vertrouwen van een liberaal Wij zijn er van verzekerd dat onze natie, niet op. Thorbecke zal behoeven te wachtenwanneer het er op aan komt, de toepassing der vrijzinnige denkbeelden algemeen te maken, maar wij vreezen zeer, dat onze natie hierin verre bij Thorbecke ten achteren is. En dit is onze vrees. Het volk van Ne derland iswij moeten het erkennenstaat kundig nog te weinig ontwikkeld om het voorregt op prijs te stellen dat uit de tijde lijke regering van een liberaal beginsel voort vloeit maar toch vindt Thorbeckein het instinct der natiereeds sympathie voor zijn persoon in en buiten de Kamer. Het volk van Nederland is nog te arm aan staatkun dig leven om vele waarachtige staatsmannen op te kweekenen de banken der tweede Kamer worden bezet door mannen, waarvan het meerendeel in geen enkel opzigtdan welligt in goeden wil, tegen Thorbecke opge wassen is. Ontneemt nu dien man aan het ministerie en zet den heer Jongstra op zijne plaats hij zal geen tijd hebben om af te breken wat Thorbecke heeft opgebouwdwant bij zijne eerste begrootiug valt hij. Wij wenschten wel te vernemen, welk mi nisterie door de liberalen wordt verlangd in dien dit hun niet voldoet. Welligt zon de heer Jongstra genegen zijnden last eener portefeuille op zich te nemenmaar dan zou bet hem alligt blijken dat gemakkelijk is te wenschendat de lasten des volks worden verligt, maar dat dit moeijelijk is tot stand te brengen op eene wonder sterke tegenkan ting zou hij stuiten indien zijn trachten was in naam van een liberaal beginsel alles (of dan ket grootste gedeelte) omver te halen wat vroegere ministers hadden opgebouwd minder hoog dan nu zou hij spreken aan die groene tafel met in vergelijking van die van den heer Thorbecke, onbekende talen ten tegen over eene banierdie hij niet ge kozen had en dus voor verre weg het groot ste gedeelte uit tegenstanders zou kunnen bestaan. Onze vrees dat het ministerie Thorbecke niet vervangen zou kunnen worden door eeu liberaal miuisteriewijl het libera lisme in hem alleen vertrouwen steltdoet ons aarzelen met den heer Jongstra te wenschen. Maar zou dan werkelijk de regering van het liberalismus afhangen van den naam Thorbecke Wij gelooven ja maar wij wen schen dat dit niet zoo blijven moge. Lang zamerhand ontwaakt bij ons volk staakundige overtuiging en zoo eens de man die thans aan het hoofd onzer zaken staat, van zijn post wordt afgeroepen, moge hij dan bij de beeld vormen kan. Doch boe vele bezwijken er ook onder. Menigeen als man van eer, menigeen nadat bydoor bitteren nood en ondragelijke ellende tcbork geworden ia. Men kan alechts met weemoed den ateen op hen werpen. De ellende de nood noopt ben verrader» en schurken te worden. NuScheldvraagde Romerhebt gij een bealuit genomen? Gjj maakt mjj tot een even zoo lagen schurk •1* gÜ *ijt- lk u Gjj wilt immers met ons medewerken Wy zullen de voordeelen te urnen deelen. En nu ter zake. Gjj zjjt zoo als gezegd isin eene dabbele roL Tea eerste als bevrijder. Hoe ia hun plan daartoe Dood eenvoudig. Wjj wachten het rjjtuig met den gevangene aIk bljjf hier op wacht de anderen liggen onder de kloosterruinen. De wagen ul eerst aankomen wanneer het duister is; ver mits er voor gezorgd is dat het onderweg opgehouden wordt. Zoodra het nadertgeef ik hun een teekenwaarop zij in een oog en blik hier nakomelingschap den roem verdiend hebben, dat hij Nederland heeft nagelaten rijp en mon dig om alleen voort te gaan op het pad der staatkundige vrijheidwaarop het de eerste schreden heeft gedaan geleid door zijne hand. Jl. Maandag namiddag is alhier, nit de vaart loopende langs de Dorpc, op eenigen afstand van de kom der gemeente, opgehaald de vrouw van zekeren aldaar wonenden Jan Ksptein. De buren, ia den waan dat een menschelijk ligchaam niet nit het water mogt worden gehaald zonder bijzijn der policie, trokken hetmet het hoofd op den wal en lieten het ligchaam geheel onder water liggen waarna een hunner, dood bedaard, den bur gemeester ging waarschuwen. De burgemeester na om een geneesheer te hebben gezonden, spoedde zich naar de plaats des onheils, en vond de vrouw nog in de zooeven genoemde positie-, hij gebood het ligchaam op te halen in huis te brengen te ontkleeden, te rolleo, in bed te leggen met warme kruiken, te bor stelen, enz. enz. waarna de ontboden genees heer aankwam, die goed vond wat de burge meester had gedaan, de kunst-bewerking voort zette en eindelijk verklaarde dat de vrouw dood was. Ware die hulp dadelijk aangebragt, hoogst waarschijnlijk zou de vrouw in het leven behouden zijn geweest, men bedenke toch dat niet alleen de kunstbewerking bijna eeu uur verzuimd ismsar dat tot overmaat van el lende, het ligchaam gedorende dien tijd iu het water is blijven liggen. Wanneer zal het vooroordeel, waarvan hier sprake is, uit de wereld raken De Köln. Zeituny deelt omtrent den bouw der ijzeren brug over den zoogenaamden ouden Rijn bij Griethausen mede, dat de spanwijdte der brug is 320 voetbij eene totale lengte van 338 voet, er is derhalve geen pijler. Hare spanwijdte is dus 7 voet meer dan van de brug te Keulen en overtreft die van Coblentz met 20 voet. zij verheft zich 24 J voet boveD den gemiddelden waterspiegel. Het totale ge- wigt der brug zal bedragen 1,010,034 pond gesmeed en 15,660 pond gegoten ijzer. - Op 9 October jl. hadden vier officieren der artillerie te Warschau in garnizoen de onvoorzigtigheid eene gevulde granaat mede naar bnnne woning te nemen. Door eene onbe kende oorzaak sprong het projectiel. Een der aanwezigen werd het hoofd verbrijzeld, een an dere kreeg een splinter door het harteen derde werd een der beenen van het lijf geslagen en de vierde werd mede zwaar gekwetst zoodat aan het behoud van zijn leven wordt gewan hoopt. Mej. Slidell wier zuster onlangs met den heer Erlanger huwde, is op 24 de7er naar Londen vertrokken waar tij gedareudc veer tien dagen parfumetien ten voordeele van het Zuiden in een winkel gaat verkoopen welken tij daartoe opzettelijk in de City beeft gehuurd. Sommige aanhangers van het Zuiden zijn voor nemens die dame op hare reis te volgen ten zyn. Het overige zal van de omstandigheden afhangen zijn die even gunstig, dan tal de ont voering dadelijkbij het uitstijgen, geschieden, anders later. De grootste zwarigheid ia dat wij niet in staat geweest zynden gevangene van dit voornemen eenige kennis te geven. Hij kan daarom niet vermoeden wat er geschieden zal, en al zoo niet lot de volvoering van het plan medewerkenbet voornemen ia den gevangene dadelijk achter deze houtstapels naar de oude kloosterruinen over te brengenom hem later door het gebergte te vervoeren. Tot eene achter volging zal men niet kunnen overgaan, tenzy men zeer naauwkeurig met eiken bergpas bekend ware, terwijl aan de andere zyde van het gebergte een rijtuig te wachten staat. No, en nw en Albau's plan. Is nog eenvoudiger. Het rijtuig van den ge vangene wordt door een policie beambte vooruit geredendie spoedig moet aankomenen van het oponthoud hoegenaamd geen vermoeden heeft. Albau zal hem van het bevrijdingsplan kennis geven. Hier had Rosoer nog verscheidene vragen te einde dadelijk, na de opening van het magazijn^ den geheelen voorraad aan te koopen. Uit Rotterdam meldt men In de vorige week is een Amerikaansch beertje in onze dier gaarde door vrijheidszucht gedreven uit zijn logies ontsnapt hij kuijerde het nieuwe ge deelte doorzwom den nieuwen Singel over en bragt toen eene visite in den tuin van den heer Metselaar waar men deuvlugteling weder is meester geworden. Men meldt uit Gurabinnen dat in eene likeur-fabriek aldaar onlangs een zeer treu rig onheil plaats had. Eeu vermogend man in de nabijheid der gemelde stad gevestigd bezocht een zijner vrienden een likeurstoker. In de fabriek alleen rondwandelende zag hij eene flesch staan in eene vensterbank welke naar hij op den reuk oordeelde met persico gevuld was. Zonder te vragen of zijn vermoe den juist was schonk hij een glas van het vocht in en dronk daarvan een gedeelte. De gevolgen waren vreesselijkwant weinige oo- genblikken later gaf hij den geest. Het vocht, dat de overledene had gedrouken was etherische persico olie gereed gezet om gebezigd te wor den tot het vervaardigen van een bitter-likeur. Bedoelde olie wordt bereid uit amandelen eu is een doodelijk vergif. Uit Nemnarkt wordt het volgende treu rige voorval gemeld. De bezitter van eene der grootste ijzerfabrieken gevestigd in de nabij heid van bovengemelde stadin de provincie Oostenrijk beneden de Enseen man van een ontzaggelijk groot vermogen, had zich door de tegenwoordige crisis derwijze ter neder doen slaandat hij zich voorstelde het einde der moeijelijke omstandigheden niet te zallen be leven zonder tevens den ondergang zijner sedert eene reeks van jaren met het beste suc ces gedreven zaak te moeten aanschouwen. Voor een paar weken had hjj gepoogd zich het leven te benemen met een mes welk voorne men echter door tijdige tusschenkomst zijner huisgenooten was verijdeld. Vier dagen gele den bezocht hij op nieuw de fabriek waar hij door de talrijke arbeiders met vreugdeblijken werd ontvangen. Nadat liet middaguur had geslagen en het persoueel zich had verwijderd bleef hij bijna alleen in de fabriek maakte van de gelegenheid dat hij onbewaakt was ge bruik, om den stoomhamer in beweging te brengen en voor dat iemand was toegeschoten om zijn voornemen te verhinderen had hij het hoofd gelegd op het aanbeeld. Het gevolg hiervan was dat het hoofd schier in hetzelfde oogenblik was verpletterd toen de waanzinnige het op het aanbeeld had gebragt. Uit Genemuiden meldt men het volgende In den loop dezer week keerde, na 18^-jarig verblijf in Noord-Amerikawaarvan 11 jaar in Californiein deze gemeente terug H. van der Haarongehuwd, ruim 40 jaren oud. Deze is omstreeks 1853 met vier andere ge zellen uit den staat Michihan over land met paard en rijtnig naar gemeld Goudland ver trokken, welke reis 130 dagen duurde. Hij schijnt er goede zaken te hebben gedaan, hoe wel in het begin bet goudzoeken niet zeer bemoedigend was, dewijl de verdiensten uiet geëvenredigd waren aan de duurte der levens- doen. Waarom heeft Alban den beambte niet vroeger hiervan kennis gegeven. Dewyl hij eerst een uur geleden hier aangeko men is, daar hij voorzigtig reizen moestopdat men hem niet opmerken zon. Waar is hy nu Aau de overzyde, in de herberg. Onder welke kleeding Ala bergkuaap. Hij heeft onderweg van kleede- ren verwisseld. Voor hoeveel denkt bij zijn geheim, aan den beambte te verkoopen Hy wil het aan de edelmoedigheid der regering v erlaten. Pahde edelmoedigheid der regering Hebt gij voor een en ander het geven van een teeken met Alban bepaald Wanneer ik hem wil spreken, zal ik als een hond blaffen. Komt hij op het booren daarvanbij u Jal Wordt vervolgd.)

Schager Courant | 1864 | | pagina 2